Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
20 Αύγουστος 2014, 15:45:18

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Το Διαδίκτυο και η Φωτογραφική Συμφόρηση  (Αναγνώστηκε 16743 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #90 στις: 03 Απρίλιος 2009, 11:19:32 »

Αυτο που δεν μπορεσα να καταλαβω ειναι το γιατι ο καθενας "θελει" να απαντησει προσωπικα στον Ριβελλη.Εκεινος θιγει το net (dpgr)και οχι προσωπικα καποιους.

Σωστά ! Αυτή είναι δουλειά του τμήματος Δημοσίων Σχέσεων του Dpgr !  Tongue
Τι διάολο πληρώνουμε στο κάτω-κάτω... Έτσι δεν είναι Veli ?
(Mα είναι service αυτό ? )

Και γιά να σοβαρευτώ αγαπητέ veli, όπως το νιώθει ο καθένας και όπως το αισθάνεται.
Αν εσύ αισθάνεσαι πως είσαι ο πελάτης ενός ξενοδοχείου με γειά σου και χαρά σου.
Και όποτε θέλεις μπορείς να χτυπάς το κουδούνι και οι καμαριέρες θα είναι στην
διάθεσή σου. Αλλά τουλάχιστον, αν θέλεις, επίτρεψε στις καμαριέρες να κάνουν
ανενόχλητες την "βρώμικη δουλειά τους" και μην τους βάζεις και χέρι από πάνω.
Τι να κάνουμε... Σε αυτή τη ζωή σε άλλους έλαχε να κάνουν τουρισμό και μάλιστα
δωρεάν και σε άλλους να σφουγγαρίζουν.Και να σφουγγαρίζουν τί παρακαλώ ?
Τις βρωμιές που αφήνουν οι άλλοι !
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 11:22:28 από Παύλος » Καταγράφηκε
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #91 στις: 03 Απρίλιος 2009, 11:21:05 »

ΥΓ Ο Ριβέλλης είναι ερασιτέχνης φωτογράφος, ποιος σου είπε ότι είναι επαγγελματίας φωτογράφος; Ή μήπως το είπαν σε σένα φίλε vegos;

συγνώμη αλλά απ την στιγμή που βγάζει λεπτά από βιβλία ....μαθήματα ...σεμινάρια κλπ πώς μπορούμε να πούμε οτι είναι ερασιτέχνης;

Δηλαδή τότε ποιός είναι ο επαγγελαματίας;
Μόνο αυτός που βγάζει φωτογραφίες γάμου;

Από αυτό βγάζει λεπτά...άρα είναι η δουλείά του.

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=19407.0
http://www.express.gr/news/politismos/144760oz_20090317144760.php3
http://eggs-in-art.blogspot.com/2008/04/1-2008-20-75.html

και όπου να κοιτάξη κανείς στο Νέτ...μόνο χρήμα βγάζει απ την φωτογραφία.
                                    Επαγγελματίας είναι.
(αυτό δεν τον μειώνει στο ελάχιστο και παραμένει στο επίπεδο που βρίσκεται)

Σημ.
στο τελευτσαίο link αναφέρει οτι ο ''Φωτογραφικός κύκλος'' υποτίθεται οτι είναι ...όχι κερδοσκοπική εταιρεία ...αλλά χρειάζονται αρκετά μάλιστα λεπτά και γιά να γίνη κάποιος μέλος και να παρακολουθήση τα σεμινάρια κλπ

όταν γράφω δεν είναι αντιπαράθεση, αλλά απλά αναφέρω τις (ίσως) λάθος σκέψεις μου.
Μιά και κάποιος αναφέρει τις δικές του, αναφέρω κι εγώ τις δικές μου.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.

Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
anef
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #92 στις: 03 Απρίλιος 2009, 11:31:06 »

Μ αρέσει που διαφωνούμε ενώ συμφωνούμε.

Αυτό ακριβώς τονίσα με όσα είπα.
Δηλαδή.......η Τέχνη δεν διδάσκεται. Η ''Τεχνική'' διδάσκεται.

Το μόνο που μπορεί να προσφέρει ο όποιος δάσκαλος της όποιας Τέχνης είναι μιά Τεχνική καλύτερη, μιά Τεχνική άγνωστη στον μαθητή του.

Συγνώμη που θα απαντήσω "εκ μέρους" του Νικηφόρου, αλλά ο Νικηφόρος καθόλου δεν είπε αυτό που εννοείς. Αντίθετα προσπάθησε να στηλιτεύσει αυτή την άποψη που λέει πως το παν είναι το ταλέντο και ότι αν το "έχεις" δεν χρειάζεται κανένας να σου μάθει τίποτε. Την ίδια παρανόηση έκανε και ο CLIPPER στην απάντησή του στο ποστ του Νικηφόρου... Ας προσπαθούμε να διαβάζουμε πιο προσεκτικά τα λεγόμενα των άλλων.

Όσον αφορά το κείμενο του κ. Ριβέλλη:

θεωρώ κι εγώ πως αφενός λέει μεγάλες αλήθειες όσον αφορά τις κακές συνήθειες -παιδικές ασθένειες θα έλεγα εγώ- να πλημμυρίζουμε τις διαδικτυακές γκαλερί με φωτογραφίες μας χωρίς καμία επιλογή και να διαμορφώνουμε κριτήριο ανάλογα με τις "δημόσιες σχέσεις" που αναπτύσσουμε στους διάφορους ιστότοπους, αφετέρου όμως υποτιμά πολλές σοβαρές προσπάθειες που γίνονται σε αυτό το νέο μέσο διάδοσης της καλλιτεχνικής εικόνας. Άλλωστε, τηρουμένων των αναλογιών, η κατάσταση στον άϋλο κόσμο του ίντερνετ δεν διαφέρει τρομερά, στο ποιοτικό και όχι στο ποσοτικό της σκέλος βέβαια, από αυτό που γινόταν και εξακολουθεί να γίνεται στον υλικό κόσμο εκεί έξω.

Απο τη μία έχουμε την εξής πραγματικότητα: μικροί εκθεσιακοί χώροι αμφιβόλου ποιότητας, καφέ που θέλουν να γεμίσουν τους τοίχους τους, φωτογραφικές ομάδες της κάθε γειτονιάς, διάδρομοι, τοίχοι γενικώς που γεμίζουν καθημερινά από "δημιουργίες" που οι διάφοροι φωτογράφοι βιάζονται να δείξουν στον κόσμο χωρίς κριτήρια, χωρίς περιορισμούς (παρά μόνο οικονομικούς) και χωρίς πολλές φορές συναίσθηση του τι ακριβώς εκθέτουν. Και από την άλλη, κάποιες μεγάλες γκαλερί, μουσεία και γνωστές φωτογραφικές λέσχες που προσπαθούν να δείξουν οργανωμένες δουλειές, με κριτήρια σε επαφή με τον κόσμο της σύγχρονης φωτογραφίας, με γνώση και τεκμηρίωση και κυρίως με (αυτο)συγκράτηση από την πλευρά του/της δημιουργού. Πόσο διαφέρει αυτό απο την κατάσταση στο ίντερνετ; Έχουμε κι εδώ πληθώρα διαδικτυακών γκαλερί που γεμίζουν αδιακρίτως με φωτογραφίες διακοπών, και από την άλλη έχουμε σάιτ, θέλω να πιστεύω σαν το dpgr, που προσπαθούν αυτό το υλικό να το οργανώσουν, να δημιουργήσουν συνθήκες ανάδειξης της καλλιτεχνικής φωτογραφίας.

Σε αυτή μας την προσπάθεια πιστεύω ότι άνθρωποι σαν τον κ. Ριβέλλη θα έπρεπε να είναι σύμμαχοι (εφόσον συμπίπτουν οι φιλοσοφίες μας) και όχι να αφήνουν με τα γραπτά τους υπόνοιες ότι έμμεσα τουλάχιστον την υπονομεύουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 11:33:31 από anef » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Aptaliko
Αποσυνδεδεμένος

Η πρόοδος βασίζεται στην αποτυχία

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #93 στις: 03 Απρίλιος 2009, 11:33:41 »

Κάποιος κάποτε για να δείξει κάπου την φωτογραφική του δουλειά και να αποκομίσει κάποιο οικονομικό όφελος ή τουλάχιστον την προσωπική του ανάδειξη θα έπρεπε, ή να έχει "καλές σχέσεις" (λέγε με καλύτερα διασυνδέσεις) με τους κάθε μορφής κρατικούς χώρους (ιδρύματα, μουσεία, φορείς κ.λ.π.) και με το απαραίτητο πάντα "λαδάκι" της μηχανής καθιστώντας έτσι την αξιοκρατία σε ασθενή σε ράντζο του ΕΣΥ ή σαν δεύτερη επιλογή να αποταθεί σε ιδιωτικούς χώρους όπου εκεί όμως οι συμφωνίες πάνω στο μοίρασμα των κερδών πολλές φορές μας θύμιζαν την προέλευση της φράσης "η μερίδα του λέοντος".

Το διαδίκτυο μέσα σε όλα τα αρνητικά του έδωσε όμως και ένα προσβάσιμο, εύκολο και δωρεάν βήμα που κάποιοι με ταλέντο αλλά χωρίς όμως να έχουν τον Μπάρμπα της Κορώνης θα έχουν την ευκαιρία τους να παρουσιάσουν μέρος της δουλειάς τους στο ευρύ κοινό. Αυτό κάποιους κρατικοδίαιτους μπορεί να ενοχλεί καθότι τα μονοπώλια καταρρέουν αφού δεν γίνεται άλλο να καθυστερούμε τη δημιουργία μιας γέφυρας για να μας πηγαίνει απέναντι επειδή κάποιοι θέλουν να τα κονομάνε με το να μας στοιβάζουν σε παλιά και αργοκίνητα πλοία.

Βασίλης.
Καταγράφηκε
vegos
Αποσυνδεδεμένος

www.magla.gr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #94 στις: 03 Απρίλιος 2009, 11:51:41 »

ΥΓ Ο Ριβέλλης είναι ερασιτέχνης φωτογράφος, ποιος σου είπε ότι είναι επαγγελματίας φωτογράφος; Ή μήπως το είπαν σε σένα φίλε vegos;

Τα προς το ζην, τα βγάζει από τη φωτογραφία, σωστά;

Οκ, μπορεί να μην είναι "επαγγελματίας φωτογράφος", αλλά είναι "επαγγελματίας της φωτογραφίας" γενικότερα.

Δεν με ενοχλεί ότι βγάζει χρήματα από εκεί, γιατί άλλωστε;
Τον έχω στηρίξει, αγοράζοντας βιβλία του μάλιστα.

Όμως δε δέχομαι επ' ουδενί κουβέντες και αφορισμούς του τύπου "το κακό internet" κλπ.

Και μια σημείωση: Προσωπικά, τον ΠΡ τον γνώρισα από αυτό, το κακό internet. Χάρις αυτού είδα φωτογραφίες του, άρθρα του, και από εκεί αγόρασα βιβλία του...
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 12:23:27 από vegos » Καταγράφηκε

Chobe
Αισιόδοξος
Αποσυνδεδεμένος

Κρίνετε ίνα κριθείτε.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #95 στις: 03 Απρίλιος 2009, 11:53:33 »

συγνώμη αλλά απ την στιγμή που βγάζει λεπτά από βιβλία ....μαθήματα ...σεμινάρια κλπ πώς μπορούμε να πούμε οτι είναι ερασιτέχνης;

Δηλαδή τότε ποιός είναι ο επαγγελαματίας;
Μόνο αυτός που βγάζει φωτογραφίες γάμου;

Από αυτό βγάζει λεπτά...άρα είναι η δουλείά του.

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=19407.0
http://www.express.gr/news/politismos/144760oz_20090317144760.php3
http://eggs-in-art.blogspot.com/2008/04/1-2008-20-75.html

και όπου να κοιτάξη κανείς στο Νέτ...μόνο χρήμα βγάζει απ την φωτογραφία.
                                    Επαγγελματίας είναι.
(αυτό δεν τον μειώνει στο ελάχιστο και παραμένει στο επίπεδο που βρίσκεται)

Σημ.
στο τελευτσαίο link αναφέρει οτι ο ''Φωτογραφικός κύκλος'' υποτίθεται οτι είναι ...όχι κερδοσκοπική εταιρεία ...αλλά χρειάζονται αρκετά μάλιστα λεπτά και γιά να γίνη κάποιος μέλος και να παρακολουθήση τα σεμινάρια κλπ

όταν γράφω δεν είναι αντιπαράθεση, αλλά απλά αναφέρω τις (ίσως) λάθος σκέψεις μου.
Μιά και κάποιος αναφέρει τις δικές του, αναφέρω κι εγώ τις δικές μου.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.

latol, δεν γνωρίζω προσωπικά ούτε τον κ. Ριβέλλη, ούτε τον φωτογραφικό κύκλο, αλλά νομίζω πως χτυπάς κάτω από τη ζώνη με όλα τα παραπάνω σχόλια σου.
Όλα αυτά στο όνομα τίνος;
Στο όνομα της "δημοκρατικότητας" (και καλά) και της "δυνατότητας" που πρέπει να έχουν όλοι να λένε τη γνώμη τους ;;;;
Έχω πολλές και σημαντικές διαφωνίες με το άρθρο του κ. Ριβέλλη αλλά είναι σίγουρο πως ο αντίλογος σ' αυτό, ΔΕΝ είναι το προηγούμενο post σου όπου, "λέγοντας τη γνώμη σου και μη προσπαθώντας να πείσεις κανέναν", στην πραγματικότητα σπεκουλάρεις.
Καταγράφηκε

amantes sunt amentes
(Οι ερώντες είναι άφρονες)

Το blog μου εδώ:
www.chobesplace.com

"wise people have something to say, fools have to say something"
CLIPPER
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #96 στις: 03 Απρίλιος 2009, 12:11:44 »

Την ίδια παρανόηση έκανε και ο CLIPPER στην απάντησή του στο ποστ του Νικηφόρου... Ας προσπαθούμε να διαβάζουμε πιο προσεκτικά τα λεγόμενα των άλλων.

Μα ρε anef δεν εξέφρασα άποψη οπότε πως παρανόησα κάτι;;!!
Αντιθέτως μάλιστα συμφώνησα με το ένα άκρο που πολύ σωστά ξεκαθάρισε ο Νικηφόρος. Ζήτησα όμως να τη συμπληρώσει με την άποψή του για το άλλο άκρο. Αυτό μόνο και μέχρι εκεί...

Και για να μη νομίσεις ότι θέλω να εκμαιεύσω συγκεκριμένη απάντηση σου λέω ευθέως ότι αυτό που έχω στο μυαλό μου προέρχεται από χώρο άσχετο με τη φωτογραφία, μπορεί όμως να βρει εφαρμογή και εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 12:16:28 από CLIPPER » Καταγράφηκε

Με εκτίμηση, Θανάσης
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #97 στις: 03 Απρίλιος 2009, 13:13:37 »

latol, δεν γνωρίζω προσωπικά ούτε τον κ. Ριβέλλη, ούτε τον φωτογραφικό κύκλο, αλλά νομίζω πως χτυπάς κάτω από τη ζώνη με όλα τα παραπάνω σχόλια σου.
Όλα αυτά στο όνομα τίνος;

.... ΔΕΝ είναι το προηγούμενο post σου όπου, "λέγοντας τη γνώμη σου και μη προσπαθώντας να πείσεις κανέναν", στην πραγματικότητα σπεκουλάρεις.

Ναί. Μιλώντας όσον αφορά την γνώμη μου, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν κι απλά λέω το τί σκέπτομαι.

Αυτά τα links δεν είναι γνώμες δικές μου, αλλά ή γεγονότα ή σκέψεις άλλων.

Τα γεγονότα..δεν βλέπω γιατί να τα παραβλέπω και γιατί να τα παραβλέψουν κι άλλοι.
Όσον δέ αφορά τις γνώμες των άλλων, τα βάρη δεν πέφτουν σε μένα.

Το χτύπημα κάτω απ την μέση, σε ποιό συγκεκριμένο σημείο και γιατί;

Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

negative
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

η απλοτητα ειναι το πιο συνθετο πραγμα που εχω δει

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #98 στις: 03 Απρίλιος 2009, 13:54:18 »

Αυτο που δεν μπορεσα να καταλαβω ειναι το γιατι ο καθενας "θελει" να απαντησει προσωπικα στον Ριβελλη.Εκεινος θιγει το net (dpgr)και οχι προσωπικα καποιους.

Και γιά να σοβαρευτώ αγαπητέ veli, όπως το νιώθει ο καθένας και όπως το αισθάνεται.
Αν εσύ αισθάνεσαι πως είσαι ο πελάτης ενός ξενοδοχείου με γειά σου και χαρά σου.

Παυλο,αν σε εθιξε προσωπικα ο Ριβελλης μπορεις να του απαντησεις στο περιοδικο με τον τροπο που ξερεις..Αν ομως προτιμας να κανεις τη καμαριερα ειναι δικο σου θεμα..
Το θεμα της πληρωμης (δωρεαν διαμονη στο ξενοδοχειο οπως λες)δεν το κανονισα εγω.. Kiss
Καταγράφηκε
Chobe
Αισιόδοξος
Αποσυνδεδεμένος

Κρίνετε ίνα κριθείτε.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #99 στις: 03 Απρίλιος 2009, 14:45:26 »

.............................................
Το χτύπημα κάτω απ την μέση, σε ποιό συγκεκριμένο σημείο και γιατί;

Διότι παραβλέποντας σκόπιμα και απαξιώνοντας ένα συγγραφικό, φωτογραφικό ,διδακτικό έργο πάνω στη φωτογραφία, μας παραθέτεις "αντικειμενικές αποδείξεις" υποτίθεται, που προβάλλουν το όποιο οικονομικό σκέλος της υπόθεσης, λέγοντας στην ουσία : "Όλα γιά τα χρήματα γίνονται."

Καταγράφηκε

amantes sunt amentes
(Οι ερώντες είναι άφρονες)

Το blog μου εδώ:
www.chobesplace.com

"wise people have something to say, fools have to say something"
StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #100 στις: 03 Απρίλιος 2009, 14:54:12 »

Παυλο,αν σε εθιξε προσωπικα ο Ριβελλης μπορεις να του απαντησεις στο περιοδικο με τον τροπο που ξερεις..Αν ομως προτιμας να κανεις τη καμαριερα ειναι δικο σου θεμα..
Το θεμα της πληρωμης (δωρεαν διαμονη στο ξενοδοχειο οπως λες)δεν το κανονισα εγω.. Kiss

Δεν μας θίγουν οι άνθρωποι ως φυσικά πρόσωπα αλλά ως φορείς απόψεων και
εκφορείς συγκεκριμένου λόγου. Και ούτε και ως φυσικά πρόσωπα "θιγόμαστε".
Αλλά ως (καθ΄οιονδήποτε τρόπο) μετέχοντες σε κάτι κοινό. Όπως επίσης και
με τον "veli" δεν με χωρίζει τίποτε.Αλλά με τον φορέα των παραπάνω απόψεων,
πιστεύω ότι μας χωρίζει μιά χαώδης διαφορά όσον αφορά στην θεώρηση του
τί είναι το dpgr και τί είναι ένα μέλος.
Το αποτέλεσμα τώρα ποιό θα είναι :
Ότι /εσύ/ (ο κάθε "veli" δηλαδή) θα μπορεί να καρπωθεί ό,τι τυχόν καλό προκύψει
από μία τέτοια διαδικασία.Ενώ /εγώ/ (ο κάθε "Παύλος" δηλαδή) το μόνο που μπορώ
να περιμένω από "σένα" είναι η αφ΄υψηλού κριτική.Και αν αποτύχω κι΄όλας, χμμμ...
τότε μαύρο φίδι που μ΄έφαγε...
Με άλλα λόγια, "πάρτον στον γάμο σου να σου πεί και του χρόνου..."
(Θα μου πείς... πάντα έτσι δεν συμβαίνει άλλωστε ?)

Κύριου-Κύριου φεύγω τώρα γιατί έχω να αλλάξω και σεντόνια στο 312.
Και αν χρειαστείτε ό,τιδήποτε πάρτε στην ρεσεψιόν.  
Το Hotel Dpgr πάντα στην διάθεσή σας.  κοιμάμαι κοιμάμαι κοιμάμαι
(κι ας είστε και με τα κουπόνια του Κοινωνικού Τουρισμού)...  Cool
Καταγράφηκε
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #101 στις: 03 Απρίλιος 2009, 15:32:28 »

Διότι παραβλέποντας σκόπιμα και απαξιώνοντας ένα συγγραφικό, φωτογραφικό ,διδακτικό έργο πάνω στη φωτογραφία, μας παραθέτεις "αντικειμενικές αποδείξεις" υποτίθεται, που προβάλλουν το όποιο οικονομικό σκέλος της υπόθεσης, λέγοντας στην ουσία : "Όλα γιά τα χρήματα γίνονται."

ίσα-ίσα που συνέχεια τονίζω οτι είναι στο επίπεδο που είναι ανεξάρτητα από όλα.
Το μόνο που είχα τις αντιρρήσεις μου είναι στο ότι δεν τα χαρίζει από αγάπη...αλλά τα πουλάει.

Δεν προσπάθησα να τον κατεβάσω ούτε σαν άτομο, ούτε σαν γνώστη.
Αυτό που γράφω και θα το ξαναγράψω κια πάλι είναι οτι είναι επαγγελματίας και βγάζει λεπτά απο την Φωτογραφία.

Από πότε είναι κακό να ασχολείται κάποιος επαγγελματικά με κάτι;
                                Φωτογραφία ή με άλλο επάγγελμα;

Είναι μειωτικό ή ταπεινωτικό να είναι κάποιος επαγγελματίας;

Γιατί όσο και να ξανακοιτάξω σε ότι έγραψα, δεν βλέπω τί στο καλό είναι που να τον μειώνω σε κάτι.
Δεν αναφέρθηκα ούτε στην δουλειά του, ούτε στο άτομό του ή στο τί κάνει ή πώς το κάνει.
Το μόνο που ανλεφερα είναι σε ένα γεγονός.
Δηλαδή στο ότι όταν γράφει, γράφει μακροσκελέστατα και με πολλές ''περικοκλάδες''.

Όποιος διαβάσει λίγο κάτι από αυτά, θα δή οτι δεν γράφω υπερβολές.
Δεν παραμένει στο ''ζουμί'' με λίγα απλά λόγια, αλλά μπορεί άνετα την μιά σειρά να την κάνη μισή σελίδα.

κι αυτό (δηλ. το οτι είναι κουραστικός) δεν τον μειώνει σε τίποτε σαν γνώστη ή άτομο.
Καταγράφηκε

Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #102 στις: 03 Απρίλιος 2009, 16:49:10 »

Latol είσαι απολαυστικός. Δεν το μειώνεις, τον καρπαζώνεις.

δηλαδή
Παράθεση
latol:ίσα-ίσα που συνέχεια τονίζω οτι είναι στο επίπεδο που είναι ανεξάρτητα από όλα.
Το μόνο που είχα τις αντιρρήσεις μου είναι στο ότι δεν τα χαρίζει από αγάπη...αλλά τα πουλάει.

δηλαδή "α τον άτιμο αντί να μου τα δίνει δωρεάν που το δικαιούμαι θέλει να βγάζει χρήματα"

Δεν προσπάθησα να τον κατεβάσω ούτε σαν άτομο, ούτε σαν γνώστη.
Αυτό που γράφω και θα το ξαναγράψω κια πάλι είναι οτι είναι επαγγελματίας και βγάζει λεπτά απο την Φωτογραφία.

Από πότε είναι κακό να ασχολείται κάποιος επαγγελματικά με κάτι;
                                Φωτογραφία ή με άλλο επάγγελμα;

Είναι μειωτικό ή ταπεινωτικό να είναι κάποιος επαγγελματίας;

Δηλαδή δεν είναι τόσο κακό να βγάζει χρήματα όταν πουλάει αυτά που έπρεπε να χαρίζει;

Γιατί όσο και να ξανακοιτάξω σε ότι έγραψα, δεν βλέπω τί στο καλό είναι που να τον μειώνω σε κάτι.
Παράθεση
(από προηγούμενο)στο τελευτσαίο link αναφέρει οτι ο ''Φωτογραφικός κύκλος'' υποτίθεται οτι είναι ...όχι κερδοσκοπική εταιρεία ...αλλά χρειάζονται αρκετά μάλιστα λεπτά και γιά να γίνη κάποιος μέλος και να παρακολουθήση τα σεμινάρια κλπ

δηλαδή μάλλον είναι άτιμος

Δεν αναφέρθηκα ούτε στην δουλειά του, ούτε στο άτομό του ή στο τί κάνει ή πώς το κάνει.

Παρακαλώ ποιος ήρθε; Πλάκα κάνεις;

Το μόνο που ανλεφερα είναι σε ένα γεγονός.
Δηλαδή στο ότι όταν γράφει, γράφει μακροσκελέστατα και με πολλές ''περικοκλάδες''.

Όποιος διαβάσει λίγο κάτι από αυτά, θα δή οτι δεν γράφω υπερβολές.
Δεν παραμένει στο ''ζουμί'' με λίγα απλά λόγια, αλλά μπορεί άνετα την μιά σειρά να την κάνη μισή σελίδα.

κι αυτό (δηλ. το οτι είναι κουραστικός) δεν τον μειώνει σε τίποτε σαν γνώστη ή άτομο.

Μιλάμε πετάει η ομάδα, όχι δεν το θάβω, εκεί που τον παραδέχομαι του ρίχνω και μια καρπαζιά

Τα πλάγια γράμματα είναι σχόλια μου.

Φίλε latol, δεν πείθεις

Ερωτώ και περιμένω την άποψή σου για να ολοκληρώσεις τη (κοσμο)θεωρία σου:

Και πως καταλαβαίνει η μετριότης, ότι είναι μετριότης (συγκεκριμένα εγώ και εσύ) και δεν πιστεύει (συγκεκριμένα εγώ και εσύ) ότι είναι κάτι άλλο, λχ φυσικό ταλέντο;
Και πως αντιλαμβάνεται (συγκεκριμένα εγώ και εσύ)το ταλέντο ότι είναι ταλέντο και όχι κάτι άλλο, λχ μετριότητα; 

Ελπίζω όχι δια της επιφοίτησης.

Καλά είναι τα όσα σημειώνεις στην υπογραφή σου, αλλά η μαγκιά είναι να κάνεις κριτική και όχι αφορισμούς ή να διαλέγεις τους εύκολους δρόμους - εγώ δεν ξέρω - και καθάρισες και να βγαίνεις κι από πάνω, εσύ που δεν ξέρεις, να έχεις γνώμη για όλα. Τέλος η φωτογραφία είναι μουγκή φίλε latol, η κριτική είναι ομιλούσα. Εδώ σε θέλω, σε προκαλώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2009, 16:54:21 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Samorc
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #103 στις: 03 Απρίλιος 2009, 17:04:22 »

το αν μια φωτογραφια ειναι καλη ειναι καθαρα υποκειμενικο..δεν μπορουμε να μιλαμε για ανοητα εργα γιατι ο καθενας αντιλαμβανετε διαφορετικα την τεχνη..αλιμονο αν ειμασταν ολος ο κοσμος μια μαζα..   thumbs down

τωρα εαν καποιος θελει μια επαγγελματικη γνωμη θα απευθυνθει σε επαγγελματια προσωπικα,οσο για το φορουμ μας μπορουμε να βρουμε και να διαβασουμε περαιτερω πληροφοριες για τα ατομα που ανηκουν στην καλλιτεχνικη μας ομαδα κλπ..

Καταγράφηκε
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #104 στις: 03 Απρίλιος 2009, 17:14:58 »

το αν μια φωτογραφια ειναι καλη ειναι καθαρα υποκειμενικο..δεν μπορουμε να μιλαμε για ανοητα εργα γιατι ο καθενας αντιλαμβανετε διαφορετικα την τεχνη..αλιμονο αν ειμασταν ολος ο κοσμος μια μαζα..   thumbs down

τωρα εαν καποιος θελει μια επαγγελματικη γνωμη θα απευθυνθει σε επαγγελματια προσωπικα,οσο για το φορουμ μας μπορουμε να βρουμε και να διαβασουμε περαιτερω πληροφοριες για τα ατομα που ανηκουν στην καλλιτεχνικη μας ομαδα κλπ..

Ξεκίνα με κάτι απλό: Δώσε τον προσωπικό σου ορισμό(και κάνε τον γνωστό και σε μας σε αυτή τη σελίδα) πότε, γιατί και πως είναι μια φωτογραφία "καλή".
Αναμένω με ενδιαφέρον...
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: