Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
26 Νοέμβριος 2014, 11:47:37

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Φωτογραφίες από τα Κανάρια Νησιά (Τενερίφη & Gran Canaria)  (Αναγνώστηκε 11917 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
eliashan
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Olympus OM-D E-M5, E-PL5, Panasonic GM1

Προφίλ WWW
« στις: 01 Σεπτέμβριος 2003, 10:33:20 »

Φωτογραφίες από τις φετινές διακοπές μου στα Κανάρια Νησιά.

Οι περισσότερες από την Τενερίφη, και μερικές από το Gran Canaria.

Όλες οι φωτογραφίες εδώ.

Μερικά δείγματα:

« Τελευταία τροποποίηση: 01 Σεπτέμβριος 2003, 10:35:31 από eliashan » Καταγράφηκε

At school they taught me how to be so pure in thought, and word and deed; they didn't quite succeed...

Δείτε τις φωτογραφίες μου στο Pbase.

Olympus OM-D E-M5 || Panasonic Lumix G X Vario 12-35mm f2.8 Asph. Power OIS || Panasonic Lumix G X Vario PZ 45-175mm f4.0-5.6 Asph. Power OIS || Panasonic Lumix G 7-14mm f4.0 Asph. || Samyang 7.5mm f3.5 fisheye || Olympus FL-600R flash

Olympus E-PL5 || Olympus 14-42mm f3.5-5.6 II

Panasonic DMC-GM1 || Panasonic Lumix G 12-32mm f3.5-5.6 Asph. Mega OIS

Canon EOS 30D || Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 DC
gepall
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

Dpgr addicted

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 01 Σεπτέμβριος 2003, 10:56:44 »

Φιλε Ηλια αψογος δεν μπορω να πω,αλλα απ'οτι βλεπω βοηθησε και το μερος ετσι? Wink
Καταγράφηκε

Οι φωτογραφιες μου στο dpgr.gr
Οι φωτογραφιες μου στο trekearth
Οι φωτογραφιες μου στο photosig

Olympus E-3,Olympus E-1,DZ 7-14 f/4,DZ 14-54mm f/2.8-3.5, DZ 50mm f/2, Sigma DC 55-200mm f/4-5.6,ZD 70-300 f/4-5.6,Olympus Flash FL-50,Olympus EX-25 Extension Tube,Olympus C-40zoom,Olympus C-5060 & Yashica Electro 35 GL

Η ζωή είναι σα ρολό χαρτί,όσο πιο κοντά φτάνεις στο τέλος τόσο πιο γρήγορα τελειώνει...
drf
Αποσυνδεδεμένος

Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 01 Σεπτέμβριος 2003, 18:17:25 »

Ηλία τα ρέστα μου!

Δεν έχω να πω τίποτε άλλο... Ολες μα ΟΛΕΣ είναι άψογες...!  Wink

Εύγε...!  Cool
Καταγράφηκε
earlpiggot
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 01 Σεπτέμβριος 2003, 18:44:43 »

Ηλία, νομίζω είχες ανεβάσει κι άλλη μια πριν λίγες μέρες κι ήθελα από τότε να πω πόσο έμοιαζε το φως με αυτό της Χρωματιστής Λισαβόνας

Το φως του Ατλαντικού, μάλλον...
Καταγράφηκε
sfr (Στέλιος)
Μαθητευόμενος Φωτογράφος
Αποσυνδεδεμένος

1 μικρή Casio Z850 +1 μουράτη Minolta A1

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 01 Σεπτέμβριος 2003, 19:01:01 »

Μας τάπωσες Ηλία ... Πώς να ανεβάσω τώρα φωτογραφιούλες από ταπεινά νησάκια ... Θα το καθυστερήσω λίγο για να περάσουν οι εντυπώσεις από τις δικές σου ...  Grin Cool
Καταγράφηκε

eliashan
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 02 Σεπτέμβριος 2003, 11:58:35 »

@gepall & drf: Thanks, thanks, thanks! Κανένα μέρος δεν βοηθά για φωτογράφιση όταν το επισκέπτεσαι για πρώτη φορά, επειδή απλώς φωτογραφίζεις κτήρια και πάρκα που δεν έχεις ξαναδεί Undecided Αρκετές φωτογραφίες ίσως φαίνονται εντυπωσιακότερες του πραγματικού, επειδή τα τοπία είναι αρκετά διαφορετικά από τα ελληνικά Wink

@sfr: Δεν κάνει το μέρος τις φωτογραφίες, αλλά... ο φωτογράφος. Όλο τον Ιούλιο και τον Αύγουστο, στο thread με τις φωτογραφίες από τις διακοπές, πιστεύω ότι είδαμε εξαιρετικά ενδιαφέρουσες φωτογραφίες, από την Ελβετία μέχρι το πιο ακρητικό ελληνικό νησί Smiley

@eaglepiggot: Έχω επισκεφτεί κι εγώ τη Λισσαβώνα και τις γύρω πόλεις της (Sintra, Cascais, Estoril), κι έχω ανεβάσει τις (άθλιας ποιότητας) φωτογραφίες εδώ. Είναι ιεροσυλία ακόμα και να συγκρίνω τις μαγικές εικόνες του Μάνου με τις δικές μου, αλλά σε επίπεδο σύγκρισης χωρών/περιοχών, υπάρχουν όντως ομοιότητες με τα Κανάρια Νησιά στην αρχιτεκτονική, το κλίμα, τα φυσικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων κ.ά.. Κύρια διαφορά ότι στα Κανάρια Νησιά η τουριστική δόμηση ήταν κατά τόπους υπερβολική· στην Πορτογαλία δεν είδα αντίστοιχα αρνητικά φαινόμενα...
Καταγράφηκε

At school they taught me how to be so pure in thought, and word and deed; they didn't quite succeed...

Olympus OM-D E-M5 || Panasonic Lumix G X Vario 12-35mm f2.8 Asph. Power OIS || Panasonic Lumix G X Vario PZ 45-175mm f4.0-5.6 Asph. Power OIS || Panasonic Lumix G 7-14mm f4.0 Asph. || Samyang 7.5mm f3.5 fisheye || Olympus FL-600R flash

Aγγελος
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 17 Σεπτέμβριος 2003, 11:32:55 »

Μπράβο, μπράβο!  Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες!
Το νησί όντως είναι πανέμορφο.  Εγώ είχα πάει πρίν 2 χρόνια και γύρισα με 6 36άρια φίλμ γεμάτα εξωτικές φωτογραφίες με καταπληκτικά χρώματα. (Μάλιστα τα είχα εμφανίσει και εκεί με ένα απίθανο κόστος 3000δρχ ανά 36άρι σε 20x25 μέγεθος!!!).

Βλέπω liakos ανέβηκες και στο El Teide. Πήγες μέχρι πάνω?  Εγώ ούτε κοντά δεν είχα πάει γιατί από τις 10 το πρωί μέχρι λίγο πρίν τη δύση του ήλιου ήταν καλυμμένο με σύννεφα και φοβήθηκα μη χαραμίσω τη μέρα μου!
Πάντως η Tenerife είναι πολύ ωραίο μέρος για διακοπές και φθηνό.
Καταγράφηκε

eliashan
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 17 Σεπτέμβριος 2003, 11:59:39 »

Βλέπω liakos ανέβηκες και στο El Teide. Πήγες μέχρι πάνω?  Εγώ ούτε κοντά δεν είχα πάει γιατί από τις 10 το πρωί μέχρι λίγο πρίν τη δύση του ήλιου ήταν καλυμμένο με σύννεφα και φοβήθηκα μη χαραμίσω τη μέρα μου!

Εγώ περίμενα στην ουρά κι ανέβηκα μέχρι πάνω Wink
Μερικές από τις φωτογραφίες βρίσκονται εδώ.

Πυκνό δάσος και σύννεφα/υγρασία συναντάς περίπου στα 1500μ, σαν ένα λευκό δαχτυλίδι γύρω από το νησί.

Μετά από αυτό το ύψος, το τοπίο είναι σχεδόν σεληνιακό.

Μέχρι τα 2356μ. πηγαίνεις με το αυτοκίνητο, κι από εκεί με το τελεφερίκ στα 3.555μ (δηλ. μόλις 200μ από την πραγματική κορυφή).

Καταγράφηκε

Aγγελος
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 17 Σεπτέμβριος 2003, 12:33:51 »

Να σε διωρθώσω φίλε liakos όσο αφορά το ύψος της κορυφής του El Teide (που λέγεται "Pico Viejo") είναι 3,718 μέτρα και είναι η υψηλότερη κορυφή της Ισπανίας!!!
Κρίμα, ήθελα πάρα πολύ να ανέβω εκεί πάνω.
Καταγράφηκε

Dead_Poet
Wandering Spirit
Αποσυνδεδεμένος

Η ιδεοφοβία βλάπτει σοβαρά την Τέχνη!

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 17 Σεπτέμβριος 2003, 13:06:43 »

Δεν είχα δει το thread που είχες φτιάξει! Θα παρέθετα και τις δικιές μου εκεί αν το ήξερα...

liakos, οφείλω να σε συγχαρώ όχι μόνο για τις φωτογραφίες σου με τα πολύ όμορφα χρώματά τους, αλλά και για την ευαισθησία που επιδεικνύεις επειδή το θέμα της Τενερίφης το έχει ήδη πραγματευτεί άλλο μέλος.

Αν δεν σε πειράζει, ίσως ο αρμόδιος συντονιστής θα μπορούσε να συγχωνεύσει τα θέματα στο αρχαιότερο χρονολογικά.

Ευχαριστούμε που κατέθεσες και τη δική σου ματιά πάνω σε ένα νησί που έχει ενδυθεί στις συνειδήσεις των περισσότερων ως κάτι το απολύτως εξωτικό, ενώ δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένας τουριστικά προηγμένος προορισμός, με ανεπτυγμένη τη συνείδηση του καθήκοντος από τους κατοίκους του. Αυτή ίσως να είναι και η διαφορά που τον έχει κάνει και προτιμητέο από όλο και περισσότερους για τις διακοπές τους...
Καταγράφηκε

Θρέψε φίδι το χειμώνα, να σε φάει το καλοκαίρι...
(Ελληνική παροιμία)

Το άλμπουμ μου είναι εδώ, ενωμένο, δυνατό!
liakos84floyd
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 25 Ιούνιος 2009, 11:40:29 »

Καλησπερα!Βρηκα τις φωτο σου εντελως τυχαια ψαχνοντας πληροφοριες για την τενεριφη καθως ετοιμαζομαι να κανω το ιδιο ταξιδι αρχες σεπτεμβρη.κ επεσα χωρις να το γνωριζω στο forum.Σαν σχετικα αρχαριος φωτογραφος κ εγω γραφτηκα κ ετοιμαζω την olympus 330 που εχω προς το παρων να παρει φωτια απο την πρωτη στιγμη που θα αποβιβαστω.Απο οτι καταλαβα εχεισ δημοσιευσει πολυ καιρο τις φωτογραφιες αυτες αλλα σιγουρα ποτε μια εικονα δεν χανει το ελαχιστο απο την αξια της με το περασμα του χρονου. Πολυ ομορφες οι εικονες που ειδα..ελπιζω να μπορεσω να ανταποκριθω ισαξια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: