Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Απρίλιος 2017, 15:03:49

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] 7 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ετοιμάστε τις φωτογραφίες σας για το ίντερνετ  (Αναγνώστηκε 93270 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ruyjin
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

D40

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #75 στις: 16 Νοέμβριος 2007, 14:59:39 »

σε ευχαριστω πολυ
αρα μολις φτιαξω αλμπουμ θα ειμαι ετοιμος

ευχαριστω και παλι
Καταγράφηκε

Όταν η πόλη κοιμάται.......
Τασος Παρας(kogiot)
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #76 στις: 23 Νοέμβριος 2007, 13:04:33 »

βοήθεια Προσπαθω απο χτες να περασω μια φωτο στα wallpapers και δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.Εχω μικρινει την φωτο σε διαστασεις 1024χ768 αλλα οταν προσπαθω να την στειλω το συστημα μου λεει πως δεν εχω την σωστη αναλογια 4/3 Huh Huh.Καθε βοηθεια δεκτη.
Καταγράφηκε
Demir
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #77 στις: 20 Μάρτιος 2008, 15:20:14 »

βοήθεια Προσπαθω απο χτες να περασω μια φωτο στα wallpapers και δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.Εχω μικρινει την φωτο σε διαστασεις 1024χ768 αλλα οταν προσπαθω να την στειλω το συστημα μου λεει πως δεν εχω την σωστη αναλογια 4/3 Huh Huh.Καθε βοηθεια δεκτη.

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα ,πώς κρατώντας την μία διάσταση 1024π.χ. βάζεις την άλλη σε σχέση4#3:-[ Embarassed βοήθεια βοήθεια
Καταγράφηκε

η gallery μου εδώ
my portofolio εδώ
my flickr
文言吴语日
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #78 στις: 02 Απρίλιος 2008, 15:38:21 »

Λόιπον...εδω και μερες προσπαθω να λυσω και εγω αυτο το προβλημα.Εχω τη φωτο στις προβλεπομενες διαστασεις και χωρητικοτητας και μου ζηταει να τη μετατρεψω σε 4/3.Δε καταλαβαινω ομως πως!Ας βοηθησει καποιος.  βοήθεια    βοήθεια    βοήθεια    βοήθεια   βοήθεια
Καταγράφηκε

Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #79 στις: 03 Απρίλιος 2008, 22:47:37 »

Μόλις έκανα ένα πείραμα και μια φωτογραφία σε διαστάσεις 1024Χ768 ανέβηκε κανονικά... Undecided Μήπως κάτι άλλο δεν προσέξατε? Τον τίτλο να μην έχει κενά και ελληνικούς//ειδικούς χαρακτήρες? Ο τύπος του αρχείου να είναι μόνο .jpg και στο κατάλληλο μέγεθος? Η φωτογραφία να είναι οριζόντια και όχι κάθετη? Να ορίσετε μία τουλάχιστον έως τρεις το πολύ κατηγορίες να ανήκει? Να της δώσετε έναν τίτλο στο παραθυράκι με τον αστερίσκο?

Μπορεί να φαίνονται πολλά αυτά που γράφω, είναι πολύ απλά όμως να τα τσεκάρετε. Αν και πάλι υπάρχει πρόβλημα στείλτε μου ένα ΠΜ. Smiley
Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
paranomos
*
Αποσυνδεδεμένος

Olympus SP-570 UZ

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #80 στις: 14 Μάιος 2008, 01:59:48 »

βοήθειαβοήθειαβοήθειαβοήθειαβοήθεια.......

Προσπαθω να φτιαξω τις εικονες για να τις ανεβασω, αλλα.... χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχοχτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχοχτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο......
Κατεβασα το irfanview, κανω οτι λεει αλλα στο βημα 4 δεν μου βγαζει (save properties) οτι λετε εδω μεσα (στην αρχη), τι παιζει? Μου βγαζει παραθυρο των windows για save μονο της ονομασιας. Μηπως εχει αλλαξει η version?
Τι να κανΩΩΩΩΩ... HuhHuhHuh

βοήθειαβοήθειαβοήθειαβοήθειαβοήθεια.......
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μάιος 2008, 02:02:19 από paranomos » Καταγράφηκε
Elesar
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #81 στις: 09 Ιούνιος 2008, 23:11:42 »

Κι εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον paranomos.Μηπως ξερει καποιος τι παιζει Huh Huh
Καταγράφηκε

When i photograph,i don't wanna see pictures,i wanna see life. G.W.
paranomos
*
Αποσυνδεδεμένος

Olympus SP-570 UZ

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #82 στις: 23 Ιούνιος 2008, 01:16:19 »

Κι εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον paranomos.Μηπως ξερει καποιος τι παιζει Huh Huh

Χωρις παρεξηγηση αλλα...
Μαλλον κανεις την χοντραδα που εκανα κ εγω. Οταν ανοιξεις το irfanview κ αφου φτασεις στο βημα save as, να αλλαξεις κατω την μορφη σε JPG - JPG/JPEG format. Μετα ανεβασε τις φωτο κ θα εμφανιζονται.
Καταγράφηκε
ozzy
Αποσυνδεδεμένος

Στη νέα τάξη πραγμάτων, τα πράγματα είμαστε εμείς.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #83 στις: 17 Αύγουστος 2008, 16:52:33 »

Θα ήθελα να κάνω μια πρόταση για τον τομέα των wallpaper:

Επειδή βλέπω σε πολλά site φωτογραφίες και ψηφιακές δημιουργίες με αναλογία πλευρών 4:3 αλλά και 16:9 για χρήση wallpaper, ταυτόχρονα με το γεγονός ότι έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν ευρέως οθόνες με αναλογία πλευρών 16:9, πιστεύω ότι θα ήταν καλό να προστεθεί και η δυνατότητα ανεβάσματος φωτογραφιών -  wallpaper των μελών του dpgr και σε αναλογία 16:9.

Είναι κρίμα τόσο υπέροχες φωτό - wallpaper του dpgr, να χρησιμοποιούνται σε οθόνες 16:9 stretch-αρισμένες. Sad

Δίνω ένα παράδειγμα ενός site με μεγάλη επισκεψιμότητα όπου παρατίθενται wallpaper και στις δυο διαδεδομένες αναλογίες πλευρών:

Είναι δύσκολο? Για εξετάστε το λιγάκι ….
(εγώ πάντως έχω οθόνη 4:3) Wink
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Αύγουστος 2008, 17:03:16 από OZZY » Καταγράφηκε

dimisg
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #84 στις: 06 Σεπτέμβριος 2008, 11:10:17 »

na rwtisw k egw kati?
exw etimasei tis fwtografies moy gai tin gallery........
40 photos, exoun megethos peripoy 1mb to kathena k analysi 1253x833
k ayto simenei oti sinolo vgenoyn 40 mb.to kathe album.

an exw dei swsta o xoros poy moy diathetei to dpgr einai 40mb, ara me ena album egw katalamvanw ollon ton xoro moy? k ayto itan?

pws borw na kratiso tis idies diastsasis alla h kathe fwto na einai peripoy 300kb?
Καταγράφηκε
Alter ego
**
Αποσυνδεδεμένος

Γιάννης

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #85 στις: 06 Σεπτέμβριος 2008, 11:31:55 »

na rwtisw k egw kati?
exw etimasei tis fwtografies moy gai tin gallery........
40 photos, exoun megethos peripoy 1mb to kathena k analysi 1253x833
k ayto simenei oti sinolo vgenoyn 40 mb.to kathe album.

an exw dei swsta o xoros poy moy diathetei to dpgr einai 40mb, ara me ena album egw katalamvanw ollon ton xoro moy? k ayto itan?

pws borw na kratiso tis idies diastsasis alla h kathe fwto na einai peripoy 300kb?

40 Mb στην γκαλλερυ ειναι αρκετα για ποοοολες φωτογραφιες αρκει να τις συμπιεσεις οσο χρειαστει.Θα σου προτεινα να διαβασεις την πρωτη σελιδα αυτου του αρθρου οπου ο fractalbit εξηγει καποια πραγματα σχετικα.

Καλη συνεχεια και μην ξεχνας να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες

χαιρετάω
Καταγράφηκε

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''
KostasT
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #86 στις: 09 Οκτώβριος 2008, 20:59:47 »

Γιατι  αυτη η διαφορα ?

http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=lastup&cat=11948&pos=0&uid=

Στην gallery γιατι εμφανιζονται blur ενω κανονικα δεν ειναι?

Τι πρεπει να κανω ?    Huh Huh Huh
Καταγράφηκε

Canon EOS 5D Mark II ,Canon 7D,Canon 40D,Olympus OM-D-E-M10+14-42mm f/3.5-5.6 EZ Silver, Canon EF 17-40mm f/4 L USM,Canon EF 24-105mm f/4L IS USM,,Canon EF 50mm f/1,8 II,Canon Speedlite 580EX II,Nissin Di 622 Mark II

http://www.flickriver.com/photos/kostast/sets

http://portfotolio.net/kostast/albums
Alter ego
**
Αποσυνδεδεμένος

Γιάννης

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #87 στις: 09 Οκτώβριος 2008, 21:21:21 »

Γιατι  αυτη η διαφορα ?

Καμια διαφορα...ιδιες ειναι.Αλλα..:

Στην γκαλλερυ υπαρχει ενα ανωτατο οριο στα pixel που παρουσιαζεται η καθε φωτο. (και απ οτι βλεπω ειναι στα 900 χ 580 στην δικια σου)Οταν τυχει καποιος να ανεβασει μια φωτο μεγαλυτερη απο αυτα τα pixel -καλη ωρα- γινεται αυτοματο resize για να χωρα στην σελιδα.Αν προσεξεις ομως,κλικαροντας πανω στην εικονα,στην γκαλλερυ,σου ανοιγει σε νεο παραθυρο την εικονα ως εχει. (2000px × 1291)

Για να ειναι οι φωτογραφιες σου sharp και στην γκαλλερυ (χωρις να χρειαζεται να τις ανοιγεις σε νεο παραθυρο) καλο θα ηταν να τις κανεις μονος σου resize κοντα στο οριο.Δηλ. ενα πλατος γυρω στα 800 με 900 px ειναι οτι πρεπει...

Παρεπιπτοντως...ωραια η φωτογραφια σου!

χαιρετάω
Καταγράφηκε

''Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.''
KostasT
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #88 στις: 09 Οκτώβριος 2008, 21:57:25 »

Μα και 900χ581 χειροτερα ειναι τα πραγματα...

http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=lastup&cat=11948&pos=0&uid=
Καταγράφηκε

Canon EOS 5D Mark II ,Canon 7D,Canon 40D,Olympus OM-D-E-M10+14-42mm f/3.5-5.6 EZ Silver, Canon EF 17-40mm f/4 L USM,Canon EF 24-105mm f/4L IS USM,,Canon EF 50mm f/1,8 II,Canon Speedlite 580EX II,Nissin Di 622 Mark II

http://www.flickriver.com/photos/kostast/sets

http://portfotolio.net/kostast/albums
NickelGR
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #89 στις: 09 Οκτώβριος 2008, 22:05:33 »

Μα και 900χ581 χειροτερα ειναι τα πραγματα...

Μου φαίνεται εντάξει εμένα. Πάντως, όντως όταν γίνεται αυτόματη αναγωγή διαστάσεων παρατηρείται ελαφρό θόλωμα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω δ'αἰεὶ πολλὰ διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 3 4 5 [6] 7 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: