Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Μάρτιος 2017, 00:16:18

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 104 105 106 107 108 [109] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Olympus - σύστηματα 4/3 και μ4/3 - Το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον  (Αναγνώστηκε 203916 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
apollwnios
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1620 στις: 13 Μάρτιος 2017, 22:41:11 »

Κάτι παραπάνω θα ξέρεις από μένα θα ήθελα δείγματα γιατί προσωπικά ότι έχω δει μόνο σε μικρό screen βλέπεται.
Καταγράφηκε

KGP
Συνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1621 στις: 13 Μάρτιος 2017, 23:02:17 »

Σε νήμα που ονομάζεται "Olympus - σύστηματα 4/3 και μ4/3 - Το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον" γιατί θα πρέπει να γίνονται "κόντρες" συστημάτων; Αν θέλετε να στήσετε Sony Vs whatever συζήτηση, ανοίξτε άλλο θέμα.  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Υπάρχεις. Αλλά μην το κάνεις τόσο μεγάλο θέμα.
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Сатир
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1622 στις: 14 Μάρτιος 2017, 11:36:15 »

Ευχάριστα νέα αυτά θα ήθελα να μάθω και εγώ που το στηρίζεις.
Σήμερα είδα ένα ενδιαφέρον versus ρίξε μια ματιά.

.... αυτό το μαγικό σύστημα, το m4/3 (που κάνει ακόμα και χρήστες FF να τις εγκαταλείπουν για χάρη του)......

Χτες βράδυ ήμουν βιαστικός και δεν είχα και χρόνο.... τώρα, αν και υπήρξαν διαμαρτυρίες πως αυτό όλο είναι off topic.... δεν κρατιέμαι... φίλε Απολλώνιε...

Olympus EM5II + m.zu 45/1.8  με το παλιό σενσοράκι, και την πρώτη γενιά pixel swift... vs SONY A7RII + Sony  FE Sonnar T* FE 55mm F1.8 ZA

Απλά δηλαδή Olympus set = 1000 και κάτι € vs 3000 και κάτι €

soly by Сатир, on Flickr

Καταγράφηκε

karamela
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1623 στις: 14 Μάρτιος 2017, 11:53:42 »

Δεν χρειάζεται να πω κάτι ρίξτε μια ματιά μόνο σε ότι ανέβασα ..,μη μας τρελαίνει ο karamela με ότι γράφει... πιο κάτω λινκ για versus στο DPreview  απλά επιλέξτε τη κάμερα που επιθυμείτε.
.. υπέροχες κάμερες PanOly μα ο μικρός αισθητήρας είναι πόνος, αν είχει μεγαλύτερο σίγουρα θα έτρεχα εκεί όμως δεν..

https://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-gfx-50s

Αν μας έλεγες και τι ακριβώς δείχνει αυτό το Versus κι ένα Link θα ήταν λίγο καλύτερα.

Δεν κατάλαβα που το πας Βασίλη?? Ναι η Α5100 έχει 24mp οπότε κατά συνέπεια έχει ποιο καλή ανάλυση στις φώτος με τους κατάλληλους φακούς ε και?? Εκτυπώνεις αφίσες??? Εχεις οθόνες 50-60 ιντσών που δουλεύεις τις φώτος σου?? Κάνεις Crop σαν να μην υπάρχει αύριο???
Να σε πληροφορήσω ότι τις ποιο καλές φώτος μου τις είχα βγάλει με την Nikon D300 με το άθλιο iso και Dynamic range Και τα μόλις 12Mp......μην τρελενόμαστε για το 95% των χρήσεων ο αισθητήρας των m4/3 είναι κάτι παραπάνω από αρκετός. Αν το μόνο σου ενδιαφέρον είναι η εκτύπωση αφισών, το ατελείωτο crop και αντί να κοιτάς μια φωτογραφία απλά ψάχνεις να δεις σε ποιο σημείο φαίνονται τα pixel ε τότε ναι το m4/3 δεν κάνει για αυτό, για όλες τις άλλες χρήσεις είναι εξαιρετικό το M4/3...οπότε σε παρακαλώ εσύ μην μας τρελαίνεις....

Π.Χ. Πρόχειρα επειδή είμαι στην δουλειά και δεν έχω σχεδόν καθόλου φώτος μαζί μου. Τι σε χαλάει στην ανάλυση στην παρακάτω φώτο? Μην κοιτάς χρώματα κλπ. άλλα την ανάλυση που ανέφερες. Η φώτο είναι μάλιστα με κιτ φακό στα 110mm σε FF που δεν είναι και ο καλύτερος (Panasonic 12-60mm Jpeg χωρίς καμία επεξεργασία)...τι καλύτερο θα είχα αν την τραβούσα με μια Sony??? τι θα κέρδιζα??...Τα λέω αυτά επειδή και Sony είχα και FF είχα και θα ήθελα να ήξερα τι έκανα λάθος με αυτές γιατί καλύτερες φώτος δεν έπαιρνα από ότι παίρνω με το m4/3...το αντίθετο μάλιστα, κουβαλούσα ένα σωρό γκουμούτσες φακούς και μηχανές και εν τέλει έπαιρνα χειρότερες φώτος...μην αναφέρω καν πόσο χρόνο έτρωγα μετά στην επεξεργασία για να τις συμμαζέψω...
https://www.flickr.com/photos/karamelitsa/32591080494/in/dateposted-public/
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μάρτιος 2017, 11:57:02 από karamela » Καταγράφηκε

Sony RX10, Olympus em10II και κάμποσους φακούς και αξεσουάρ....
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Σελίδες: 1 ... 104 105 106 107 108 [109] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: