Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
18 Απρίλιος 2014, 11:40:39

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Το Διαδίκτυο και η Φωτογραφική Συμφόρηση  (Αναγνώστηκε 15124 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #105 στις: 03 Απρίλιος 2009, 17:36:13 »

Φίλε latol, δεν πείθεις
Ερωτώ και περιμένω την άποψή σου για να ολοκληρώσεις τη (κοσμο)θεωρία σου:
Και πως καταλαβαίνει η μετριότης, ότι είναι μετριότης (συγκεκριμένα εγώ και εσύ) και δεν πιστεύει (συγκεκριμένα εγώ και εσύ) ότι είναι κάτι άλλο, λχ φυσικό ταλέντο;
Και πως αντιλαμβάνεται (συγκεκριμένα εγώ και εσύ)το ταλέντο ότι είναι ταλέντο και όχι κάτι άλλο, λχ μετριότητα; 

Καλά είναι τα όσα σημειώνεις στην υπογραφή σου, αλλά η μαγκιά είναι να κάνεις κριτική και όχι αφορισμούς ή να διαλέγεις τους εύκολους δρόμους - εγώ δεν ξέρω - και καθάρισες και να βγαίνεις κι από πάνω, εσύ που δεν ξέρεις, να έχεις γνώμη για όλα. Τέλος η φωτογραφία είναι μουγκή φίλε latol, η κριτική είναι ομιλούσα. Εδώ σε θέλω, σε προκαλώ...

1- βασικά δεν είμαι θεωρητικός και δεν κάνω κοσμοθεωρίες.
2- δεν είπα ποτε οτι είμαι κάτι το ιδιαίτερο ή εξαιρετικό
3- δεν είπα οτι έχω ταλέντο (αντιθέτως τονίζω το οτι δεν έχω)
4- πράγματι κι εγώ έχω την γνώμη μου και δεν καταλαβαίνω το πώς μπορεί να έχουν
    οι άλλοι, αλλά είναι άκρως περίεργο να έχω την δική μου.
5- δεν προσπαθώ να βγώ από πάνω....γιατί δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και δεν έχω τέτοια προβλήματα.
6- όσον αφορά αυτό που γράφω ''1000 λέξεις'' το έχω πολλές φορές ξαναπεί και θα το ξαναπώ.
Γιατί θα πρέπει να λένε διάφορες θεωρίες και οι υποδείξεις να γίνονται μακροσκελείς αναλύσεις ''υψηλού επιπέδου'' ενώ πολύ πιό γρήγορα..πολύ πιό εύκολα και πιό απλά, μπορεί ο καθένας να πάρη στα χέρια του, την μιά απ τις μηχανές που έχει και να βγάλη με τον τρόπο που νομίζει (ή που υποθέτει ότι θα ήταν καλύτερος) μιά απλή φωτογραφία στα γρήγορα-γρήγορα να δούμε όλοι και να καταλάβουμε τι εννοεί.

Αυτό λέω είναι:
τί στο καλό....σε φωτογραφικό forum είμαστε. Πού είναι η δυσκολία στο να παρθή μιά φωτογραφία έτσι ή αλλιώς.
Γιατί αυτή η δυσκολία στο να το δείξουμε με μιά φωτογραφία; Αυτό εννοώ !
Δεν εννοώ οτι οι φωτογραφίες μου μιλάνε.

Θα ξαναγράψω πάλι κάτι που τονίζω... αλλά διαρκώς παρερμηνεύεται το τί εννοώ.
      Γράφω και εκφράζω τις σκέψεις μου και σαν τέτοιες είναι υποκειμενικές.
         Σε ότι γράφω δεν προσπαθώ να πείσω απολύτως κανέναν.
Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #106 στις: 03 Απρίλιος 2009, 17:47:07 »

Να το πάρω από την αρχή latol:

ο φίλος μου ο ziskar θα πρέπει να βγάλει μια αντίστοιχη φωτογραφία (ή να έχει βγάλει

ή στην καλύτερη περίπτωση να παραπέμψει σε μία φωτογραφία άλλου φωτογράφου)

αυτής της οποίας κάνει κριτική στη στήλη "Κριτική καλλιτεχνικής φωτογραφίας" για να

δηλώσει με αυτόν τον τρόπο την γνώμη του (κριτική του) στο φωτογράφο που θέλησε

να αναρτήσει τη φωτογραφία στην εν λόγω στήλη;

Όπως και να το κάνεις και αυτό μάλλον θεωρητικό είναι και μάλλον είσαι

θεωρητικός ή αναπτύσσεις μια θεωρία.

Για να μην πω ότι είναι ένας εύκολος προσχηματικός τρόπος να ακυρώσεις οποιαδήποτε

προσπάθεια γίνεται για ένα φωτογραφικό διάλογο ουσίας

« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 18:14:35 από Nikiforos » Καταγράφηκε

homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #107 στις: 03 Απρίλιος 2009, 18:19:17 »

Να το πάρω από την αρχή latol:
ο φίλος μου ο ziskar θα πρέπει να βγάλει μια αντίστοιχη φωτογραφία (ή να έχει βγάλει
ή στην καλύτερη περίπτωση να παραπέμψει σε μία φωτογραφία άλλου φωτογράφου)
αυτής της οποίας κάνει κριτική στη στήλη "Κριτική καλλιτεχνικής φωτογραφίας" για να
δηλώσει με αυτόν τον τρόπο την γνώμη του (κριτική του) στο φωτογράφο που θέλησε
να αναρτήσει τη φωτογραφία στην εν λόγω στήλη;

δεν ξέρω τί θέλεις να πής μιλώντας γιά τον Ziskar.

Εννοώ οτι βάζει κάποιος μιά φωτογραφία και αρχίζουν οι υποδείξεις τύπου ''βγάλε το πορτραίτο έτσι..''   ''βάλε ένα diffuser και 2 φλας εδώ κι εκεί'' ......κλπ   μπορεί κάλλιστα να πάρη τα φλάς και τα diffuser που έχει (...γιατί αν δεν έχει πώς δίνει συμβουλές; ) και να βγάλη στα γρήγορα ένα πορτραίτο της φίλης του ή της γυναίκας του, ακριβώς όπως το νομίζει και το εννοεί αυτό το καλύτερο.

Μιλάω μόνον γιά φωτογραφίες που θα βγάλουν οι ίδιοι και ποτέ, μα ποτέ κάποιου άλλου σημαντικού ή ασήμαντου φωτογράφου.

Από τη στιγμή που κάποιος εξηγεί και αναλύει, είναι σε κάποιο καλό επίπεδο, που μπορεί σε ελάχιστα λεπτά να βγάλη ότι θέλει κι όπως ακριβώς το θέλει.
( γιατί αν δεν είναι τότε πώς εξηγεί; )

Δεν βλέπω πού είναι η δυσκολία.

Πχ. κάποια στιγμή μιλώντας γιά contrast τράβηξα σε λίγα λεπτά διάφορες φωτογραφίες, με και χωρίς φλάς, με ή χωρίς GND φίλτρο και σε διάφορους συνδοιασμούς.
Ναί πρέπει όμως να ομολογήσω οτι πήρε καμιά 10ριά λεπτά....αλλά θα ήθελα όμως περισσότερο χρόνο να γράψω τί εννοώ και τελικά...Άλλο πράγμα στην θεωρία κι άλλο στην πράξη.

Στην πράξη βλέπει ο άλλος τίς διαφορές και δεν υποθέτει οτι μάλλον υπάρχει ή δεν υπάρχει δίκιο στα διάφορα που αναφέρονται.

Πχ. Με ρώτησαν γιά την ακριβή ή όχι εστίαση του 28-300mm ...έκανα ένα τέστ 45° με το target με τις γραμμές και σε λίγη ώρα το είδαν.
Σχεδόν πάντα, βγάζω μιά νέα φωτογραφία και δείχνω αυτό θέλω να πώ.

« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 18:20:48 από latol » Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #108 στις: 03 Απρίλιος 2009, 18:23:27 »

και για να το δούμε πως λειτουργεί το παραπάνω, ας γίνω λίγο προκλητικός

Μια δική μου φωτογραφία προς (ανελέητη) κριτική.

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε

Καλώς ήλθατε

Μη μας λυπάστε καθόλου (τη φωτογραφία και το φωτογράφο)

παρακαλώ όχι τεχνικά θέματα και ανάλογες αναλύσεις η μηχανή μου ήταν αυτή εδώ στη ρύθμιση panoramic - μείωση του μεγέθους εγγραφής στο film, ώστε να γράφει στυλ πανοραμικού σε ένα καρέ:

φυσικά ούτε λόγος να γίνεται για διαφράγματα, ταχύτητες, φίλτρα, φλας, τρίποδα κλπ κλπ. Δίνει μια ταχύτητα με τιμή από 40 ως 125 και διάφραγμα από 5.6 ως 11 - φυσικά και δεν γνωρίζω ακριβώς - δεν την συνόδευε manual  Cool
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 18:51:09 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Vrettakos
Αποσυνδεδεμένος

Μην περιμένεις την έμπνευση, βγές και φωτογράφησε!

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #109 στις: 03 Απρίλιος 2009, 18:43:38 »

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που άνοιξε ο Novus με αφορμή το άρθρο του Ριβέλλη.
Για μένα πάντα ο Πλάτων Ριβέλλης θα βρίσκεται μέσα στο μυαλό μου σαν ο δάσκαλος  όχι μόνο της φωτογραφίας αλλά και πολλών άλλων πραγμάτων που κερδίζω όταν τον ακούω στις διαλέξεις του ή όταν διαβάζω άρθρα του.Δεν τον γνωρίζω προσωπικά ούτε υπήρξα ποτέ μαθητής του. Η προσφορά του στη φωτογραφία είναι μεγάλη και έχει επηρεάσει πολλούς φωτογράφους με τις απόψεις του για αυτή.

Καταπληκτικές ήταν οι εκπομπές του στην Ελληνική Τηλεόραση αλλά και κάτι πολύ ωραίες κασέτες περί φωτογραφίας  που κυκλοφόρησαν στα σχολεία την δεκαετία του 90.Νομίζω ότι ο λόγος του εμπνέει πολλούς και προβληματίζει άλλους τόσους.

Η δημιουργία του Φωτογραφικού Κύκλου συσπείρωσε πολλούς και καλούς φωτογράφους γύρω του που τον ακολούθησαν για χρόνια ,άσχετα αν κάποιοι διαφοροποιήθηκαν στη συνέχεια!

Ακόμα και σαν φωτογράφος μου αρέσει για τι βλέπω αυτά που υποστηρίζει στις περισσότερες φωτογραφίες του ! Βέβαια το διδακτικό του έργο λειτούργησε σε βάρος της προσωπικής του φωτογραφικής  δημιουργίας, και το προτιμώ αυτό γιατί κερδίσαμε ένα καλό δάσκαλο, και πραγματικοί δάσκαλοι σπάνια εμφανίζονται κοντά μας!

Όσο για το συγκεκριμένο άρθρο συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει και δεν νομίζω ότι υπονοεί συγκεκριμένα το DPGR αλλά αναφέρεται γενικά για το διαδίκτυο,όχι όμως ότι πολλά  από αυτά δεν  ισχύουν και για το ίδιο!

Στόχος μου δεν είναι να κατηγορήσω το DPGR σε καμιά περίπτωση αφού επιλογή μου είναι να αποτελώ και μέλος του, αλλά νομίζω ότι όλοι προσπαθούμε ( ιδιαίτερα η συντονιστική ομάδα) να το βελτιώσουμε  και θα το βελτιώσουμε σιγά - σιγά!  

Καταγράφηκε

Κοντινά και μακρινά ταξίδια,με μιά μηχανή στο χέρι,στιγμές ελεύθερες για το μυαλό και το βλέμμα,προσπερνώντας τούς ψίθυρους και τα ασήμαντα,κοιτώντας το κόσμο μέσα από καθρέφτες που όλα τα αλλάζουν,τα κλειδώνουν,τα παντρεύονται...                                          Βρεττάκος Αλέξανδρος

www.vrettakos.gr

www.photodiodos.gr
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
negative
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

η απλοτητα ειναι το πιο συνθετο πραγμα που εχω δει

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #110 στις: 03 Απρίλιος 2009, 19:20:14 »

Για πριν το μηνυμα του Βρεττακου

Σχεδον καταληγουμε στο ιδιο αποτελεσμα.Τι ειναι καλλιτεχνικη φωτογραφια και τι οχι..
(Δεν στο'πα εγω Παυλο?Δεν καθαριζεις καλα μου φαινεται Grin.Τελος ομως οι αντιπαραθεσεις μας Smiley)

Για μετα το μηνυμα του Βρεττακου

Συμφωνω απολυτως Βρεττακο μαζι σου.Θα εγραφα ας πουμε το ιδιο μηνυμα. thumbs up

ΥΓ/Νικηφορε αδικα προσπαθεις..Οτι εμαθες απ'τον Ριβελλη δεν μεταδιδεται μ'αυτον τον τροπο. UndecidedΚαι γω θα συμφωνησω μαζι σου αφου υπηρξα και γω μαθητης του.Τον σεβομαι και συμμεριζομαι τις αποψεις του.Ομως η αληθεια ειναι οτι το site του ειναι νεκρο.Ενω το dpgr εχει ζωη.(Οριστε Παυλο για να μην λες οτι ειμαι παντα εναντιον σου) Grin

Καταγράφηκε
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #111 στις: 03 Απρίλιος 2009, 19:41:13 »

Για πριν το μηνυμα του Βρεττακου

Σχεδον καταληγουμε στο ιδιο αποτελεσμα.Τι ειναι καλλιτεχνικη φωτογραφια και τι οχι..
(Δεν στο'πα εγω Παυλο?Δεν καθαριζεις καλα μου φαινεται Grin.Τελος ομως οι αντιπαραθεσεις μας Smiley)

Για μετα το μηνυμα του Βρεττακου

Συμφωνω απολυτως Βρεττακο μαζι σου.Θα εγραφα ας πουμε το ιδιο μηνυμα. thumbs up

ΥΓ/Νικηφορε αδικα προσπαθεις..Οτι εμαθες απ'τον Ριβελλη δεν μεταδιδεται μ'αυτον τον τροπο. UndecidedΚαι γω θα συμφωνησω μαζι σου αφου υπηρξα και γω μαθητης του.Τον σεβομαι και συμμεριζομαι τις αποψεις του.Ομως η αληθεια ειναι οτι το site του ειναι νεκρο.Ενω το dpgr εχει ζωη.(Οριστε Παυλο για να μην λες οτι ειμαι παντα εναντιον σου) Grin

Δεν προσπαθώ να μεταδώσω τίποτα από όσα έμαθα ή μαθαίνω. Για μένα τα πράματα είναι ξεκάθαρα και δε μασάω τα λόγια μου ή δεν εννοώ κάτι άλλο από όσα γράφω ακριβώς. Ούτε (και δεν αναφέρομαι σε σένα) προσπαθώ να βγάλω στον αφρό τα μύχια και σκοτεινά, που δε θα τολμούσα να πω, αν δεν έβρισκα μια αφορμή σε ένα θέμα, στο οποίο βρίσκω και άλλους συμμάχους. Στην πραγματικότητα ο καθένας, καταδικάζοντας το Ριβέλλη, ομιλεί για τον εαυτό του και τη μόνη (σωστή) θεώρηση που υπάρχει: τη δική του. Και δε βλέπει και παραπέρα, ας πω, τι ήρθε να κάνει εδώ και τι μπορεί να προσφέρει και όχι μόνο να πάρει.

Το site του Κύκλου; Ο ίδιος ο Κύκλος; Οι δραστηριότητες; Οι φωτογράφοι;

Δεν το νομίζω. Το αντίθετο.
Καταγράφηκε

StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #112 στις: 03 Απρίλιος 2009, 19:47:47 »

Ομως η αληθεια ειναι οτι το site του ειναι νεκρο.Ενω το dpgr εχει ζωη.(Οριστε Παυλο για να μην λες οτι ειμαι παντα εναντιον σου) Grin

Θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ μικρόψυχος ή και μικρονοϊκός γιά να "χαίρεται"
αν κάποιο (οποιοδήποτε) φωτογραφικό site έχει μειωμένη κίνηση. Πολύ δε
περισσότερο, αν αυτό το site είναι πνευματικό παιδί ενός Ριβέλλη. Κέρδος γιά
όλους είναι όλα τα φωτογραφικά sites να είναι ολοζώντανα και να αποτελούν
πυρήνες γιά την βαθύτερη καταννόηση της ουσίας της Φωτογραφίας. Και παρά
τις όποιες ενστάσεις μου στο συγκεκριμένο άρθρο, θα ήμουν τουλάχιστον
αμετροεπής αν δεν έλεγα πως το site του Φωτογραφικού κύκλου είναι ένα
από αυτά. Όπως όμως και το dpgr, ναι με πολλά περισσότερα "προβλήματα"
αφού έχει όμως και πολλά-πολλά περισσότερα μέλη. Επόμενο δεν είναι ?

Εγώ δεν θεωρώ ότι στην Φωτογραφία υπάρχουν "οι από δώ και οι από κεί".
Και η όποια ένστασή μου έχει να κάνει μόνο με τέτοιου τύπου νοοτροπίες.
Και όπως τις στηλιτεύω από την μιά μεριά έτσι τις στηλιτεύω και από την άλλη.
Γιατί είμαστε μικρή χώρα, γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας και δεν έχουμε την
πολυτέλεια των άχαρων διαχωριστικών γραμμών.
Όσο πιό γρήγορα το καταλάβουν όλα τα μέρη, τόσο το καλύτερο γιά όλους μας.
Το παν είναι να υπάρχει πραγματικό όραμα και πραγματικά καλή διάθεση.

Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #113 στις: 03 Απρίλιος 2009, 21:03:28 »

Το παν είναι να υπάρχει πραγματικό όραμα και πραγματικά καλή διάθεση.

Η οποία (καλή διάθεση)λίγο λίγο εξαντλείται ...

Ανεξάρτητα από αυτό: Νεκρό το φωτογραφικό site του Κύκλου (ποιος νεκρός, αυτός με το συγκροτημένο και μετρημένο στήσιμο, ακόμη και των πιο "χαλαρών" portofolio;), αλλά εμείς για πόσα μπορούμε να αισθανθούμε πραγματικά περήφανοι;
Γιατί είναι ένα πολύ (μα πάρα πολύ) μεγάλο κομμάτι που δυστυχώς τα πράματα είναι χειρότερα από όσα λέει ο Ριβέλλης για το διαδίκτυο γενικά.
Ακόμη και σε αυτή τη συζήτηση το μέτρο το χάσαμε, όλοι γίναμε μια "χαρούμενη ατμόσφαιρα" και φυσικά για άλλη μια φορά τα φέραμε όλα ίσια και όμοια. Όλες οι γνώμες είναι ίδιες, όλες έχουν την ίδια αξία, ποιος είναι αυτός (ρε) που μιλάει, πονηρά και υποχθόνια σχέδια για άλωση των μεγάλων αξιών και προτερημάτων του διαδικτύου και ειδικότερα του dpgr (τα οποία είναι ποια ακριβώς και , κυρίως, για πόσους ισχύουν;) και απίστευτες, επι προσωπικού επιθέσεις, με εξυπνάδες του τύπου "τα παίρνει", "χάνει πελάτες" κλπ κλπ.
Αστειότητες και ρεζιλίκια μη γελιέστε.
Και επί του πιεστηρίου. 10 - 15 μέλη του dpgr πάνε κάθε χρόνο στα σεμινάρια, παρουσιάσεις και διαλέξεις του Ριβέλλη. Ελπίζω να μη χαρακτηριστούν αναλόγως.

Με λύπη και κυρίως με κούραση

Νικηφόρος
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 21:17:24 από Nikiforos » Καταγράφηκε

StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #114 στις: 03 Απρίλιος 2009, 21:28:45 »

Nικηφόρε οι άνθρωποι έχουν πολλές εκφάνσεις.
Και εδώ μιλώ γιά τον (κάθε) Ριβέλλη.
Δεν είναι μόνο τούτο ή μόνο εκείνο.
Έχουν και τις αδυναμιούλες τους, έχουν και τα μικροεγωισμούς τους,
έχουν και τις κακιούλες τους.Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.
Και ο Αγγελόπουλος είναι μέγας σκηνοθέτης, αλλά δεν πάς μαζί του
ούτε γιά τσιγάρα στο περίπτερο.  Tongue
Και η σχωρεμένη η Βλαχοπούλου ήταν μεγάλη ηθοποιός αλλά το φράγκο της
δεν τό έβλεπε άνθρωπος.Και ο Κατράκης ήταν ο Κατράκης αλλά γνώριζε
τα άλογα στον ιππόδρομο με τα μικρά τους ονόματα.
Το ότι κάποιος λοιπόν έχει μιά συγκεκριμένη συνεισφορά σε κάποιο χώρο,
σε καμμία περίπτωση δεν αποτελεί εχέγγυο και γιά το ότι είναι πρώτος
ξάδερφος του Αρχάγγελου Γαβριήλ. Συνήθως μάλιστα συμβαίνει ακριβώς
το αντίθετο. Άρα μην παίρνεις ως αφετηρία το ότι αφού ο Χ είναι "αυτό"
πώς είναι δυνατόν ταυτόχρονα να είναι και το "άλλο". Είναι !
Εμάς όμως, δεν μας ενδιαφέρει ο "άλλος" πιθανόν εαυτός του κάθε ενός.
Μας ενδιαφέρει η υπόσταση γιά την οποία τον γνωρίζουμε.
Εκτός και αν ο ίδιος σε κάποια στιγμή, δείχνει πως "μπερδεύει" τις δύο
(ή και περισσότερες) υποστάσεις του. Και εδώ, αυτό, έγινε. Και μάλλον είσαι
ο μόνος (σχεδόν) που δεν το "εισέπραξε".(Και κάποιος ακόμη που δεν ήθελε
να λάβει μέρος στην συζήτηση). Αλλά παρά το ότι δεν πολυπιστεύω στο
δίκαιο των "πολλών" εν τούτοις δεν σου κρύβω ότι τουλάχιστον με προβληματίζει.
Εσένα δηλαδή αυτό δεν σε προβλημάτισε ΟΥΤΕ γιά μιά στιγμή ?
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 21:32:11 από Παύλος » Καταγράφηκε
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #115 στις: 03 Απρίλιος 2009, 21:36:45 »

Δε με προβληματίζει Παύλο, γιατί προφανώς αντιλήφθηκα, πράμα που δεν έκαναν οι πολλοί, ότι η χολή δεν ήταν για το κείμενο, αλλά για το πρόσωπο και κύρια για ότι αντιπροσωπεύει. Αν θες να μιλήσω ανοιχτά θα το πω: κόμπλεξ και μικροψυχία, κακία και ειρωνεία, απίστευτα "εγώ" που πατάνε που ακριβώς;

Μη γελιέσαι λοιπόν, πόσοι κατάλαβαν (ή θέλησαν να καταλάβουν) ότι είχε(τουλάχιστον) και δίκιο ο Ριβέλλης για το διαδίκτυο, αλλά και για το dpgr συγκεκριμένα, όπως θα μπορούσε, ενδεχομένως να το μεταφράσει ένας αναγνώστης; Ακριβώς, όχι οι πολλοί, αλλά οι γνωστοί, που τα έλεγαν (ακριβώς τα ίδια) και πριν τα σημειώσει ο Ριβέλλης.
Καταγράφηκε

Μένος
Για να δω;
Συνδρομητής
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #116 στις: 03 Απρίλιος 2009, 21:51:54 »

Φίλε Nikifore τελικά το DPGR θα πρέπει να αποφασίσει τι φωτογραφίες θέλει στην γκαλερί του, και έτσι θα ξεκαθαριστούν όλα. thumbs up

Εγώ ίσως είμαι από αυτούς που λέει ο κ Ρηβέλης, Grin Cool με χαλάει λίγο γιατί θεωρεί κάτι κακό, που εγώ θεωρώ καλώ, δηλαδή την άνθηση της φωτογραφίας, που ως συνέπια έχει την πληθώρα διαφόρων καρπών, που είναι φυσιολογικό κάποιοι να μην μας αρέσουν.
Καταγράφηκε

Στην Gallery μου θα δείτε φωτογραφίες, από διάφορους χώρους, τόπους, γεγονότα, και άλλα, κυρίως από την Κρήτη.
menos.dpgr.gr
Βίντεα
andreasl
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #117 στις: 03 Απρίλιος 2009, 21:53:13 »

Πολύ όμορφα τα λέτε και αντιλαμβάνομαι ότι ο ΠΡ πρέπει να είναι μεγάλη μορφή για να τον υποστηρίζετε τόσο θερμά.

Για το θέμα της ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ που έθιξα δεν είδα κανέναν να σχολιάζει. Δηλαδή -με βάση τα λεγόμενα σας- εγώ είμαι κομπλεξικός μικρόψυχος κακός και είρωνας που αντιτίθεμαι στον οποιοδήποτε μηχανισμό "ελέγχου" του περιεχομένου στο διαδίκτυο και είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης ακόμα και στην τέχνη.

Μήπως αντί να κοιτάτε την ουσία και το παρόν, αναλώνεστε σε κόντρες του παρελθόντος; Καλώ κάποιον από τους υποστηρικτές του ΠΡ να σχολιάσει αμερόληπτα τις τωρινές δηλώσεις του, όχι να μου αναλύσει το έργο του και το χαρακτήρα του. Εμένα η ελευθερία στο διαδίκτυο με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα.
Καταγράφηκε
Αλέξανδρος
Αποσυνδεδεμένος

Some say...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #118 στις: 03 Απρίλιος 2009, 22:01:30 »

Θεωρώ τον Π.Ρ. από τους ωφελημένους της ψηφιακής εποχής και πόσο μάλιστα του ίντερνετ.

- Οι περισσότεροι από μας, γνώρισαν τον Π.Ρ. απο το ίντερνετ (είτε είχαν ακούσει για αυτόν πριν είτε όχι).
- Αυτοί που ασχολούνται ερασιτεχνικά με την φωτογραφία έχουν αυξηθεί δραματικά την ψηφιακή εποχή. Το σύνολο λοιπόν από το οποίο αντλεί τους πιθανούς μαθητές του έχει μεγαλώσει πολύ

Το μονο που μπορώ να φανταστώ λοιπόν είναι ότι ο αριθμός των ατόμων που θέλουν να διδαχθούν από αυτόν πρέπει να έχει αυξηθεί σημαντικά.

Αρα (αν τα παραπάνω ευσταθούν) το οικονομικό δεν πρέπει να πέρασε καν ούτε από το υποσυνείδητό του όταν έγραφε το κείμενο αυτό.

Εχοντας γνωρίσει Δασκάλους (σε άλλα αντικείμενα), το "δασκαλιλίκη" είναι στο αίμα τους. Γράφουν τα δημόσια άρθρα τους, σχεδόν με το ίδιο σκεπτικό που διδάσκουν τους μαθητές τους. Οταν λοιπόν διδάσκεις, δεν απευθύνεσαι σε "φτασμένους" συναδέλφους σου, απευθύνεσαι σε ανθρώπους σε αναζήτηση της πρώτης γνώσης.

Η άποψή μου είναι ότι ο Π.Ρ. έγραψε ότι θεωρεί σωστό.

Το αν είναι σωστό ή όχι και σε πιο βαθμό, ας το κρίνει ο καθένας.
Καταγράφηκε

Ο εξοπλισμός μου
-----------------------------------------------
Οταν πέφτει βόμβα στο Σύνταγμα, μαζεύουν τους συνήθεις υπόπτους.
Οταν πέφτει βόμβα στην οικονομία, τα μαζεύουν απο μας...
Novus
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #119 στις: 03 Απρίλιος 2009, 22:02:50 »

Με λύπη και κυρίως με κούραση

Νικηφόρος

Συμμεριζόμαστε απόλυτα την κούραση του Νικηφόρου με τη διαπίστωση ότι για άλλη μια φορά ξεφύγαμε από την ουσία της συζήτησης.

Το θέμα ανοίχτηκε με αφορμή το άρθρο του κ. Ριβέλλη στο οποίο, ανεξάρτητα αν άμεσα ή έμμεσα αφορούσε το dpgr, θεωρήσαμε σκόπιμο να δοθούν κάποιες απαντήσεις. Αναφερθήκαμε κυρίως τις θετικές κατά τη γνώμη μας προσπάθειες που γίνονται στο dpgr απέναντι στις καταστάσεις που περιγράφει το άρθρο και που αναγνωρίσαμε σαν υπαρκτές.

Απο κει και πέρα περιμέναμε αυτό το άρθρο να αποτελέσει αφορμή για τοποθετήσεις και συζήτηση όσον αφορά το θέμα που θίγει, το διαδίκτυο και τη φωτογραφία, τα υπέρ, τα κατά, τα προβλήματα και τα oφέλη, τα καθ' ημάς, κάποια κριτική μαζί με κάποια αυτοκριτική, και να κερδίσουμε κάτι  από αυτή όσον αφορά την διαδικτυακές μας συνήθειες.

Δυστυχώς, επειδή όπως προανέφερα η συζήτηση έχει αποκλίνει από την ουσία της και επικεντρώνεται κυρίως σε εκτιμήσεις που έχουν να κάνουν τον συγγραφέα και τις δραστηριότητές του, αναγκαζόμαστε εκ των πραγμάτων να την κλειδώσουμε.

Σαν dpgr δηλώνουμε ότι δεν συμμεριζόμαστε και δεν υιοθετούμε χαρακτηρισμούς που αφορούν το πρόσωπο και το περιβάλλον του κ. Ριβέλλη και που αντανακλούν προσωπικές απόψεις μελών στα πλαίσια ενός ελεύθερου διαλόγου, αναγνωρίζουμε την μεγάλη του προσφορά στην υπόθεση φωτογραφία και είμαστε ανοιχτοί, εάν και εφ' όσον το επιθυμεί, σε οποιαδήποτε παρέμβαση και υπόδειξη εκ μέρους του. Κάτι τέτοιο θα αποτελούσε τιμή μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Απρίλιος 2009, 22:39:20 από Novus » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (6):
Σελίδες: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: