Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
17 Απρίλιος 2014, 10:06:11

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Το Διαδίκτυο και η Φωτογραφική Συμφόρηση  (Αναγνώστηκε 15108 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
maneowar
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Θρύλος, ουίσκι και Iron Maiden δίσκοι

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #60 στις: 01 Απρίλιος 2009, 16:32:17 »

Φίλοι, έχοντες υπεύθυνες θέσεις στο site ή έμπειρα μέλη, έχω να προτείνω μία ιδέα κι αν σας φαίνεται καλή την υιοθετείτε.

Κάνετε έναν extra κόπο και μπείτε μέσα στις γκαλερί όλων των μελών (όσων τουλάχιστον έχουν δώσει δείγματα ζωής εδώ και κάποιο διάστημα).

Σχολιάστε, έστω και με ένα  thumbs up όποια φωτογραφία (ή όποιες φωτογραφίες) σας φαίνεται/νται καλή/ές ή τουλάχιστον προς μία κατεύθυνση θετική, κατά τη γνώμη σας.

Δε μιλάμε για πατρονάρισμα της φωτογραφικής σκέψης του όποιου μέλους, ούτε για υπόδειξη.

Μιλάμε για μία συμβουλή που, όποιος έχει τη σχετική διάθεση, θα την εκτιμήσει και θα προβληματιστεί αναλόγως.

Πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό για το οποιοδήποτε μέλος να δεχτεί μία τέτοια επίσκεψη στην γκαλερί του.

Έχω δε την αίσθηση πως υπάρχει μία πολύ αυξημένη πιθανότητα να δούμε σταδιακά αλλαγές στις προσπάθειες που ανεβαίνουν από τα μέλη.

Καταγράφηκε

''Τo αληθές απόβαρον ενός ανθρώπου ισούται με τις αγάπες, τον οίκτο και την αηδία που ένιωσε στη ζωή''  Η.Π.
Αξιολόγηση μηνύματος (3):
DimitrisDelta
Όχι πλέον
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #61 στις: 01 Απρίλιος 2009, 16:43:07 »

Έκανα πριν λίγες μέρες μια βόλτα σε διάφορες γκαλερύ για να δώ τα Hits σε φωτογραφίες. Το έκανα, και το ομολογώ, γιατί έψαχνα έναν τρόπο ώστε να αποκτήσω σχόλια και κριτικές στις δικιές μου φωτογραφίες. Το ίδιο έκανα κοιτάζοντας και το σχολιασμό, τον οποίο επισκέπτομαι καθημερινά, και όπου προσπαθώ να εκφέρω το λόγο που θέλω να ανκούσω και για τις δικιές μου φωτογραφίες.

Προσωπικά, απογοητεύτικα, βλέποντας ( στην πλειοψηφία ) ποιές φωτογραφίες και υπο ποιές συνθήκες καταφέρνουν να εισπράττουν προβολή.

Επίσης, κρίνω οτι δεν είναι σκόπιμο να δαπανώ πλέον αρκετή ώρα σε μια φωτογραφία προς σχολιασμό δίνοντας την προσωπική μου άποψη ( όχι για να σώσω τον φωτογράφο της, αλλά γιατί είναι εξαιρετικά διδακτική διαδικασία ) . Και αυτό όχι γιατί δεν κατάφερα να συγκεντρώσω ανάλογες κουβέντες, έστω και επικριτικές στις δικιές μου φωτογραφίες (που όντως δεν έγινε) , αλλά γιατί πιστεύω ότι δεν είναι γενικά εκτιμητέο.

Μακάρι να συμβεί αυτό που λέει ο maneowar παραπάνω. Πραγματικά μακάρι.

Αλλά μέσα μου, δεν το πιστεύω.

Διορθώστε με αν είμαι λάθος κάπου.

Δ.
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Απρίλιος 2009, 16:53:31 από DimitrisDelta » Καταγράφηκε

Chobe
Αισιόδοξος
Αποσυνδεδεμένος

Κρίνετε ίνα κριθείτε.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #62 στις: 01 Απρίλιος 2009, 16:47:12 »

Η αλήθεια είναι πως επικρατεί η άποψη "Γκαλερί μου είναι κι΄ότι θέλω ανεβάζω.
Και τις διακοπές μου στο νησί, και το Πάσχα στο χωριό και από την παρέλαση του
Νικολάκη την 25η Μαρτίου.Και έτσι μπορούν και να μπαίνουν και να τις βλέπουν
και οι φίλοι μας από την Προσουτσάνη". Δηλαδή υπάρχει μιά "παρανόηση" της έννοιας
των γκαλερί και από χώρος μελέτης και έκθεσης φωτογραφιών όπως έπρεπε να είναι,
έχουν μετατραπεί σε αποθήκες αρχείων όπως είπες εσύ εγώ θάλεγα στην καλύτερη
περίπτωση σε οικογενειακά albums. Το πρόβλημα όμως, δεδομένης της "πολυσυλλεκτικότητας"
(να το πώ ευγενικά) του dpgr δεν μπορεί να λυθεί ή έστω να μειωθεί με μιά "αυτορρύθμιση".
...........................................

Θα ήθελα να τοποθετήσω το θέμα σε μία άλλη πρακτική βάση

Ο διαθέσιμος χώρος γιά ανέβασμα φωτογραφιών, είναι γιά τους συνδρομητές 3000ΜΒ.
Αυτό σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να ανεβάσει έως και αρκετές χιλιάδες φωτογραφίες.
Η αίσθηση ότι, "ο χώρος αυτός, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΚΑΙ σαν αποθήκη των φωτογραφιών μου", είναι γιά μένα φανερό ότι υπάρχει σε πολύ κόσμο και το θεωρώ φυσικό.
Φυσικό θεωρώ επίσης να "πήζει" κυριολεκτικά κάποιος που προσπαθεί να βρει κάποιες φωτογραφίες ή ένα άλμπουμ, μέσα σε κυριολεκτικά, εκατοντάδες χιλιάδες αρχεία.

Τι θέλω να πω τελικά :
Πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός των γκαλερί, των φωτογραφιών δηλαδή που το μέλος επιθυμεί να εκθέσει από τον γενικότερο χώρο αποθήκευσης όπου μπορεί κανείς να ανεβάσει φωτογραφίες γιά να τις δει ο φίλος του από την Προσουτσάνη (που είναι αυτό ρε Παύλο; )
Καταγράφηκε

amantes sunt amentes
(Οι ερώντες είναι άφρονες)

Το blog μου εδώ:
www.chobesplace.com

"wise people have something to say, fools have to say something"
DimitrisDelta
Όχι πλέον
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #63 στις: 01 Απρίλιος 2009, 16:55:10 »

γιά να τις δει ο φίλος του από την Προσουτσάνη (που είναι αυτό ρε Παύλο; )

Στη Δράμα, και αν δεν κάνω λάθος λέγεται Προσοτσάνη  Grin

Δ.
Καταγράφηκε

mmind
*
Αποσυνδεδεμένος

Ceci n'est pas une pipe.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #64 στις: 01 Απρίλιος 2009, 17:53:07 »

Παράθεση
Προσωπικά, απογοητεύτικα, βλέποντας ( στην πλειοψηφία ) ποιές φωτογραφίες και υπο ποιές συνθήκες καταφέρνουν να εισπράττουν προβολή.

Ποιές ;;
Καταγράφηκε
Αλέξανδρος
Αποσυνδεδεμένος

Some say...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #65 στις: 01 Απρίλιος 2009, 18:09:10 »

Η αλήθεια είναι πως επικρατεί η άποψη "Γκαλερί μου είναι κι΄ότι θέλω ανεβάζω.
Και τις διακοπές μου στο νησί, και το Πάσχα στο χωριό και από την παρέλαση του
Νικολάκη την 25η Μαρτίου.Και έτσι μπορούν και να μπαίνουν και να τις βλέπουν
και οι φίλοι μας από την Προσουτσάνη". Δηλαδή υπάρχει μιά "παρανόηση" της έννοιας
των γκαλερί και από χώρος μελέτης και έκθεσης φωτογραφιών όπως έπρεπε να είναι,
έχουν μετατραπεί σε αποθήκες αρχείων όπως είπες εσύ εγώ θάλεγα στην καλύτερη
περίπτωση σε οικογενειακά albums. Το πρόβλημα όμως, δεδομένης της "πολυσυλλεκτικότητας"
(να το πώ ευγενικά) του dpgr δεν μπορεί να λυθεί ή έστω να μειωθεί με μιά "αυτορρύθμιση".
(Από ότι κατάλαβα αυτό ζητάς). Ο καθένας μπορεί να επικαλεστεί ό,τιδήποτε και το
χειρότερο είναι ότι μπορεί όντως να πιστεύει ότι έχει δίκιο.Ναί, πχ, ανέβασα την κορούλα μου
που παίζει, όχι γιατί είναι κορούλα μου αλλά επειδή πιστεύω ότι έκανα
μιά φωτογραφική προσπάθεια.(πιάστο αυγό και κούρευτο...)  Tongue

Οπότε αν πραγματικά θέλουμε να μειωθούν στο ελάχιστο τέτοιες καταστάσεις,
μιά "αυτορρύθμιση" δεν αρκεί.Γιά τον πολύ απλό λόγο ότι όσοι έχουν την διάθεση
αλλά και την επάρκεια να την κάνουν, την κάνουν ήδη.Οπότε ?
Έτσι όπως έχουν τα πράγματα, μάλλον είναι αδιέξοδο.

Οι συζητήσεις αυτές είναι παυσίπονες αλλά δεν είναι λύσεις.
Είμαι σίγουρος πως από την ώρα που άρχισα να γράφω αυτό το post,
μπορεί να έχουν προστεθεί στις γκαλλερί 30-40-50 φωτογραφίες.
Ή παράγουμε αριστουργήματα με ρυθμούς πολυβόλου ή ...στραβά αρμενίζουμε.

Η αλήθεια είναι ότι την εντύπωση αυτή την έχω και εγώ. Και η άποψή σου με έβαλε σε προβληματισμό.
(Νομίζω ότι υπάρχει δυνατότητα να μείνουν κρυφά κάποια άλμπουμ, που ο κάθε ένας μας δεν θέλει σε κοινή θέα. Δεν ξέρω αν αυτό αρκεί σαν λύση.)

Είχα την εντύπωση ότι οι φωτογραφίες που ανεβάζουμε στα σχετικά θέματα του forum και στο σχολιασμό/κριτική είναι αυτές που θέλουμε να κριθούν και ότι στη γκαλερί μπορούμε να ανεβάσουμε και "σαβούρα".

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Καταγράφηκε

Ο εξοπλισμός μου
-----------------------------------------------
Οταν πέφτει βόμβα στο Σύνταγμα, μαζεύουν τους συνήθεις υπόπτους.
Οταν πέφτει βόμβα στην οικονομία, τα μαζεύουν απο μας...
DimitrisDelta
Όχι πλέον
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #66 στις: 01 Απρίλιος 2009, 20:09:26 »

Παράθεση

Ποιές ;;

Μπορώ να σου υποδείξω αρκετές , αλλά επειδή δεν αφορά το νήμα που βρισκόμαστε , κάτι τέτοιο θα έπρεπε να γίνει σε επίπεδο ΠΜ.

Αν και δε νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερο ψάξιμο για να βγάλεις και εσύ δικά σου συμπεράσματα.

Δ.
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Απρίλιος 2009, 20:17:57 από DimitrisDelta » Καταγράφηκε

Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #67 στις: 01 Απρίλιος 2009, 20:36:55 »

Τώρα που είμαστε αρκετά πιο ψύχραιμοι και ήρεμοι, θα μου επιτρέψετε μια μικρή παρέμβαση, την οποία θεωρώ σημαντική, κυρίως σε ό,τι αφορά νεότερους χρήστες του διαδικτύου, αλλά και νεότερα μέλη του dpgr. Ενδεχομένως να έχει ενδιαφέρον και για παλαιότερα μέλη, απλά θεωρώ ότι λίγο - πολύ έχουν μια εξοικείωση μεγαλύτερη και με το internet, αλλά και με τα φωτογραφικά πράματα της χώρας μας. Έτσι για να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις ή για να μην μένουν διάφορα που ακούστηκαν μετέωρα, θεωρώ σκόπιμη την παρέμβαση αυτή.

Ασφαλώς και μπορεί κάποιος να ασκήσει κριτική, να είναι ιδιαίτερα αυστηρός, να δέχεται ή να μη δέχεται μια άποψη, αλλά, εν προκειμένω, καλό είναι να έχει μια εικόνα του αρθρογράφου και κύρια να μπορεί να αντιληφθεί το ποιος είναι αυτός που ομιλεί και ποια βαρύτητα μπορεί να έχει ο λόγος του.

Με τον Πλάτωνα Ριβέλλη μπορεί να διαφωνήσει κανείς σε δεκάδες ή εκατοντάδες πράματα, να του ασκήσει κριτική, να ενστερνιστεί ή να απορρίψει την προσέγγισή του,  για τον απλούστατο λόγο ότι έχει άποψη, θέση και μια μεγάλη διαδρομή στην ελληνική φωτογραφία, τόσο σα φωτογράφος, όσο, κύρια, ως δάσκαλος και θεωρητικός.

Ο αρθρογράφος, λοιπόν, του εν λόγω άρθρου είναι ο Πλάτων Ριβέλλης και αυτό είναι το αναλυτικό βιογραφικό του. Ο ίδιος μας συστήνεται με αυτό το κείμενο. Σημειώσεις και άρθρα του μπορείτε να βρείτε εδώ και εδώ. Φωτογραφίες του.

Εκτιμώ ότι ο διάλογος που έχει ανοιχτεί εδώ είναι χρήσιμος και με το παραπάνω, γιατί το άρθρο και η απάντηση και οι απόψεις που ακούγονται, προφανώς είναι εξαιρετικά επίκαιρα σε σχέση με την προσπάθεια που καταβάλλουμε όλοι μας για ένα φωτογραφικό site αντάξιο των προσδοκιών μας και ένα site εξαιρετικά χρήσιμο για κάθε φωτογράφο σε όποιο σημείο κι αν βρίσκεται (φωτογραφικά).

N.
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Απρίλιος 2009, 20:40:32 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (3):
macropoulos
**
Αποσυνδεδεμένος

Ερασιτέχνης

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #68 στις: 02 Απρίλιος 2009, 11:46:47 »

Η ενασχόλησή μου με την φωτογραφία είναι πρόσφατη και τον ΠΡ τον έχω γνωρίσει λίγο, μέσα από άρθρα του κυρίως. Σέβομαι την πορεία του και την άποψή του, αλλά δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ πάντα. Το εν λόγω τελευταίο του άρθρο ομολογώ ότι κι εμένα μου φάνηκε "κάπως" όταν το πρωτοδιάβασα, πριν ακόμη πετύχω αυτό το thread. Ναι, έχει δίκιο σε πολλά πράγματα, όμως θα συμφωνήσω με τους περισσότερους εδώ πέρα ότι δείχνει μόνο την μία πλευρά του νομίσματος...

Ο αρθρογράφος, λοιπόν, του εν λόγω άρθρου είναι ο Πλάτων Ριβέλλης και αυτό είναι το αναλυτικό βιογραφικό του. Ο ίδιος μας συστήνεται με αυτό το κείμενο.

Διαβάζοντας λοιπόν αυτό το κείμενο, στάθηκα σε αυτήν την παράγραφο:

Παράθεση
Είναι γεγονός πως συχνά αγανακτώ βλέποντας μέσα σ' αυτά τα βιβλία πολύ κακή δουλειά. Η αγανάκτηση όμως αυτή δεν με αποτρέπει από το να υποστηρίζω κάθε έκδοση, όσο κακή κι αν είναι, διότι έτσι μπορούμε να επικοινωνήσουμε. Και έτσι μπορούμε να μάθουμε έστω και την κακή δουλειά. Οι απόψεις που υποστηρίζουν πως ο φωτογράφος πρέπει να εκδίδει μόνον την καλή δουλειά του και μόνον όταν είναι καλλιτεχνικά ώριμος κρύβουν μιαν υπεροψία ή έναν φόβο και παραγνωρίζουν το γεγονός ότι κανένας καλλιτέχνης δεν είναι οριστικά ώριμος και ουδέποτε μπορεί να ισχυριστεί πως έφτασε στις καλές του εικόνες. Η δημοσίευση είναι μικρός σταθμός, μικρή ανάσα στην πορεία τής δημιουργίας και τίποτα περισσότερο.

Και αναρωτιέμαι: γιατί αυτά που δέχεται για τα βιβλία, δεν τα δέχεται και για το Internet; Δεν έρχεται η παράγραφος αυτή σε άμεση αντίθεση με αυτά που έγραψε στο άρθρο; Ή είναι μόνο δική μου ιδέα;

Αφού λέει οτι "υποστηρίζω κάθε έκδοση, όσο κακή κι αν είναι, διότι έτσι μπορούμε να επικοινωνήσουμε", γιατί δεν βλέπει ότι το Internet μπορεί και δίνει φτερά στην επικοινωνία μεταξύ των φωτογράφων;
Καταγράφηκε

Canon EOS 5D, Canon EF 24-70mm f/2.8L USM, Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Canon EF 35mm f/2.0, Canon Speedlite 430EX
Αξιολόγηση μηνύματος (6):
g.kapa (gkap)
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #69 στις: 02 Απρίλιος 2009, 12:58:39 »

Μια γνώμη κι από μένα.

Σχολιάζω -όταν έχω χρόνο- φωτογραφίες και από τις Γκαλερί των Μελών και από τον Σχολιασμό, αλλά και μέσα στο forum. Το κάνω όπου βλέπω φωτογραφίες που μου έχουν προκαλέσει συγκίνηση, ή που "κάτι μου έχουν πει". Και το κάνω χωρίς να περιμένω ανταπόδοση (παρόλο που πολλές φορές την έχω δεχτεί). Αν σε κάποιες περιπτώσεις φαίνεται ο αποδέκτης του σχολιασμού μου να τον "περιφρονεί" δεν με ενδιαφέρει και απλά αποφεύγω να επανέλθω σε σχολιασμό του ίδιου σνομπ αποδέκτη.
Καταλήγοντας: σχολιάζετε παρακαλώ ό,τι νομίζετε ότι είναι άξιο για να σχολιαστεί και μην αναλώνεστε σε σχολιασμούς "επί του νοήματος του σχολιασμού".

Φιλικά, Γιώργος (Nick_The_Greek... μου άρεσε και σου το "έκλεψα")
Καταγράφηκε

"Φωτογραφίζω για να βλέπω πώς δείχνουν τα πράγματα φωτογραφημένα" G. Winogrand

"... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #70 στις: 02 Απρίλιος 2009, 15:31:05 »

Μια γνώμη κι από μένα.

Σχολιάζω -όταν έχω χρόνο- φωτογραφίες και από τις Γκαλερί των Μελών και από τον Σχολιασμό, αλλά και μέσα στο forum. Το κάνω όπου βλέπω φωτογραφίες που μου έχουν προκαλέσει συγκίνηση, ή που "κάτι μου έχουν πει". Και το κάνω χωρίς να περιμένω ανταπόδοση (παρόλο που πολλές φορές την έχω δεχτεί). Αν σε κάποιες περιπτώσεις φαίνεται ο αποδέκτης του σχολιασμού μου να τον "περιφρονεί" δεν με ενδιαφέρει και απλά αποφεύγω να επανέλθω σε σχολιασμό του ίδιου σνομπ αποδέκτη.
Καταλήγοντας: σχολιάζετε παρακαλώ ό,τι νομίζετε ότι είναι άξιο για να σχολιαστεί και μην αναλώνεστε σε σχολιασμούς "επί του νοήματος του σχολιασμού".

Φιλικά, Γιώργος (Nick_The_Greek... μου άρεσε και σου το "έκλεψα")

Κάποτε ενστερνιζόμουν και πρόβαλα αυτή την άποψη τώρα όμως έχω κομματάκι αλλάξει:

Ισχύει, αλλά πώς; Αν είμαι σε μια ομάδα φωτογραφική (όπου συναντιόμαστε δια ζώσης) και ξέρω τη δουλειά του φίλου μου του Νικηφόρου, για τον οποίο είμαι βέβαιος και για τις γνώσεις του και για τη εμπειρία του και για την επάρκειά του - κοινώς πόσο πολύ ή λίγο προχωρημένος είναι τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάσουμε τις καρδιές μας για να του εξηγήσω για ποιο λόγο με αφήνουν ασυγκίνητο οι φωτογραφίες του ή γιατί δε μου λένε τίποτα.
Αντίθετα στο δίκτυο δεν ξέρεις απολύτως τίποτα και το μόνο που ξέρεις είναι (ενδεχομένως, γιατί πολλές "ταρζανιές" γίνονται) αυτά που βλέπεις στην γκαλερί, στο σχολιασμό κλπ. Αν υποθέσουμε ότι 2 - 3 μέλη έχουν κάτι ουσιαστικό να πούνε και απλά προσπερνάνε λόγω του ότι τους αφήνει εξίσου ασυγκίνητους και ο φωτογράφος μείνει με τις γνώμες των άλλων που "κάτι τους λέει" ή τους "συγκινεί" η φωτογραφία του, που μπορεί, ενδεχομένως, αυτοί οι φωτογράφοι - σχολιαστές να βρίσκονται σε στάδιο ακόμη μικρότερο ή προγενέστερο του ίδιου του φωτογράφου - εκθέτη και η συμβουλή τους να μη βοηθά πουθενά, αλλά αντίθετα να χαϊδεύει τα αφτιά ή χειρότερα να δικαιώνει όχι μόνο το φωτογράφο - εκθέτη για τις επιλογές του,  αλλά να δικαιώνει και τους φωτογράφους - σχολιαστές για τις δικές τους επιλογές σε ό,τι αφορά τις φωτογραφίες τους τότε ποιο το όφελος και ποιο το νόημα;
Μια τρύπα στο νερό, μένουμε όλοι στα ίδια και αλληλοσυγχαιρόμαστε.

Ν.
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Απρίλιος 2009, 16:01:39 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #71 στις: 02 Απρίλιος 2009, 15:51:32 »

Η ενασχόλησή μου με την φωτογραφία είναι πρόσφατη και τον ΠΡ τον έχω γνωρίσει λίγο, μέσα από άρθρα του κυρίως. Σέβομαι την πορεία του και την άποψή του, αλλά δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ πάντα. Το εν λόγω τελευταίο του άρθρο ομολογώ ότι κι εμένα μου φάνηκε "κάπως" όταν το πρωτοδιάβασα, πριν ακόμη πετύχω αυτό το thread. Ναι, έχει δίκιο σε πολλά πράγματα, όμως θα συμφωνήσω με τους περισσότερους εδώ πέρα ότι δείχνει μόνο την μία πλευρά του νομίσματος...

Ο αρθρογράφος, λοιπόν, του εν λόγω άρθρου είναι ο Πλάτων Ριβέλλης και αυτό είναι το αναλυτικό βιογραφικό του. Ο ίδιος μας συστήνεται με αυτό το κείμενο.

Διαβάζοντας λοιπόν αυτό το κείμενο, στάθηκα σε αυτήν την παράγραφο:

Παράθεση
Είναι γεγονός πως συχνά αγανακτώ βλέποντας μέσα σ' αυτά τα βιβλία πολύ κακή δουλειά. Η αγανάκτηση όμως αυτή δεν με αποτρέπει από το να υποστηρίζω κάθε έκδοση, όσο κακή κι αν είναι, διότι έτσι μπορούμε να επικοινωνήσουμε. Και έτσι μπορούμε να μάθουμε έστω και την κακή δουλειά. Οι απόψεις που υποστηρίζουν πως ο φωτογράφος πρέπει να εκδίδει μόνον την καλή δουλειά του και μόνον όταν είναι καλλιτεχνικά ώριμος κρύβουν μιαν υπεροψία ή έναν φόβο και παραγνωρίζουν το γεγονός ότι κανένας καλλιτέχνης δεν είναι οριστικά ώριμος και ουδέποτε μπορεί να ισχυριστεί πως έφτασε στις καλές του εικόνες. Η δημοσίευση είναι μικρός σταθμός, μικρή ανάσα στην πορεία τής δημιουργίας και τίποτα περισσότερο.

Και αναρωτιέμαι: γιατί αυτά που δέχεται για τα βιβλία, δεν τα δέχεται και για το Internet; Δεν έρχεται η παράγραφος αυτή σε άμεση αντίθεση με αυτά που έγραψε στο άρθρο; Ή είναι μόνο δική μου ιδέα;

Αφού λέει οτι "υποστηρίζω κάθε έκδοση, όσο κακή κι αν είναι, διότι έτσι μπορούμε να επικοινωνήσουμε", γιατί δεν βλέπει ότι το Internet μπορεί και δίνει φτερά στην επικοινωνία μεταξύ των φωτογράφων;

Έγραφα παραπάνω:

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=35393.msg516969#msg516969

Άλλο η κακή φωτογραφία(από την οποία μπορείς και να μάθεις), άλλο η χωρίς - φωτογραφικό - λόγο, ανάρτηση οποιασδήποτε φωτογραφίας (δηλαδή έβγαλα 10 κακές φωτογραφίες του θείου μου του Τάκη, δε διαλέγω 1 για να την εκθέσω - πράμα που θα έκανα στο βιβλίο μου - αλλά ανεβάζω και τις 10).

Το ζουμί σε αυτό που λέει ο Ριβέλλης στο απόσπασμα που παραθέτεις είναι αυτό:

Παράθεση
Η δημοσίευση είναι μικρός σταθμός, μικρή ανάσα στην πορεία τής δημιουργίας και τίποτα περισσότερο.

Και κατά τη γνώμη μου ισχύει εξίσου για δημοσίευση φωτογραφίας μου και σε βιβλίο και σε περιοδικό και στο internet.
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Απρίλιος 2009, 16:09:07 από Nikiforos » Καταγράφηκε

StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #72 στις: 02 Απρίλιος 2009, 16:02:59 »

Και, συμπληρώνοντας τις σκέψεις του Νικηφόρου, να προσθέσω και τούτο...
Ανεβαίνει ένα μετριοκακό album, και να τα χεράκια και να τα ουάου και να
τα παστέλια και να τα ξερολούκουμα που έλεγε και ο Λογοθετίδης.

"Φτιάχνεται" με όλα αυτά και ο δόλιος φωτογράφος (οι φωτογράφοι δεν θέλουμε
δα και πολύ γιά να "φτιαχτούμε") και αρχίζει να πιστεύει και ο ίδιος τις όσες ανοησίες
του λένε οι "φίλοι" του.(οι πραγματικοί φίλοι μας λένε ΠΑΝΤΑ την αλήθεια και
όχι αυτό που θέλουνε τα αυτάκια μας να ακούσουν).Και ξαφνικά, μπαίνει μέσα
κάποιος που έχει μιά ...ελαφρώς διαφορετική θεώρηση διότι γνωρίζει καλύτερα
από μας, και αφού εντοπίσουμε τον "οχτρό" άντε γιούργια πάνω του να τον φάμε.
Γιατί σκεπτόμαστε... "καλά...πώς είναι δυνατόν όλοι να μου λένε πως όλα πάνε
μιά χαρά και νάρχεται κάποιος και να μου λέει τα τελείως αντίθετα ? Δεν μπορεί,
κάποιος κομπλεξικός είναι ή κάποιος κακός ή κάποιος έτσι ή αλλιώς..."

Διπλό κακό λοιπόν κάνουν τα ανόητα και ατεκμηρίωτα σχόλια:
Kαι παραπλανούν τον φωτογράφο που ενδιαφέρεται γιά την αυτοβελτίωσή του
και ταυτόχρονα αποθαρρύνουν και εκείνους που γνωρίζουν πέντε πραματάκια
παραπάνω, να πούν την γνώμη τους, στερώντας από τον κακόμοιρο εκθέτη και
την τελευταία του ελπίδα να μάθει κάτι παραπάνω και να γίνει λιγάκι ή και πολύ καλύτερος.

Φανταστείτε κάποιον να έχει πίεση 18 και να λέει πως τρώει 1 κιλό λακέρδα τη μέρα
και να έρχονται οι "φίλοι" του και να του λένε... "μπράβο ρε σύ, πολύ καλά κάνεις
και τρώς αλμυρά, συνέχισε έτσι". Τί σόι "φιλία" είναι αυτή ? Έτσι "αγαπάμε" ?
Σημειωτέον πως το μεγαλύτερο βρισίδι και (με συγχωρείτε αλλά θα το πώ) "χέσιμο"
εδώ μέσα, το έχω φάει μόνο από τους καλύτερούς μου φίλους.
Και τους είμαι ευγνώμων γι΄αυτό.Και τους αγαπώ και τους εκτιμώ, ακόμη περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Απρίλιος 2009, 16:09:45 από Παύλος » Καταγράφηκε
Novus
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #73 στις: 02 Απρίλιος 2009, 16:15:01 »

Aυτά στα οποία αναφερθήκατε συνιστούν μια μόνιμη σχεδόν στρέβλωση που υφίσταται στον σχολιασμό φωτογραφιών.

Συνήθως μια φωτογραφία εισπράττει μόνο καλά σχόλια, ενώ αυτοί που θα μπορούσαν να καταθέσουν (ενδεχομένως τεκμηριωμένες) ενστάσεις το αποφεύγουν για να αποφύγουν τις εντάσεις. Επίσης πολλοί καλοί και έμπειροι σχολιαστές δεν ασχολούνται πλέον γιατί έχουν πεισθεί ότι διάλογος με ουσιαστικούς όρους δεν μπορεί πια να γίνει.

Και τελικά και εδώ έχουμε δικαίωση του αρθρογράφου που ομιλεί περί "τρομακτικής πλειοψηφίας άχρηστων ή και εσφαλμένων πληροφοριών".
Καταγράφηκε

StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #74 στις: 02 Απρίλιος 2009, 16:22:25 »

Aυτά στα οποία αναφερθήκατε συνιστούν μια μόνιμη σχεδόν στρέβλωση που υφίσταται στον σχολιασμό φωτογραφιών.

Συνήθως μια φωτογραφία εισπράττει μόνο καλά σχόλια, ενώ αυτοί που θα μπορούσαν να καταθέσουν (ενδεχομένως τεκμηριωμένες) ενστάσεις το αποφεύγουν για να αποφύγουν τις εντάσεις. Επίσης πολλοί καλοί και έμπειροι σχολιαστές δεν ασχολούνται πλέον γιατί έχουν πεισθεί ότι διάλογος με ουσιαστικούς όρους δεν μπορεί πια να γίνει.

Και τελικά και εδώ έχουμε δικαίωση του αρθρογράφου που ομιλεί περί "τρομακτικής πλειοψηφίας άχρηστων ή και εσφαλμένων πληροφοριών".

Ναι αλλά εμείς ως απλά μέλη, έχουμε την πολυτέλεια να αρκούμαστε σε διαπιστώσεις.
Εσείς, κύριε Γενικέ μας,
(σιδεροκέφαλος παρεμπιπτόντως) Cool
τί λύσεις προτείνετε ?
Αυτορρύθμιση ? Φτάνει ? (Είπα την γνώμη μου και πιό πάνω γι΄αυτό).
 Roll Eyes
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: