Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Μάρτιος 2015, 01:24:42

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 25 26 27 28 29 [30] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Σετάκια, εργασία σε εξέλιξη - Κριτική Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας  (Αναγνώστηκε 50007 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LefM
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #435 στις: 22 Μάρτιος 2015, 14:46:12 »

οι επιλογές μου.

Εργοστάσιο Αλλατίνη, Διοικητικό Κτήριο. Φιλμ Agfa Apx 400 pushed to 800 

Θα έλεγα οτι το σετ στις καλές του εικόνες μου έδωσε
-την αίσθηση του μυστηριώδους,
-  δεος
-σε κάποιες περιπτωσεις η απουσία μεταμορφωθηκε σε παρουσία.

το δυσαρεστο είναι οτι είναι μια φωτογραφική εργασια χιλιοδιατυπωμενη και στο θέμα και στον τρόπο σου. Οι κάποιες προσωπικές εξάρσεις το αντιμαχονται αυτό αλλά θελει ψάξιμο παραπάνω.

Μ' άρεσε η συνολική αντιμετώπιση και το καδραρισμα μπορεί να μην είναι πάντα αυστηρό κάτι που νομίζω θα ταίριαζε στα προηγούμενα αλλά είναι κυρίως ευφάνταστο και δημιουργεί καταστάσεις ενδιαφέρουσες. Αν και αυτο-αναιρούμαι σου βγάζω την πρώτη  επειδή την βλέπω περισσότερο σαν άσκηση φόρμας.

-Η γωνια λήψης στην εβδόμη είναι μια παραφωνία  οσον αφορά το σύνολο. η ογδοη θα μπορούσε αλλά δεν μου κάθεται καλα στην τελική επιλογή.

-Θα ήθελα μια προσοχή σε ετερόκλητα στοιχεία τα οποία χαλάνε την ατμόσφαιρα.

για παράδειγμα
α)Στην έκτη οπου οι λάμπες αλογόνου προσγειώνουν εδώ την φαντασία μου.
β)Η ένατη που θα ήθελα ενα κάδρο με αυστηρή δομή ( σσ. συμμετρια) και να παραμερίσεις το πιθανό ενδιαφέρον σου για το εντοιχισμένο ράφι δεξιά που δημιουργεί ανισορροπία στην όλη σύνθεση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την κριτική και τις επιλογές σου. Είναι αλήθεια ότι σαν θέμα είναι χιλιοδιατυπωμένο απλά σαν χώρος με τράβηξε καθώς δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο, έχω πάει από τότε 2-3 φορές ακόμα, έχω μερικές ιδέες αλλά ακόμα είναι σε εξέλιξη, αν καταφέρω να βγάλω κάτι προσωπικό στην πορεία θα δείξει.   χαιρετάω
Καταγράφηκε

Contax 167 MT, Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm, Carl Zeiss Distagon T* 2.8/35mm, Carl Zeiss Planar T* 1.4/85mm, Carl Zeiss Distagon T* 2.8/28mm
Σελίδες: 1 ... 25 26 27 28 29 [30] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: