Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
03 Σεπτέμβριος 2014, 07:47:42

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 29 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Σετάκια, εργασία σε εξέλιξη - Κριτική Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας  (Αναγνώστηκε 45918 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: 25 Οκτώβριος 2009, 12:05:29 »

Σετάκια, εργασία σε εξέλιξη

Είναι ο τίτλος της νέας στήλης στις φωτογραφίες προς επίδειξη και κριτική - καλλιτεχνική φωτογραφία.
Στις επιμέρους στήλες της καλλιτεχνικής φωτογραφίας, πολλοί φωτογράφοι "δοκίμαζαν" να ανεβάσουν σετ φωτογραφιών από κάποια εργασία τους που τους απασχολούσε για κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Άλλοι πάλι δοκίμαζαν κάτι διαφορετικό μετά από χρόνια "εξάσκησης" σε κάποια θεματολογία, άλλοι ήθελαν να δείξουν μια σειρά φωτογραφιών ως ενότητα.
Το γεγονός ότι αναφέρεται ως επεξήγηση "εργασία σε εξέλιξη" δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είναι μόνο νέες δουλειές ή ότι είναι μια δουλειά που κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί. Μπορούμε να δουλεύουμε μια ολόκληρη ζωή σε μια μόνο εργασία! Τίποτα δεν αποκλείεται.

Η προτίμηση μου (και η ευχή μου) είναι η στήλη να φανεί χρήσιμη και να λειτουργήσει.

Προτείνω η λειτουργία αυτή να ρυθμίζεται από εννέα βασικούς κανόνες - όρους:

1. Σχολιάζει μόνο όποιος ανεβάζει φωτογραφίες και όποιος ανεβάζει οφείλει, σε κάθε περίπτωση, να σχολιάσει.

2. Ανεβάζουμε φωτογραφίες με μία λογική χρονική απόσταση: κάθε 7 ή 10 μέρες το ελάχιστο. Στο μεταξύ σχολιάζουμε και κάνουμε κριτική σε δουλειές άλλων φωτογράφων.

3. Τα τεχνικά ζητήματα και τα σχετικά σχόλια είναι σημαντικά, αλλά όχι απαραίτητα.

4. Ο φωτογράφος που ανεβάζει φωτογραφίες μπορεί να δίνει και ένα μικρό εισαγωγικό κείμενο.

5. Ελάχιστο όριο φωτογραφιών οι 4, ανώτατο οι 20.

6. Επιτρέπονται οι διαφωνίες, αλλά και τα "μαλλιοτραβήγματα" αφού:

α. Ο εκθέτης αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη για την ανάρτηση σε μια εξειδικευμένη στήλη κριτικής Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας, όπου η πιθανότητα να τα "ακούσει άγρια" είναι εξαιρετικά υψηλή.
   β. Ο σχολιαστής αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη και την υποχρέωση να παρουσιάσει και να αναλύσει με κείμενο που θα τεκμηριώνει την άποψή του.
Οπότε ο σχολιασμός - κριτική κάθε σετ πρέπει να έχει μέγεθος κειμένου δύο παραγράφων ή αλλιώς 150 λέξεις. Δεν θα πάρει κανείς τη μεζούρα, επαφίεται στη συνέπεια και στην υπευθυνότητα των μελών να τηρηθούν τα παραπάνω, αλλά και τα επόμενα.

7. Δεν υπάρχουν κατηγορίες και κατηγοριοποιήσεις: Όλες οι φωτογραφίες ανήκουν, κατά δήλωση, επιθυμία ή πρόθεση του φωτογράφου - εκθέτη στην ευρύτερη κατηγορία "Καλλιτεχνική Φωτογραφία", για αυτό και αναρτά στο παρόν νήμα.
Και αυτό ως γνωστόν μπορεί και να έχει ένα τίμημα (δυσάρεστο ή ευχάριστο)!

8. Μπορούν (και έχουν την υποχρέωση) οι συμμετέχοντες της στήλης να υπενθυμίζουν ή να κάνουν γνωστό σε νέα μέλη (σε φωτογράφους που κάνουν την πρώτη τους ανάρτηση) τους βασικούς κανόνες της, όπως αυτοί περιγράφονται αναλυτικά εδώ, έτσι ώστε όλοι να αποδέχονται ένα συγκεκριμένο κανονιστικό πλαίσιο λειτουργίας.

9. Αν κάποιος δε συμφωνεί ή νιώθει ότι με οποιοδήποτε τρόπο θίγεται ως φυσικό πρόσωπο ή ως μέλος του dpgr, μπορεί θαυμάσια να μη συμμετέχει (και να αναρτά φωτογραφίες ή να κάνει σχόλια στις στήλες που επιθυμεί ή είναι του γούστου του). Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!

Μην ξεχνάτε ότι ομιλούμε για μια εξειδικευμένη στήλη και ότι οι φωτογράφοι πρέπει να είναι προετοιμασμένοι για σκληρή και χωρίς προκαταλήψεις κριτική.

Ελπίζω σε σύντομο χρονικό διάστημα να μπορέσουμε να κάνουμε ως site ένα βήμα παραπέρα και αυτό αφορά πια ολοκληρωμένες δουλειές, δηλαδή κριτική portofolio.
Εν καιρώ λοιπόν...

Νικηφόρος

« Τελευταία τροποποίηση: 04 Ιούνιος 2012, 00:33:20 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (20):
thicktheo
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 25 Οκτώβριος 2009, 13:23:24 »

Νικηφόρε, νομίζω ότι είναι απαραίτητο ο φωτογράφος να γράφει δυο λόγια για το σετάκι του, να δίνει ένα τίτλο, ένα πλαίσιο σκέψης. Εφ'όσον μιλάμε για portfolio (ουσιαστικά), είναι σημαντικό να ορίζεται ένα πλαίσιο. Δεν χρειάζεται να είναι κάτι πολύπλοκο, ας είναι "δίπτυχα", "αφίσες" ή κάτι τέτοιο.

Καταγράφηκε

...
netrinogr
Αποσυνδεδεμένος

Ξεκινάμε...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 26 Οκτώβριος 2009, 14:01:10 »

Nikifore... πολύ καλό νέο thread με ενδιαφέρον, αν δεν πήξει από συνεχόμενες φωτογραφίες, όπως σε άλλα θέματα.
Καλό θα είναι να τελειώνει δηλαδή ένας σχολιασμός στο portfolio κάποιου μέλους και μετά να προχωράμε στο επόμενο.

Όσον αφορά τα θέματά...
Το θέμα με τις αφίσες φαίνεται πολύ ενδιαφέρον... αλλά νομίζω θα είναι πολύ καλύτερο συνολικά (οι 4 μόνες τους δεν δίνουν το στίγμα που θες).
Προσωπικά θα μ'αρεσε περισσότερο σε έγχρωμο... αφού μπορείς να παίξεις με το θέμα των πολύχρωμων και κιτς αφισών που υπάρχουν παντού.

Στις δικές σου mitsosmt φαίνεται ότι έχουν την ατμόσφαιρα της συναυλίας... ακριβώς όπως το ήθελες.
Πιο πολύ σαν προσωπικό ημερολόγιο για το γεγονός, παρά φωτογραφική κάλυψη... ή ολοκληρωμένο θέμα.

Θα περιμένω λίγο καιρό για να ανεβάσω κάτι ολοκληρωμένο... και ελπίζω να έχω ως τότε τον χρόνο να βλέπω τις δικές σας "εργασίες"
Καταγράφηκε

flemetakes
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 26 Οκτώβριος 2009, 14:14:25 »

ελπίζω πιστεύω και εύχομαι καλή επιτυχία.
Καταγράφηκε
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 10:16:18 »

Ορισμένες διευκρινήσεις

Δε χρειάζεται το σετάκι να είναι μια απόλυτα συγκροτημένη εργασία.

Λχ. το μέλος pantelis adiavastos έχει παρουσιάσει μεμονωμένα καλές φωτογραφίες πορτρέτων που πάνω κάτω έχουν μια λογική και μια ακολουθία στη στήλη "Πορτρέτα". Θα μπορούσε να συγκεντρώσει και να παρουσιάσει μια μικρή υποενότητα εδώ για να δούμε πια "πού το πάει;".

Μια πιθανή μετεξέλιξη του θέματος είναι να προτείνει ένα μέλος ένα σετ 30 ή 40 φωτογραφιών (στην γκαλερί του) και να γίνεται πια η κουβέντα πως αυτό μπορεί να οργανωθεί σε σφιχτό και δυναμικό portofolio (πέταμα αυτές, με αυτή τη σειρά, ενίσχυση με άλλες που υπάρχουν αλλού κλπ)

Καλή αρχή
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Οκτώβριος 2009, 10:20:13 από Nikiforos » Καταγράφηκε

momos
Αποσυνδεδεμένος

~ ~ ~ | ~ ~ ~

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 11:53:35 »

Για να δούμε...

σετάκια εργασίες σε εξέλιξη... ενδιαφέρον φαίνεται αν και δεν είμαι κι ο πιο κατάλληλος για κρίση μια και όλες οι φωτογραφίες μου είναι μισοτελειωμένα και εσαεί ανολοκλήρωτα  σετάκια  Roll Eyes

Ξεκινώ με τις αφίσες του Νικηφόρου.
μ' αρέσουν οι έγχρωμες.

Θα συνέχιζα μια τέτοια προσέγγιση κοντινή όπου η αφίσα ή μάλλον τα υπολείμματά της μπλέκονται με το υπόβαθρο.
 thumbs up thumbs up

Στις ασπρόμαυρες και τις πιο μακρινές η αφίσα πολλές φορές μπερδεύεται με το γύρω περιβάλλον ή απλά δε δένει.

Αντιμετώπισα κι εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα πριν από χρόνια όταν προσπαθούσα να κάνω κάτι αντίστοιχο με πανηγυριώτικες αφίσες.
Τότε προσπάθησα να λύσω αυτόν τον γόρδιο δεσμό ...κόβοντάς τον  Embarassed . Εκεί σταμάτησε και η προσπάθεια.

~~~

Στρουμπουλές ντιζέζες και βιρτουόζοι του κλαρίνου και του βιολιού.
Ένας ολόκληρος κόσμος που οργώνει τα χωριά κάθε καλοκαίρια προς δόξαv του πολιτισμού και της διασκέδασης.
Καλέσματα που κοσμούν και τα πιο απίθανα μέρη ξεθωριάζοντας σιγά - σιγά με το πέρασμα του χρόνου...

| 

| 

| 

| 

« Τελευταία τροποποίηση: 30 Οκτώβριος 2009, 15:45:57 από momos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Akis Karamanos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 13:30:46 »

Σετάκια, εργασία σε εξέλιξη

Είναι ο τίτλος της νέας στήλης στις φωτογραφίες προς επίδειξη και κριτική - καλλιτεχνική φωτογραφία.
Στις επιμέρους στήλες της καλλιτεχνικής φωτογραφίας, πολλοί φωτογράφοι "δοκίμαζαν" να ανεβάσουν σετ φωτογραφιών από κάποια εργασία τους που τους απασχολούσε για κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Άλλοι πάλι δοκίμαζαν κάτι διαφορετικό μετά από χρόνια "εξάσκησης" σε κάποια θεματολογία, άλλοι ήθελαν να δείξουν μια σειρά φωτογραφιών ως ενότητα.
Το γεγονός ότι αναφέρεται ως επεξήγηση "εργασία σε εξέλιξη" δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είναι μόνο νέες δουλειές ή ότι είναι μια δουλειά που κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί. Μπορούμε να δουλεύουμε μια ολόκληρη ζωή σε μια μόνο εργασία! Τίποτα δεν αποκλείεται.

Η προτίμηση μου (και η ευχή μου) είναι η στήλη να φανεί χρήσιμη και να λειτουργήσει.

Προτείνω η λειτουργία αυτή να ρυθμίζεται από πέντε βασικούς κανόνες - όρους:

1. Σχολιάζει μόνο όποιος ανεβάζει φωτογραφίες και όποιος ανεβάζει οφείλει, σε κάθε περίπτωση, να σχολιάσει.

2. Ανεβάζουμε φωτογραφίες με μία λογική χρονική απόσταση: κάθε 7 ή 10 μέρες το ελάχιστο. Στο μεταξύ σχολιάζουμε δουλειές συναδέλφων.

3. Τα τεχνικά ζητήματα - σχόλια είναι σημαντικά, αλλά όχι απαραίτητα σε κάθε περίπτωση.

4. Ο φωτογράφος που ανεβάζει φωτογραφίες μπορεί να δίνει και ένα μικρό εισαγωγικό κείμενο.

5. Ελάχιστο όριο φωτογραφιών οι 4, ανώτατο οι 10.

Μην ξεχνάτε ότι ομιλούμε για μια εξειδικευμένη στήλη και ότι οι φωτογράφοι πρέπει να είναι προετοιμασμένοι για σκληρή και χωρίς προκαταλήψεις κριτική.

Ελπίζω σε σύντομο χρονικό διάστημα να μπορέσουμε να κάνουμε ως site ένα βήμα παραπέρα και αυτό αφορά πια ολοκληρωμένες δουλειές, δηλαδή κριτική portofolio.
Εν καιρώ λοιπόν...

Νικηφόρος

Νικηφόρε στην παράγραφο που έχω κάνει έντονη εννοείς 7- 10 μέρες από την τελευταία φορά που έβαλε κάποιος την τελευταία δική του δουλειά και όχι την τελευταία δουλειά που έχει αναρτηθεί.

Μάλλον έτσι είναι, αλλά καλλίτερα να τα ξεκαθαρίζουμε για να μην δημιουργούνται θέματα από το τίποτα.
Καταγράφηκε

Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 13:42:40 »

Ακριβώς και συγνώμη που δεν το έγραψα σωστά. Ανάρτηση νέου σετ φωτογραφιών μετά την πάροδο 7 - 10 ημερών από την προηγούμενη ανάρτηση. Στο μεσοδιάστημα σχολιασμός και κριτική στα σετ άλλων μελών.
Καταγράφηκε

Akis Karamanos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 14:05:38 »

Καταρχήν να χαιρετίσω τι καινούργιο αυτό thread.
H φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από ένα μικρό project (2 φιλμακια 12αρια 120 forma) Στόχος μου ήταν να ξεπεράσω την απλή καταγραφή των χαλασμάτων του παλιού οικισμού και να δώσω μια διαφορετική αίσθηση/προσέγγιση)Τώρα αν τα κατάφερα.....?
Εννοείται ότι το project συνεχίζεται αλλά περισσότερο σε ψηφιακή μορφή τώρα.
Βασικά έκτος από τα τεχνικά και λίγα πράγματα σε θέματα αισθητικής (η μη αισθητικής) και συνήθως προσωπικής διαίσθησης περισσότερο για τις φωτογραφίες δεν έχω άλλες γνώσεις σε θέματα κριτικής η ανάλυσης αλλά θα κάνω ότι μπορώ.(Πάντως το σίγουρο είναι ότι θα προσπαθήσω να είμαι πάντα ειλικρινής) Smiley χαιρετάω

« Τελευταία τροποποίηση: 28 Οκτώβριος 2009, 14:30:24 από adteam » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (3):
Akis Karamanos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 19:56:39 »

Ok ορθή παρατήρηση netrinogr, ανακεφαλαιώνω:

Νικηφόρε και εμένα δεν μου κολλάνε τα background στις b&W Νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιείς κάτι που να είναι διαδραστικό με την αφίσα και όχι απλά να στέκεται από πίσω(και αυτό το γράφω γιατί χωρίζεις το καρέ στην μέση.(οπότε νομίζω ότι χρειάζεται να παίζει και δεύτερο μισό σου τον  ρόλο του) (αν συνεχίσεις εδώ νομίζω ότι πρέπει να σκεφτείς και την εκδοχή του χρώματος))
Συμφωνώ με τον momos,  μου αρέσουν περισσότερο οι κοντινές έγχρωμες (αρκεί να μην σε παρασύρει η φόρμα)
Όσο για την πρώτη B&W και εμένα δεν μου κολλάει με το σετ(εκτός αν έχεις άλλο λόγο και την χρησιμοποιείς σαν γέφυρα για κάτι που έπεται)(πάντως μου αρέσει σαν φωτογραφία) Smiley
Καταγράφηκε

anef
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 21:35:47 »

Νικηφόρε πολύ καλή κίνηση. Θα πρότεινα όμως να μπορούν να σχολιάζουν και αυτοί/ες που ακόμη δεν ανέβασαν δικά τους σετάκια, (με τη δέσμευση να το κάνουν κάποια στιγμή) γιατί διαφορετικά θα έχουμε το ένα σετ μετά το άλλο, χωρίς αρκετή χρόνο και σκέψη για να σχολιάσουμε αυτά που έχουν ήδη ανέβει - ούτως ή άλλως ήδη κάποια μέλη προχώρησαν σε σχόλια χωρίς να ανεβάσουν δικές τους φωτογραφίες, κάτι που δείχνει ότι η αρχική ιδέα, σε αυτό το σημείο, δεν είναι πολύ βιώσιμη.
Θα επανέρθω με σχόλια σύντομα... Wink
Καταγράφηκε

Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 22:53:50 »

Νικηφόρε πολύ καλή κίνηση. Θα πρότεινα όμως να μπορούν να σχολιάζουν και αυτοί/ες που ακόμη δεν ανέβασαν δικά τους σετάκια, (με τη δέσμευση να το κάνουν κάποια στιγμή) γιατί διαφορετικά θα έχουμε το ένα σετ μετά το άλλο, χωρίς αρκετή χρόνο και σκέψη για να σχολιάσουμε αυτά που έχουν ήδη ανέβει - ούτως ή άλλως ήδη κάποια μέλη προχώρησαν σε σχόλια χωρίς να ανεβάσουν δικές τους φωτογραφίες, κάτι που δείχνει ότι η αρχική ιδέα, σε αυτό το σημείο, δεν είναι πολύ βιώσιμη.
Θα επανέρθω με σχόλια σύντομα... Wink

Καμία αντίρρηση Αντρέα.
Καταγράφηκε

Vonzip
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 28 Οκτώβριος 2009, 23:59:41 »

Ok ορθή παρατήρηση netrinogr, ανακεφαλαιώνω:

με την υποσχεση λοιπον οτι θα ανεβασω και εγω προς κριτικη καποιο σετακι..
δε ξερω κατα ποσο μετραει η γνωμη μου στην κριτικη,αλλα θα κανω μια προσπαθεια!

Απο τις ασπρομαυρες ξεχωριζω τη 2η για το παιχνιδι με τα ματια που σε παει απο το ενα μισο στο αλλο μισο καρε και που μεταξυ τους ειναι σα να εχουν μια χρονικη διαφορα εννοοντας οτι η φιγουρα αριστερα παραπεμπει σε μια αλλη εποχη σε αντιθεση με το συγχρονο κτηριο δεξια.Η 4η επισης μου εκανε κλικ λογω της γραφικης φιγουρας του (τραγουδιστη; ) σε σχεση με το λιβαδι απο πισω που τον συσχετιζει εμμεσα με την ολη κουλτουρα.
Η τριτη με τραβηξε για την ενταση της αλλα δε ξερω αν αυτο ειναι και το μοναδικο δυνατο της σημειο(στη μικρογραφια νομιζα οτι αυτες οι κολλονες στα αριστερα ειναι τερμα ποδοσφαιρου και γενικα νομιζω οτι ειναι μια φωτογραφια που ακριβως λογω της εντασης της σε αφηνει να κανεις συνειρμους!).Την πρωτη θα την θεωρουσα εξω απο το σετακι μιας και δε μου πολυ-κολλαει με τις υπολοιπες.

Απο τις εγχρωμες εμεινα περισσοτερο στην 2η,μου αρεσει πολυ το πως εχει σκιστει ολο το προσωπο εκτος απο εκεινη την περιοχη που εμεινε ομως το ματι να σε αφηνει να μαντεψεις το υπολοιπο προσωπο.Στην πρωτη δε βλεπω κατι που να μου κινει το ενδιαφερον οπως πχ στην 3η αυτη η γραμμη στη μεση που ειναι το ενδιαφερον κομματι της μαζι με την φιγουρα του σπιτιου και του αμαξιου που καθρευτιζονται στο τζαμι και την κανουν πολυ ενδιαφερουσα.Η 4η πιστευω σε τραβηξε για το "διαλυμενο" προσωπο-και οχι αδικα-ειναι πολυ ωραιος ο τροπος που εχει καταστραφει αν και αν το συσχετιζες με κατι αλλο στο καδρο νομιζω θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον..

Φιλικα. χαιρετάω
Καταγράφηκε

Έζησα κοντά στους ζωντανούς ανθρώπους
κι αγάπησα τους ζωντανούς ανθρώπους
όμως η καρδιά μου ήταν πιο κοντά
στους άγριους άρρωστους με τα φτερά
στους μεγάλους απεριόριστους τρελούς
κι ακόμα στους θαυμάσια πεθαμένους.

Vaggelis Xaf
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Akis Karamanos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 29 Οκτώβριος 2009, 00:11:32 »

.Η 4η επισης μου εκανε κλικ λογω της γραφικης φιγουρας του (τραγουδιστη; ) σε σχεση με το λιβαδι απο πισω που τον συσχετιζει εμμεσα με την ολη κουλτουρα.
Η τριτη με τραβηξε για την ενταση της αλλα δε ξερω αν αυτο ειναι και το μοναδικο δυνατο της σημειο(στη μικρογραφια νομιζα οτι αυτες οι κολλονες στα αριστερα ειναι τερμα ποδοσφαιρου και γενικα νομιζω οτι ειναι μια φωτογραφια που ακριβως λογω της εντασης της σε αφηνει να κανεις συνειρμους!).Την πρωτη θα την θεωρουσα εξω απο το σετακι μιας και δε μου πολυ-κολλαει με τις υπολοιπες.

Αναθεωρώντας για αυτό το κομμάτι νομίζω ότι ο Vonzip έχει δίκιο και συμφωνώ μαζί του.
Καταγράφηκε

Vonzip
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 29 Οκτώβριος 2009, 00:40:55 »

Σαν σετακι μου αρεσε αρκετα με μια προτιμηση στην:
2η(ορθως επελεξες να εχεις στο καδρο σου περισσοτερο ουρανο μιας και εχει "θεμα" λογω των συννεφων που προσθετουν μια δυναμικη) την 3η την θεωρω ιδια με τη δευτερη ομως δε μου αρεσε τοσο η γωνια ληψης που επελεξες εδω.

Στην 5η νομιζω της πηγε αυτο το εντονο "μακαβριο" contrast και το πρωτο πλανο νομιζω οτι δενει ωραια με το φοντο-σαν ιστοριουλα..

Απο την 6η και την 7η δειχνω μια προτιμηση στην 7η-μου αρεσε περισσοτερο αυτη η γωνια σε σχεση με την αλλην και το οτι συμπεριελαβες περισσοτερα(και οχι αχρηστα) πραγματα στο καδρο σου-σε αντιθεση με την 6η που ναι μεν ειναι πιο λυτη αλλα οι 2 σταυροι στο πρωτο πλανο δε νομιζω οτι λενε και τοσα πολλα σε σχεση με το φοντο σου.

Η τελευταια ηταν και η πρωτη που μου τραβηξε το ενδιαφερον λογο του μεγαλου ογκου μπροστα-ομως αν δεν επελεγες να βαλεις στο καδρο σου και εκεινο το δεντρακι πισω μαζι με το ερειπιο απο διπλα νομιζω οτι μονο θα "φωναζε" χωρις να εχει να πει κατι..

Φιλικα. χαιρετάω

και ελπιζω να μη σας κουρασα.. Grin
Καταγράφηκε

Έζησα κοντά στους ζωντανούς ανθρώπους
κι αγάπησα τους ζωντανούς ανθρώπους
όμως η καρδιά μου ήταν πιο κοντά
στους άγριους άρρωστους με τα φτερά
στους μεγάλους απεριόριστους τρελούς
κι ακόμα στους θαυμάσια πεθαμένους.

Vaggelis Xaf
Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 29 |   Πάνω