Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Οκτώβριος 2014, 15:28:41

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Νυχτερινες φωτο χωρις φλας.....πως θα βγουνε πιο καθαρες ???  (Αναγνώστηκε 11529 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Timos
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 07 Φεβρουάριος 2009, 14:19:06 »

1- Πάνω από 8 διάφραγμα (πχ. 11 ή 16) σε νυκτερινές φωτογραφίες δεν συνιστάται γιατί θα υπάρξουν προβλήματα noise, dead pixels και γενικά όσο πιό πολύς χρόνος ..πιό soft φωτογραφία.

Έχω δεί πολλές στο νετ με διαφράγματα >11. Δυστυχώς δεν έχω δικιές μου να ανεβάσω. Όλες αυτές που έχουν τις γραμμές των φώτων των αυτοκινήτων σε σταυροδρόμια και γέφυρες έχουν κλειστά διαφράγματα και η άποψή μου είναι πως είναι πιο οξείες.

2- νυκτερινή φωτογραφία σε 1/60'' .....θα ήθελα πολύ να την δώ.

Smiley

3- στις νυκτερινές φωτογραφίσεις, είναι πάντα με τρίποδο και είναι καλύτερο πάντα να μην έχης stabilization γιατί έχεις καλύτερο αποτέλεσμα (ούτως ή άλλως το γράφει και στις οδηγίες χρήσεως των φακών με stabilization. Σε περίπτωση που διαφωνείς....ενημέρωσε πρώτα τις εταιρείες που παράγουν φακούς ή φωτ. μηχανές)

Δε χρειάζεται να είσαι επιθετικός ή ειρωνικός. Εγώ περιέλαβα στο ποστ μου την πιθανότητα κάποιος να μην κουβαλάει μαζί του τρίποδο. Υπάρχουν πολλοί πιστεύω. Στην περίπτωση που φωτογραφίζει κάποιος χωρίς τρίποδο, ο σταθεροποιητής βοηθάει πολύ. Το γράφω καθαρά στην παράγραφο β του ποστ μου, που αναφέρεται στη μή χρήση τριπόδου. Στην περίπτωση του τριπόδου, σαφώς και ο σταθεροποιητής απενεργοποιείται, το έχω υπόψη μου και δεν ισχυρίστηκα ποτέ το αντίθετο.
Καταγράφηκε

Timos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 07 Φεβρουάριος 2009, 17:57:30 »

Τελευταίο μου ποστ σε αυτό το θέμα:

Η φωτό που παρέθεσα δεν έχει υποστεί hdr αλλά μόνο levels-curves στο photoshop, κάτι που θεωρώ πολύ στοιχειώδες σαν επεξεργασία και δεν επιδεικνύει με τίποτα τυχόν ικανότητές μου.

Noise reduction δεν έχει, δε χρησιμοποιώ ποτέ γιατί δε μου αρέσει το αποτέλεσμα. Προτιμώ τον οποιοδήποτε θόρυβο.

Η φωτό υπάρχει σε ανάλυση 600x400 στη gallery μου και μπορεί να τη δει ο οποιοσδήποτε, μαζί με τα exif της, με ένα κλικ στο thumbnail. Όποιος το ζητήσει, του στέλνω με email και την αυθεντική.

Στην όλη παρουσία μου στο dpgr, όσο και σε αυτό το θέμα, δεν ποστάρω για να κάνω τον έξυπνο ή τον ικανό σε επεξεργασίες κλπ. αλλά αφιερώνω προσωπικό χρόνο για να μεταφέρω εμπειρίες μου που μπορεί να βοηθήσουν κάποιον, όπως κάνουν και άλλοι και βοηθούν εμένα.

Επειδή βλέπω πως τα ποστ μου και οι φωτογραφίες μου γίνονται στόχος προσωπικών απαξιωτικών, ειρωνικών και "διδακτικών" επιθέσεων, και επειδή δε σκοπεύω να καταχραστώ το χώρο του φόρουμ για προσωπικές λεκτικές αψιμαχίες, "την κάνω" και σας αφήνω να τα πείτε.

Gallery έχω, όποιος δει κάτι και θέλει να ρωτήσει, υπάρχουν και τα πμ.

χαιρετάω
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (4):
banik
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 08 Φεβρουάριος 2009, 13:34:43 »

Καλημερα σε ολους, η αληθεια ειναι οτι η ερωτηση μου εξαρχης ηταν πως θα μπορεσω να βγαλω καλες νυχτερινες φωτο χωρις φλας, η αληθεια ειναι οτι εδω μεσα εχω δει καταπληκτικες φωτογραφιες απο τις οποιες δεν ξερω ποιες ειναι μετα απο επεξεργασια και ποιες απλα ομορφες κ πετυχημενες φωτογραφιες (προσωπικα με ενδιαφερει το δευτερο), χωρις να ξερω κανεναν απο το φορουμ κ χωρις να θελω να θιξω κανεναν θα συμφωνησω απολυτα με αυτο:
Παράθεση
Άλλο πράγμα ''Φωτογράφηση''                κι άλλο        ''Επεξεργασία Φωτογραφίας''
Άλλο πράγμα ''Καλή Φωτογράφηση''      κι άλλο         ''Καλή Επεξεργασία Φωτογραφίας''
Νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με τις φωτογραφιες κ οχι τοσο με την επεξεργασια τους, εννοειται πως θα πειραξουμε μια φωτο για τον θορυβο λιγο το κοντραστ και αλλο να την τρελανουμε στο φωτοσοπ.

Φιλικα Σωτηρης !!!
Καταγράφηκε

Canon Eos 40D - Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC MACRO - Metz 48 AF-1

Μy gallery http://banikgallery.blogspot.com
banik
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 10 Φεβρουάριος 2009, 14:10:42 »

Γεια χαρα κ παλι, χθες βγηκα το βραδυ βγηκα μια βολτα για να δω στην πραξη τι κανουμε, με το τριποδο τα αποτελεσματα ειναι γνωστα ομως αυτο που με απασχολουσε ειναι πως σε μια βολτα το βραδυ θα μπορω να βγαζω φωτογραφιες, ετσι αναγκαστηκα ανεβασα το iso στα 800 για να εχω μια καλη κ γρηγορη ταχυτητα κλειστρου ωστε να μπορω να τραβαω στο χερι χωρις κουνηματα. Το αποτελεσμα με ικανοποιησε αρκετα, εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο σχετικα με τις ρυθμισεις ?
Οι ρυθμισεις ειναι οι εξης:

iso-800    shutter-1/6    f-6.3
Καταγράφηκε

Canon Eos 40D - Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC MACRO - Metz 48 AF-1

Μy gallery http://banikgallery.blogspot.com
farcry
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 18 Φεβρουάριος 2009, 02:02:46 »

καλά σε αυτό το μέγεθος δε πρόκειται να δεις και θόρυβο. οποτε καλά είσαι
Καταγράφηκε
SW1IXC
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 03 Σεπτέμβριος 2009, 12:30:10 »

Αυτή τραβήχτηκε χτες το βράδυ στις 10 μμ με την D90 πάνω σε τρίποδο.
Βέβαια ξέχασα να απενεργοποιήσω το VR του φακού. χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Δείτε το EXIF.

« Τελευταία τροποποίηση: 03 Σεπτέμβριος 2009, 12:32:54 από SW1IXC » Καταγράφηκε
dimisg
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 09 Φεβρουάριος 2010, 20:26:04 »

Πάπιγκο Ζαγορίου
f 3,5, 30.0 sec, iso 100
Καταγράφηκε
mpampis33
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #37 στις: 15 Φεβρουάριος 2010, 13:39:20 »

Μία νυχτερινή με χιόνια που βοηθούν εξαιρετικά την νύχτα λόγω αντανάκλασης των φώτων.
Καταγράφηκε
Deorum
Αποσυνδεδεμένος

Λυκόσκυλο!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #38 στις: 15 Φεβρουάριος 2010, 15:16:20 »

Μία νυχτερινή με χιόνια που βοηθούν εξαιρετικά την νύχτα λόγω αντανάκλασης των φώτων.

Βοηθούν αλλά...
  Βλέπω είχες την ησυχία, τον χρόνο να βγάλεις κάτι ελαφρώς πιο προσεγμένο από αυτήν την φωτογραφία που βγήκε "στο πόδι". Κάνε έναν κόπο την επόμενη φορά και απομακρύνσου 5-10 μέτρα, ψάξε λίγο, σκέψου πως θα μπορούσε να είναι καλύτερη, προσπαθώντας να κάνεις το κάδρο σου με μια αρχή και ένα τέλος. Αυτό εδώ είναι εξαιρετικά πρόχειρο.
  Η φωτογραφικές ευκαιρίες σε τέτοια μέρη με τόση ησυχία είναι πάρα πολλές!
Καταγράφηκε

Now the flame burns higher, and it purifies the love that died.... they've taking the Queen, to some better place... so they think.
Deorum
Αποσυνδεδεμένος

Λυκόσκυλο!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #39 στις: 15 Φεβρουάριος 2010, 15:27:23 »

Τελευταίο μου ποστ σε αυτό το θέμα:

Η φωτό που παρέθεσα δεν έχει υποστεί hdr αλλά μόνο levels-curves στο photoshop, κάτι που θεωρώ πολύ στοιχειώδες σαν επεξεργασία και δεν επιδεικνύει με τίποτα τυχόν ικανότητές μου.

Noise reduction δεν έχει, δε χρησιμοποιώ ποτέ γιατί δε μου αρέσει το αποτέλεσμα. Προτιμώ τον οποιοδήποτε θόρυβο.

Η φωτό υπάρχει σε ανάλυση 600x400 στη gallery μου και μπορεί να τη δει ο οποιοσδήποτε, μαζί με τα exif της, με ένα κλικ στο thumbnail. Όποιος το ζητήσει, του στέλνω με email και την αυθεντική.

Στην όλη παρουσία μου στο dpgr, όσο και σε αυτό το θέμα, δεν ποστάρω για να κάνω τον έξυπνο ή τον ικανό σε επεξεργασίες κλπ. αλλά αφιερώνω προσωπικό χρόνο για να μεταφέρω εμπειρίες μου που μπορεί να βοηθήσουν κάποιον, όπως κάνουν και άλλοι και βοηθούν εμένα.

Επειδή βλέπω πως τα ποστ μου και οι φωτογραφίες μου γίνονται στόχος προσωπικών απαξιωτικών, ειρωνικών και "διδακτικών" επιθέσεων, και επειδή δε σκοπεύω να καταχραστώ το χώρο του φόρουμ για προσωπικές λεκτικές αψιμαχίες, "την κάνω" και σας αφήνω να τα πείτε.

Gallery έχω, όποιος δει κάτι και θέλει να ρωτήσει, υπάρχουν και τα πμ.

χαιρετάω

Μην αποθαρρύνεσαι έτσι εύκολα. Όλοι μας -όπως κάποτε βοηθηθήκαμε και εμείς και βοηθούμαστε ακόμα δλδ- από τον χρόνο μας και το μεράκι μας και μόνο προσπαθούμε να βοηθήσουμε όσους έχουν κάποιες απορίες, αν μπορούμε φυσικά. Τα σωστά μηνύματα, η μή-μονολεκτικές/μονοφραστικές απαντήσεις, αυτά που είναι εμπερειστατωμένα είναι πολύ χρήσιμα και προσφέρουν από μόνα τους πολλά σε όσους τα διαβάζουν. Άκομψες απαντήσεις πάντα θα υπάρχουν. Δεν πιστεύω να ποστάρεις με σκοπό να εισπράτεις διθυράμβους?   Wink
Καταγράφηκε

Now the flame burns higher, and it purifies the love that died.... they've taking the Queen, to some better place... so they think.
mpampis33
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #40 στις: 15 Φεβρουάριος 2010, 17:21:28 »

[/quote]
Βοηθούν αλλά...
  Βλέπω είχες την ησυχία, τον χρόνο να βγάλεις κάτι ελαφρώς πιο προσεγμένο από αυτήν την φωτογραφία που βγήκε "στο πόδι". Κάνε έναν κόπο την επόμενη φορά και απομακρύνσου 5-10 μέτρα, ψάξε λίγο, σκέψου πως θα μπορούσε να είναι καλύτερη, προσπαθώντας να κάνεις το κάδρο σου με μια αρχή και ένα τέλος. Αυτό εδώ είναι εξαιρετικά πρόχειρο.
  Η φωτογραφικές ευκαιρίες σε τέτοια μέρη με τόση ησυχία είναι πάρα πολλές!
[/quote]

Ευχαριστώ για την καλοπροαίρετη κριτική σου αλλά ήταν η πρώτη νυχτερινή μου λήψη με μεγάλη έκθεση (30'') και η θερμοκρασία ήταν απαγορευτική (-18) για πολύωρο ψάξιμο ιδανικού τοπίου. Απλά δοκίμαζα τις ικανότητες της μηχανής σε νυχτερινές λήψεις χωρίς φλάς. Την έβγαλα από το μπαλκόνι του σπιτιού μου και δεν είχα την υπομονή να σταθώ για 30'' έξω την ρύθμισα έβαλα τον χρονοδιακόπτη στα 10'' την έκθεση στα 30'' και ξαναμπήκα μέσα! Όταν άκουσα το κλικ ξαναβγήκα για να την πάρω μέσα. Όλα αυτά σε τρίποδα φυσικά!
Καταγράφηκε
DimCanon
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #41 στις: 26 Μάρτιος 2010, 00:58:56 »

Έχοντας διαβάσει όλο το θέμα, πήρα αρκετές πληροφορίες, αλλά πολλά είναι ακόμα συγκεχυμένα.

Ας συνοψίσουμε λοιπόν:
1. Διάφραγμα κλειστό για να έχουμε βάθος πεδίου, π.χ. μεταξύ f/7-f/11
2. ISO χαμηλό για χαμηλό θόρυβο, π.χ. 100 ή 200.
3. White balance σίγουρα όχι ήλιου γιατί βγαίνει μπλε ο ουρανός. Αν θέλουμε τον ουρανό μαύρο, τι βάζουμε; Στο tugsten (πυρακτώσεως λαμπτήρες) οι κίτρινοι φωτισμοί των κτιρίων δεν θα γίνουν άσπροι, οπότε πάλι θα έχουμε πρόβλημα;
4. Σχετικά με το χρόνο κλείστρου, δεν πήρα απάντηση. Οι απαντήσεις κυμαίνονται από 1/60" έως... 30'!!!  Shocked  Υπάρχει κάποιος κανόνας ή βάζουμε ότι να 'ναι, βλέπουμε το αποτέλεσμα στην οθόνη της μηχανής και δοκιμάζουμε μετά ξανά με άλλη ρύθμιση; Όμως η οθόνη της μηχανής, όσο καλή και να είναι, είναι σαφώς παραπλανητική σχετικά με την ποιότητα και το φωτισμό της εικόνας...
Καταγράφηκε

Canon EOS 500D # EF-S 18-55 IS # EF 50 1.8 mkII # EF-S 15-85 IS USM # Nissin Di622 mkII
Deorum
Αποσυνδεδεμένος

Λυκόσκυλο!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #42 στις: 26 Μάρτιος 2010, 01:05:32 »

2) Και 400... μην το φοβάσαι. Αν βέβαια σε παίρνει άστο 200.
3) RAW.
4) Τι απάντηση να πάρεις? Ξέρουμε πόσο είναι το κάθε μέρος? Τι κανόνας να υπάρχει δλδ. Ο κανόνας είναι σωστή έκθεση, σωστή φωτομέτρηση. Όπως σε όλων των ειδών τις φωτογραφίες, και συνήθως το αποφασίζει η μηχανή. Αν αυτό δεν το ξέρεις... θές διάβασμα! Ναι μια λύση είναι οι δοκιμές. Η οθόνη δεν είναι και τόσο παραπλανητική για τον φωτισμό, μην το λές. Γιαυτό υπάρχει και το ιστόγραμμα. Πολύ μεγάλο βοήθημα. Αλλά η λύση της δοκιμής είναι η πιο απλή. Τράβα μία με αυτόματη έκθεση (βάλε απλά Av mode και η μηχανή θα ρυθμίσει τον χρόνο) και από εκεί και πέρας βάζεις EV + ή - ανάλογα με το αποτέλεσμα.
Καταγράφηκε

DimCanon
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #43 στις: 26 Μάρτιος 2010, 11:20:51 »

2) Και 400... μην το φοβάσαι. Αν βέβαια σε παίρνει άστο 200.
3) RAW.
4) Τι απάντηση να πάρεις? Ξέρουμε πόσο είναι το κάθε μέρος? Τι κανόνας να υπάρχει δλδ. Ο κανόνας είναι σωστή έκθεση, σωστή φωτομέτρηση. Όπως σε όλων των ειδών τις φωτογραφίες, και συνήθως το αποφασίζει η μηχανή. Αν αυτό δεν το ξέρεις... θές διάβασμα! Ναι μια λύση είναι οι δοκιμές. Η οθόνη δεν είναι και τόσο παραπλανητική για τον φωτισμό, μην το λές. Γιαυτό υπάρχει και το ιστόγραμμα. Πολύ μεγάλο βοήθημα. Αλλά η λύση της δοκιμής είναι η πιο απλή. Τράβα μία με αυτόματη έκθεση (βάλε απλά Av mode και η μηχανή θα ρυθμίσει τον χρόνο) και από εκεί και πέρας βάζεις EV + ή - ανάλογα με το αποτέλεσμα.

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις δίκιο, για τη σωστή έκθεση δεν υπάρχει κανόνας, εξαρτάται από το κάθε κάδρο. Αυτό που είχα ξεχάσει και που τώρα μου έδωσε αυτοπεποίθηση, είναι το ιστόγραμμα. Πιστεύω ότι αυτή είναι η απάντηση, βλέπεις αυτό και διορθώνεις ανάλογα.

Θα κάνω δοκιμές τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω, ελπίζω και με δείγματα!  Smiley
Καταγράφηκε

Canon EOS 500D # EF-S 18-55 IS # EF 50 1.8 mkII # EF-S 15-85 IS USM # Nissin Di622 mkII
polleni
Αποσυνδεδεμένος

passion for photography

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #44 στις: 26 Μάρτιος 2010, 12:16:19 »

Για τους φωτισμούς υπάρχουν και τα φίλτρα στο φωτομάγαζο. Για φθορισμού (πράσινο cast) βάζεις magenta, για πυρακτώσεως βάζεις cooling filter (blue), κ.λ.π.

Επειδή σε νυχτερινές μπορεί να υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία φωτισμών (πυρακτώσεως στα σπίτια, φθορισμού στους δρόμους, ελάχιστο μεν αλλά υπαρκτό ηλιακό φως στον ουρανό με έντονη μπλε απόχρωση) αν θέλει κάποιος να μην έχει χρωματικές ανισορροπίες θα πρέπει να κάνει πάρα πολύ δουλειά.

Από την άλλη, το κίτρινο στους δρόμους και το μπλε στον ουρανό είναι κάτι που και όμορφο είναι και ουσιαστικά είναι αυτό που και εμείς βλέπουμε γιατί αυτά τα δύο συνυπάρχουν το σούρουπο... γιατί να το παιδεύουμε; Μιά ιδέα λέω..
Καταγράφηκε

bodies: D4, D700, D800E, D70 - lenses: Sigma 15 f/2.8 fisheye, Sigma 12-24 f/4-5.6, Nikkor 14-24 f/2.8 G, Sigma 20 f/1.8, Nikkor 24-70 f/2.8 G, Sigma 28 f/1.8, Sigma 35mm f/1.4 Art, Nikkor 50mm f/1.8, Samyang 85mm f/1.4, Ζeiss 100mm Makro Plannar f/2, Nikkor 70-200mm f/4 VR, Tamron 180mm macro f/3.5, Nikkor AF-I 400mm f/2.8, Nikkor 600mm f/4 VR, Sigma 800mm f/5.6 - website:http://www.mchportal.eu
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: