Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Σεπτέμβριος 2014, 14:48:56

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Μια ιστορία από τον Έβρο με εικόνες  (Αναγνώστηκε 6115 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ppet
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« στις: 11 Ιανουάριος 2009, 14:43:23 »

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια μικρή ιστορία που έζησα στην περιοχή του Έβρου στην οποία βρέθηκα πριν από μέρες κατά την περίοδο των γιορτών.
Μην περιμένετε πολύ αξιόλογες φωτογραφίες μιας και η ιστορία εκτυλίχθηκε αρκετά μακριά, στα όρια του  φωτογραφικού μου εξοπλισμού, αλλά και στα όρια των ικανοτήτων του επίδοξου φωτογράφου.
Είναι ένα στιγμιότυπο από την καθημερινή ζωή της άγριας πανίδας, σε μια περιοχή της χώρας μας που εξακολουθεί να παραμένει παρθένα σε μεγάλο βαθμό παρά τις πιέσεις. Ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον όπως και εγώ.

Η ιστορία ξεκινάει αρκετά πρωί σε μια γωνιά της ακτής, όταν εμφανίζεται ο Στικταετός της φωτογραφίας να περιφέρεται στην περιοχή. Η εμφάνιση του φαίνεται να σκορπάει μια μικρή νευρικότητα στα παρυδάτια και τις πάπιες που βρίσκονται εκεί.

Μετά από λίγη ώρα σταματά σε ένα σημείο στην άκρη της λίμνης και παρατηρεί τριγύρω. Τα μόνα πουλιά που φαίνονται να μην ανησυχούν είναι οι Κουρούνες δίπλα του που δεν κινδυνεύουν.

Η επίθεση του είναι γρήγορη και ξαφνική. Βουτά πίσω από ένα αμμόλοφο και σηκώνεται κρατώντας μια πρασινοκέφαλη πάπια που φαίνεται ήδη νεκρή. Η φωτογραφία είναι ανεστίαστη καθώς η μηχανή αδυνατεί να εστιάσει με ακρίβεια στον αετό. Αρχικά εκπλήσσομαι και ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι έχω ξεχάσει να αλλάξω τον τρόπο εστίασης σε συνεχές AF. Ενώ βιαστικά διορθώνω το λάθος μου, παρακολουθώ με έκπληξη τον Στικταετό να αφήνει το θήραμα ελάχιστα πριν φτάσει στην ακτή και ο ίδιος να προσγειώνεται λίγο πιο πέρα. Η συμπεριφορά του μου φαίνεται ανεξήγητη στην αρχή.

Η απορία μου λύνεται σχεδόν αμέσως όταν βλέπω να μπαίνει στην σκηνή ο Βασιλαετός της φωτογραφίας.

Βλέπει το θήραμα, και με μια κίνηση μπροστά στα μάτια του αρχικού θηρευτή, το σηκώνει από το νερό σαν πούπουλο,

... και το μεταφέρει λίγο πιο πέρα για τα περαιτέρω.

Αρκετή ώρα τρώει ανενόχλητος παρά τον περαστικό Καλαμόκιρκο που προσδοκά ένα μέρος από τα αποφάγια. Ένα βλέμμα του Βασιλαετού είναι αρκετό για να τον κρατήσει μακριά.

Σε αυτό το σημείο ο Στικταετός που τόση ώρα παρακολουθούσε από απόσταση αποφασίζει να πλησιάσει και να διεκδικήσει το θήραμά του, υπό το βλέμμα και του γνωστού Καλαμόκιρκου που δεν εγκαταλείπει το πεδίο.

Ο Βασιλαετός αφού έχει πάρει αρκετή τροφή, αποφασίζει να υποχωρήσει και τραβιέται πιο πέρα, ενώ ο Στικταετός παίρνει τη θέση του. Από αυτή τη φωτογραφία μπορείτε να δείτε το μέγεθος του Βασιλαετού συγκριτικά με τον Στικταετό αλλά και με τις Κουρούνες που λίγο πολύ όλοι έχουμε δει.

Τελικά ο Βασιλαετός αποχωρεί οριστικά από τη σκηνή (όπως και εγώ) αφήνοντας μόνο το Στικταετό να συνεχίσει το φαγοπότι, ενώ ήδη έχουν μαζευτεί αρκετές Κουρούνες που μαζί με τον Καλαμόκιρκο προσδοκούν και αυτοί κάποιο μερτικό από το γεύμα.

Ελπίζω να κατάφερα να σας μεταφέρω κάτι από μια σκηνή που σπάνια κάποιος που ζει στην πόλη όπως εγώ, έχει την ευκαιρία να ζήσει από κοντά.

Πέτρος  χαιρετάω
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (17):
stavrosstam
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

μαθαίνω να βλέπω...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 11 Ιανουάριος 2009, 16:15:48 »

Μπράβο, Πέτρο! Η παρατηρητικότητα και η ετοιμότητά σου σε αντάμειψαν με την καταγραφή αυτής της ενδιαφέρουσας και αποκαλυπτικής φωτογραφικής ιστορίας κι εμάς μας έδωσαν την ευχαρίστηση να την παρακολουθήσουμε. Προσωπικά τη διασκέδασα καρέ προς καρέ!... thumbs up χαιρετάω
Καταγράφηκε

ankos
**
Αποσυνδεδεμένος

Κάθε μέρα μαθαίνω αλλά ξεκίνησα από το (0).Υπομονή

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 11 Ιανουάριος 2009, 19:15:29 »

Εισαι τυχερός που έτυχες να παρακολουθήσεις αυτές τις σκηνές και εμείς που μας τις μετάφερες με τον δικό σου τρόπο.
Καταγράφηκε

Canon 40D,Canon EF-S 17-85mm IS USM , Canon EF 75-300 USM ,Canon 100-400 IS L
segur
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 11 Ιανουάριος 2009, 19:21:41 »

Μπράβο φίλε μου πολυ ωραιό αυτό που έζησες και αποτύπωσες με την φωτογραφική σου.
Καταγράφηκε
odysse
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 11 Ιανουάριος 2009, 19:59:51 »

Είναι απόλαυση να παρατηρείς τη φύση.
Πέτρο, ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτή την καταπληκτική ιστορία!
Την περιοχή την έχω από πολύ καιρό στο μυαλό μου.
Καταγράφηκε
gia_nnis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 12 Ιανουάριος 2009, 00:52:53 »

Πετρο εσυ μια βδομαδα να μεινεις εκει θα βγαλεις θαυματα. Να κανονισουμε καμμια εξορμηση του "αγρια φυση της Ελλαδας". Πολυ σε ζηλευω ρε φιλε   thumbs up
Καταγράφηκε

ψυχραιμια παιδια...   τα χειροτερα δεν ηρθανε ακομη...
ppet
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 12 Ιανουάριος 2009, 09:37:11 »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Η τύχη σε αυτές τις περιπτώσεις παίζει πάντα βασικό ρόλο μιας και η φύση δεν ενεργεί κατά παραγγελία. Τις περισσότερες φορές περιμένεις και δεν γίνεται τίποτα  Cry Cry
Γιάννη μία βδομάδα έμεινα όντως Grin Grin  Η εξόρμηση όμως ήταν οικογενειακή-τουριστική, οπότε οι φωτογραφικές εξορμήσεις τέτοιου είδους περιορίστηκαν σε κάποια πρωινά πριν σηκωθεί το τσούρμο, εκτός ίσως από μία μέρα.
Εξόρμηση μπορούμε να κανονίσουμε κάποιο Σαββατοκύριακο. Εγώ το έχω πει και παλαιότερα. Έρχεται και Άνοιξη...  Wink
Καταγράφηκε

kogiot
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 12 Ιανουάριος 2009, 11:00:13 »

Μπραβο και απο μενα πετρο για την αφηγηση-περιγραφη σου στον κοσμο των πτηνων!
Ευπροσδεκτα παντα θα ειναι τα ενημερωτικα σου δελτια για τα πουλια που φωτογραφιζεις που για πολλους απο εμας ειναι τοσο αγνωστα.
  Φυσικα θα ηταν ενδιαφερουσα μια φωτογραφικη εξορμηση αυτου του ειδους αλλα πιστευω πως θα ειναι δυσκολη επειδη 1. Γιατι πρεπει να εχουμε τον σωστο εξοπλισμο (τηλεφακους) και 2.οτι οσο λιγοτεροι τοσο καλλιτερα γιατι αυτου του ειδους φωτογραφιση θελει καλυψη παραλαγη υπομονη και ησυχια!Παντως αν αποκτησω καποιον αξιολογο τηλεφακο θα μου αρεσε μια τετοια εξορμηση αφου προηγουμενα μας γινει ενα σχετικο σεμιναριο για το πως συμπεριφερομαστε στους υδροβιοτοπους! Grin
Καταγράφηκε
Nikkor
Αποσυνδεδεμένος

Ιωάννης Καζόλης

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 25 Ιανουάριος 2009, 21:32:11 »

Εξαιρετικη αφηγηση και σου ευχομαι την επομενη φορα που δεις τον βασιλια να εισαι πιο κοντα  Wink Grin
Καταγράφηκε

thane
*
Αποσυνδεδεμένος

Λατρεύω τη φωτογραφία

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 13 Οκτώβριος 2009, 00:29:45 »

πολύ όμορφο Smiley
Καταγράφηκε
agrinio_zorro
Αποσυνδεδεμένος

...οι καλοί πεθαίνουν αδύνατοι...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 13 Οκτώβριος 2009, 09:41:16 »

Πολύ όμορφη προσπάθεια.Μπράβο σου φίλε μου.
Δημήτρης.
Καταγράφηκε

'Οσο ψάχνεσαι ανακαλύπτεις κι όσο ανακαλύπτεις χάνεσαι.
polleni
Αποσυνδεδεμένος

passion for photography

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 03 Νοέμβριος 2009, 00:24:25 »

Τώρα μόλις το είδα, και έμεινα άναυδος. Εκπληκτική δουλειά, άψογη περιγραφή. Οπως είπε και ο Nikkor παραπάνω, σου εύχομαι την επόμενη φορά να είσαι απλά πιό κοντά.

Φιλικά,
Καταγράφηκε

bodies: D4, D700, D800E, D70 - lenses: Sigma 15 f/2.8 fisheye, Sigma 12-24 f/4-5.6, Nikkor 14-24 f/2.8 G, Sigma 20 f/1.8, Nikkor 24-70 f/2.8 G, Sigma 28 f/1.8, Sigma 35mm f/1.4 Art, Nikkor 50mm f/1.8, Samyang 85mm f/1.4, Ζeiss 100mm Makro Plannar f/2, Nikkor 70-200mm f/4 VR, Tamron 180mm macro f/3.5, Nikkor AF-I 400mm f/2.8, Nikkor 600mm f/4 VR, Sigma 800mm f/5.6 - website:http://www.mchportal.eu
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: