Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
27 Ιανουάριος 2015, 14:26:16

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 24 25 26 27 28 [29] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Σετάκια, εργασία σε εξέλιξη - Κριτική Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας  (Αναγνώστηκε 48858 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sleeping Village
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #420 στις: 07 Οκτώβριος 2013, 15:52:37 »

Ωραία itsoum. Ξεχώρησα την 9 .. και την 6 αλλά το κάδρο κάπου χάνει. Δεν το χω με τα σετάκια αλλά ίσως να σε 'παιρνε να το μαζέψεις περισσότερο. Το μηχανάκι και το παγκάκι δε μου κόλλησαν με τα άλλα...

Τα πορτοκαλιά στην 1 και 4 είναι φως που πήρε το φιλμ ; Αν θες μου λες τι μηχανή χρησιμοποίησες ?
Καταγράφηκε
itsoum
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #421 στις: 07 Οκτώβριος 2013, 18:29:26 »

Ωραία itsoum. Ξεχώρησα την 9 .. και την 6 αλλά το κάδρο κάπου χάνει. Δεν το χω με τα σετάκια αλλά ίσως να σε 'παιρνε να το μαζέψεις περισσότερο. Το μηχανάκι και το παγκάκι δε μου κόλλησαν με τα άλλα...

Τα πορτοκαλιά στην 1 και 4 είναι φως που πήρε το φιλμ ; Αν θες μου λες τι μηχανή χρησιμοποίησες ?

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Χαίρομαι που θα σε σοκάρω.   Tongue
Λοιπόν στις 1 και 4 τα πορτοκαλιά είναι από τα φώτα του αυτοκινήτου τα οποία και άνοιξα επίτηδες για να πάρω κάτι τέτοιο... φυσικά η επεξεργασία τα έκανε πιο έντονα. Μην φανταστείς φοβερή επεξεργασία. Ένα-δύο κινήσεις στο instagram  Grin

Καλά κατάλαβες οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με κινητό και μάλιστα ένα iphone 3gs και χρησιμοποίησα το Instagram.
Ωραία εμπειρία... δεν είχα μαζί μηχανή και έτσι δανείστηκα το προπολεμικό iphone του ξαδέρφου μου για να παίξω με το μέχρι τότε άγνωστο για μένα instagram.
Είχα την πλάκα του...
Καταγράφηκε
Sleeping Village
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #422 στις: 08 Οκτώβριος 2013, 11:07:35 »

Άμα σου πω οτι δεν πήγε το μυαλό μου σε iphone θα με πιστέψεις ; Επειδή δεν έχω δει πολλές φωτογραφίες απο instagram με ξεγελάει εύκολα και πάντα λέω οτι είναι κακής ποιότητας σκαναρίσματα απο φιλμάτες toy  Tongue

Πάντως στα πορτοκαλιά μου φάνηκε αφύσικος ο κορεσμός και γι' αυτό στο ανέφερα. Α και το πολύ φλου σε μερικές κάπως με ξένισε

Ρε τι σου είναι η τεχνολογία τελικά...
Καταγράφηκε
DeeperBlue
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #423 στις: 27 Οκτώβριος 2013, 00:17:01 »

Καταγράφηκε

Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #424 στις: 27 Οκτώβριος 2013, 12:37:32 »

Καταρχήν να πω ότι προσωπικά με γοητεύει να βλέπω απόπειρες φωτογραφικές όπου ο φωτογράφος δοκιμάζει να ξεφύγει από τις "ευκολίες" και τα "σίγουρα" του.
Η φωτογραφία που διεκδικεί όλο και μεγαλύτερο μερίδιο στις προτιμήσεις των φωτογράφων είναι αυτή που δεν έχει ευδιάκριτο θέμα ή για να το πω καλύτερα εντάσσεται σε μια πολύ γενική και αόριστη θεματολογία που έχει να κάνει με τη "νύχτα", "διαδρομές για το σπίτι", "αντικείμενα και ανθρωπογενές περιβάλλον στη γειτονιά μου (ή την πόλη μου) μέσα σε μια άλλη οπτική".
Δείγματα βλέπουμε όλο και περισσότερο σε αυτή τη στήλη (αλλά και σε άλλες).
Έχω την εντύπωση ότι αυτή η φωτογραφία (σε συνδυασμό με την αποφυγή των "ευκολιών και των σίγουρων") είναι ιδιαίτερα απαιτητική, γιατί η ίδια η φωτογραφία (το στήσιμο, η σύνθεση, το κάδρο, η "αφαίρεση" των περιττών - αλλιώς το τι θα επιλέξει να συμπεριλάβει ο φωτογράφος και ποια φωτογραφική σημασία και αξία θα δώσει σε όσα συμπεριλάβει), αποτελεί το θέμα και περιεχόμενό της.
Εδώ έχουμε μια καλή προσπάθεια, με χτυπητές ή λιγότερες χτυπητές αδυναμίες.
Τα αντικείμενα δεν έχουν "μεταμορφωθεί", οι φωτοσκιάσεις δεν λειτουργούν για να δώσουν την ατμόσφαιρα που (φανερά) επιθυμεί ο φωτογράφος, ενώ το έντονο (στις 3 από τις 5) φως, ως στοιχείο έκπληξης, δε βοηθά.
Η 4 και η 5 λειτουργούν καλύτερα. Όχι ότι θα μείνουν για καιρό, αλλά ίσως για να δείξουν ένα δρόμο δημιουργικό.

Με εκτίμηση

Ν.
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
DeeperBlue
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #425 στις: 27 Οκτώβριος 2013, 16:29:15 »

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις σκέψεις. Ακόμη και η αναγνώριση της πρόθεσης για μεταμόρφωση είναι ανέλπιστη σ'αυτό το στάδιο και με χαροποίησε η ανάγνωση αυτή.
Καταγράφηκε

Sleeping Village
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #426 στις: 27 Οκτώβριος 2013, 16:48:50 »

Στο πλοίο

Καταγράφηκε
negative
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

η απλοτητα ειναι το πιο συνθετο πραγμα που εχω δει

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #427 στις: 30 Νοέμβριος 2013, 10:54:48 »

Δεν ξερω αν βλεπετε κατι σ'αυτες..Θα ηθελα τη γνωμη σας.

[im

Καταγράφηκε
Quassar
Αποσυνδεδεμένος

..για τα παιδια που περνανε βαθια γεράματα...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #428 στις: 30 Νοέμβριος 2013, 11:12:39 »

Δεν ξερω αν βλεπετε κατι σ'αυτες..Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Εδω νομιζω κατι εχεις…
Απο τις αλλες βλεπω την προσπαθεια να βαλεις νοημα στη φορμα αλλα το αποτελεσμα νομιζω ειναι λιγο πρωιμο
Κατι παει να γίνει εδω…

αλλα το θεμα για λιγο σου ξεφυγε… (ο θεατης "μπαινει" απο το κεντρο με το μνημα  και η ματια κατεβαινει κατω στο βαζο (?) με τα χυμένα λουλουδια (?) - εκει κοβεται ατσαλα… ειχες το συνοιρμο "spilled floweres" αλλα μου φαινεται επικεντροθηκε στο μνημα και οχι στο συμβολισμο…
Η 1 και η 3 καπου πανε αλλα…
Μετα χαθηκα στα μπερδεμενα thubnails και δεν καταφερα να τις δω με προσοχή (Ισως η 8 και σιγουρα οχι η 4)
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Νοέμβριος 2013, 11:17:44 από Quassar » Καταγράφηκε
negative
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #429 στις: 30 Νοέμβριος 2013, 18:37:17 »

Quassar,faflatas σας ευχαριστω πολυ!!Ωραια και κατανοητα σχολια.Θα συνεχισω αυτη τη προσπαθεια και ελπιζω οτι θα μπορεσω να σας δειξω και αλλα πραγματα στο μελλον.Ενα απ'τα πιο δυσκολα πραγματα που εχω συναντησει ειναι η επιλογη των δικων μου φωτογραφιων.Και να φανταστεις οτι μεχρι τωρα νομιζα οτι φωτογραφια ειναι το τι και το πως.Τωρα τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι εντονα και το γιατι.. Smiley
Καταγράφηκε
nikolaos_p.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #430 στις: 30 Νοέμβριος 2013, 20:16:14 »

@ Sleeping Village, πολύ ωραία χρήση των χρωμάτων στα κάδρα σου!  Smiley
Καταγράφηκε

negative
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #431 στις: 01 Δεκέμβριος 2013, 20:27:01 »

Σ'ευχαριστω faflatas και για τα 2 links.Θα τα μελετησω.Τους Αμερικανους τους ξερω καλα.Καλη συνεχεια! Smiley
Καταγράφηκε
chrisMMA
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #432 στις: 04 Ιανουάριος 2014, 01:27:23 »

εργασία σε εξέλιξη!

Σετάκι με τίτλο "winners."  Μπορείτε να δείτε όλο το σετ εδώ : http://www.flickr.com/photos/christosbardas/sets/72157639370494293/

The Battle 5 by Christos Bardas, on Flickr

The joy by Christos Bardas, on Flickr

Winning by Christos Bardas, on Flickr
Καταγράφηκε
LefM
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #433 στις: 23 Δεκέμβριος 2014, 20:16:08 »

Εργοστάσιο Αλλατίνη, Διοικητικό Κτήριο. Φιλμ Agfa Apx 400 pushed to 800 
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Δεκέμβριος 2014, 01:24:32 από LefM » Καταγράφηκε

Contax 167 MT, Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm, Carl Zeiss Distagon T* 2.8/35mm, Carl Zeiss Planar T* 1.4/85mm, Carl Zeiss Distagon T* 2.8/28mm
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Σελίδες: 1 ... 24 25 26 27 28 [29] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: