Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
26 Νοέμβριος 2014, 02:08:07

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 37 38 39 40 41 [42] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Κριτική φωτογραφίας με τη μέθοδο της υποκειμενικής οπτικής  (Αναγνώστηκε 71202 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
partis
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #615 στις: 20 Απρίλιος 2013, 16:48:47 »

Καταγράφηκε
A_G
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΜΥΝΤΑ, ΤΟΛΜΗΡΟ ΜΥΑΛΟ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #616 στις: 07 Οκτώβριος 2013, 21:30:49 »

χαιρετάω χαιρεταω, εχεις την ιδια εικονα με τους πεζους δεξια λιγο πιο κοντα; partis.
Καταγράφηκε
Μένος
Για να δω;
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #617 στις: 08 Οκτώβριος 2013, 22:18:24 »

Αισθάνομαι την ανάγκη να γράψω δύο λόγια, σχετικά με τον τρόπο που κρίνουμε, και αξιολογούμε τις φωτογραφίες μας, θα ξεκινήσω με το ερώτημα που πρέπει να κάνουμε στους εαυτούς μας, βλέποντας την φωτογραφία που τραβήξαμε, οι τις φωτογραφίες των άλλων, η φωτογραφία τραβήχτηκε από εμάς; η την μηχανή;.

Διαβάζω όλο συχνότερα, σχολιασμούς φωτογραφιών, του τύπου, πόσο ζωντανά χρώματα είναι αυτά!, καταπληκτικό χρώμα!, το χρώμα αυτής της φωτογραφία είναι όλα τα λεφτά!.

Νομίζω ότι τέτοιες αξιολογήσεις η αλλιώς φιλοφρονήσεις, δεν απευθύνονται ούτε στην φωτογραφία, και φυσικά ούτε στην φωτογραφική δεινότητα του φωτογράφου, αλλά στο εκάστοτε μοντέλο φωτογραφικής μηχανής, η ακόμα στο πρόγραμμα επεξεργασία που χρησιμοποιήθηκε για τον κορεσμό των χρωμάτων.

Μέσα από την φωτογραφία, θα πρέπει να διακρίνουμε τον φωτογράφο, την τεχνική του, την σύνθεση η την αφαίρεση που θα έχει κάνει στην φωτογραφία του, την προσωπική του ματιά, την τήρηση των κανόνων, θα πρέπει να φαίνεται ότι ο φωτογράφος έχει τον απόλυτο έλεγχο του μέσου και του θέματος.

Δεν λέω, και το χρώμα έχει την σημασία του, αλλά όχι ως κύριο η ακόμα χειρότερα ως μοναδικό κριτήριο μιας φωτογραφίας, θα έλεγα ότι το χρώμα είναι ότι και οι κομπάρσοι στις ταινίες, οι κομπάρσοι γεμίζουν το καρέ, αλλά δεν πρωταγωνιστούν.

Καταγράφηκε

Στην Gallery μου θα δείτε φωτογραφίες, από διάφορους χώρους, τόπους, γεγονότα, και άλλα, κυρίως από την Κρήτη.
menos.dpgr.gr
Δείτε ένα σύντομο βίντεο από το Κουφονήσι νότιο ανατολικά της Ιεράπετρας
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
dimitris_xan
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #618 στις: 09 Οκτώβριος 2013, 00:18:16 »

έτσι όπως τα λές.... Μένο, μάλλον οι περισσοτεροι κάνουμε απλή καταγραφή μιας εικόνας ( πιάνω τον ευατό μου να το κάνει συχνά ) ξεχνώντας π.χ. ότι το καπληκτικό ηλιοβασίλεμα το βλέπουν όλοι.....στην διαφορετική ματιά ( φωτογραφία ) του ηλιοβασιλέματος όμως σταματάνε ή απολαμβάνουν. Ίσως γι αυτό και οι Αμερικάνοι αναφέρονται πιο σωστά τις περισσότερες φορές σε "εικόνες" - take a picture και σπανιότατα σε photograph = φωτογραφία
Καταγράφηκε

Nikon D40, AF-S.18-55 3,5-5,6 - AF-S.35mm 1,8 - SB400 - Casio FH20, * Nikon D200, Sigma 17-70 2,8-4 & Sigma 28-300 3,5-6,3
Ninjamousegr
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #619 στις: 09 Οκτώβριος 2013, 00:53:55 »

σωστός ο μένος! και ωραίο αυτό που έγραψες Δημήτρη. Μην ξεχνάμε οτι είμαστε ένα φορουμ που απευθύνεται σε κόσμο όλων των ηλικιών και όλων των επιπέδων εμπειρίας πάνω στην φωτογραφία. Βλέπω φωτογραφίες που μου άρεσαν ένα χρόνο πριν και πραγματικά ντρέπομαι για αυτό που ήμουν, όπως θα ντρέπομαι και για αυτό που είμαι σε 1 χρόνο απο τώρα. Όλοι εξελισσόμαστε, ο καθένας με τον ρυθμό του. Το θέμα είναι οτι έχουμε τεράστιες διαφορές ο ένας απο τον άλλον τόσο φωτογραφικά όσο και απο θέμα παιδίας πάνω στην φωτογραφία.

Διαβάζοντας κάποιος τα σχόλια στον τομέα κριτική φωτογραφιών (οχι σχολιασμό κριτική) ή που θα βαρεθεί πολύ και θα αναρωτηθεί τι βλακείες γράφουν ή που θα βρει σχόλια χρήσιμα με βάθος και νόημα. Αν συμβαίνει το πρώτο, δηλαδή το άτομο βαρεθεί ή δεν καταλαβαίνει, τότε για εμένα θέλει διάβασμα και μελέτη πάνω στην φωτογραφία. Αν βρίσκει ενδιαφέρον και καταλαβαίνει έστω το 50% αυτών που διαβάζει τότε είναι σε καλό δρόμο. Αν πάλι μπορεί να γράψει και ο ίδιος κάτι ουσιαστικό και να συνεισφέρει στην κριτική τότε πιθανότατα μπορεί να κρίνει σε βάθος μία φωτογραφία και να μην μήνει στο περίβλημα. Εγώ προς το παρών καταλαβαίνω λίγα αλλά αρκετά περισσότερα απο πέρυσι.

Και καταλήγω στο οτι δεν  με ενοχλεί οτι κάποιος ενθουσιάζετε απο το χρώμα και μόνο το χρώμα μιας φωτογραφίας και ο λόγος είναι οτι το ίδιο έκανα και εγώ πριν κάμποσο καιρό. Αν ήμασταν μία ομάδα απο άτομα έμπειρα φωτογραφικά ναι οκ δεν θα το δικαιολογούσα....αλλά δεν είμαστε και αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι οι καλοί φωτογράφοι που κάποτε αλώνιζαν το φόρουμ με το κιλό  όλο και λιγοστεύουν και τα φώτα του φόρουμ σβήνουν μαζί τους.

Καταγράφηκε

Nikon D-3100
Ninjamousegr
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #620 στις: 09 Οκτώβριος 2013, 01:02:49 »

Βρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα, θέλω να μπω στον σχολιασμό φωτογραφιών και να αρχίσω να βάζω Αδιάφορη Αδιάφορη Αδιάφορη, Μέτρια Μέτρια Μέτρια, να γράφω σχόλια όπως τα σκέπτομαι, χωρίς όμως να είμαι ο κακός του site, χωρίς να δημιουργώ αντιπάθειες, με αποτέλεσμα την ανταπόδοση του θυμού των μελών που θα γράψω ότι πιστεύω για την φωτογραφιά τους.

Τις περισσότερες φορές το αδιάφορη είναι αυτό που σε πάει μπροστά! και απο εμένα το ελεύθερο! τσακισέ μας!

Καταγράφηκε

Nikon D-3100
elinak
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #621 στις: 09 Οκτώβριος 2013, 13:16:47 »

Θεωρώ οτι από την στιγμή που κάποιος εκθέτει την φωτογραφία του, γνωρίζει οτι θα δεχτει και  την ανάλογη (καλοπροαίρετη) κριτική και -πολλές φορές- την επιθυμεί κιόλας.
Προσωπικά, χαίρομαι τα σχόλια στις φωτογραφίες μου. Η μόνη μου ένσταση θα ήταν σε χαρακτηρισμό "αδιάφορη", "κακή" χωρις τον ανάλογο σχολιασμό. Μονο ετσι έχει νόημα και βοηθάμε στην βελτίωση του αποτελέσματος.
Καταγράφηκε

aldasiou
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #622 στις: 23 Ιανουάριος 2014, 23:22:36 »

Εγώ νομίζω οτι αυτός που δημιουργεί κριτική πρέπει να είναι ειλικρινής. Οχι τόσο για αυτόν που δέχεται την κριτική όσο για τον ίδιο του τον ευατό, γιατί μέσα απο αυτή την διαδικασία ζεί την λειτουργία του ίδιου του φωτογράφου: φθείρεται και χτίζει.
Καταγράφηκε
alexfoto
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #623 στις: 03 Μάρτιος 2014, 18:30:47 »

-Κι όμως, νομίζω πως η αλήθεια είναι ακριβώς το αντίθετο.
-Η καλλιτεχνία περιέχει και την τεχνική που είναι στην ουσία η αναζήτηση του τέλειου στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό αλλά και διδακτέο, αλλά και το προσωπικό στιλ που αυτό είναι στην πραγματικότητα καθαρά υποκειμενικό και πέρα από κανόνες.
- Αν λοιπόν μένει κάτι για κριτική είναι στον τεχνικό τομέα που είναι καθαρά αντικειμενικός.
Αντίθετα το προσωπικό στυλ πάντα πρέπει να είναι ελεύθερο από κανόνες πολύ απλά γιατί αλλιώς θα μιλούσαμε για απλή τεχνική και οχι για προσωπικό στύλ!!
-Μην ξεχνάμε ότι όλοι οι μεγάλοι της τέχνης ξεπέρασαν τους κανόνες με το ''δικό τους τρόπο'' και αυτό ακριβώς σημαίνει ΣΤΥΛ..
-Κριτική λοιπόν μόνο στην τεχνική, αφήστε τον κόσμο να βγάλει το δικό του ''τρόπο'', κουραστήκαμε να βλέπουμε ''κλώνους'' του breson...
Καταγράφηκε
panagiotis.z
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #624 στις: 22 Απρίλιος 2014, 01:03:32 »

http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=28646&pos=4
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 37 38 39 40 41 [42] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: