Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Μάιος 2017, 16:21:29

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ψηφιοποίηση film. Flatbed, film scanner ή dSLR;  (Αναγνώστηκε 13864 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dompred
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #45 στις: 22 Σεπτέμβριος 2012, 10:21:43 »

Πρόσφατα έδωσα έξω μερικά αρνητικά για σκανάρισμα. Μέχρι τώρα τα έβαζα σε μια αυτοσχέδια φωτοτράπεζα και τα φωτογράφιζα με μια ψηφιακή compact. Αρκούσε για να έχω μια σύντομη επισκόπηση του τι έβγαλα. Βέβαια ήμουν λιγάκι απογοητευμένος από την ποιότητα του αποτελέσματος. Αποφάσισα λοιπόν, να κάνω μια σύγκριση με τα σκαναρίσματα από φωτογραφικά εργαστήρια και από την ψηφιακή μου.

Τρία αρχεία από τρεις πηγές. Το ένα είναι από Frontier, το άλλο από Noritsu Koki, και το άλλο από την ψηφιακή μου Sony H20. Και οι τρεις έχουν γίνει crop σε ίδιες διαστάσεις σε ένα κομμάτι της αρχικής φωτογραφίας που έχει άσπρα και μαύρα.

Για μια πιο εις βάθος σύγκριση, να αναφέρω ότι μου ζήτησαν 2Ε από τον Frontier και 4Ε από τον Noritsu ανά φιλμάκι. Και οι δύο μου έδωσαν την μέγιστη ποιότητα που μπορούσαν. Από την ψηφιακή βγήκαν σε μέγιστη ανάλυση 10MP με manual mode και με επεξεργασία έγινε αναστροφή και crop.

Για να δούμε αν μπορείτε να βρείτε ποια φωτογραφία είναι από που. Και όχι κλεψιές από exif  Wink
Καταγράφηκε
Vonzip
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #46 στις: 22 Σεπτέμβριος 2012, 14:58:28 »

H τελευταια ειναι σιγουρα απο sony!

(ειχα και εγω και αναγνωριζω τον "θορυβο" της) Grin
Καταγράφηκε

Έζησα κοντά στους ζωντανούς ανθρώπους
κι αγάπησα τους ζωντανούς ανθρώπους
όμως η καρδιά μου ήταν πιο κοντά
στους άγριους άρρωστους με τα φτερά
στους μεγάλους απεριόριστους τρελούς
κι ακόμα στους θαυμάσια πεθαμένους.

Vaggelis Xaf
dompred
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #47 στις: 22 Σεπτέμβριος 2012, 17:08:28 »

H τελευταια ειναι σιγουρα απο sony!

(ειχα και εγω και αναγνωριζω τον "θορυβο" της) Grin

Η τελευταία είναι όντως από την Sony. Για να δούμε αν θα βρεθούν οι άλλες δύο και να ακουστούν απόψεις για την ποιότητα του καθενός και τον λόγο ποιότητας/τιμής.
Καταγράφηκε
gendleman
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #48 στις: 22 Σεπτέμβριος 2012, 19:08:28 »

Βρίσκω πιο σωστή και ποιοτική την μεσσαία. Δεν ξέρω όμως καθόλου από επαγγ. σκάνερ για να μαντέψω πιό απ τα δύο.
Καταγράφηκε
dompred
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #49 στις: 24 Σεπτέμβριος 2012, 16:15:47 »

Η πρώτη είναι από το Noritsu, η δεύτερη από το Frontier και η τρίτη από την Sony.
Για την ποιότητα της πρώτης δεν θέλω να μιλήσω, ζητάν και 4Ε το φιλμάκι, ανεξαρτήτως του πόσες πόζες έχει μέσα.
Ο Frontier μου φαίνεται πως δίνει πιο ισορροπημένο αποτέλεσμα αλλά μου φαίνεται πως δεν δίνει μεγάλες εικόνες.
Από την άλλη η Sony είναι ικανοποιητική για να βλέπεις πως βγήκαν τα αρνητικά μετά την εμφάνιση, σίγουρα όχι για κάτι μόνιμο. Μάλιστα δυσκολεύτηκε και χρειάστηκε να υπερεκθέσω για να βγουν τα μαύρα.

Ας γράψει κάποιο μέλος που έχει film scanner τα αποτελέσματα που παίρνει. Όπως φαίνεται, μάλλον συμφέρει να έχω ένα scanner στο σπίτι από το να τα δίνω έξω με 2Ε. 
Καταγράφηκε
xenophon
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #50 στις: 24 Σεπτέμβριος 2012, 18:18:09 »

Άσχετο, αλλά πολύ θα ήθελα να μας δείξεις και την υπόλοιπη φωτογραφία --- αν επιτρέπεται! Roll Eyes Έχει κάτι, πως να το πω, πολύ ...ενδιαφέρον! Grin
Καταγράφηκε

Άφησα τις νέες γυναίκες (Nikon D70/D200, Panasonic GH2) και τώρα πάω με τις μαμάδες τους (γιατί είναι πιο ωραίες): Mamiya RZ67, Bronica GS-1, Rolleiflex 2.8C, αλλά και Nikon F2AS, Nikon FA, Leica M4
Nikon CoolScan 9000 + Silverfast
https://www.flickr.com/photos/23340744@N06/
dompred
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #51 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 09:59:53 »

Εδώ ολόκληρη η φωτογραφία. Φαίνεται πιο καθαρά το πρόβλημα που μου έβγαλε ο Frontier. Σε όλα τα καρέ υπάρχει άνισος φωτισμός με αποτέλεσμα το μισό να βγει σωστά εκτεθειμένο και το άλλο μισό υπερφωτισμένο. Από προηγούμενα αρνητικά που είχα πάει, δεν υπήρχε το ίδιο πρόβλημα.
Καταγράφηκε
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #52 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 13:20:39 »

...Ο Frontier μου φαίνεται πως δεν δίνει μεγάλες εικόνες...

Τι εννοείς "μεγάλες εικόνες; Αν εννοείς οτι είναι μικρά σε όγκο (Mb) είναι απολύτως φυσικό γιατί είναι αποθορυβοποιημένα ενώ του πρώτου δεν είναι και ο θόρυβος πιάνει μεγάλο όγκο πληροφορίας
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
dompred
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #53 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 15:06:56 »

...Ο Frontier μου φαίνεται πως δεν δίνει μεγάλες εικόνες...

Τι εννοείς "μεγάλες εικόνες; Αν εννοείς οτι είναι μικρά σε όγκο (Mb) είναι απολύτως φυσικό γιατί είναι αποθορυβοποιημένα ενώ του πρώτου δεν είναι και ο θόρυβος πιάνει μεγάλο όγκο πληροφορίας

Εννοώ ότι όπως τις βλέπω να  τυπώνονται μέχρι ένα Α4.
Όσο για τον θόρυβο του, καμία παρατήρηση, εξαιρετικό το αποτέλεσμα. 
Οι οικιακοί σκάννερ, όχι φευγάτοι σαν το V700, μπορούν να συγκριθούν με τον Frontier;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Σεπτέμβριος 2012, 17:29:31 από dompred » Καταγράφηκε
nfotis
Υποστηρικτής
Αποσυνδεδεμένος

Φωτογραφίζετε γιατί χανόμαστε! :-)

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #54 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 16:47:57 »

Κοίτα, εγώ με έναν Epson V500 είμαι πολύ ικανοποιημένος
(θεώρησε μέγιστη ανάλυση φιλμ 2400 DPI, στον V700 υπολόγιζε 3200 DPI, εκτός αν μιλάμε για πολύ λεπτόκοκκο φιλμ, οπότε μπορείς να ανεβείς ένα σκαλί ακόμα).

Δεν έχω σκανάρει ποτέ σε Frontier φιλμ για να ξέρω, αλλά μόνο στη ταχύτητα εικάζω ότι υστερεί ο Epson.

Ν.Φ.
Καταγράφηκε

Σώματα: Canon EOS 1v (φιλμ),  EOS 6D, 40D (ψηφιακά)
Φακοί: Canon 17-40/4L, 24-70/2.8L, 50mm/1.4, 50mm macro 2.5, 70-200/2.8L IS, 400mm/5.6L, 1.4x converter, flash 550 EX
Medium Format: Fuji GSW 690 III, GW 690 III, Noblex 150U, Art Panorama 170 - το μέγεθος μετράει!
dompred
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #55 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 17:41:40 »

Κοίτα, εγώ με έναν Epson V500 είμαι πολύ ικανοποιημένος
(θεώρησε μέγιστη ανάλυση φιλμ 2400 DPI, στον V700 υπολόγιζε 3200 DPI, εκτός αν μιλάμε για πολύ λεπτόκοκκο φιλμ, οπότε μπορείς να ανεβείς ένα σκαλί ακόμα).

Δεν έχω σκανάρει ποτέ σε Frontier φιλμ για να ξέρω, αλλά μόνο στη ταχύτητα εικάζω ότι υστερεί ο Epson.

Ν.Φ.

Από τα exif βλέπω πως βγάζει 72dpi, το ίδιο και η Sony. Μόνο που η Sony βγάζει μεγαλύτερη ανάλυση pixelxpixel.
Από τα 72 στα 2400, ακόμα και στα 1200 η διαφορά είναι τεράστια. Υπάρχει βέβαια η αύξηση στον χρόνο, αλλά πιστεύω ότι για τέτοια διαφορά στην ποιότητα αξίζει την ενασχόληση και την επένδυση.
Αν δηλαδή ζητήσω από ένα φωτογραφείο -στην καλύτερη να έχουν Frontier- και ζητήσω καμιά μεγέθυνση 60*40, δεν θα μπορέσει να την δώσει;
Καταγράφηκε
LeicaR9
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου γενικός

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #56 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 18:50:44 »

Η δικιά μου πικρή ιστορία από το  θέμα σκανάρισμα,λέει ότι σε οποιοδήποτε μηχάνημα δουλεύουν με πολύ χαμηλές αναλήσης καθαρά λόγο ταχύτητας..το frontier γενικά άν το δουλέψεις στο full του έχει πολύ καλό σκάνερ...αλλα ποιός το κάνει?
Καταγράφηκε
xenophon
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #57 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 19:39:05 »

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία γενικά με τα μηχανήματα των εργαστηρίων, αλλά εδώ και δύο χρόνια χρησιμοποιώ ένα Nikon Coolscan 9000 για αρνητικά 6X7. Από περιέργεια (ιδίως στην αρχική φάση εκμάθησης), έχω συγκρίνει τις δυο μεθόδους.

Το συμπέρασμά μου είναι πως τα Noritsu (τουλάχιστον) έχουν μεγάλες δυνατότητες, μάλλον εφάμιλες του Coolscan (άρα καλύτερες των V500-V750) --- και, βέβαια, υποδεέστερες των drum scanners.

Όπως και με όλα τα αναλογικά μέσα, μεγάλο ρόλο παίζει η τεχνική (λ.χ. στα υποεκτεθιμένα αρνητικά όπως νομίζω αυτό που συζητάμε, το αποτέλεσμα είναι φτωχό).

Δύο δικά μου δείγματα στο http://wp.me/pmbK0-2G
Καταγράφηκε

Άφησα τις νέες γυναίκες (Nikon D70/D200, Panasonic GH2) και τώρα πάω με τις μαμάδες τους (γιατί είναι πιο ωραίες): Mamiya RZ67, Bronica GS-1, Rolleiflex 2.8C, αλλά και Nikon F2AS, Nikon FA, Leica M4
dompred
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #58 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 19:57:45 »

@LeicaR9:  Και στα δύο εργαστήρια τους ζήτησα ό,τι καλύτερο μπορούσαν να δώσουν γιατί ήταν δουλειά που θα έδινα. Οι δε του Frontier κάνανε 2 ώρες για 6 φιλμάκια (στην ουσία 3 και μισό 36αρια, δεν ήταν όλα ολόκληρα), ο Noritsu για 2 36αρια 15 λεπτά. Και οι δύο με διαβεβαίωσαν ότι θα έχω την καλύτερη δυνατή ποιότητα.

@xenophon:  Αρχικά και εγώ σκέφτηκα ότι τα επαγγελματικά θα είναι κλάσεις ανώτερα της ταπεινής μου compact. Από τα δείγματα όμως άλλο φαίνεται, τουλάχιστον για το Noritsu. Ίσως και να οφείλεται σε άγνοια του χειριστή, αλλά σαφέστατα μου είπε ότι θα σκαναριστούν στο μέγιστο που μπορεί το μηχάνημα. Στο λινκ που δίνεις, η ποιότητα είναι εξαιρετική, ίσως και να μην χρειάζομαι τόση λεπτομέρεια. Τέλος, 1-2Ε είναι το καρέ;     
Καταγράφηκε
xenophon
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #59 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 22:12:39 »

Στο λινκ που δίνεις, η ποιότητα είναι εξαιρετική, ίσως και να μην χρειάζομαι τόση λεπτομέρεια. Τέλος, 1-2Ε είναι το καρέ;     

Συγνώμη, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς (είναι περυσινά). Αν θες, ρώτα στο Filmora όπου τα πηγαίνω. Πάντως, αν βγάζεις πολύ φιλμ δεν συμφέρει καθόλου το σκανάρισμα στο εργαστήριο, γι' αυτό και το έκοψα...

Τέλος, με την άδειά σας θάθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: αφού τα minilabs έτσι κι αλλοιώς σαρώνουν τα αρνητικά (αν έχω καταλάβει καλά), γιατί είναι τόσο ακριβή η διαδικασία όταν την παραγγέλνεις ειδικά?
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: