Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Απρίλιος 2017, 15:05:10

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ετοιμάστε τις φωτογραφίες σας για το ίντερνετ  (Αναγνώστηκε 93272 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiank
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Δες πίσω από τη φωτογραφία

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #60 στις: 06 Οκτώβριος 2004, 16:47:31 »

Huh Παιδιά είμαι νέο μέλος και έχω μπερδευτεί πραγματικά με τα links σχετικά με τις οδηγίες για το πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες, πού κτλ. Πήγα στο "Υιανκ'ς φωτο άλμπουμ" ανέβασα μια φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να τη βρω πουθενά (ούτε και το άλμπουμ να σας πω την αλήθεια). Ανέβασα και μια φωτογραφία στο προφίλ άλλά δεν εμφανίζεται. Εκανα κι αυτά που γράφετε στη "βοήθεια" αλλά δεν!!! Μπορούν οι διαχειριστές του site να με βοηθήσουν γράφοντας τι ακριβώς πρέπει να κάνω: α) για να ανεβάσω μια φωτογραφία στο προφίλ
β)για ν αδημιουργήσω ένα άλμπουμ
γ)γαι να ανεβάσω φωτογραφίες στο άλμπουμ.
Αυτά προς το παρόν.TX προκαταβολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Οκτώβριος 2004, 16:48:40 από yiank » Καταγράφηκε
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #61 στις: 07 Οκτώβριος 2004, 11:06:16 »

Huh Παιδιά είμαι νέο μέλος και έχω μπερδευτεί πραγματικά με τα links σχετικά με τις οδηγίες για το πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες, πού κτλ. Πήγα στο "Υιανκ'ς φωτο άλμπουμ" ανέβασα μια φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να τη βρω πουθενά (ούτε και το άλμπουμ να σας πω την αλήθεια). Ανέβασα και μια φωτογραφία στο προφίλ άλλά δεν εμφανίζεται. Εκανα κι αυτά που γράφετε στη "βοήθεια" αλλά δεν!!! Μπορούν οι διαχειριστές του site να με βοηθήσουν γράφοντας τι ακριβώς πρέπει να κάνω: α) για να ανεβάσω μια φωτογραφία στο προφίλ
β)για ν αδημιουργήσω ένα άλμπουμ
γ)γαι να ανεβάσω φωτογραφίες στο άλμπουμ.
Αυτά προς το παρόν.TX προκαταβολικά.

http://galleries.dpgr.gr
Καταγράφηκε

jmk462
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #62 στις: 09 Δεκέμβριος 2004, 01:59:05 »

Γεια χαρά!Ρε παιδιά, πιστεύω ότι είναι πραγματικά άδικο, ειδικά για την κριτική των φωτογραφιών, ή ακόμα και για την φωτό της εβδομάδος, να στέλνουμε και να βλέπουμε κακής ποιότητας σμικρύνσεις. Θα ήταν καλύτερα να υπάρχει η δυνατότητα να προβάλλονται, οι σοβαρές υποψηφιότητες τουλάχιστον, σε μεγαλύτερα μεγέθη (ε, οχι και στα πραγματικά...) ίσως με τη μορφή download, για όποιον επιθυμεί. Ανέφικτο;
                                      Φιλικά,
                                      jmk462
Καταγράφηκε
fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

...bug-hunting in process...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #63 στις: 09 Δεκέμβριος 2004, 03:03:05 »

Ειλικρινά δεν βλέπω κανέναν λόγο γιατί να μην μπορείς να απολαύσεις μία φωτογραφία σε 640χ480 ή 800χ600. Παραπάνω είναι περιττό και ειδικά για τους χρήστες με χαμηλή ανάλυση σημαίνει ότι για να δουν ολόκληρη τη φωτογραφία πρέπει να κάνουν οριζόντιο και κατακόρυφο Scrolling πράγμα που αφαιρεί σημαντικά από την εικόνα που αποκομίζεις για μια φωτογραφία. Επίσης είναι σπατάλη πολύτιμου χώρου και bandwidth όταν μιλάμε για ίντερνετ.
Καταγράφηκε

GreecePhotoGuide.com - Οι καλύτερες φωτογραφίες απ' όλη την Ελλάδα!
κεραμικά

fractalbit.gr

Τίποτα δεν χτίζει την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση όσο η επίτευξη.
Bitnik
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή του DPGR να με έχει σαν μέλος του

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #64 στις: 28 Απρίλιος 2005, 16:17:05 »

Προς τον fractalbit:

Το άρθρο σας ονομάζεται «Ετοιμάστε τις φωτογραφίες σας για το ίντερνετ» και όχι «Πως να μικρύνουμε μια φωτογραφία για το ίντερνετ».

Δεν πιστεύω να υπάρχει πρόγραμμα προβολής γραφικών που να μην μπορεί να κάνει resize της εικόνας. Αλλά δεν αναφέρατε πουθενά ποιες τεχνικές ακολουθείτε για να πετύχετε όσο το δυνατόν λιγότερο χάσιμο ποιότητας της εικόνας κατά την διαδικασία. Εδώ υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις. Οι περισσότεροι απλά κατεβάζουν στο τελικό μέγεθος που θέλουν και τις κρεμάνε στα online galleries. Κάποιοι ισχυρίζονται πως κάτι τέτοιο χαλάει την εικόνα περισσότερο απ’ ότι η βαθμιαία σμίκρυνση κατά 10% ανά βήμα. Και κάποιοι άλλοι (και εγώ επίσης) πιστεύουν πως, στο Photoshop ειδικά, τα καλύτερα αποτελέσματα βγαίνουν μειώνοντας την φωτογραφία κατά 25%, 50% ή 75% (και όχι 20, 33, 44, 85 κλπ). Το γιατί εξηγείται στο βιβλίο “Βίβλος του Photoshop”. Έχει σχέση με τον αλγόριθμο που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα.

Μου κάνει πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση που στο παραπάνω κείμενο περιοριστήκατε μόνο στην μείωση των εικονοστοιχείων (pixels). Αφού είναι πασίγνωστο το γεγονός ότι σμίκρυνση μιας φωτογραφίας (ειδικά από τα 5-8Mpxl) για το ίντερνετ μειώνει αρκετά την ευκρίνεια της εικόνας και ότι το unsharp mask είναι απαραίτητο. Και εδώ υπάρχουν πολλές τεχνικές που γεμίζουν πολλές σελίδες των forums σε όλον τον κόσμο.

Ε, και το τελευταίο και το λιγότερο επίπονο και σημαντικό είναι η δημιουργία του πλαισίου (κάδρου). Canvas size κλπ...

Απλά μου φάνηκε πως το δικό σας άρθρο έμοιαζε περισσότερο με εγχειρίδιο λειτουργίας του συγκεκριμένου δωρεάν προγράμματος για την σμίκρυνση φωτογραφίας (και αντίστοιχα βήματα για το Photoshop). Πάντως σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί ολοκληρωμένο οδηγό για προετοιμασία φωτογραφιών για online galleries, που έχουν ως σκοπό να προβάλουν την δουλεία του φωτογράφου και όχι απλά αποθηκευτικού χώρου. Παράδειγμα τελευταίας περίπτωσης είναι το http://www.dayrise.gr/gallery/rome/, όπου απλά έκανα σμίκρυνση και τις «πέταξα» πάνω. Καμία σχέση με την δουλεία που έκανα για να δείξω το http://www.dayrise.gr/colosseo2.jpg και σίγουρα καμιά σχέση με την δουλεία που θα έκανα για να εκτυπώσω αυτήν την φωτογραφία.

Φιλικά,
Γιώργος
Καταγράφηκε
fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #65 στις: 28 Απρίλιος 2005, 17:00:13 »

Το άρθρο μου απευθύνεται σε αρχάριους χρήστες που απλά θέλουν να παρουσιάσουν τις φωτογραφίες τους στο ίντερνετ και ως τέτοιο πιστεύω ότι εξυπηρετεί τον σκοπό του. Δεν είναι ούτε διδακτορική διατριβή πάνω στη συμπίεση και σμίκρυνση των εικόνων, ούτε οδηγός για εκτύπωση φωτογραφιών!
Καταγράφηκε

κεραμικά

fractalbit.gr

Νίκος Κανταράκιας
the problem to your solution
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

δεν είναι η δόξα.. δεν είναι τα λεφτά..

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #66 στις: 10 Ιούνιος 2005, 04:48:33 »

να δώσουμε εδώ και κάποιες οδηγίες για το gimp μιας που είναι και το βασικό πρόγραμμα επεξεργασίας στο linux (οι χρήστες του linux ας με συγχωρήσουν που τα screenshots είναι από WindowsXP Grin)

GIMP

• Αφού ανοίξουμε / επεξεργαστούμε την εικόνα που θέλουμε, και είμαστε έτοιμοι να τη σώσουμε σε μικρό μέγεθος για upload, στο παράθυρο της επιλέγουμε Image -> Scale Image

• Ανοίγουν οι επιλογές για το resize όπου στο πεδίο New Width συμπληρώνουμε το νέο πλάτος της εικόνας που θέλουμε. Συνήθεις επιλογές είναι 800 ή 640 (μεγαλύτερη ή μικρότερη αντίστοιχα). Το πεδίο Height δε χρειάζεται να το συμπληρώσουμε εμείς απλά κάνουμε κλικ στην τιμή και το gimp το καθορίζει για να μετατραπεί η εικόνα σωστά. Τέλος στο Interpolation επιλέγουμε Cubic.

• Επιλέγουμε ΟΚ και η εικόνα μας είναι έτοιμη. Για να την αποθηκεύσουμε πάμε File -> Save As και στον διάλογο δίνουμε: στο Determine File Type: By Extension ή αν η αρχική μας εικόνα δεν είναι jpeg επιλέγουμε JPEG. Τέλος στο Selection δίνουμε πάντα ένα διαφορετικό όνομα για να μην χάσουμε την αρχική μας εικόνα.
    Εφόσον τα έχουμε κάνει όλα σωστά μας ανοίγει το πλαίσιο διαλόγου Save as JPEG. Εδώ επιλέγουμε το Preview και μετακινούμε τη slidebar στο Quality ανάλογα έτσι ώστε στο Size (κάτω από το Preview) να έχουμε περίπου τα ΚΒ που θέλουμε (π.χ. αν έχουμε όριο upload τα 100ΚΒ επιλέγουμε ανάλογο Quality ώστε να πάρουμε τιμή <= 100).

Καταγράφηκε

:: νίκος κανταράκιας, φωτογραφία ::  Visual Poetry ::
:: white tree :: raw files :: GrAffiTi :: για την Αμαλία.. ::
«το κυριότερο είναι να συγκινείσαι, να αγαπάς, να ελπίζεις, να τρέμεις.. να ζεις.
να είσαι πρώτα άνθρωπος και μετά καλλιτέχνης..»
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
zippo
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

http://www.zippo.dpgr.gr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #67 στις: 19 Αύγουστος 2006, 01:40:25 »

Δυστυχώς, αν και ετοιμάζω σωστά τις φωτογραφίες μου στο photoshop για να τις ανεβάσω στο site, δεν εμφανίζονται τα exif δεδομένα τους .
Βλέπω ότι δεν εμφανίζονται επίσης και στις γκαλερί άλλων μελών, που απ΄ ότι κατάλαβα χρησιμοποιούν το photoshop.  Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει ;

Μάγδα
Καταγράφηκε

Κωστής & Μάγδα - 3Dg Studio - Θεσσαλονίκη
ζωγράφοι, φωτογράφοι, ορειβάτες, εραστές της φύσης και της εκδρομής
kyklos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #68 στις: 19 Αύγουστος 2006, 01:47:46 »

Δυστυχώς, αν και ετοιμάζω σωστά τις φωτογραφίες μου στο photoshop για να τις ανεβάσω στο site, δεν εμφανίζονται τα exif δεδομένα τους .
Βλέπω ότι δεν εμφανίζονται επίσης και στις γκαλερί άλλων μελών, που απ΄ ότι κατάλαβα χρησιμοποιούν το photoshop.  Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει ;

Μάγδα

Oταν τις κανεις resize προσεξε να εχεις τικαρισμενο το κουτακι με την ενδειξη save exif ή copy metadata.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Αύγουστος 2006, 01:49:07 από HFAISTIO » Καταγράφηκε
zippo
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #69 στις: 21 Αύγουστος 2006, 19:10:27 »

Μάγδα

Oταν τις κανεις resize προσεξε να εχεις τικαρισμενο το κουτακι με την ενδειξη save exif ή copy metadata.

Δεν υπάρχει κάτι τετοιο στο Photoshop. Την μικραίνω από το Image size ή με crop με προεπιλεγμένες διαστάσεις και ανάλυση. Άλλη βοήθεια ;
Καταγράφηκε

Χάρης
Αποσυνδεδεμένος

O tempora, o mores

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #70 στις: 21 Αύγουστος 2006, 19:18:06 »

Δεν υπάρχει κάτι τετοιο στο Photoshop. Την μικραίνω από το Image size ή με crop με προεπιλεγμένες διαστάσεις και ανάλυση. Άλλη βοήθεια ;

Μήπως σώνεις τις φωτογραφίες που θα ανεβάσεις στην γκαλλερί σου μέσα από την διαδικασία "save for web"; Αν ναι, τότε αυτό ευθύνεται.

Αν χρησιμοποιείς την κανονική διαδικασία "save as", τότε τα exif διατηρούνται Wink
Καταγράφηκε

Όταν οι άνθρωποι θέλουν να καταλάβουν κινέζικα, σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν κινέζικα. Γιατί ποτέ δεν σκέφτονται πως πρέπει να μάθουν ζωγραφική φωτογραφία; Pablo Picasso

|  raw.gr  |  mind company  |  visual poetry
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
zippo
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #71 στις: 21 Αύγουστος 2006, 23:34:27 »

Μήπως σώνεις τις φωτογραφίες που θα ανεβάσεις στην γκαλλερί σου μέσα από την διαδικασία "save for web"; Αν ναι, τότε αυτό ευθύνεται.

Αν χρησιμοποιείς την κανονική διαδικασία "save as", τότε τα exif διατηρούνται Wink

Ευχαριστώ πολύ ! Πράγματι σώζω με το "save for web" για να έχω μικρού βάρους αρχεία για ανέβασμα στο site και κρατάω την πρωτότυπη στο πραγματικό της μέγεθος. Θα δοκιμάσω στα επόμενα ανεβάσματα με το "save as ... "
και πάλι, ευχαριστώ,
Μάγδα
Καταγράφηκε

fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #72 στις: 22 Αύγουστος 2006, 00:05:28 »

To σχετικό άρθρο το διάβασες? Αντιγράφω από εκεί :

Παράθεση
Photoshop (μέθοδος 1 - Προτεινόμενη)

Γιατί προτεινόμενη, ίσως αναρωτιέστε. Με τη μέθοδο αυτή κατά την αποθήκευση της εικόνας διατηρούνται τα exif δεδομένα. Κάτι ιδιαίτερα θεμιτό, ειδικά για φωτογραφίες που ανεβάζουμε στο dpgr, ώστε να μπορούν οι υπόλοιποι να δουν τα στοιχεία λήψης (διάφραγμα, ταχύτητα κ.τ.λ.) χωρίς να χρειαστεί να σας ρωτήσουν. Το μειονέκτημα της μεθόδου είναι ότι επιβαρύνεται η φωτογραφία με περίπου 10kb. Ας δούμε λοιπόν τα βήματα : ...

Wink
Καταγράφηκε

κεραμικά

fractalbit.gr

ruyjin
*
Αποσυνδεδεμένος

D40

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #73 στις: 16 Νοέμβριος 2007, 14:45:02 »

sorry για το παιδικο της αποριας..
αλλα.....
πως ανεβαζω ρε παιδια μια φωτο?
εψαξα και καποια ποστ αλλα δε βρηκα απαντηση, ειμαι και γραφειο και δεν εχω και απεριοριστο χρονο να ψαξω, για να ειμαι και ειλικρινης
στις "Πρόσθετες επιλογές... " η "Επισύναψη αρχείου: " δε μου βγαζει browse παντως  Undecided

αν εχει καποιος λιγο χρονο να βοηθησει, ευχαριστω πολυ παιδες!!!
Καταγράφηκε

Όταν η πόλη κοιμάται.......
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #74 στις: 16 Νοέμβριος 2007, 14:54:48 »

sorry για το παιδικο της αποριας..
αλλα.....
πως ανεβαζω ρε παιδια μια φωτο?
εψαξα και καποια ποστ αλλα δε βρηκα απαντηση, ειμαι και γραφειο και δεν εχω και απεριοριστο χρονο να ψαξω, για να ειμαι και ειλικρινης
στις "Πρόσθετες επιλογές... " η "Επισύναψη αρχείου: " δε μου βγαζει browse παντως  Undecided

αν εχει καποιος λιγο χρονο να βοηθησει, ευχαριστω πολυ παιδες!!!

Δες εδώ:
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=15320.0
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: