Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Νοέμβριος 2014, 07:09:32

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Καταστήματα (Συντονιστής: Dr_Michael)

Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 12 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Καταστήματα με φυσική υπόσταση στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 48529 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostis
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος της DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 11 Δεκέμβριος 2002, 20:06:21 »

Εμπειριών συνέχεια...
Παρήγγειλα την 5700 από το Adorama. Μου είχαν πει σε δέκα μέρες μάλλον. Οι δέκα μέρες συμπληρώθηκαν τη Δευτέρα. Τους τηλεφώνησα και μου είπαν ότι δεν ήξεραν τίποτα και να πάρω την Παρασκευή. Αν η απάντηση είναι πάλι "φλου" υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...
Κακώς θεώρησα ενδεικτική την τιμή του "Πλαισίου": 1710€. Έκανα ένα τηλέφωνο στο "Φωτοδεσμό" και μου είπαν "λιγότερο από 1500€", αλλά δεν έχουν αυτή τη στιγμή ετοιμοπαράδοτη!!! Αν κόψω και τιμολόγιο μου επιστρέφεται ο ΦΠΑ και έτσι φτάνω σχεδόν στην τιμή του Adorama...
Ελπίζω μόνο να κάνουν ευκολίες πληρωμής γιατί δεν θέλω να τα δώσω όλα "ντούκου"...
Απο τα όσα γνωρίζω δεν νομίζω ο αντιπροσωπος της ΝΙΚΟΝ έχει να παραδώσει coolpix 5700.Ψάχνωντας τη  στα πιο πολλά μαγαζιά,μου απαντούσανε οτι δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη απο την αντιπροσωπεία.Ισως πριν το νέο έτος να έχουν??  
Καταγράφηκε
kostis
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος της DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 11 Δεκέμβριος 2002, 20:17:43 »

Έκανα ένα τηλέφωνο στο "Φωτοδεσμό" και μου είπαν "λιγότερο από 1500€", αλλά δεν έχουν αυτή τη στιγμή ετοιμοπαράδοτη!!! Ελπίζω μόνο να κάνουν ευκολίες πληρωμής γιατί δεν θέλω να τα δώσω όλα "ντούκου"...

Ο "Φωτοδεσμός" είναι εντελώς "καβούριας" στο συγκεκριμένο ζήτημα. Ρητώς και κατηγορηματικώς θα σου πουν ότι δεν γίνονται περαιτέρω εκπτώσεις ή ευκολίες στην κατώτερη (κατά την άποψή τους) τιμή της εμπράγματης αγοράς...

Κι όχι μόνο αυτό αλλά ούτε καν δέχονται πληρωμή με πιστωτική κάρτα (ώστε να πληρώσουμε ένα-ενάμιση μήνα μετά) για τις (ομολογουμένως καλές) τιμές-προσφορά που κάνουν. Λένε "απολύτως μετρητοίς" και το εννοούν.  Sad
Εχω αγοράσει πολλά πράγματα, απο διάφορα καταστήματα.Στα συγκεκριμένα εχω βρει & εκεί καλές τιμες.Οχι σε ολα τα είδη τους βεβαίως, & όχι σε όλα τα καταστήματά τους.Δεχονται πιστωτικές κάρτες φυσικά, οχι στις τιμες μετροιτης.Μερικες προσφορές κατα καιρούς είναι πάρα πολυ καλές.
Καταγράφηκε
DigiLef
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

DPGR:ΤΟ Φωτογραφό-Σχολείο

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 25 Ιανουάριος 2003, 00:35:22 »

Λοιπόν θα σας αφηγηθώ την εμπειρία μου που αφορά το κατάστημα Φωτοδεσμός!!
Αποφάσισα να αγοράσω Secure Digital Card ή MMC για τον φορητό μου MP3 PLayer!
Μετά απο ένα ψάξιμο σε καταστήματα στην Αθήνα αλλά και στο Net κατέληξα στο φωτοδεσμό και μάλλον είχα Άγιο!
Γιατί΄;;; Για κακή μου τύχη αγοράζοντας μια SD Card 128 Mb την δοκιμάζω στον Mp3 player αι την έβλεπε κανονικότατα με ένδειξη στην οθόνη!
Γυρνάω σπίτι δοκιμάζω να αντιγράψω αρχεία,...τίποτα και με καμία δύναμη!
Γυρνάω επιτόπου πίσω (Καθώς άμα μου κολλήσει κάτι...δεν το βάζω κάτω) και την αλλάζω με μία ΜΜC 128 Mb παρότι το φορητό μου υποστήριζε και τα δύο! Γυρνώντας πάλι σπίτι πάλι δεν μπορούσα να αντιγράψω αρχεία. Τέλος πάντον εχθές την άλλαξα με ένα Memory stick 128 για την Sony μου καθώς δεν μπορούσα σε αυτή τη φάση να ταλαιπωρηθό άλλο αλλά και να ταλαιπωρήσω άλλο το κατάστημα.

Η όλη αντιμετώπιση του ανθρώπου που με εξυπηρέτησε ήταν άψωγη και με απόλυτη κατανόηση και επαγγελματισμό!
Σκεφτήτε εαν είχα κάνει καμιά παραγγελία απο ΝΕΤ? Καταστροφή!!!

Είχε προηγηθεί και μια συζήτηση ότι είμαι μέλος του DPGR και το ενδιαφέρον του ήταν ακόμα πιο μεγάλο αλλά και σωστό απέναντί μου!

Είχα και μια μικρή έκπτωση τελικά παρόλι την όλη διαδικασία!

Έτσι λόιπόν Lexar 128 Mb 100 € ! Η καλύτερη τιμή που έχω βρεί στην Ελλάδα σε μαγαζία με φυσική ή οχι υπόσταση!!!

Εύσημα χρειάζεται να δοθούν τόσο στους ανθρώπους του Φωτοδεσμού στην Πατησίων αλλά και στο DPGR που έχει καθιερωθεί στο χώρο της Φωτογραφίας !!!

Παραδείγματα προς μίμηση!!! Grin Grin Grin

Καταγράφηκε

Canon EOS 50D + EFS 17-85 Ultrasonic
kyramas
Αποσυνδεδεμένος

I can see you !

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 29 Ιανουάριος 2003, 12:45:37 »

Για όσους δεν το ξέρουν και δεν το έχουν επισκευτεί τo website του Φωτοδεσμού είναι online :    www.fotodesmos.gr

Δεν είναι κάποιου συγκεκριμένου αλλά μοιάζει να είναι συγκεντωτικό όλων των υποκαταστημάτων.

Wink

Καταγράφηκε

A Diary of Kyramas :: Flickr ::
Pentax K-7 - DA 18-55 WR - SMC-FA 50 F/1.4 - SMC-FA 35 F/2 -  SMC-DA 50-200 -- SIGMA AF 17-70 DC MACRO
DF
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 27 Φεβρουάριος 2003, 10:37:04 »

Είμαι επαγελματίας φωτογράφος και θα ήθελα να πώ την άποψη για το αdorama.Δεν ξέρω πόσο σημασία έχει για τον καταναλωτή ο χώρος ενός μαγαζιού.Για μένα έχει μεγάλη, όχι ως προς προς το μέγεθος αλλά προς την διαμόρφωση και την γενική εικόνα που πέρνει στους πελάτες.Στην εικόνα αυτή περιλαμβάνεται και η συμπεριφορά και η υπευθηνότητα και η προσοχή που δέχεσαι όταν ρωτάς κάτι και η εξυπηρέτηση που έχεις.Όλη αυτή η "εικόνα" για μένα είναι το παν στην αγορά μιάς μηχανής ενός φακού κλπ.Μπορεί όντος το adorama να έχει λίγο πιό χαμηλές τιμές,όχι σε όλες τις μηχανές,αλλά δεν ξέρουμε άν είναι δείγματα από άλλα μαγαζιά του εξωτερικού η μηχανές  βιτρίνας.Προσωπικά αγόρασα ένα φλάς και είχε μέσα μπαταρίες.Αν χαλάσει πιστεύται ότι θα δεχτούν να το φτιάξουν ή να μου το αντικαταστησου χωρίς κόστος?
Καταγράφηκε
Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Συνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 27 Φεβρουάριος 2003, 11:45:49 »

Είμαι επαγελματίας φωτογράφος και θα ήθελα να πώ την άποψη για το αdorama.Δεν ξέρω πόσο σημασία έχει για τον καταναλωτή ο χώρος ενός μαγαζιού.Για μένα έχει μεγάλη, όχι ως προς προς το μέγεθος αλλά προς την διαμόρφωση και την γενική εικόνα που πέρνει στους πελάτες.Στην εικόνα αυτή περιλαμβάνεται και η συμπεριφορά και η υπευθηνότητα και η προσοχή που δέχεσαι όταν ρωτάς κάτι και η εξυπηρέτηση που έχεις.Όλη αυτή η "εικόνα" για μένα είναι το παν στην αγορά μιάς μηχανής ενός φακού κλπ.Μπορεί όντος το adorama να έχει λίγο πιό χαμηλές τιμές,όχι σε όλες τις μηχανές,αλλά δεν ξέρουμε άν είναι δείγματα από άλλα μαγαζιά του εξωτερικού η μηχανές  βιτρίνας.Προσωπικά αγόρασα ένα φλάς και είχε μέσα μπαταρίες.Αν χαλάσει πιστεύται ότι θα δεχτούν να το φτιάξουν ή να μου το αντικαταστησου χωρίς κόστος?

Δεν μας είπες τη γνώμη σου για τους υπαλλήλους. Είναι εξυπηρετικοί; Καταρτισμένοι;
Καταγράφηκε

Κατερίνα
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 27 Φεβρουάριος 2003, 11:51:19 »

Για όσους δεν το ξέρουν και δεν το έχουν επισκευτεί τo website του Φωτοδεσμού είναι online :    www.fotodesmos.gr

Δεν είναι κάποιου συγκεκριμένου αλλά μοιάζει να είναι συγκεντωτικό όλων των υποκαταστημάτων.

Το site αυτό ειναι ακομη σε πιλοτικό στάδιο (ακόμη υπόκειται σε αλλαγές) ωστόσο ορμώμενη απο το γεγονός οτι μιλαμε για καταστηματα με φυσική υποσταση θα ήθελα να θυμήσω πως όταν αναφερομαστε σε αλυσιδες καταστηματων πχ "Φωτοδεσμός" να μην ξεχναμε πως είναι άλλος ο Φωτοδεσμός του Βόλου, αλλος της μιας περιοχης των Αθηνων, άλλος της άλλης...
Όταν συνεπώς λεμε "αγόρασα μια μηχανη απο τον Φωτοδεσμο" ίσως θα ναι λίιιιιιιιιγο καλυτερο να μαστε πιο συγκεκριμενοι....

αυταα...
Καταγράφηκε

Μ η  β ε β η λ ώ ν ε τ ε  τ ι ς  Τ έ χ ν ε ς
Ioanna T
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Καλημέρα σας :-)

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 27 Φεβρουάριος 2003, 13:15:10 »

Κατερίνα καλημέρα,

Πήγα να χαζέψω το site του φωτοδεσμού και ψάχνοντας για την 717 είδα οτι λέει DCR-F717 και όχι DSC-F717 που είναι το κανονικό της όνομα.

Δεν ξέρω εάν κάνω καλά που το λέω σε εσένα αλλά εάν έχω καταλάβει έχεις κάποια σχέση με το φωτοδεσμό. Εάν δεν έχεις συγνώμη που  ζαλίζω το κεφάλι σου άδικα.
Καταγράφηκε

Κατερίνα
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 27 Φεβρουάριος 2003, 13:29:10 »

Κατερίνα καλημέρα,

Πήγα να χαζέψω το site του φωτοδεσμού και ψάχνοντας για την 717 είδα οτι λέει DCR-F717 και όχι DSC-F717 που είναι το κανονικό της όνομα.

Δεν ξέρω εάν κάνω καλά που το λέω σε εσένα αλλά εάν έχω καταλάβει έχεις κάποια σχέση με το φωτοδεσμό. Εάν δεν έχεις συγνώμη που  ζαλίζω το κεφάλι σου άδικα.

Ιωάννα μου καλημερα και σε σενα

ένας ανθρωπος που βοηθαει, σε καμμια περιπτωση δεν "ζαλίζει".
Εχεις απόλυτο δικαιο για την διορθωση που εκανες και σε ενα προσφατο meeting που ειχαμε με την εταιρεια που εστησε την ολη σελίδα τους ανεφερα μεταξύ αλλων και το λαθακι αυτό καθώς το ειχα δει και προσωπικα.

Ευχαριστω παρα πολύ παντως και να εισαι καλα.

Καταγράφηκε

Μ η  β ε β η λ ώ ν ε τ ε  τ ι ς  Τ έ χ ν ε ς
tanius76
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Έμπνευση, ταξίδι, Έρωτας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 27 Φεβρουάριος 2003, 16:41:12 »

Γεια πείτε μου λοιπόν την γνώμη σας.

Ενδιαφέρομαι για τη fuji finepix s602.
Πήρα τηλέφωνο στο adorama και έμεινα έκπληκτη από την τιμή που μου έδωσαν 650 Ευρώ μαζί με το ΦΠΑ..

Καλύτερη τιμή από όλα τα καταστήματα στα οποία έψαξα εδώ στην Ελλάδα, ακόμη και από κάποια ευρωπαϊκά e-shops.

Διάβασα και τα παραπάνω και με ενδιαφέρει η αγορά αυτή.
Η λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα???
Οποιος έχει εμπειρία με το εν λόγω κατάστημα ας μας πει τι παίζεται....
ευχαριστώ προκαταβολικά
Καταγράφηκε
pdim
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Canon EOS 10D

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 27 Φεβρουάριος 2003, 16:52:12 »

Γεια πείτε μου λοιπόν την γνώμη σας.

Πήρα τηλέφωνο στο adorama και έμεινα έκπληκτη από την τιμή που μου έδωσαν 650 Ευρώ μαζί με το ΦΠΑ..

Καλύτερη τιμή από όλα τα καταστήματα στα οποία έψαξα εδώ στην Ελλάδα, ακόμη και από κάποια ευρωπαϊκά e-shops.

Διάβασα και τα παραπάνω και με ενδιαφέρει η αγορά αυτή.
Η λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα???
Οποιος έχει εμπειρία με το εν λόγω κατάστημα ας μας πει τι παίζεται....
ευχαριστώ προκαταβολικά

Μπορώ να σου πω ότι τον τελευταίο μήνα αγοράστηκαν από φίλους μου 3 ΝΙΚΟΝ 5700 από το ADORAMA μαζί με διάφορα παρελκόμενα (μνήμες, μπαταρίες κ.λ.π.) και είναι όλοι απόλυτα ευχαριστημένοι και από την εξυπηρέτηση και από τις τιμές και από όλα.
Καταγράφηκε

Μηχανή: Canon EOS 10D & Pentax optio S5i
Φακοί: Canon 17-40 f4L & Canon 70-200 f4L & Canon 100 f2.8macro .
Φλας: Speedlite 550EX.
coyote
**
Αποσυνδεδεμένος

Οχι άλλο ΚΑΡΒΟΥΝΟ

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 14 Μάρτιος 2003, 17:24:27 »

Gia to adoram στην κανιγγος και εγώ βλέπω ότι ο τύπος είναι φτηνός πολύ.

Δεν ξέρω για εεγυήση θα πάω να ρωτήσω πάλι αλλά θυμάμε και παλιά ήταν πολύ φτηνός, τόσο που τον θεωρούσανε μέτρο σύγκρισης... Αφου θυμάμαι φίλους μου από επαρχία να με παίρνουν τηλέφωνο να πάω να ρωτήσω για τιμές

Σήμερα έμαθα για canon G3 κοντά στα 820Ε.... Είναι πολύ καλή τιμή για τα μέτρα της Ευρώπης.... (Αμερικής μπορεί να την πάρεις στα 650Ε με τα έξοδα μεταφοράς). Το τελωνείο είναι που θα κάνει τη διαφορά....
Καταγράφηκε

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
A95, A620, FZ28, Kelloggs 35mm
tanius76
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Έμπνευση, ταξίδι, Έρωτας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 14 Μάρτιος 2003, 18:12:11 »

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου με το adorama, αρνητική μάλλον.

Ημουν λοιπόν έτοιμη μετά από μεγάλη έρευνα που έκανα, να την παραγγείλω απο το adorama. Χτες λοιπόν βάζω έναν φίλο μου φωτογράφο να πάρει τηλέφωνο και να ρωτήσει κι αυτός για την τιμή, του είπανε 688 ευρώ, Μπα λέω ανέβηκε μέσα σε μια εβδομάδα?Huh??
Πέρνω το απόγευμα σχεδόν για να την παραγγείλω και μου λέει ο τύπος 750 ευρω΄!!!!!!!!
Οχ αμάν λέω τι λέει τουτος.
Μα του λέω πριν μια εβδομάδα πήρα τηλέφωνο και μου είπατε 650 και το πρωι πήρε ο φίλος μου και του είπατε 688.
Δικαιολογήθηκε κάπως ότι μάλλον τα παιδιά είδανε λάθος κατάλογο ή ίσως την προηγούμενη εβδομάδα να είχαν κάποια προσφορά και να ήταν τέτοια η τιμή...
Για όνομα, είπαμε όχι όμως κι έτσι.
Τέλοσπάντων εμένα πάντως με απότρεψε απο σχεδόν βέβαιη αγορά και καλύτερα γιατί μου την έδωσαν.

Συγνώμη δηλαδή με 750 ευρώ τη παίρνεις και απο ευρωπαικό κατάστημα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ετσι λοιπόν σήμερα αποφάσισα να την πάρω από εδώ από τα Γιάννενα από τον Κανταρέλλη, ο οποίος μου έκανε την καλύτερη τιμή της αγοράς και
και είναι και εξυπηρετικότατοι.
Και το σημαντικό η μηχανούλα άυριο θα είναι στα χέρια μου. ΑΝΥΠΟΜΩΝΩ και θα σας πώ νεότερα σύντομα.

Καταγράφηκε
coyote
**
Αποσυνδεδεμένος

Οχι άλλο ΚΑΡΒΟΥΝΟ

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 15 Μάρτιος 2003, 15:21:03 »

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου με το adorama, αρνητική μάλλον.

Ημουν λοιπόν έτοιμη μετά από μεγάλη έρευνα που έκανα, να την παραγγείλω απο το adorama. Χτες λοιπόν βάζω έναν φίλο μου φωτογράφο να πάρει τηλέφωνο και να ρωτήσει κι αυτός για την τιμή, του είπανε 688 ευρώ, Μπα λέω ανέβηκε μέσα σε μια εβδομάδα?Huh??
Πέρνω το απόγευμα σχεδόν για να την παραγγείλω και μου λέει ο τύπος 750 ευρω΄!!!!!!!!
Οχ αμάν λέω τι λέει τουτος.
Μα του λέω πριν μια εβδομάδα πήρα τηλέφωνο και μου είπατε 650 και το πρωι πήρε ο φίλος μου και του είπατε 688.
Δικαιολογήθηκε κάπως ότι μάλλον τα παιδιά είδανε λάθος κατάλογο ή ίσως την προηγούμενη εβδομάδα να είχαν κάποια προσφορά και να ήταν τέτοια η τιμή...
Για όνομα, είπαμε όχι όμως κι έτσι.
Τέλοσπάντων εμένα πάντως με απότρεψε απο σχεδόν βέβαιη αγορά και καλύτερα γιατί μου την έδωσαν.

Συγνώμη δηλαδή με 750 ευρώ τη παίρνεις και απο ευρωπαικό κατάστημα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ετσι λοιπόν σήμερα αποφάσισα να την πάρω από εδώ από τα Γιάννενα από τον Κανταρέλλη, ο οποίος μου έκανε την καλύτερη τιμή της αγοράς και
και είναι και εξυπηρετικότατοι.
Και το σημαντικό η μηχανούλα άυριο θα είναι στα χέρια μου. ΑΝΥΠΟΜΩΝΩ και θα σας πώ νεότερα σύντομα.

εγω τις διαφορές στην τιμή τις καταλαβαίνω με το σκεπτικό ότι αυτά παίζουν. Ευτυχώς βέβαια όποτε παιρνω εγώ πέφτουν οι τιμές οπότε δεν με πειράζει.....  Grin Grin

Γενικά τόσο μεγάλη διαφορά δεν είναι σωστό.... κάτι αλλο φταίει.
Καταγράφηκε

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
A95, A620, FZ28, Kelloggs 35mm
gf
conservator tempores acti
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Καληνύχτα :)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 07 Απρίλιος 2003, 22:33:09 »

Βρέθηκα στο Carrefour στο Μαρούσι με την 601 στην τσέπη και αυτά που είδα στα φωτογραφικά με έκαναν να μιμηθώ το φίλο Dead Poet και να αρχίσω τη φωτογράφιση:

]
Τί έγινε στο Carrefour βρίσκομαι ή στο Jumbo Bebe  Undecided
Και αυτή η Inus κανούριο μοντέλο και δεν έγραψε τίποτα το dpgr  Huh

Προφανώς η CF 16Mb πωλείται τόσο λόγω της μεγάλης της πλέον συλλεκτικής αξίας....  Wink

Καταγράφηκε

Photo Plugins. Δωρεάν Photoshop plugins για φωτογράφους.
Εξοπλισμός: σώματα: Νikon d7100 | d3100 || φακοί: Nikkor 10-24 3.5-4.5 | Nikkor 35 1.8G | Nikkor 50 1.4 AF D | Helios 81N 50 2.0 |Nikkor 18-200 3.5-5.6G VR | Nikkor 28-200 AF 3.5-5.6 D | Nikkor 55-300 4.5-5.6G | Samyang 500 6.3 mirror + 2x extender
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 12 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: