Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Οκτώβριος 2014, 19:36:47

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Ξένοι Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Antoine D'Agata  (Αναγνώστηκε 24256 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #90 στις: 18 Νοέμβριος 2011, 13:32:34 »

Δεκτές οι εξηγήσεις και μάλιστα απόλυτα κατανοητές.

Μια ένσταση:

Το σεμινάριο σε αντίθεση με οποιαδήποτε ώθηση που δίνει ένα υλικό - ακόμα καλύτερο - αγαθό (γιατί περί αυτού πρόκειται, ας μη γελιόμαστε, η αγορά μιας ακόμη μηχανής ή ενός ακόμη φακού, όταν έχουμε ήδη τα βασικά ή και παραπάνω για να κάνουμε τη δουλειά μας), είναι ή τουλάχιστον οφείλει να είναι μια ουσιαστική επιλογή προς αυτό που ονομάζουμε "καλλιέργεια".
Για αυτό μίλησα πρώτα για τον άνθρωπο και μετά για το φωτογράφο.
Με άλλα λόγια δε θα γίνεις απαραίτητα καλύτερος φωτογράφος (αυτό μπορεί να το έχεις ή να μην το έχεις στο φινάλε) αν συμμετέχεις και παρακολουθείς με ένταση και αφοσίωση αυτά που αγαπάς ή σου αρέσουν, αλλά υπάρχει καλή πιθανότητα να γίνεις καλύτερος άνθρωπος ή τουλάχιστον κάποιος που μπορεί να χαίρεται και να απολαμβάνει την τέχνη.
Να γίνεις δηλαδή από παθητικός δέκτης, ενεργός.

Ενδεχομένως να βγάλεις, μετά από καιρό, καλύτερες δικές - προσωπικές - φωτογραφίες. Κακώς είπα ενδεχομένως, είναι σίγουρο ότι αν "χωνέψεις" καλά τα διαφορετικά ερεθίσματα, θα τα καταφέρεις πολύ καλύτερα, συν τω χρόνω.
Καταγράφηκε

mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #91 στις: 18 Νοέμβριος 2011, 14:28:32 »

Μια ένσταση:
νοιωθω την αναγκη να ανταπαντησω και να δεχτω την ενσταση σου, την οποια οχι μονο τιμω, αλλα και συμφωνω απολυτα μαζι της.

και να συμπληρωσω μια σκεψη μου σε σχεση με το θεμα μας.
δεν ξερουμε τον ανθρωπο d'agata πριν 10 χρονια, συγκριτικα με τον ανθρωπο d'agata που μας παρουσιασε ο anef.
πιθανολογω (και μονο) οτι η φωτογραφια τον βοηθησε, πραγμα ζητουμενο με θεληση πρωτιστως και με υπομονη συν τω χρόνω, αναλογα με το επιπεδο ''ανθρωπιας'' του καθενα μας βεβαια (το τελευταιο το λεω προσωπικα για να το θυμαμαι).
Καταγράφηκε

no
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #92 στις: 18 Νοέμβριος 2011, 20:11:17 »

στραγγαλισα το μυαλο μου οσο βεβαια απομεινε ετσι κιτρινισμενο απο τοσα καλοκαιρια που το ρημαξαν και απο αλλα τοσα χειμωνιατικα αναπητικα καροτσακια εξοχης με κουβερτουλα στο χερουλι πηγαινε ελα σενα μπαλκονακι ενος μετρου συγκεκριμμενα. ελεος φιλοι συναναχωρητες. αφηστε ολα τα παιδευτικα στις πληρωμενες διαφημισεις. πρεπει να γινει επιτελους κατανοητο πως μονο η φωτογραφια παραγει τοσο "αχρηστο" λογο που ποτε δεν απομνημονευεται αλλα μονιμως αναπαραγεται με νεο ενδυμα προσχηματικο. δεν θυμαμαι ζωγραφο ας πουμε να ειπε τοσα ή μαλλον ουε ολοι οι  ζωγραφοι μαζι. μαλλον η ευκολια του μεσου που δεν παραγει πληροτητες ειναι ο φταιχτης. πρεπει λοιπον να δυσκολεψει γιατι η συναισθηση εχει σχεση και με την σπανιοτητα εκτος των αλλων προσδιοριστικων της καταναλωτικων αλλα και οφελιμων στην εγγυς οικονομια.

λογια λογια λογια χωρις αρχη μεση και τελος, χωρις ουτε καν αριθμιση προσδιοριστικη μαλλον δικτυωνουν προσπαθειες επικυρωσης αλλα προς τι ; οσο περναει οχρονος καταφαινεται η μεγαλη ματαιοτης. προσωπικα ισχυριζομαι την ανυπαρξια Τεχνης, την μεγαλητεη μπλοφα απο κατανοησης του κοσμου...θα επανελθω μαλλον....

Καταγράφηκε
anef
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #93 στις: 18 Νοέμβριος 2011, 20:35:37 »

στραγγαλισα το μυαλο μου οσο βεβαια απομεινε ετσι κιτρινισμενο απο τοσα καλοκαιρια που το ρημαξαν και απο αλλα τοσα χειμωνιατικα αναπητικα καροτσακια εξοχης με κουβερτουλα στο χερουλι πηγαινε ελα σενα μπαλκονακι ενος μετρου συγκεκριμμενα. ελεος φιλοι συναναχωρητες. αφηστε ολα τα παιδευτικα στις πληρωμενες διαφημισεις. πρεπει να γινει επιτελους κατανοητο πως μονο η φωτογραφια παραγει τοσο "αχρηστο" λογο που ποτε δεν απομνημονευεται αλλα μονιμως αναπαραγεται με νεο ενδυμα προσχηματικο. δεν θυμαμαι ζωγραφο ας πουμε να ειπε τοσα ή μαλλον ουε ολοι οι  ζωγραφοι μαζι. μαλλον η ευκολια του μεσου που δεν παραγει πληροτητες ειναι ο φταιχτης. πρεπει λοιπον να δυσκολεψει γιατι η συναισθηση εχει σχεση και με την σπανιοτητα εκτος των αλλων προσδιοριστικων της καταναλωτικων αλλα και οφελιμων στην εγγυς οικονομια.

λογια λογια λογια χωρις αρχη μεση και τελος, χωρις ουτε καν αριθμιση προσδιοριστικη μαλλον δικτυωνουν προσπαθειες επικυρωσης αλλα προς τι ; οσο περναει οχρονος καταφαινεται η μεγαλη ματαιοτης. προσωπικα ισχυριζομαι την ανυπαρξια Τεχνης, την μεγαλητεη μπλοφα απο κατανοησης του κοσμου...θα επανελθω μαλλον....

Δεν κατάλαβα τίποτε  βοήθεια

Καταγράφηκε

mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #94 στις: 19 Νοέμβριος 2011, 00:29:58 »

Παράθεση
ισχυριζομαι την ανυπαρξια Τεχνης, την μεγαλυτερη μπλοφα
τι δεν καταλαβες anef? ή αγωνιζομαστε για το αντιθετο ή αποστασιοποιουμαστε και αφηνουμε την ''φωτογραφια'' στην τυχη της..
Καταγράφηκε

lolo86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #95 στις: 19 Νοέμβριος 2011, 11:48:51 »

Παράθεση
οσο περναει οχρονος καταφαινεται η μεγαλη ματαιοτης. προσωπικα ισχυριζομαι την ανυπαρξια Τεχνης, την μεγαλητεη μπλοφα απο κατανοησης του κοσμου...θα επανελθω μαλλον....

Αυτό Το αναφερει κι ο Gombrich στην εισαγωγη του "Στο χρονικο της τεχνης" .   Ο οποιος ισχυριζεται ότι δεν υπαρχει Τεχνη με Ταυ κεφαλαιο. Καλλιτεχνες υπαρχουν που την προσδιοριζουν και για αυτο την αναφερει τεχνη με ταυ μικρο και δινει μεγαλη σημασια στους καλλιτεχνες της καθε εποχης και στον τροπο και τις επιρροες που τους οδηγησαν να παραγουν την τεχνη αυτη. 

Πολυ καλη εγκυκλοπαιδεια κι ο συγγραφεας συγγραφει με απλο λογο

http://vivliomania.blogspot.com/2010/02/blog-post.html

Καταγράφηκε

death and life ... time
no
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #96 στις: 19 Νοέμβριος 2011, 18:41:28 »

Αυτό Το αναφερει κι ο Gombrich στην εισαγωγη του "Στο χρονικο της τεχνης" .   Ο οποιος ισχυριζεται ότι δεν υπαρχει Τεχνη με Ταυ κεφαλαιο. Καλλιτεχνες υπαρχουν που την προσδιοριζουν και για αυτο την αναφερει τεχνη με ταυ μικρο και δινει μεγαλη σημασια στους καλλιτεχνες της καθε εποχης και στον τροπο και τις επιρροες που τους οδηγησαν να παραγουν την τεχνη αυτη. 

δεν ηξερα την αναφορα ουτε τον αναφορεα αλλα αμα ισχυει οτι αναφερεται προς τι το κλωθογυρισμα σε τετελεσμενα; προφανως γιατι λειπουν πειστικες βιωματικες απαντησεις. προσωπικα ισχυριζομαι πως δεν υπαρχει Τεχνη, ουτε καλλιτεχνες αλλα αυτοι που εχουν την αναγκη της ειτε ασχολουμενοι προσχηματικα προωθοντας τεχνικες ικανοποιοντας ομαδες αρα εκζητωντας αναγνωρισιμοτητα ειτε ως καταναλωτες με τιμημα
καλοι τεχνιτες υπαρχουν ΝΑΙ το ασπαζομαι αλλα προς τι η Τεχνικη εμβαπτιζεται Τεχνη; προφανεις οι απαντησεις αλλα καλα κρυμενες στα γιαλιστερα της φυλης.. 

Η Τέχνη δημιουργεί λογικά άρα δεν υπάρχει
ισχυρίζομαι πως είναι η διαδικασία προώθησης και επιβολής του αρεστού, διαχειρίζεται δηλαδή την μη άποψη σχηματοποιώντας το μόρφωμα του αρεστού, τα χαρακτηριστικά του οποίου συνεχώς επαναπροσδιορίαζει, υστερόβουλα
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Νοέμβριος 2011, 11:25:19 από stsk » Καταγράφηκε
anef
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #97 στις: 20 Νοέμβριος 2011, 21:25:51 »

Δεν κατάλαβα πώς από μια παρουσίαση ενός εργαστηρίου φωτογραφίας καταλήξαμε να μιλάμε για το αν υπάρχει ή όχι τέχνη και για το αν πρόκειται ή όχι για την μεγαλύτερη μπλόφα Huh

Εγώ κάπου εδώ σηκώνω τα χέρια!

Καταγράφηκε

Nikos K
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #98 στις: 21 Νοέμβριος 2011, 15:29:28 »

Η ολη επιτυχια της δουλειας του D'Agata βρισκεται ακριβως σε αυτες τις 7 σελιδες που εχουν γραφει μεχρι τωρα... Wink
Ειναι πολυ χρησιμο να μπορεις να πετας βοτσαλα στην λιμνη γιατι αν δεν το κανεις τα νερα θα λιμναζουν επικινδυνα.
Πολλες θεσεις τις διαβασα με προσοχη και τις βρηκα εξαιρετικες, αλλες παλι τις βρηκα τοσο ρηχες οσο ενα πιατο σουπας και ορισμενες μετα απο επαναλαμβανομενα "ποσταρισματα" αρχισα να της προσπερναω μονο βλεποντας το nickname πανω απο τα γραφομενα. Ορισμενες αποψεις τις ειχα παλι ξανακουσει οταν παλαιοτερα με γοητευαν βιβλοι σαν το Mein kampf και δεν μπηκα στην διαδικασια να τις ξαναναγνωσω. Ειναι υγυες και επομενο σε μια κοινωνια να συνυπαρχουν ολες οι παραπανω τασεις και αντιλήψεις.

Τεραστια ομως εντυπωση μου κανει η παντελη απουσια φωτογραφικης σκεψης απο την πλειοψηφια των μελων που μπηκαν στην διαδικασια να κρινουν και να κατακρινουν τον συγκεκριμενο φωτογραφο και την δουλεια του. Κριτικη σκεψη στο φουλ φωτογραφικη σκεψη 0.
Ειναι εμφανεστατο πως ελαχιστοι εχουν επαφη η ακομα και μυρωδια με την φωτογραφια ντοκουμεντου και τις ιδιαιτεροτητες που την χαρακτηριζει ειδικα σε θεματα σαν αυτα του D'Αgata. Αντ' αυτου πολλοι φωτογραφοι βλεπω πως εχουν αριστες σχεσεις με την φιλοσοφια,Ιστορια της τεχνης και μηχανολογιας οπτικων αφου πολυ ευκολα αναγνωριζουν την "αληθινη τεχνη" οσο και τις εικονες που προηλθαν απο σταθερο 2.8 και πια απο 5.6..  προσκυνώ  Grin
Ομως σημαντικο, πριν κρινεις η κατακρινεις κατι πρεπει να ξερεις και που και πως φυτρωνουν οι "σιδερενιοι σταυροι" στο μετωπο.... Wink
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Νοέμβριος 2011, 15:35:18 από Nikos K » Καταγράφηκε
mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #99 στις: 21 Νοέμβριος 2011, 17:12:31 »

Παράθεση
Τεραστια ομως εντυπωση μου κανει η παντελη απουσια φωτογραφικης σκεψης απο την πλειοψηφια των μελων που μπηκαν στην διαδικασια να κρινουν και να κατακρινουν τον συγκεκριμενο φωτογραφο και την δουλεια του. Κριτικη σκεψη στο φουλ φωτογραφικη σκεψη 0.
ενω εσυ nikos κινηθηκες αλλιως.
παντως μπορω και να περιμενω φωτογραφικο σχολιο σου..
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Νοέμβριος 2011, 17:14:50 από mitsos1 » Καταγράφηκε

vasilikos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #100 στις: 21 Νοέμβριος 2011, 19:10:14 »

Ελπιζω καποια στιγμη οι συντονιστες του σαιτ να καθαρισουν τα σχολια και να παραμεινει το αφιερωμα μονο στο φωτογραφικο του κομματι.Υπαρχουν topic  που μπορουμε να συζηταμε οτι θελουμε για την φωτογραφια ή και συγκεκριμενους φωτογραφους
Καταγράφηκε

Nikos K
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #101 στις: 21 Νοέμβριος 2011, 19:16:57 »

Ελπιζω καποια στιγμη οι συντονιστες του σαιτ να καθαρισουν τα σχολια και να παραμεινει το αφιερωμα μονο στο φωτογραφικο του κομματι.Υπαρχουν topic  που μπορουμε να συζηταμε οτι θελουμε για την φωτογραφια ή και συγκεκριμενους φωτογραφους
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Αν καθαριστουν τα οποια σχολια-αντιδρασεις και μεινει μονο το φωτογραφικο κομματι (απο οσο διαβασα μονο τις εικονες και τις δηλωσεις του φωτογραφου δηλαδη..γιατι κατι αλλο "φωτογραφικο" δεν ειδα) τοτε αποδυναμωνεται η ιδια η δουλεια του συγκεκριμενου φωτογραφου.... Wink
Καταγράφηκε
Nikos K
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #102 στις: 21 Νοέμβριος 2011, 19:31:49 »

Παράθεση
ενω εσυ nikos κινηθηκες αλλιως.
παντως μπορω και να περιμενω φωτογραφικο σχολιο σου..

"αναρωτιεμαι επισης αν ηταν μπροστα σε πολλες φωτογραφιες η τις κατεβασε απο τo internet και απλως τις μαυρισε και τις κουνησε..

magnum ε? αντε να πεφτουν και οι μυθοι σιγα σιγα...

η δικια σου γιατι καθαρη κυριε Antoine? να θυμαμαι να σε χαιρετησω οταν σε δω? ενταξει, συμπαθητικος μου φαινεσαι και θα ηθελα να μιλησουμε καποια στιγμη για ποδοσφαιρο ομως, οχι για φωτογραφια.

τρομερα χρησιμο το αφιερωμα σου vasilikos. με δυναμωνει να μην μασαω ευκολα σε οτι με πλασαρουν.."

Ειδικα εσεις αγαπητε μου πιστευω πως δεν εχεται τετοια αναγκη....
Αληθεια καταλληξατε στο αν αυτες οι εικονες ειναι προιον κλοπυραιτ, "μαυρισματος" και "κουνηματος" μεσο ιντερνετ η ακομα αναρρωτιεσται?
Ειναι σημαντικο να ξεσκεπαζουμε και το Magnum...ποσο μαλλον να το απομυθοποιουμε δεν υπαρχει αμφιβολια....
Αν ποτε  ο D'agata βρεθει μαζι σας ειμαι σιγουρος πως σιγουρα θα ειχε πολυ περισσοτερα να πει μαζι σας για το ποδοσφαιρο σε μια χωρα που ειναι γεματη αυθεντιες  Wink Αλλωστε οι φωτογραφοι δεν ειναι συνηθως προορισμενοι να μιλανε στα καφενεια αλλα μονο μεσο των εικονων τους. Εμεις εδω ειμαστε το καφενειο (και καλα κανουμε Grin )
Καταγράφηκε
mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #103 στις: 21 Νοέμβριος 2011, 21:50:08 »

Nikos K, παρολο που συνεχιζεις να κρινεις σχολια και σχολιαστες (και να μην λες την δικια σου φωτογραφικη αποψη) χαιρομαι. παιρνω τροφη απο καθε σχολιο.
ειναι ευκολο εκμεταλλευομενοι φωτογραφους μεγαλους αλλα και μικρους να (νομιζουμε οτι) κερδιζουμε θεωρητικα. γιατι πρακτικα..  Tongue
ξερω οτι παραβαινω ορους του dpgr με την προσωπικη επιθεση που κανω, αλλα δεν δεχομαι (οχι εγω-ειμαι συνηθισμενος) να προσβαλλονται μεσα σε ενα ξαφνικο σχολιο, ολοι οι σχολιασαντες. με τους οποιους συνηθιζω να τσακωνομαι  Smiley σεβομενος ομως τουλαχιστον την διαφορετικη σκεψη τους.

φυσικα και θα σ' απαντησω με ''φωτογραφικη λογικη''.
δεν ειμαι τελειος, ουτε θα γινω ποτέ. αυτο που προσπαθω ειναι να γινω καλυτερος.
οταν ειπα ο,τι εγραψα (και σωστα ανεφερες), ειχα μπει στο τρυπακι να κρινω μεμονωμενες φωτογραφιες του d'agata. δεν χρειαστηκε πολυς καιρος να συνειδητοποιησω οτι λειτουργησα λαθος.
και καταλαβα τί? οτι ο ανθρωπος dagata εχει ξεπερασει τις φωτογραφιες του. μικρη σημασια εχουν πια αυτες. η φωτογραφια ειναι απλα η αφορμη μιας ενασχολησης (οποιασδηποτε ενασχολησης) για να μας κανει καλυτερους(?) πιο ενδιαφεροντες προς τον ιδιο τον εαυτο μας(?) πιο ζωντες τουλαχιστον (χωρις ερωτηματικο)..

θα στο πω πιο λιανά. εγω καταλαβαινω και συνειδητοποιω  τα λαθη μου. εσυ?
τι ακριβως μας λες? αν και δεν στο κρυβω, δυσκολα θα με βαλεις στο τρυπακι να σε ανταπαντησω.
αλλα ειμαι εκ φυσεως αισιοδοξος Smiley

EDIT
θα συμφωνησω για αλλους λογους.
οι ιοι ειναι προς μελετη ωστε να μην εξελιχτουν.

« Τελευταία τροποποίηση: 21 Νοέμβριος 2011, 22:27:33 από mitsos1 » Καταγράφηκε

Nikos K
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #104 στις: 22 Νοέμβριος 2011, 03:41:20 »

Nikos K, παρολο που συνεχιζεις να κρινεις σχολια και σχολιαστες (και να μην λες την δικια σου φωτογραφικη αποψη) χαιρομαι. παιρνω τροφη απο καθε σχολιο.
ειναι ευκολο εκμεταλλευομενοι φωτογραφους μεγαλους αλλα και μικρους να (νομιζουμε οτι) κερδιζουμε θεωρητικα. γιατι πρακτικα..  Tongue
ξερω οτι παραβαινω ορους του dpgr με την προσωπικη επιθεση που κανω, αλλα δεν δεχομαι (οχι εγω-ειμαι συνηθισμενος) να προσβαλλονται μεσα σε ενα ξαφνικο σχολιο, ολοι οι σχολιασαντες. με τους οποιους συνηθιζω να τσακωνομαι  Smiley σεβομενος ομως τουλαχιστον την διαφορετικη σκεψη τους.

φυσικα και θα σ' απαντησω με ''φωτογραφικη λογικη''.
δεν ειμαι τελειος, ουτε θα γινω ποτέ. αυτο που προσπαθω ειναι να γινω καλυτερος.
οταν ειπα ο,τι εγραψα (και σωστα ανεφερες), ειχα μπει στο τρυπακι να κρινω μεμονωμενες φωτογραφιες του d'agata. δεν χρειαστηκε πολυς καιρος να συνειδητοποιησω οτι λειτουργησα λαθος.
και καταλαβα τί? οτι ο ανθρωπος dagata εχει ξεπερασει τις φωτογραφιες του. μικρη σημασια εχουν πια αυτες. η φωτογραφια ειναι απλα η αφορμη μιας ενασχολησης (οποιασδηποτε ενασχολησης) για να μας κανει καλυτερους(?) πιο ενδιαφεροντες προς τον ιδιο τον εαυτο μας(?) πιο ζωντες τουλαχιστον (χωρις ερωτηματικο)..

θα στο πω πιο λιανά. εγω καταλαβαινω και συνειδητοποιω  τα λαθη μου. εσυ?
τι ακριβως μας λες? αν και δεν στο κρυβω, δυσκολα θα με βαλεις στο τρυπακι να σε ανταπαντησω.
αλλα ειμαι εκ φυσεως αισιοδοξος Smiley

EDIT
θα συμφωνησω για αλλους λογους.
οι ιοι ειναι προς μελετη ωστε να μην εξελιχτουν.

Aγαπητε δεν εχω προβλημα με την προσωπικη σας επιθεση.
Προφανως σαν φωτογραφος πρεπει να εισαστε καλος στην κατηγορια του αυτοπορτρετου αφου προφανως ταυτιστηκατε και αναγνωρισατε τον εαυτο σας με καποιον απο τους χαρακτηρες που αναφερω στο αρχικο μου ποστ.

Σαν αυτεπαγγελτο δικηγορο ομως ολων των υπολοιπων, συγχωρεστε με αλλα σας βρισκω απο μετριο εως λαικιστικα κακο... διεκρινα μελη με εξαιρετικη πενα και αποψη, μην τα αδικειται καθοτι διαθετουν εξαιρετικη ικανοτητα "αυτοαμυνας" στην περιπτωση που νιωσουν οτι διαφωνουν η οτι θιγονται.
Σαν φωτογραφο παντως πολλες απο τις εικονες σας που εχω δει κατα καιρους τις βρισκω απο πολυ καλες εως και εξαιρετικες (σοβαρολογω).
Χαιρομαι που νομιζεται πως μαθαινεται απο τα λαθη σας πιθανον να σας αποτρεψει στο μελλον απο παρομοια. Παρα ταυτα θα διαφωνησω και παλι μαζι σας, ο φωτογραφος δεν ξεπερνα τις εικονες του, ο φωτογραφος ειναι οι εικονες του και το μονο που εχει σημασια ειναι η εικονα.
Εγω αντιθετως με εσας συνειδητοποιω τα λαθη μου με την προυποθεση να εχουν προυπαρξει, σε αντιθετη περιτωση αδυνατω να τα εφευρω.
Στα υπολοιπα σας ειπα, εσεις εισαστε ο φωτογραφος, εγω ανηκω στο καφενειο (και ελπιζω να παραμεινω εκει).

Βλεποντας πως μπηκατε στον κοπο να διαβασετε προηγουμενες θεσεις μου, ελπιζω, θα διαπιστωσατε πως η κριτικη μου ειδικα σε νεοτερους μη επαγγελματιες φωτογραφους ειναι παντα καλοπροαιρετη, ελαστικη και συνηθως ενθαρρυντικη. Συνεπως θεμα "θεωρητικου κερδους"  οπως αναφερατε, η οποιουδηποτε αλλου κερδους δεν νομιζω πως υπαρχει.

Για να σας λυσω ομως και την απορια, οι λογοι που δεν ανεβαζω εικονες εδω ειναι μαλλον πολυ απλοι και ελπιζω  σεβαστοι.
1ον δεν γνωριζω τον τεχνικο τροπο οσο και αν αυτα σας φαινεται περιεργο. (αλλωστε μπαινω μαλλον σπανια εδω και κατα περιοδους ).
2ον δεν νιωθω την αναγκη κριτικης η παρουσιασης των εικονων μου.
3ον δεν πιστευω πως εχω να πω κατι με τις εικονες μου.

Μην παραλειπεται να αντιμετωπιζεται την φωτογραφια με σεμνοτητα .
Ελπιζω να σας καλυψα, αν οχι λυπαμαι. Ρεζερβουαρ..... χαιρετάω
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Νοέμβριος 2011, 03:57:24 από Nikos K » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: