Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
29 Ιούλιος 2014, 09:44:42

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 [2] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Nikon P7000  (Αναγνώστηκε 18863 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
lubitel
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 01 Μάρτιος 2011, 15:44:27 »

Πάντως αυτό το καινούργιο review της P7000, αποκαθιστά λίγο την πληγωμένη φήμη της.

http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=4677&review=nikon+coolpix+p7000
Καταγράφηκε
IreneGR
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 26 Ιούνιος 2011, 17:42:18 »

Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά της Nikon Coolpix p7000. Την είδα σε ένα κατάστημα, στην αρχή μαύρη και αδιάφορη μου φάνηκε. Αλλά όταν ξαναπήγα λες και με κοίταξε lol και δοκίμασα λίγο μέσα με τα πρόχειρα που ξέρω περί φωτογραφίας (σπούδασα γραφιστική αλλά δεν θυμάμαι πολλά απο φωτογραφία) και ήταν εκπληκτική -στα δικά μου μάτια και γνώσεις-. Κανένας κάτοχος υπάρχει ακόμα; Καμιά εντύπωση κτλπ;
Δεν την θέλω για γραφιστικό σκόπο, περισσότερο για δική μου διασκέδαση και να την παίρνω άνετα όπου μπορώ.
Αυτό με το RAW που διαβάζω με ψιλοανησύχησε. Δεν νομίζω να καίγομαι για RAW εφόσον βγάζει καλές JPG ή λέω κάτι λάθος;
Επίσης τι κάρτα μνήμης πρέπει να πάρω; Βασικά κοιτάζω σε eshops και κάπου είδα πχ "Nikon Coolpix P7000 PNY 8GB SDHC / Secure Digital Card High-Capacity Memory Card (Class 4)" , αυτό το Class 4 παίζει κάποιο ρόλο; Πόση μνήμη προτείνετε για τη συγκεκριμένη μηχανή; (Να ξέρετε δεν μπορώ να διαθέσω πολλά πέρα απο τη τιμή της).
Θα την αγοράσω απο εξωτερικό την βρήκα φτηνά.. :-) Ελλάδα τσούζει η τιμή, το βρίσκω κάπως υπερβολικό.
Καταγράφηκε
camerakias
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 25 Σεπτέμβριος 2011, 22:50:19 »

Aν και φοβάμαι λίγοι ψάχνουν για αξεσουάρ για τη nikon p7000, είδα στο ebay κάτι σαν αντάπτορες φακούς, wide-angle lens adapter, uv filter lens, telephoto lens adapter, κλπ. Τα περισσότερα αν όχι όλα είναι από Χονγκ Κονγκ. Κάποιος πιο έμπειρος να μου πει αν δεν βαριέται αν πάρω αυτά τα αξεσουάρ τι διαφορά θα δω στις φωτός μου?! Είναι πιστεύτε αξιόπιστα? Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
camerakias
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 25 Σεπτέμβριος 2011, 22:58:14 »

Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά της Nikon Coolpix p7000. Την είδα σε ένα κατάστημα, στην αρχή μαύρη και αδιάφορη μου φάνηκε. Αλλά όταν ξαναπήγα λες και με κοίταξε lol και δοκίμασα λίγο μέσα με τα πρόχειρα που ξέρω περί φωτογραφίας (σπούδασα γραφιστική αλλά δεν θυμάμαι πολλά απο φωτογραφία) και ήταν εκπληκτική -στα δικά μου μάτια και γνώσεις-. Κανένας κάτοχος υπάρχει ακόμα; Καμιά εντύπωση κτλπ;
Δεν την θέλω για γραφιστικό σκόπο, περισσότερο για δική μου διασκέδαση και να την παίρνω άνετα όπου μπορώ.
Αυτό με το RAW που διαβάζω με ψιλοανησύχησε. Δεν νομίζω να καίγομαι για RAW εφόσον βγάζει καλές JPG ή λέω κάτι λάθος;
Επίσης τι κάρτα μνήμης πρέπει να πάρω; Βασικά κοιτάζω σε eshops και κάπου είδα πχ "Nikon Coolpix P7000 PNY 8GB SDHC / Secure Digital Card High-Capacity Memory Card (Class 4)" , αυτό το Class 4 παίζει κάποιο ρόλο; Πόση μνήμη προτείνετε για τη συγκεκριμένη μηχανή; (Να ξέρετε δεν μπορώ να διαθέσω πολλά πέρα απο τη τιμή της).
Θα την αγοράσω απο εξωτερικό την βρήκα φτηνά.. :-) Ελλάδα τσούζει η τιμή, το βρίσκω κάπως υπερβολικό.

Eλπίζω να την πήρες και να είσαι ευχαριστημένη! Κι εγώ αυτήν έχω και είναι όντως πολύ καλή! Η κάρτα μνήμης αν είναι γρήγορη ή πιο αργή, παίζει κυρίως ρόλο στην ομαλότητα της εικόνας στο βίντεο.class 4 είναι μέτριας ταχύτητας.Πάντως βγάζει πολύ καλές φωτός! Αν και ψήνομαι για αγορά dslr την αγάπησα την p7000!
Καταγράφηκε
Κ. Γιαννακός
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 22 Φεβρουάριος 2012, 01:54:08 »

Εχετε χρησιμοποιήσει το φλας metz 24 AF σαν εναλλακτικό - οικονομικότερο του Νικον SB 400 στη μηχανη κουλ πιξ Ρ7000 και αν δουλεύει αυτόματα σε i-TTL;
Η η μόνη λύση είναι το SB 400 της Νικον;

Δοκίμασα το Νισσιν μου 622 και δεν δουλεύει σε i-TTL, αλλά μόνο χειροκίνητα. Επίσης είναι και γελοίος σαν συνδυασμός, διότι το φλας είναι μεγαλύτερο απ την ίδια τη μηχανή!

Κατά τύχη έπεσε στα χέρια μου η Ρ7000 και την ερωτεύτηκα, από το ρετρο στιλ, το ματάκι και ότι σε χαρακτηριστικά είναι σαν να κρατω μια μίνι ΔΣΛΡ με περισσότερες δυνατότητες απ τις εισαγωγικές ΔΣΛΡ, χωρίς βέβαια την ταχύτητα και την ποιότητα εικόνας τους.

Είναι αρκετά μικρότερη απ’ότι φανταζόμουν χωρίς να την εχω δει.
Σε σύγκριση με τις κομπακτ που είχα και έχω, δεν είναι αργή, το αντίθετο είναι πιο γρήγορη από την Φουτζη μου, Φ200. H πλοήγηση στα μενου είναι αργή, αλλά όταν ρυθμιστεί αρχικά η μηχανη (ιδίως με τις τρεις λειτουργίες U1 U2 U3) έχοντας ολες τις λειτουργίες σε κομβια δεν χρειάζεται να ξαναανακατευτεις με τα μενού. Μάλλον χρειάζεται 2 φορές το χρονο που αλλάζει η ώρα!
Είναι και πολύ στιβαρή, σοβαρή και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και εικόνας για κομπακτ, Επίσης ο φακός είναι πολύ καλός, οξύτατος από 2,8 μεχρι 4,5 , δεν τον περίμενα τόσο καλό!
Με εχει βάλει σε σκέψεις να την κρατήσω… θα τις κάνω κι άλλα τεστ και θα αποφασίσω μέχρι αύριο.
 Είναι ολοκαίνουργια. Αυτός που την παρήγγειλε, σε φίλο που εχει μαγαζί, δεν μπορεί τελικά να την πληρώσει (δεν ήρθε ποτέ να την παραλάβει ο μελλοντικός ιδιοκτήτης) και έτσι ξέμεινε η μηχανή στο φωτογράφο φίλο, που όμως την θέλει και εκείνος τελικά!
Το πολύ πολύ να ρίξουμε με τον φιλο μου κανα καβγά  αύριο (φιλικό) ποιος θα την κρατήσει! Αλλά ξέρω πως θα τον δελεάσω, θα του υποσχεθώ πως θα παραγγειλω από εκείνον το φλας και θα τον βοηθώ στις εκτυπώσεις που τις βαριέται!
Καταγράφηκε

Νίκον D7000 με καθρέφτη, Ολύμπους E-PL5 ακάθρεφτη & 2 ντουζίνες φακοί, φλας, φίλτρα κλπ στο σύστημα Νίκον.
Κωνσταντίνος
Κ. Γιαννακός
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 22 Φεβρουάριος 2012, 16:29:19 »

Παιδιά, κανένας δεν εχει δοκιμάσει το metz 24 AF;;;

Αν ειναι ετσι δεν το διακινδυνεύω, θα αγοράσω το μικρό Νίκον κι ας έχει διπλάσια τιμή!

ΥΓ. Τελικά την κράτησα εγώ τη μηχανή Smiley Του έδωσα τη Φουτζι F200 και μικρη διαφορά σε χρήματα, η Νικον ειναι καινούργια ενω τη Φουτζι την εχω 1,5 χρόνο.
Καταγράφηκε

Νίκον D7000 με καθρέφτη, Ολύμπους E-PL5 ακάθρεφτη & 2 ντουζίνες φακοί, φλας, φίλτρα κλπ στο σύστημα Νίκον.
Κωνσταντίνος
Κ. Γιαννακός
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 25 Φεβρουάριος 2012, 18:40:26 »

Τα  Picture Control  δεν εχουν καμια σχέση με Νικον ΔΣΛΡ, μου πηρε αρκετό χρόνο να βρω ρυθμίσεις διοτι στην αρχη νόμιζα ότι θα είναι το ίδιο.
Ενώ στις δσλρ πχ χρησιμοποιώ το νατουραλ για πρόσωπα, στην Ρ7000 δίνει ένα εκνευριστικό ροζ χρώμα!!!
Οπότε με τις κατώτερες ρυθμίσεις βρήκα ισορροπία. Επίσης μην ανεβάζετε το χρώμα, αντίθεση και οξύτητα από τη μηχανή, δεν δίνει καλό αποτέλεσμα!

Για τοπία U1
Φωτομετρηση  -0,3 με -0.7
Picture Control στο Νορμαλ
χρώμα-1
Οξυτητα 0
Αντίθεση -2
D-Lighting, όχι, ή σπάνια όταν υπάρχει μεγάλη αντίθεση.
Φακό στα 35μμ
(λιγότερη παραμόρφωση απ’οτι στα 28μμ)

Για ανθρώπους U2
Φωτομετρηση  -0,3
χρώμα-2
Οξυτητα 0
Αντιθεση -3
D-Lighting, όχι

Φακό στα 50μμ ή 85μμ

Την αποθορυβοποίηση (NR) στο LOW, ΟΧΙ στο NORMAL, καταστρέφει τις λεπτομέρειες

Μετά στο View Nx ανεβάζω οξύτητα 3 με 5 από 10, χρώμα 8 με 25 απο 100, αντίθεση 10 με 25 από 100, ανάλογα τη φωτογραφία

Εάν τα έχω ήδη ανεβασμένα στη μηχανή το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει δεν είναι το ίδιο όπως στης δσλρ. Ομως με τις ανωτέρω ρυθμίσεις το προσεγγίζει αρκετά.

Το μονο αρνητικό είναι ότι  όλες οι φωτο θέλουν μια πολύ μικρή επεξεργασία στο πρόγραμμα, αλλά το αποτέλεσμα αξίζει

Ο φακός είναι οξύτατος από 2,8 μέχρι 4,5. Μην τον χρησιμοποιείτε μετά το 5.  Η καλύτερη οξύτητα του είναι στο 3,2.

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μηχανή, το μονο αρνητικό της σε σχέση με τη Φουτζι Φ200 είναι το δυναμικό εύρος που στην Φουτζι δεν συγκρίνεται, είναι πολύ ανώτερο, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι καλύτερη η Ρ7000.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Φεβρουάριος 2012, 21:08:54 από yanakos » Καταγράφηκε

Κωνσταντίνος
Panagiotiss
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 30 Απρίλιος 2013, 19:45:49 »

Την απέκτησα κατά 'λάθος' πριν μερικές μέρες, οι πρώτες εντυπώσεις είναι μέτριες, κάποια δυσκολία στο AF και γενικά είναι ελαφρώς αργή. Η ποιότητα φωτογραφίας θα έλεγα πως είναι πολύ καλή υπό συνθήκες καλού φωτισμού όπου και τη δοκίμασα. Τα 2 καλά σημεία σε σχέση με την canon g10 είναι η θύρα HDMI και το VF που δεν μπλοκάρεται από τον φακό. Αν κάποιος έχει περιέργεια θα μπορούσα να πάρω κάποιες συγκριτικές φωτο. Πρέπει να κάνω και το update 1.2fw που βοηθά στο θέμα την εστίασης αλλά απ'ότι διάβασα μετά δεν δέχεται μαϊμού μπαταρίες. Δεν θα την αγόραζα ποτέ, αλλά για 120 ευρώ καινούρια του κουτιού με εγγύηση μάλλον είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει...
Καταγράφηκε

Η ζωή θέλει τα σωστά χρώματα
                                    "Olympus"
Κ. Γιαννακός
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 30 Απρίλιος 2013, 21:14:08 »

Το AF της, ιδίως με τα σημερινά δεδομένα είναι αρκετά αργό, όμως με την τελευταία αναβάθμιση και επιλέγοντας το κεντρικό Afs  wide area (ή το αυτόματο) τα πράγματα βελτιώνονται κάπως,

Για 120 ευρω καινούργια, έκλεψες εκκλησία! 
Καταγράφηκε

Κωνσταντίνος
Panagiotiss
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 30 Απρίλιος 2013, 23:51:56 »

Τα  Picture Control  δεν εχουν καμια σχέση με Νικον ΔΣΛΡ, μου πηρε αρκετό χρόνο να βρω ρυθμίσεις διοτι στην αρχη νόμιζα ότι θα είναι το ίδιο.
Ενώ στις δσλρ πχ χρησιμοποιώ το νατουραλ για πρόσωπα, στην Ρ7000 δίνει ένα εκνευριστικό ροζ χρώμα!!!
Οπότε με τις κατώτερες ρυθμίσεις βρήκα ισορροπία. Επίσης μην ανεβάζετε το χρώμα, αντίθεση και οξύτητα από τη μηχανή, δεν δίνει καλό αποτέλεσμα!

Για τοπία U1
Φωτομετρηση  -0,3 με -0.7
χρώμα-1
Οξυτητα 0
Αντίθεση -2
D-Lighting, όχι, ή σπάνια όταν υπάρχει μεγάλη αντίθεση.
Φακό στα 35μμ
(λιγότερη παραμόρφωση απ’οτι στα 28μμ)

Για ανθρώπους U2
Φωτομετρηση  -0,3
χρώμα-2
Οξυτητα 0
Αντιθεση -3
D-Lighting, όχι

Φακό στα 50μμ ή 85μμ

Την αποθορυβοποίηση (NR) στο LOW, ΟΧΙ στο NORMAL, καταστρέφει τις λεπτομέρειες

Μετά στο View Nx ανεβάζω οξύτητα 3 με 5 από 10, χρώμα 8 με 25 απο 100, αντίθεση 10 με 25 από 100, ανάλογα τη φωτογραφία

Εάν τα έχω ήδη ανεβασμένα στη μηχανή το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει δεν είναι το ίδιο όπως στης δσλρ. Ομως με τις ανωτέρω ρυθμίσεις το προσεγγίζει αρκετά.

Το μονο αρνητικό είναι ότι  όλες οι φωτο θέλουν μια πολύ μικρή επεξεργασία στο πρόγραμμα, αλλά το αποτέλεσμα αξίζει

Ο φακός είναι οξύτατος από 2,8 μέχρι 4,5. Μην τον χρησιμοποιείτε μετά το 5.  Η καλύτερη οξύτητα του είναι στο 3,2.

Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μηχανή, το μονο αρνητικό της σε σχέση με τη Φουτζι Φ200 είναι το δυναμικό εύρος που στην Φουτζι δεν συγκρίνεται, είναι πολύ ανώτερο, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι καλύτερη η Ρ7000.

Από τα πιο χρήσιμα ποστ!, το είχα τυπώσει πριν καν το σκεφτώ, γλίτωσα 'ψάξιμο' και πολύ χρόνο που πιθανώς να μην αξιωνόμουν ποτέ να διαθέσω, καθώς η μηχανή προορίζονταν για δευτερεύουσα δλδ 'οικογενειακή' χρήση και από μια ακόμη P&S κατέληξε σε Ρ7000 να είσαι καλά Γιαννακός για τις χρήσιμες πληροφορίες, βέβαια χωρίς ντροπές θα προτιμήσω δαγκωτό την κανον Cheesy

U3 ρυθμίσεις για φωτογραφία δρόμου με Φακό στα 50μμ θα ολοκλήρωνε το πακέτο
Καταγράφηκε

"Olympus"
Panagiotiss
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 09 Μάιος 2013, 13:58:59 »

Αφού έπαιξα λίγο καιρό μπορώ να πω πως το μεγάλο ατού της είναι το sharpness, το VF  το ζουμ, η μπαταρία και μετά το fw update το af είναι οκ. Υπάρχουν 2 σημαντικά μειονεκτήματα, τα χρώματα είναι 'περίεργα' και το μενού μετριότατο. Η παραμόρφωση είναι αρκετή, αλλά το περιμένεις σε 28-200, βέβαια έχει λογισμικό το οποίο την βελτιώνει, άντε μπες στο μενού και ψάξε το...(δεν παίζουν shortcuts η customization). Σε γενικές γραμμές είναι μια καλή μηχανή, καλύτερη από μια μέση κομπακτ.
Καταγράφηκε

"Olympus"
hectorsdad
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 22 Οκτώβριος 2013, 22:39:07 »

Είναι δυνατόν μια αναβάθμιση λογισμικού να κάνει ΤΕΤΟΙΑ διαφορά;

Την πήρα μεταχειρισμένη πριν από μια βδομάδα και είχε ήδη πάνω της την πρώτη αναβάθμιση 1,1. Η μηχανή ήταν ΑΧΡΗΣΤΗ.
 Ήθελα να την πάω πίσω, θεωρώντας ότι η Nikon που είχε ένα πολύ καλό AF απο την εποχή της 801 , F4 κλπ δεν μπορεί να ξέχασε πως πρέπει να εστιάζει μια μηχανή.
Είναι χαλασμένη είπα.
Η P7000 όχι μόνο δεν έδειχνε να εστιάζει, ούτε καν σε καλό φως, αλλά κι όταν έδειχνε μετά από αρκετή προσπάθεια, στην πραγματικότητα είχε εστιάσει στο φόντο!!!
Ευτυχώς πριν την επιστρέψω, διάβασα για το firmware 1,2 που εξέδωσαν ΜΕΤΑ την κατάργηση του μοντέλου, το εγκατέστησα και έχω μια άλλη μηχανή.
Εστιάζει σχεδόν πάντα (σε καλό φως), γρήγορα και αξιόπιστα. Έγινε η μηχανή που ζητούσα.

Σκεφτείτε μόνο, πόση ζημιά έκανε στη φήμη της εταιρείας η βεβιασμένη κυκλοφορία αυτού του μοντέλου, αφού έφτασαν να εκδώσουν αναβάθμιση, μετά την εμφάνιση της Ρ7100.
Καταγράφηκε
_keysmith
Αποσυνδεδεμένος

Τα μάτια σε πόσα MP "γράφουν"?

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 22 Οκτώβριος 2013, 23:01:16 »

είναι γνωστή η περίπτωσή της! Το firmware βγήκε νομίζω πριν την εμφάνιση της p7100 και έλυσε κάποια θέματα αλλα όχι όλα.
Καταγράφηκε

Sony Nex 3n 16-50, Canon EOS 500D 18-200mm IS, 50mm f1.8II, Canon S90, Nokia 808 pureview (Olympus C-770,  Зени́т (Zenit) ET 58mm f:2, Canon EOS 500N 28-80mm, sigma 70-300mm)
Σελίδες: 1 [2] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: