Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
26 Μάρτιος 2017, 10:46:15

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 [7] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ετοιμάστε τις φωτογραφίες σας για το ίντερνετ  (Αναγνώστηκε 92496 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Alter ego
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Γιάννης

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #90 στις: 10 Οκτώβριος 2008, 00:03:59 »

Μα και 900χ581 χειροτερα ειναι τα πραγματα...

...εδω υποθετω οτι εχεις κανει μονος σου το resize ετσι;
Το θεμα ειναι με ποιο προγραμμα και πως ακριβως.Σε αυτα τα θεματα δεν ειμαι και τοσο καλος,ας απαντησει καποιος αλλος που να ξερει καλυτερα.

Θυμαμαι ομως οτι καπου (σε καποια γωνια εδω μεσα,που ομως; )ειχα διαβασει οτι οταν κανουμε resize μια εικονα συνηθως χρειαζεται και λιγο unsharp mask για "να στρωσει"...

Υγ.Παντως,η φωτογραφια  (παρ' ολο που η διαφορα ειναι εμφανης) μια χαρα φαινεται και ετσι,δεν νομιζω οτι "χανει ποντους" απο αυτο.

χαιρετάω
Καταγράφηκε

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''
KostasT
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #91 στις: 10 Οκτώβριος 2008, 07:45:01 »

Καμμια αλλη ιδεα ?  Huh
Καταγράφηκε

Canon EOS 5D Mark II ,Canon 7D,Canon 40D,Olympus OM-D-E-M10+14-42mm f/3.5-5.6 EZ Silver, Canon EF 17-40mm f/4 L USM,Canon EF 24-105mm f/4L IS USM,,Canon EF 50mm f/1,8 II,Canon Speedlite 580EX II,Nissin Di 622 Mark II

http://www.flickriver.com/photos/kostast/sets

http://portfotolio.net/kostast/albums
sunsea
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #92 στις: 12 Δεκέμβριος 2008, 13:01:35 »

Photoshop (μέθοδος 1 - Προτεινόμενη)

Γιατί προτεινόμενη, ίσως αναρωτιέστε. Με τη μέθοδο αυτή κατά την αποθήκευση της εικόνας διατηρούνται τα exif δεδομένα. Κάτι ιδιαίτερα θεμιτό, ειδικά για φωτογραφίες που ανεβάζουμε στο dpgr, ώστε να μπορούν οι υπόλοιποι να δουν τα στοιχεία λήψης (διάφραγμα, ταχύτητα κ.τ.λ.) χωρίς να χρειαστεί να σας ρωτήσουν. Το μειονέκτημα της μεθόδου είναι ότι επιβαρύνεται η φωτογραφία με περίπου 10kb.                                     Καλημερα, που θα μπορουσα να κατεβασω το Photoshop (μεθοδος 1 Προτεινομενη),ωστε να σωζονται και τα exif ? Υπαρχει εδω στο forum,οπως το irfanView ?                                                                                                                                                                                      
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Δεκέμβριος 2008, 13:12:15 από sunsea » Καταγράφηκε

I photographed real life.Not the way it was,but the way i felt it.This is the most important thing : not analyzing but feeling. Andre Kertesz
nicos00
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #93 στις: 12 Δεκέμβριος 2008, 14:36:22 »

Καλημερα, που θα μπορουσα να κατεβασω το Photoshop (μεθοδος 1 Προτεινομενη),ωστε να σωζονται και τα exif ? Υπαρχει εδω στο forum,οπως το irfanView ?                          

Καλημέρα! Το irfanView υπάρχει στο forum γιατί είναι freeware και μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν απο τη σελίδα που αναφέρεται. Το photoshop ομως θα πρέπει ή να κατεβάσεις μια δοκιμαστική έκδοση (demo) απο την σελίδα στης εταιρείας http://www.adobe.com, ή να το αγοράσεις... Πειρατικό software πάντως δεν θα βρεις στο dpgr.
Καταγράφηκε

::    www.nikos-hon.gr   ::
sunsea
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #94 στις: 12 Δεκέμβριος 2008, 15:35:16 »

Φιλε nic0ss,ευχαριστω για την απαντηση.
Καταγράφηκε

I photographed real life.Not the way it was,but the way i felt it.This is the most important thing : not analyzing but feeling. Andre Kertesz
Geohal
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #95 στις: 17 Φεβρουάριος 2009, 11:28:21 »

Γεια σας !
Έχω τι εξής πρόβλημα έκανα φορματ στον υπολογιστή μου και ξανά εγκατέστησα το  photoshop cs3 και από τότε όταν προσπαθώ να μαλάξω μέγεθος στην φωτογραφία για να την ανεβάσω στο internet χαλάει η ποιότητα χάνετε η οξύτητα και φαίνεται να ¨πιξελιζει ¨ …  ωχ το μάτι μου μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι ρύθμιση μπορώ να κάνω  στο  photoshop για να λυθεί το πρόβλημα μου ?

Huh Huh Huh
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Φεβρουάριος 2009, 16:42:48 από Geohal » Καταγράφηκε

φωτογραφι-ΖΩ
Μένος
Για να δω;
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #96 στις: 17 Φεβρουάριος 2009, 12:04:24 »

Geohal γεια σου, εγώ θα σου πω τι κάνω όταν αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα με το Photoshop 6.0 όταν για κάποιους δικούς του λόγους, δεν δουλέυη σωστά.
Πάω στον πίνακα ελέγχου στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων και το διαγράφω, ύστερα το διαγράφω και απο τον φάκελο program files, στην συνέχεια το εγκαθιστώ πάλη και είναι όλα εντάξει.
Καταγράφηκε

Geohal
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #97 στις: 17 Φεβρουάριος 2009, 16:45:20 »

Geohal γεια σου, εγώ θα σου πω τι κάνω όταν αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα με το Photoshop 6.0 όταν για κάποιους δικούς του λόγους, δεν δουλέυη σωστά.
Πάω στον πίνακα ελέγχου στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων και το διαγράφω, ύστερα το διαγράφω και απο τον φάκελο program files, στην συνέχεια το εγκαθιστώ πάλη και είναι όλα εντάξει.

Ναι δεν μου είναι κόπος να το ξανά κάνω αλλά επειδή το διέγραψα και το ξανά εγκατέστησα το κάνει . δεν ξέρω θα δοκιμάσω και θα σου πω …

Καταγράφηκε

φωτογραφι-ΖΩ
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #98 στις: 17 Φεβρουάριος 2009, 17:21:41 »

Γεια σας !
Έχω τι εξής πρόβλημα έκανα φορματ στον υπολογιστή μου και ξανά εγκατέστησα το  photoshop cs3 και από τότε όταν προσπαθώ να μαλάξω μέγεθος στην φωτογραφία για να την ανεβάσω στο internet χαλάει η ποιότητα χάνετε η οξύτητα και φαίνεται να ¨πιξελιζει ¨ …  ωχ το μάτι μου μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι ρύθμιση μπορώ να κάνω  στο  photoshop για να λυθεί το πρόβλημα μου ?

Huh Huh Huh

Να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει όλο το thread και ειδικά το πρώτο μήνυμα;
Καταγράφηκε

Geohal
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #99 στις: 14 Αύγουστος 2009, 22:21:45 »

οπως λενε και τα παιδια πιο πανω,προσπαθω να ανεβασω μια φωτογραφια στην κατηγορια wallpapers με διαστασεις 999x683 αλλα δεν την ανεβαζει λογω σφαλματος με τα 4/3.....τι μπορει να φταιει και πως μπορω να αλλαξω την εικονα σε 4/3 Huh??
Καταγράφηκε

φωτογραφι-ΖΩ
jomor
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #100 στις: 10 Σεπτέμβριος 2009, 12:47:38 »

Καμμια αλλη ιδεα ?  Huh

Γρήγορος τρόπος μαζικού resize:

- Στον Windows explorer με Ctrl+Click διαλέγουμε τις φωτογραφίες που θέλουμε να μικρύνουμε.

- Δεξί κλικ --> Send To - Mail Recepient

- Επιλέγουμε Make all my pictures smaller (αν αντι για 640x480 θελουμε αλλο μέγεθος επιλέγουμε Show more options)

- Πατάμε οκ και ανοιγει παραθυρο του outlook με resized attachments.

- Click σε ενα απο αυτά και μετά Ctrl+A

- Drag & drop σε εναν νεο φακελο και βου α λα
Καταγράφηκε
photorookie
*
Αποσυνδεδεμένος

Πήγαινα γυρεύοντας. . .

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #101 στις: 03 Ιούλιος 2010, 21:02:31 »

Τράβηξα τις φωτογραφίες μου σε μορφή RAW , και όταν τις ετοίμασα με το gimp για το site , στη επιλογή αποθήκευση ως , στο κουτί διαλόγου δεν είναι ενεργή η επιλογή save exif data , με αποτέλεσμα να μείνουνε μόνο οι διαστάσεις και τίποτε άλλο ! Τι πρέπει να κάνω , σε αυτή την περίπτωση , για μην χάνω τα exif data ; 
Καταγράφηκε

Πέτρος Κ.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 [7] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: