Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Οκτώβριος 2014, 17:59:43

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ετοιμάστε τις φωτογραφίες σας για το ίντερνετ  (Αναγνώστηκε 66868 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #45 στις: 09 Ιανουάριος 2004, 19:37:35 »

Το http://www.irfanview.com δεν ανοίγει.
Υπάρχει κάποιο άλλο link για το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

http://www.tucows.com/preview/194967.html

Wink
Καταγράφηκε

kythira
Αποσυνδεδεμένος

Nikon D70, F75

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #46 στις: 29 Ιανουάριος 2004, 12:07:14 »

Απ' όσο ξέρω ziskar το ACDSee δεν υπάρχει σε freeware έκδοση... μόνο σε shareware μπορείς να το βρεις... Huh
Καταγράφηκε

Looking for a girl with a washing machine - Big Sleep
Για τους φίλους, Μάνος.
OlyKos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Κωνσταντίνος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #47 στις: 13 Ιούνιος 2004, 22:16:28 »

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα: αν κάνω "save for web" δεν μου κρατάει τα exifs δεδομένα. Προσπάθησα στο ImageReady το οποίο το κάνει αλλά μου δίνει λάθος ώρα λήψης. Αν κάνω "save as" όλα πάνε ρολόϊ. Υπάρχει πρόβλημα αν σώζω έτσι τα αρχεία μου? Επίσης κάθε φορά που σώζω αρχείο μου βγάζει μήνυμα ότι το όνομα περιέχει μη λατινικούς χαρακτήρες και ότι ίσως να έχω πρόβλημα με κάποιους browsers (εννοείται ότι είναι λατινικοί οι χαρακτήρες). Huh
Έχω photoshop CS ευρωπαική έκδοση με XP Ελληνικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιούνιος 2004, 00:26:46 από OlyKos » Καταγράφηκε

"Η φωτογραφική μηχανή είναι ένα όργανο που μας μαθαίνει να βλέπουμε χωρίς φωτογραφική μηχανή." Dorothea Lange
jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #48 στις: 14 Ιούνιος 2004, 01:04:58 »

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα: αν κάνω "save for web" δεν μου κρατάει τα exifs δεδομένα. Προσπάθησα στο ImageReady το οποίο το κάνει αλλά μου δίνει λάθος ώρα λήψης. Αν κάνω "save as" όλα πάνε ρολόϊ. Υπάρχει πρόβλημα αν σώζω έτσι τα αρχεία μου? Επίσης κάθε φορά που σώζω αρχείο μου βγάζει μήνυμα ότι το όνομα περιέχει μη λατινικούς χαρακτήρες και ότι ίσως να έχω πρόβλημα με κάποιους browsers (εννοείται ότι είναι λατινικοί οι χαρακτήρες). Huh

Το ότι το "save for web" κάνει καλύτερη συμπίεση από το απλό "save as", οφείλεται στο ότι αφαιρεί τελείως και το EXIF, το οποίο πιάνει κάποια kb!

Το μήνυμα που σου βγάζει, θα οφείλεται στο ότι χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες, πράγμα απαγορευτικό για το web και τους servers!  Wink
Καταγράφηκε

OlyKos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Κωνσταντίνος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #49 στις: 14 Ιούνιος 2004, 01:24:23 »

Το ότι το "save for web" κάνει καλύτερη συμπίεση από το απλό "save as", οφείλεται στο ότι αφαιρεί τελείως και το EXIF, το οποίο πιάνει κάποια kb!
Σ΄ευχαριστώ jonick33 Cheesy
Παράθεση
Το μήνυμα που σου βγάζει, θα οφείλεται στο ότι χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες, πράγμα απαγορευτικό για το web και τους servers!  Wink
Μα δεν χρησιμοποιώ Ελληνικούς χαρακτήρες Huh
Καταγράφηκε

"Η φωτογραφική μηχανή είναι ένα όργανο που μας μαθαίνει να βλέπουμε χωρίς φωτογραφική μηχανή." Dorothea Lange
Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #50 στις: 14 Ιούνιος 2004, 09:58:14 »

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις τα κενά μεταξύ των λέξεων με παύλα, κάτω παύλα (underscore _ ) ή να τα αποφεύγεις. Smiley
Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
androu
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #51 στις: 26 Ιούλιος 2004, 23:49:59 »

ο Θόρυβος με το neat image πώς φεύγει?
Καταγράφηκε
OlyKos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Κωνσταντίνος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #52 στις: 27 Ιούλιος 2004, 01:34:40 »

Δοκίμασε να αντικαταστήσεις τα κενά μεταξύ των λέξεων με παύλα, κάτω παύλα (underscore _ ) ή να τα αποφεύγεις. Smiley
Σ΄ευχαριστώ Μπάρμπα αλλά το ξέρω μιας και είμαι παλιά καραβάνα με τους υπολογιστές. Δεν είναι αυτό. Μην πολυσκοτίζεστε παιδιά, κάνω κι έτσι τη δουλειά μου. Το αρχείο σώζεται κανονικά κι ας πετάει το μήνυμα. Μάλλον πρέπει να είναι κάποιο bug με τη συγκεκριμένη έκδοση του Photoshop. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... Smiley
Καταγράφηκε

fivos
Αποσυνδεδεμένος

Too many Gadgets, not enough Photos...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #53 στις: 27 Ιούλιος 2004, 01:37:47 »

ο Θόρυβος με το neat image πώς φεύγει?

Δες τις ακόλουθες συζητήσεις:
Μείωση θορύβου - Neat image mini review
Φανταστικο προγραμμα μειωσης θορυβου
Καταγράφηκε

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει
όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ
  -  (Ανδρέας Εμπειρίκος)
---
www.fivosv.com   :: Υποβρύχια φωτογραφία στο DPGR   ::  Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών "ΤΗΘΥΣ" :: Olympus c5050z, Canon 350D
gf
conservator tempores acti
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Καληνύχτα :)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #54 στις: 27 Ιούλιος 2004, 01:49:24 »

Μήπως το βγάζει όταν υπάρχουν εληνικοί χαρακτήρες στο path παυ αποθηκεύεις;
Καταγράφηκε

Photo Plugins. Δωρεάν Photoshop plugins για φωτογράφους.
Εξοπλισμός: σώματα: Νikon d7100 | d3100 || φακοί: Sigma 10-20 4-5.6 | Nikkor 35 1.8G | Nikkor 50 1.8G | Helios 81N 50 2.0 | Nikkor 18-105 3.5-5.6G | Nikkor 55-300 4.5-5.6G | Samyang 500 6.3 mirror + 2x extender
anastasiak
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Με χαμόγελο ........

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #55 στις: 04 Αύγουστος 2004, 13:16:20 »

Στο θέμα αυτό θα ήθελα απλά να κάνω μια μικρή διευκρήνηση που πρόσκαιρα με μπέρδεψε όσων αφορά τη χρήση του προγράμματος infranview, που κατά τα άλλα μου φάνηκε εύχρηστο έχοντας μηδενική εμπειρία από παρόμοια προγράμματα ακόμα και από αυτό το photoshop!!! Ναι ναι αλήθεια είναι .....  Tongue. Ακολουθώντας τις κατατοπιστικές οδηγείες σας για τη χρήση του προγράμματος, κάνοντας save as δε μου έβγαινε το πινακακι με τις ρυθμίσεις (save options) με αποτέλεσμα να κολλήσω προς στιγμήν και με έλεγχο της φωτογραφίας που δημιούργησα, τροποποιώντας μόνο την ανάλυση είδα ότι η φωτογραφία μου ήταν μεγαλύτερη  Huh!!!! Αυτό λοιπόν που πρέπει να κάνετε σε παρόμοια περίπτωση (όντας αρχάριοι όπως εγώ ......) θα πρέπει στον τύπο αρχείου να κάνετε την επιλογή "αρχεία JPG" (στη δική μου περίπτωση ήταν ως προεπιλογή το "εικόνα bmp"). Καλή σας μέρα .......
Καταγράφηκε

anastasiak
taurusd
*
Αποσυνδεδεμένος

Canon Powershot A80

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #56 στις: 08 Αύγουστος 2004, 23:27:19 »

Συγγνώμη που άνοιξα καινούριο θέμα αλλά δεν ήξερα σε ποια ενότητα να πάω...
Σχετικά με το ανέβασμα των φωτο θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Πώς θα κάνω το κατάλληλο resizing της φωτογραφίας συο photoshop για να έχει το επιθυμητό μέγεθος έτσι ώστε να την ανεβάσω? Δηλαδή αν πάω στο image size, τί ακριβώς μεγέθη δίνω, έτσι ώστε και να φαίνεται η φωτογραφία αλλά και να μην πιάνει πολλά ΚΒ.
Έχω ανεβάσει 2 και φαίνονται πολύ μικρές, γι'αυτό ρωτάω..
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #57 στις: 08 Αύγουστος 2004, 23:34:38 »

Αυτό το άρθρο το έχεις διαβάσει;
http://www.dpgr.gr/code_articles/hits.php?aid=18
Καταγράφηκε

taurusd
*
Αποσυνδεδεμένος

Canon Powershot A80

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #58 στις: 09 Αύγουστος 2004, 01:29:15 »

Ευχαριστώ και χίλια συγγνώμη...Το dpgr έχει τόοοοσα πολλά θέματα που είναι αδύνατον να προλάβεις να τα διαβάσεις όλα..
Ευχαριστώ και πάλι..
Καταγράφηκε
Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #59 στις: 09 Αύγουστος 2004, 01:45:47 »

Ρίξε μια ματιά στο πρώτο μήνυμα της συζήτησης:

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=3;action=display;threadid=4201;start=msg59668#msg59668

Επίσης κάνε και μια βόλτα από αυτά τα links. Όλο και κάτι χρήσιμο θα βρεις.... Καλό σου βραδυνό "περπάτημα" εύχομαι, στα μονοπάτια του dpgr! Cheesy
Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: