Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Οκτώβριος 2014, 07:09:54

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Ξένοι Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Antoine D'Agata  (Αναγνώστηκε 23937 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 13 Αύγουστος 2009, 15:34:38 »

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά Pantelis τα πέη και οι όρχεις δεν χωράνε κατά τη γνώμη σου στην τέχνη. Ωραία, να τ' αφήσουμε απέξω. ........
Να σου υπενθυμίσω μόνο πως με τέτοιες κατηγορίες έκαψαν και κατέστρεψαν πίνακες και άλλα καλλιτεχνικά έργα οι ναζί ως "εκφυλισμένη" τέχνη.

Δηλαδή η Εκκλησία δεν έκανε απολύτως τίποτα;

Η Παπική και το Βυζάντιο.......περνάνε απαρατήρητα τελείως;

(έτσι ... γιά την Ιστορία)

ΥΓ.
Αν δεν πρέπει να φιμώνουμε την ''Τέχνη'' τότε πώς δικαιολογείται το Νο 10 στους ''όρους  χρήσης'';

10.  Φωτογραφίες άσεμνες, χυδαίες ή φωτογραφίες γεννητικών οργάνων (ανθρώπων ή ζώων) δεν επιτρέπονται αν δεν εμπίπτουν στην κατηγορία του καλλιτεχνικού γυμνού και διαγράφονται χωρίς καμία προειδοποίηση. Την αποκλειστική κρίση έχουν οι διαχειριστές.

Σημ. 1
Όπως μου έχει τονιστεί αρκετές φορές στο Forum ....''Καλλιτεχνικό'' είναι όταν το δηλώσει σαν τέτοιο...ο ''Καλλιτέχνης''
Άρα ότι και να μπή....είναι ''Καλλιτεχνικό''

Σημ. 2
........ αν δεν εμπίπτουν στην κατηγορία του καλλιτεχνικού γυμνού και διαγράφονται χωρίς καμία προειδοποίηση. Την αποκλειστική κρίση έχουν οι διαχειριστές.
Δηλαδή τί διαφορετικό υπάρχει ανάμεσα στην κρίση των διαχειριστών και σε αυτή των άλλων διαχειριστών, άλλης εξουσίας;

« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αύγουστος 2009, 15:44:23 από latol » Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
mitsosmt01
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 13 Αύγουστος 2009, 15:45:44 »

Παράθεση
αν δεν εμπίπτουν στην κατηγορία του καλλιτεχνικού γυμνού
latol καταλαβαινεις τι εννοει ο ορος και οτι αν δεν υπηρχε ποσο μπορουσε να ξεφυγει η κατασταση..
υπαρχει μια φωτογραφια και μαλιστα στον σχολιασμο που δεν σβηστηκε.
ας προσπαθησουμε κι εσυ κι εγω για κατι περισσοτερο και τολμηρα αλλα και καλλιτεχνικα. αν σβηστει θα μ'εχεις υπερασπιστη.
Καταγράφηκε
pantelis51
Αποσυνδεδεμένος

Α simple image is always the most powerful image.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 13 Αύγουστος 2009, 16:01:25 »

Η ερώτηση παραμένει:

Είναι τέχνη η πορνογραφία;

Και τι το διαφορετικό έχει από snapshots μεταμεσονύχτιου filmnet; Θα είχατε την ίδια άποψη και αντιμετώπιση αν βλέπατε την ίδια θεματολογία με ομόφυλα ζευγάρια, σκυλιά – ανθρώπους, νεκρόφιλους, κοπρολάγνους κ.α.; Θα επιλέγατε ποτέ αυτές τις φωτογραφίες για τη διακόσμηση του καταστήματος ή του σαλονιού σας; Θα τα δείχνατε με την ίδια ευκολία στα παιδιά σας;

Και αυτή τη φορά δεν περιμένω κάτι παραπάνω από "Ήξης αφίξης ού θνήξεις εν τω πολέμω" εκτός από 1-2 εξαιρέσεις ...
Καταγράφηκε

Canon eos 300| Canon eos 300V | Canon eos 300X | Canon eos 500N | Canon eos A2 |  Holga 120N | 4Sampler | Polaroid 636 | P880 | Canon XSI
Αξιολόγηση μηνύματος (-1):
mitsosmt01
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 13 Αύγουστος 2009, 16:05:06 »

η πορνογραφια δεν ειναι τεχνη. εχεις δικιο. αν ο αντουαν ειναι πορνογραφος η οχι ο καθενας ειπε την γνωμη του. δεν συμφωνεις οτι ειναι καλο να μην την επαναλαμβανουμε?
Καταγράφηκε
pantelis51
Αποσυνδεδεμένος

Α simple image is always the most powerful image.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 13 Αύγουστος 2009, 16:08:57 »

Δεν συμφωνώ στο να μην κάνουμε διάλογο και απλά να καθόμαστε και να γράφουμε εκθέσεις και όλα αυτά μέσα σε ένα forum.
Καταγράφηκε

Canon eos 300| Canon eos 300V | Canon eos 300X | Canon eos 500N | Canon eos A2 |  Holga 120N | 4Sampler | Polaroid 636 | P880 | Canon XSI
julie_v
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του.-

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 13 Αύγουστος 2009, 16:11:18 »

& όχι μόνο μέσα...

χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω
Καταγράφηκε

Η σωστή κρίση είναι προϊόν εμπειρίας & η εμπειρία προϊόν λανθασμένης κρίσης...
Αξιολόγηση μηνύματος (-3):
mitsosmt01
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 13 Αύγουστος 2009, 16:29:17 »

pantelis51 ανοιξε μια συζητηση για τα  ορια της πορνογραφιας. και να δουμε αν μπορουμε να τα καθορισουμε. απλο ειναι.
julie vaiopoulou δεν μπορω να καταλαβω τι προσφερε το σχολιο σου και η παραπομπη σου στην συζητηση για τον αντουαν..
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αύγουστος 2009, 16:30:51 από mitsosmt01 » Καταγράφηκε
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #37 στις: 13 Αύγουστος 2009, 16:52:48 »

Παράθεση
αν δεν εμπίπτουν στην κατηγορία του καλλιτεχνικού γυμνού
latol καταλαβαινεις τι εννοει ο ορος ...............

Ναί καταλαβαίνω βέβαια.

Αλλά άλλοι με μπερδεύουν.

Λοιπόν, περιληπτικά πολύ, οι σύγχρονοι απόφοιτοι, αφού μάθουν όλες τις θεωρίες, παλιές και καινούργιες, και αφού μελετήσουν τις διάφορες αντικρουόμενες απόψεις οι οποίες ταλανίζουν τους ίδιους (τους θεωρητικούς) πολύ περισσότερο από ότι ταλανίζουν εμάς (τους καλλιτέχνες), κατά καιρούς βγάζουν διαφορετικά πορίσματα. 

Η πιό μοντέρνα τάση είναι η εξής: τέχνη είναι ότι σου πει ο δημιουργός ότι είναι τέχνη
Αυτό μπορεί να είναι ένα έργο σύνθετο ή απλό, ή φαινομενικά ηλίθιο, όπως πχ μια φωτογραφία ενός πηρουνιού. 
Αν ο δημιουργός πιστεύει ότι αυτό είναι τέχνη, τότε είναι, τελεία. 
Και είναι τέχνη γιατί χρησιμοποιεί ένα υλικό μέσο για να μεταδώσει κάτι άϋλο που έχει μέσα του.......

Θέλω να καταλήξω, ότι με όλα που έχουν γραφτεί και ξαναγραφτεί σε σχέση με τι είναι ''Καλλιτεχνικό'' δεν πρέπει να σβηστή ποτέ τίποτε....απ την στιγμή που κάποιος βάζει μιά  φωτογραφία (ότι και να 'ναι) και στο Καλλιτεχνικό γυμνό, γιατί αφού έτσι την κρίνει ο ''Καλλιτέχνης'' ..δεν βλέπω πού και πώς θα μπορέση κάποιος άλλος να έχη τις δικές του αντιρρήσεις και να την κρίνη σαν Πορνό κι όχι σαν ''Καλλιτεχνική''

Αφού έκρινε και απεφάνθει ....ο ''Καλλιτέχνης'' ....ο κάθε ''Καλλιτέχνης''

Μην τους αμφισβητούμε.!

Τελικά στην Ελλάδα, μιά και όλοι έχουν τουλάχιστον μιά ψηφ. μηχανή, άρα έχουμε πάνω από 2-3 εκατομμύρια καλλιτέχνες.
(η στατιστική δεν είναι απόλυτα ακριβής, αλλά πλησιάζει τα πραγματικά νούμερα)

Αν θέλετε να απολαύσετε Τέχνη, πηγαίνετε στο ''Εγχρωμη Καλλιτεχνική Φωτογραφία''

Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #38 στις: 13 Αύγουστος 2009, 16:53:36 »

Η ερώτηση παραμένει:

Η απάντηση επίσης.

Αλλά διακρίνω ένα δισταγμό: οι ναρκομανείς, οι εγκεφαλικά άρρωστοι, η γλυπτική της κλασσικής αρχαιότητας, ο ναρκομανής και εθισμένος και σε άλλα πάθη Μοντιλιάνι ...

Και πως καταλήξαμε να ομιλούμε περί πορνογραφίας; Ο αφορισμός σας, ολίγες γραμμές παραπάνω, απέκτησε αξιωματική ισχύ ή συμφωνήσαμε ότι πρόκειται περί πορνογραφικού υλικού;

Αλλά ξεχάστηκα: "Και αυτή τη φορά δεν περιμένω κάτι παραπάνω από "Ήξης αφίξης ού θνήξεις εν τω πολέμω" εκτός από 1-2 εξαιρέσεις ...", το οποίο σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει ότι την γνώμη μας την έχετε απαξιώσει εκ προοιμίου(για να μην το πω στην μαλλιαρή). Και μετά περιμένετε να σας πάρουμε και σοβαρά...

Ν.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αύγουστος 2009, 16:57:34 από Nikiforos » Καταγράφηκε

文言吴语日
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #39 στις: 13 Αύγουστος 2009, 16:56:04 »

Αν θέλετε να απολαύσετε Τέχνη, πηγαίνετε στο ''Εγχρωμη Καλλιτεχνική Φωτογραφία''

'Η διαβάστε εδώ
Καταγράφηκε

Novus
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #40 στις: 13 Αύγουστος 2009, 17:01:52 »

Η ερώτηση παραμένει:

Και τι το διαφορετικό έχει από snapshots μεταμεσονύχτιου filmnet; Θα είχατε την ίδια άποψη και αντιμετώπιση αν βλέπατε την ίδια θεματολογία με ομόφυλα ζευγάρια, σκυλιά – ανθρώπους, νεκρόφιλους, κοπρολάγνους κ.α.; Θα επιλέγατε ποτέ αυτές τις φωτογραφίες για τη διακόσμηση του καταστήματος ή του σαλονιού σας; Θα τα δείχνατε με την ίδια ευκολία στα παιδιά σας;

Και αυτή τη φορά δεν περιμένω κάτι παραπάνω από "Ήξης αφίξης ού θνήξεις εν τω πολέμω" εκτός από 1-2 εξαιρέσεις ...

Έχεις κάθε δικαίωμα να "κρίνεις" ή να χαρακτηρίζεις τη δουλειά του κάθε καλλιτέχνη (εντός ή εκτός εισαγωγικών), που εσύ ήρθες και βρήκες εδώ μέσα, δεν εισέβαλε αυτός στο σπίτι σου. Στο σπίτι σου έβαλες ενδεχομένως συνδρομητική τηλεόραση και (πάλι ενδεχομένως) βλέπεις τις μεταμεσονύχτιες εκπομπές.

Βέβαια τον αν αυτή η δουλειά είναι πορνογραφική ή δεν είναι  τέχνη δεν είναι κάτι που μπορείς να το γενικεύσεις, είναι καθαρά η προσωπική σου γνώμη.

Κανείς όμως δεν σε υποχρεώνει να τη δείξεις στα παιδιά σου, τα οποία φαντάζομαι θέλεις να γίνουν ελεύθερα σκεπτόμενοι άνθρωποι και όχι φερέφωνα οποιουδήποτε, και αύριο, ως ενήλικες, να αξιολογήσουν και να εκφράσουν άποψη τα ίδια, με βάση την δική τους σκέψη.

Δεν έχεις όμως κανένα δικαίωμα να κατακρίνεις ανθρώπους και, εμμέσως πλην σαφώς, να λογοκρίνεις την έκφραση τους. Το ποιοι άνθρωποι είναι άρρωστοι είναι πολύ σχετικό (για μένα πχ άρρωστοι είναι κάποιοι καθώς πρέπει γονείς που δέρνουν τα παιδιά τους), αλλά δικαίωμα στην Τέχνη και στην έκφραση έχουν όλοι. Μην ξεχνάς ότι αυτό που σήμερα εκτιμούμε ως αποδεκτό ηθικά ή σεμνό κάποιοι άλλοι ηθικολόγοι, άλλων εποχών το έκαιγαν και το κυνηγούσαν.

Και λάβε υπ'όψιν σου ότι κανείς δεν θέλει να σου υποδείξει τίποτα. Η τέχνη δεν είναι προπαγάνδα και εξουσία της σκέψης, η τέχνη θέτει ζητήματα, αποκαλύπτει, βρίζει αν θέλεις, δεν προτείνει, δεν επιβάλλει, δεν καταπιέζει και δεν απευθύνεται σε όλους.

Υ.Γ. Και το κυριότερο, η τέχνη δεν δημιουργείται για διακοσμητικούς λόγους.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αύγουστος 2009, 17:33:51 από Novus » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Novus
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #41 στις: 13 Αύγουστος 2009, 17:12:35 »

@ latol : Επιτέλους, πρώην κύριε Γ. Μελιγάκη, αυτή η εμμονή σου με το thread της "έγχρωμης καλλιτεχνικής φωτογραφίας" έχει γίνει κουραστική.  Το είπες το ξαναείπες, το καταλάβαμε και το εμπεδώσαμε πλέον.

Τι θέλεις να το διαγράψουμε? Στην πυρά? Μην το παρακολουθείς βρε αδελφέ!

Εντάξει, ξεκινώ πρώτος και κάνω δημόσια υπεύθυνη δήλωση ότι ούτε καλλιτέχνης είμαι ούτε καλλιτεχνικές φωτογραφίες έχω αναρτήσει.

Έλεος πια...  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο
Καταγράφηκε

homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #42 στις: 13 Αύγουστος 2009, 17:45:32 »

Εντάξει, ξεκινώ πρώτος και κάνω δημόσια υπεύθυνη δήλωση ότι ούτε καλλιτέχνης είμαι ούτε καλλιτεχνικές φωτογραφίες έχω αναρτήσει.

Το ξέρεις πολύ καλά οτι δεν μιλάω γιά τις δικές σου φωτογραφίες (που ορισμένες μάλιστα μ' αρέσουν πολύ Πχ. η underground).

Μιλάω γιά το τεράστιο ποσοστό των άσχετων και κακόγουστων φωτογραφιών.

Μακάρι, να υπήρχαν πολλές σαν τις δικές σου.!

Καταγράφηκε

anef
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #43 στις: 13 Αύγουστος 2009, 17:48:49 »

Η ερώτηση παραμένει:

Θα είχατε την ίδια άποψη και αντιμετώπιση αν βλέπατε την ίδια θεματολογία με ομόφυλα ζευγάρια, σκυλιά – ανθρώπους, νεκρόφιλους, κοπρολάγνους κ.α.; Θα επιλέγατε ποτέ αυτές τις φωτογραφίες για τη διακόσμηση του καταστήματος ή του σαλονιού σας; Θα τα δείχνατε με την ίδια ευκολία στα παιδιά σας;

Η αρνητική μου (και αν γινόταν θα έβαζα περισσότερες) είναι γι' αυτό το απαράδεκτο τσουβάλιασμα της ομοφυλόφιλης ερωτικής έκφρασης μαζί με σκυλιά και νεκροφιλίες. Βέβαια, οι πιο καλοπροαίρετοι εδώ μέσα, θα πουν πως εκφράζεις απλά μια γνώμη, και εφόσον έχουμε δημοκρατία κάθε γνώμη μπορεί να ακούγεται. Κάπως υποκριτικό μου ακούγεται όμως αυτό, αν σκεφτούμε ότι σε ένα σάιτ με εκατοντάδες μέλη, είναι σίγουρο ότι πολλοί συμφορουμίτες μας είναι ομοφυλόφιλοι, και κάποιοι χρήστες ουσιών. Το να μπαίνει κάποιος, και να βρίζει αυτά τα μέλη -έστω και όταν δεν απευθύνεται σε κάποια συγκεκριμένα- θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο και κανονικά θα έπρεπε να έχει συνέπειες.

Επίσης, απ' ό,τι γνωρίζω, ο ΝτΑγκατά δεν ζήτησε ποτέ να συμπεριληφθούν οι φωτογραφίες του σε αναγνωστικά του Δημοτικού, οπότε μη φοβάσαι, δεν πρόκειται να τις δουν τα παιδιά σου. Ελπίζω βέβαια όταν μεγαλώσουν, να έχουν αποκτήσει το ελεύθερο να κρίνουν τα ίδια τι θα δουν και τι όχι.

Και για την ουσία της υπόθεσης: Το αν είναι η δουλειά του φωτογράφου αυτού τέχνη έχει κριθεί ήδη από δεκάδες χιλιάδες εραστές της φωτογραφίας που έχουν εκτιμήσει το έργο του. Το αν είναι πορνό, επίσης, καθώς απ' ό,τι ξέρω κανένα τσοντοσινεμά ή μεταμεσονύκτια ζώνη δεν έχει προβάλλει τις φωτογραφίες του. Για ποιό λόγο να το κάνουν άλλωστε - όπως είπε και κάποιος παραπάνω δεν κάνουν με τίποτε για τηλεοπτικό αυνανισμό!
Καταγράφηκε

julie_v
*
Αποσυνδεδεμένος

Ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του.-

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #44 στις: 13 Αύγουστος 2009, 18:36:19 »

Η ερώτηση παραμένει:

Αφού πω πως προσυπογράφω απολύτως το ποστ του anef (δυστυχώς μου τελείωσαν οι αξιολογήσεις για σήμερα) θα ήθελα να σου πω πως ούτε την Κραυγή του Munch "θα επέλεγα για τη διακόσμηση του καταστήματος ή του σαλονιού μου", αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία της στο ελάχιστο.

Το "τέτοιες" πάει στο "τέτοιου είδους" τουτέστην πορνογραφίες. […]
Όσο για το "αποστειρωμένο σύμπαν" και περί ναζισμού είναι τελείως άτοπα και αγενέστατα όταν αναφέρονται προσωπικά σε εμένα.

Στη δεκαετία του '30 και τη δεκαετία του '40, οι Ναζί θεώρησαν τα έργα του "εκφυλισμένη τέχνη" και αφαίρεσαν τη δουλειά του από τα γερμανικά μουσεία. Ο Μουνκ θεωρείται σήμερα από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες που πέρασαν από τη ζωγραφική...

Όπως λοιπόν σίγουρα αντιλαμβάνεσαι, ο τρόπος σκέψης σου, ο οποίος δεν αφήνει & πολλά περιθώρια στην ελεύθερη καλλιτεχνική ή έστω «καλλιτεχνική» έκφραση, δυστυχώς για σένα, μοιάζει απίστευτα με αυτών των οποίων προανέφερα.

χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Αύγουστος 2009, 18:45:05 από julie vaiopoulou » Καταγράφηκε

Η σωστή κρίση είναι προϊόν εμπειρίας & η εμπειρία προϊόν λανθασμένης κρίσης...
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: