Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Νοέμβριος 2014, 23:03:16

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Αναπαράσταση προϊστορικού Λιμναίου Οικισμού στη θέση Δισπηλιό, λίμνη Καστοριάς  (Αναγνώστηκε 4737 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Melissa
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« στις: 31 Οκτώβριος 2008, 12:49:14 »

Ο προϊστορικός οικισμός του Δισπηλιού βρίσκεται στη νότια όχθη της λίμνης Ορεστιάδας της Καστοριάς, στο σημείο που ονομάζεται Νησί. Ανακαλύφθηκε το 1932, όταν η στάθμη της λίμνης έπεσε πολύ.
Πριν από 7.500 χρόνια περίπου μία ομάδα ανθρώπων της εποχής διάλεξε τη νότια όχθη της λίμνης Ορεστιάδας της Καστοριάς, για να κτίσει με ξύλα και πηλό ένα χωριό μέσα ή πολύ κοντά στη λίμνη. Η νεολιθική αυτή κοινότητα αντιμετώπισε για εκατοντάδες χρόνια τις προκλήσεις του οικοσυστήματος της εποχής αναπτύσσοντας ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων και έναν ιδιαίτερο πολιτισμό.
Από το 1992 η σκαπάνη του καθηγητή προϊστορικής αρχαιολογίας του ΑΠΘ και υπεύθυνο των ανασκαφών Γ. Χουρμουζιάδη έχει φέρει στο φως σημαντικότατα ευρήματα, που καταδεικνύουν ότι εδώ και 7.000 χρόνια ο προϊστορικός άνθρωπος της περιοχής κατείχε την τεχνογνωσία να ψαρεύει, να κυνηγάει με πρωτοποριακά για την εποχή όπλα και να καλλιεργεί τη γη με εξελιγμένα εργαλεία και το κυριότερο χάρασσε την πρώιμη γραφή σε ξύλο προκείμενου να κάλυψη τις επικοινωνιακές του ανταλλαγές. Στα 150 στρέμματα λιμναίας όχθης που καταλαμβάνει ο χώρος των ανασκαφών ολοκληρώνονται ταυτόχρονα με βάση τα αρχαιολογικά ευρήματα, η διαμόρφωση αρχαιολογικού πάρκου και η φυσική αναπαράσταση μέρους του προϊστορικού οικισμού.
Στο οικομουσείο διαμορφώθηκε μία αναπαράσταση του προϊστορικού Λιμναίου Οικισμού, με καλύβες, πάνω σε ξύλινες πλατφόρμες μέσα στη λίμνη, οι οποίες διαθέτουν σκεύη οικιακής χρήσης και εργαλεία της εποχής, ακριβή αντίγραφα των σκευών που έχουν βρεθεί στις έως τώρα ανασκαφές.

Τα σπίτια του οικισμού, κυκλικά και ορθογώνια, ήταν κατασκευασμένα από ξύλο, βρύα και πηλό και στηρίζονταν πάνω σε ξύλινες πλατφόρμες.

Από τα φυτικά και ζωικά υπολείμματα, καθώς και από τα κινητά αντικείμενα που αποκαλύφθηκαν (αγγεία, εργαλεία, κλπ.) συμπεραίνουμε πως η οικονομική ζωή της κοινότητας βασιζόταν στην γεωργία, την κτηνοτροφία, το κυνήγι και το ψάρεμα.

Πολλά αγκίστρια από κόκκαλο και τα υπολείμματα μιας βάρκας πανομοιότυπης με αυτές που χρησιμοποιούνται από τους ψαράδες της Καστοριάς μέχρι σήμερα, αποτελούν απόδειξη για τις αλιευτικές μεθόδους που ακολουθούνταν.

Η σύγχρονη αναπαράσταση του λιμναίου οικισμού παρέχει ένα θαυμάσιο μέσο ώστε να κατανοήσουμε τις μεθόδους κατασκευής των νεολιθικών σπιτιών.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Οκτώβριος 2008, 12:54:42 από Melissa » Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (12):
Melissa
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 31 Οκτώβριος 2008, 15:09:39 »

Όμορφες φωτογραφίες Melissa thumbs up thumbs up thumbs up Και εξαιρετικά ενημερωτικά τα κείμενά σου.
Το έχω επισκεφτεί αρκετές φορές το Δισπηλιό. Πριν 3 χρόνια η κόρη μου "έσκαβε" εκεί με τον κ. Γ. Χουρμουζιάδη

Σοβαρά; Ήταν εκεί η κόρη σου; Ειδαμε πολλές φωτογραφιες με νεους επιστημονες που ασχολιοντουσαν με πολυ μεγαλο ζηλο. Ηταν ολοι χαρουμενοι και μια κοπελλα ειχε μια ταμπελιτσα που εγραφε: "Μαμα με βλεπεις;" Μπορει να ηταν και η κορη σου αναμεσα τους.
Μπραβο του παντως. Πολυ καλη δουλεια και πολυ ωραιος χωρος. Αξεχαστη θα μου μεινει αυτη η επισκεψη
« Τελευταία τροποποίηση: 07 Φεβρουάριος 2009, 13:44:11 από Melissa » Καταγράφηκε
Frankzappatistas
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

What's The Ugliest Part Of Your Body?

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 31 Οκτώβριος 2008, 15:27:27 »

.....και το κυριότερο χάρασσε την πρώιμη γραφή σε ξύλο

Όταν είχα επισκεφθεί το χώρο πριν τρία χρόνια, ο ξεναγός ανέφερε ότι η γραφή αυτή ίσως είναι δήγμα γραφής της Πελασγικής γλώσσας, καμία όμως επιστημονική τεκμηρίωση δεν υπάρχει ακόμη.

Μάλλον έκανε λάθος
http://en.wikipedia.org/wiki/Dispilio_Tablet
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Οκτώβριος 2008, 16:02:46 από Frankzappatistas » Καταγράφηκε
friedlich
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 06 Φεβρουάριος 2009, 16:09:47 »

Βρήκα χρόνο και ξεχώρισα από το αρχείο μου μερικές φωτογραφίες από τον χώρο που είχα επισκεφθεί και εγώ και μου είχε κάνει πραγματικά εντύπωση.

Έπεσα σε βαριά χειμωνιάτικη μέρα με ομίχλη, αλλά αυτό μπορεί να είναι και καλό.  Wink

Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Melissa
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 07 Φεβρουάριος 2009, 13:47:41 »

Βρήκα χρόνο και ξεχώρισα από το αρχείο μου μερικές φωτογραφίες από τον χώρο που είχα επισκεφθεί και εγώ και μου είχε κάνει πραγματικά εντύπωση.

Έπεσα σε βαριά χειμωνιάτικη μέρα με ομίχλη, αλλά αυτό μπορεί να είναι και καλό.  Wink

Οπωσδήποτε τους ταιριάζει η ομίχλη. Μην το συζητάς!  thumbs up thumbs up thumbs up thumbs up
Καταγράφηκε
friedlich
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 07 Φεβρουάριος 2009, 16:05:39 »

Το ομιχλώδες τοπίο τους δίνει λίγο παραπάνω παλαιότητα μάλλον.  Grin

Ευχαριστώ για τα σχόλια.   Smiley
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: