Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
26 Νοέμβριος 2014, 08:20:27

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Φακοί Nikkor (Συντονιστής: Dr_Michael)

Σελίδες: 1 ... 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 ... 27 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: AF-S DX NIKKOR 35mm f/1,8G  (Αναγνώστηκε 43231 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Έλενα Δ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #255 στις: 02 Απρίλιος 2011, 16:12:10 »

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι κυρίως για ευρυγώνιες φωτογραφίες σε τοπία και φύση. Θα μου είναι χρήσιμος ένας τέτοιος φακός? Από τη μία έχω ακούσει ότι είναι καλός και τα 35mm σίγουρα είναι μια χαρά αλλά θα έχει κάποια χρησιμότητα ή μήπως θα είναι και πρόβλημα το f/1,8 λόγω βάθους πεδίου?

Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε

Photography is both an art and a science.
Koulou
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Ένα ταξίδι η ζωή...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #256 στις: 02 Απρίλιος 2011, 16:28:19 »

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι κυρίως για ευρυγώνιες φωτογραφίες σε τοπία και φύση. Θα μου είναι χρήσιμος ένας τέτοιος φακός? Από τη μία έχω ακούσει ότι είναι καλός και τα 35mm σίγουρα είναι μια χαρά αλλά θα έχει κάποια χρησιμότητα ή μήπως θα είναι και πρόβλημα το f/1,8 λόγω βάθους πεδίου?

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα! Φυσικά και δε θα είναι πρόβλημα το 1.8, αφού ο φακός δε δουλεύει μόνο σε αυτό το διάφραγμα, αλλά αυτό είναι το πιο ανοιχτό, ενώ μπορεί να κλείσει όσο θες μέχρι 22, κάτι που συμβαίνει φυσικά σε όλους τους φακούς! Το διάφραγμα που αναφέρεται είναι το πιο ανοιχτό δυνατό και όχι το μοναδικό... Wink Από εκεί και πέρα, ο εν λόγω φακός δεν ξέρω αν θα σε βολέψει για αυτό που θες, αφού φορεμένος σε ένα dx σώμα δίνει εικόνα αντίστοιχη των 52,5mm, είναι δηλαδή ουσιαστικά ένας "φυσικός" φακός και όχι ευρυγώνιος. Σκέψου ότι αυτό που βλέπεις με τα μάτια σου αντιστοιχεί σε 50mm. Τι σώμα διαθέτεις και τι φακούς; Βάλε έναν φακό σου στα 35mm και δες το αποτέλεσμα που παίρνεις. Αυτό το κάδρο θα σου δίνει κι ο 35άρης 1.8. Ευρυγώνιο δεν το λες σε καμία περίπτωση... Wink Ο φακός αυτός πιο πολύ ενδείκνυται για γενικής χρήσης και κυρίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού -λόγω του 1.8- και όχι τόσο για τοπίο...
Καταγράφηκε
Έλενα Δ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #257 στις: 02 Απρίλιος 2011, 20:56:54 »

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα! Φυσικά και δε θα είναι πρόβλημα το 1.8, αφού ο φακός δε δουλεύει μόνο σε αυτό το διάφραγμα, αλλά αυτό είναι το πιο ανοιχτό, ενώ μπορεί να κλείσει όσο θες μέχρι 22, κάτι που συμβαίνει φυσικά σε όλους τους φακούς! Το διάφραγμα που αναφέρεται είναι το πιο ανοιχτό δυνατό και όχι το μοναδικό... Wink Από εκεί και πέρα, ο εν λόγω φακός δεν ξέρω αν θα σε βολέψει για αυτό που θες, αφού φορεμένος σε ένα dx σώμα δίνει εικόνα αντίστοιχη των 52,5mm, είναι δηλαδή ουσιαστικά ένας "φυσικός" φακός και όχι ευρυγώνιος. Σκέψου ότι αυτό που βλέπεις με τα μάτια σου αντιστοιχεί σε 50mm. Τι σώμα διαθέτεις και τι φακούς; Βάλε έναν φακό σου στα 35mm και δες το αποτέλεσμα που παίρνεις. Αυτό το κάδρο θα σου δίνει κι ο 35άρης 1.8. Ευρυγώνιο δεν το λες σε καμία περίπτωση... Wink Ο φακός αυτός πιο πολύ ενδείκνυται για γενικής χρήσης και κυρίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού -λόγω του 1.8- και όχι τόσο για τοπίο...

Ευχαριστώ πολύ! Έχω τη D60 με τον "κλασικό" φακό 18-55mm και ψάχνω κάτι καλύτερο ποιοτικά για τοπία όπως έγραψα και πριν. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη πρόταση? Αξίζει τον κόπο να ξοδέψω σε FX φακό λαμβάνοντας υπόψη ότι μάλλον δε θα έχω AF και θα χάνω και από τη γωνία λήψης?
Καταγράφηκε

Κ. Γιαννακός
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #258 στις: 02 Απρίλιος 2011, 21:10:08 »

Για το τοπία Ελενα είναι πιο χρήσιμος ένα υπερευρυγώνιος και όχι ενας 35μμ (δηλαδή 52μμ στη μηχανή σου)

Οι παρακάτω φακοι δουλευουν με τη μηχανη σου και στην εστιαση διότι εχουν μοτερακι (που δεν εχει η Δ60)

Νικον 10-24
Σιγμα  8-16
Καταγράφηκε

Νίκον D7000 με καθρέφτη.
Ακάθρεφτες: Ολύμπους E-PL5 και Νίκον J1 (συζύγου) αντί για κόμπακτ.
Κωνσταντίνος
Έλενα Δ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #259 στις: 02 Απρίλιος 2011, 23:28:28 »

Ευχαριστώ! Μάλλον εννοείς τον AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED? Πραγματικά φαίνεται να είναι πολύ πιο κατάλληλος για τοπία και φύση. Το πρόβλημα είναι ότι ξεφεύγει στην τιμή και μου δημιουργείται το ερώτημα αν αξίζει να ξοδέψω τα χρήματα σε ένα φακό DX και με μηχανισμό ΑΦ ή να πάρω κάποια στιγμή τη φτηνότερη FX και μετά να κοιτάξω τους αντίστοιχους φακούς.
Καταγράφηκε

Έλενα Δ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #260 στις: 02 Απρίλιος 2011, 23:32:27 »

Σύγνωμη αν γίνομαι κουραστική, αλλά γιατί ακριβώς ο 35mm είναι ισοδύναμος με 52mm στη μηχανή μου? Λόγω του DX φορμά?
Καταγράφηκε

Ζωή
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #261 στις: 02 Απρίλιος 2011, 23:49:01 »

Οι φακοί μόνο στις FF έχουν τα mm που γράφουν. Σε όλες τις άλλες εξαρτάται από το μέγεθος του αισθητήρα.
Καταγράφηκε
Έλενα Δ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #262 στις: 03 Απρίλιος 2011, 00:23:28 »

Οι φακοί μόνο στις FF έχουν τα mm που γράφουν. Σε όλες τις άλλες εξαρτάται από το μέγεθος του αισθητήρα.

Ναι ευχαριστώ, έψαξα και αλλού στο φόρουμ όπου έχει ήδη εξηγηθεί αυτό.
Καταγράφηκε

vortex
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #263 στις: 03 Απρίλιος 2011, 03:00:26 »

35mm παραμενει η προοπτικη και σε DX φορματ, δεν αλλαζει η προοπτικη να γινει σαν να ηταν 50αρης φακος.... Απλα τρωει ενα crop το καδρο και γινεται 'το καδρο ενος 50αρη φακου σε FX'.

Καταγράφηκε

Nikon D300/F4s, Nikkor 85-50-35mm f/1.8, Tokina 11-16mm f/2.8, Bowens Gemini 2x500R.
flawless
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #264 στις: 03 Απρίλιος 2011, 13:30:14 »

Ευχαριστώ! Μάλλον εννοείς τον AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED? Πραγματικά φαίνεται να είναι πολύ πιο κατάλληλος για τοπία και φύση. Το πρόβλημα είναι ότι ξεφεύγει στην τιμή και μου δημιουργείται το ερώτημα αν αξίζει να ξοδέψω τα χρήματα σε ένα φακό DX και με μηχανισμό ΑΦ ή να πάρω κάποια στιγμή τη φτηνότερη FX και μετά να κοιτάξω τους αντίστοιχους φακούς.

παρε τον 35αρι μιας και ειναι και φτηνος και παρα πολυ καλος για τα λεφτα του. Σιγουρα μπορεις να κανεις τοπιο με τον 35αρι. Το ιδιο ισχυει και με τον 50αρι κ.ο.κ.

οι φακοι εχουν πολυ καλη αξια μεταπωλησης. Οποτε και τον 10-24 να παρεις δεν θα χασεις τα λεφτα σου αν καποια στιγμη επιλεξεις FF (μην παρεις FF χωρις να ξερεις γιατι την παιρνεις, μπορει και να μην σου χρειαστει για αρκετο καιρο, μπορει και καθολου!).
Μπορεις να κοιταξεις και για Tokina 11-16 2.8 ο οποιος θεωρειται ο καλυτερος ευρυγωνιος για Nikon/Fuji DX στην αγορα.
Δεν χρειαζεται να σου πω οτι για να βρεις αντιστοιχη ποιοτητα σε FF πρεπει να δωσεις μια περιουσια, οποτε εκμεταλλευσου τα θετικα των DX και  μονη σου καποια στιγμη θα κρινεις αν θα αναβαθμισεις τον εξοπλισμο σου.

Καταγράφηκε

Nikon D800E, Nikon D700, Nikon D600, Nikon 14-24, Nikon 24-70, 70-200, Nikon 60Af-s, Sigma 35 1.4, Nikon 85 1.4G

http://www.beyondmyeyes.com
Κ. Γιαννακός
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #265 στις: 03 Απρίλιος 2011, 15:59:31 »

O Tokina 11-16mm ειναι πολυ καλος για Δ90 και επάνω (Δ90, Δ7000, Δ300 κλπ),  δεν εστιάζει όμως στις Νικον μηχανες χωρίς μοτερακι πχ Δ40-Δ60-Δ3000-Δ3100, καλυτερα να παρεις Ελενα κάποιον που εστιάζει και αυτοματα, ειναι εκνευριστικό καθε φορα να εστιαζεις χειροκίνητα και ας ειναι ευκολότερη η εστιαση με τους υπερευρυγωνιους

Ο 35μμ  Φ1,8 όχι απλα αξιζει τα χρηματα του, είναι λογος να πας σε Νικον …. (Υπερβαλλω επίτηδες)

Άλλο όμως  υπερευρυγωνιος 8μμ, 10μμ κλπ και  άλλο  35μμ
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2011, 16:11:22 από yanakos » Καταγράφηκε

Νίκον D7000 με καθρέφτη.
Ακάθρεφτες: Ολύμπους E-PL5 και Νίκον J1 (συζύγου) αντί για κόμπακτ.
Κωνσταντίνος
Έλενα Δ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #266 στις: 03 Απρίλιος 2011, 20:05:38 »

Μέσα από τη συζήτηση ξεκαθάρησε μια μεγάλη παρεξήγηση που είχα. Νόμιζα ότι όλες οι μηχανές DX της Nikon δεν είχαν μηχανισμό για αυτόματη εστίαση στο σώμα οπότε για αυτό το σκεφτόμουν για FF (FX). Τώρα που κατάλαβα ότι υπάρχουν DX με μηχανισμό στο σώμα και άρα μπορώ να χρησιμοποιήσω μεγάλη γκάμα φακών όπως ο Tokina 11-16mm που προτείνατε, αλλά και άλλους, τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.

Έτσι και αλλιώς το σκέφτομαι για αναβάθμιση της Δ60, οπότε πιθανότατα θα πάω προς μια καλύτερη ΔΧ πλέον και όχι ΦΧ, π.χ. ΔΧ7000. Στο μεταξύ θα δω αν θα πάρω τον 35μμ ή αν θα περιμένω να πάρω κάποιον μαζί με την καινούρια ΔΧ.

Φαντάζομαι ο 35μμ θα είναι κατάλληλος και για μια Δ90 ή Δ7000 και ας έχει το μηχανισμός στο φακό, έτσι δεν είναι?

Επίσης ότι φακοί FX της Nikon, θα είναι κατάλληλοι και για ΔΧ με μηχανισμό στο σώμα και θα κάνουν και αυτόματη εστίαση.

Αλήθεια τι ιδιαίτερο έχει κάνει η Nikon και προσφέρουν οι φακοί της DX (για χρήση σε μηχανές DX)?

Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις  Smiley
Καταγράφηκε

Έλενα Δ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #267 στις: 04 Απρίλιος 2011, 21:32:10 »

Βρήκα αυτό το χρήσιμο λινκ με όλους τους φακούς που έχουν μηχανισμός focus στο φακό και επόμενως ταιριάζουν με τη Δ60. Τελικά υπάρχουν αρκετές επιλογές:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nikon_F-mount_lenses_with_integrated_autofocus_motors
Καταγράφηκε

andreas301
*
Αποσυνδεδεμένος

Nemo solus satis sapit

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #268 στις: 04 Απρίλιος 2011, 21:50:30 »

Καλησπέρα !
Πρώτο μου μήνυμα στο forum σε ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία και μένα (αγορά ευρυγώνιου για τοπία).

Δεδομένου ότι έχω την D5000 έχω το ίδιο "πρόβλημα" με σένα Έλενα , αν και μπορείς γενικά να βρεις πολύ καλούς φακούς με το μοτεράκι και για τη μηχανή σου.
Κι εγώ πήγαινα για τον Tokina 11-16 2.8  αλλά λόγω του AF, αν σε ενδιαφέρει, νομίζω ότι πολύ καλή επίσης επιλογή σε σχέση με το κόστος και την απόδοση (και με μοτεράκι) είναι ο Tokina ATX 12-24/4.0 Pro DX II AF που είναι σε σχετικά "καλή" τιμή και γενικά φαίνεται να παίρνει καλές κριτικές. Και μάλλον θα πάω προς αυτόν. Προσοχή να είναι όμως ο ΙΙ όχι ο απλός (το ΙΙ σημαίνει μοτέρ για AF και κάποιες βελτιώσεις στην επίστρωση του φακού).
Αν κάποιος έχει γνώμη και για το φακό αυτό ας μας δώσει τα φώτα του παρακαλώ.

Επίσης για τον 35άρη της ΝΙΚΟΝ τον συστήνω κι εγώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.
Νομίζω ότι σε σχέση με την τιμή του δεν υπάρχει άλλος νορμάλ φακός που να κάνει τόσο καλά τη δουλειά για την οποία φτιάχτηκε. Εγώ τον έχω μόνιμα στη μηχανή (έχω καταργήσει πρακτικά τον 18-55).

Ευχαριστώ
Ανδρέας

Καταγράφηκε
Έλενα Δ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #269 στις: 04 Απρίλιος 2011, 23:26:52 »

Ευχαριστώ πολύ! Και εγώ φαίνεται να πηγαίνω πρώτα προς τον 35μμ (αυτές τις ημέρες βγάζω σταθερά στα 35μμ για να δω πόσο με βολεύει) και στη συνέχεια είτε σε κάτι σαν και αυτόν που προτείνεις είτε αν αναβαθμίσω και το σώμα σε λύσεις που δεν έχουν το μηχανισμό στο φακό.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 ... 27 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: