Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Οκτώβριος 2014, 23:19:46

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 ... 39 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Επάγγελμα: Φωτογράφος  (Αναγνώστηκε 59925 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nikos K
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #405 στις: 14 Ιούνιος 2011, 14:34:41 »

Προσωπικά μιλώντας ο καλός φωτογράφος φαίνεται το τι τραβάει η κάμερα του και όχι το πόσες ώρες περνάς στο Photoshop...
Πέραν από ένα στάδιο φωτομάγαζου σταματάει να είναι φωτογραφία και είναι γραφιστική...

Πραγματι κατα την γνωμη σου αυτος μπορει να ειναι ο καλος φωτογραφος οπως παλι κατα την γνωμη σου καλος φωτογραφος μπορει να ειναι αυτος που δεν χρησιμοποιει καθολου photoshop , εδω ομως μιλαμε για Επαγγελματιες φωτογραφους  Wink
Επαγγελματιας φωτογραφος ειναι αυτος που καταφερνει να κατανοησει της απαιτησεις του πελατη του και να παραδωσει (κατοπιν αμοιβης) εικονες που πληρουν τις προσυμφωνημενες απαιτησεις και ειναι καταλληλες για εμπορικη η προσωπικη εκμεταλευση.
Συνεπως ο φωτογραφος ο επαγγελματιας κρινεται απο την τελικη εργασια του που αυτη μπορει να ειναι προιον αναλογικη-ψηφιακης φωτογραφιας, επεξεργασμενη η οχι , με μονταζ η χωρις μονταζ και οτιδηποτε αρκει να πραγματοποιησει στο μεγιστο τις απαιτησεις της πελατη που σου αναθετει την εργασια.
Συνεπως αν καποιος μπορει μεσα απο πολλες ωρες στο photoshop να παραδωσει μια εικονα αρτια για της αναγκες της αναθεσης αυτο ειναι περα για περα επαγγελματικο. Να σημειωσω επισης οτι η καλη επεξεργασια μπορει να περασει απαρατηρητη ακομα και στους επαγγελματιες του ειδους Wink

Διαβαζω αρκετα "κουλα" εδω μεσα απο ορισμενους που θελουν να πανε διπλα σε εναν συνοικιακο φωτογραφο η εναν φωτογραφο μυστηριων για να γινουν....φωτογραφοι  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.....
Μαλλον αυτος ειναι ο τροπος που αντιμετωπιζεται δεκαετιες τωρα η φωτογραφια στην Ελλαδα δεδομενου οτι σε πολλες χωρες της Ευρωπης αλλα και του κοσμου η φωτογραφια ειναι προιον πολυετων σπουδων και μακροχρονιας πρακτικης διπλα σε αναγνωρισμενους φωτογραφους του ειδους τους(μοδα,ρεπορταζ,διαφημηση,μυστηρια,βιομηχανικη φωτογραφια,εργων τεχνης,εργαστηριακη φωτογραφια, κλπ κλπ) και σε πολλες των περιπτωσεων η φωτογραφια ανηκει στις σχολες καλων τεχνων .
Περα απο το εμφυτο ταλεντο που μπορει να εχει καποιος στην παραγωγη εικονων υπαρχουν 1002 πραγματα που καλειται να μαθει και να αντιμετωπισει στον χωρο αυτο αν θελει να μπορει να σταθει με σχετικη αξιοπρεπεια απεναντι στους υπολοιπους Ευρωπαιους και Αμερικανους συναδελφους. Wink

Με απλα λογια σου απανταω εμεσσως πλην σαφως για την συμπεριφορα του επαγγελματια που ανεφερες πιο πανω αφου ειναι προφανες οτι ειναι προιον αυτης της καταστασης και στερειται παιδειας.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιούνιος 2011, 14:39:32 από Nikos K » Καταγράφηκε
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

έχουμε καταστρέψει την Τέχνη ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #406 στις: 14 Ιούνιος 2011, 17:16:52 »

Αγαπητε snp είμαι φίλος έτσι για τα πρακτικά..

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λές και το ασπάζομαι ...!!
Αλλά...
Δεν θες κάποιον να είναι μαζί σου ...
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΕΙΣΑΙ..!!

Αλλά θεωρώ χαζομάρα κάποιον που απλά θέλει να μάθει κάποια πράγματα και μάλιστα να σε βοηθήσει αμισθοί να μην τον "εκμεταλλευτείς"...
Έξαλλου μόνος μου σου λέω "εκμεταλλεύσουμε" γιατί και εσύ κερδίζεις - το στήσιμο τον flash που εσύ βαριέσαι - και εγώ μαθαίνω για προσωπική ευχαρίστηση..

Το ότι έχουν σφίξει τα ζωνάρια το δέχομαι , το ασπάζομαι και το εκτιμώ...
Αυτό όμως δεν κάνει κάποιον φωτογράφο καλό επειδή έχει ψ περισσότερες δουλειές απο τον άλλο φωτογράφο που έχει χ λιγότερες δουλειές..

Προσωπικά μιλώντας ο καλός φωτογράφος φαίνεται το τι τραβάει η κάμερα του και όχι το πόσες ώρες περνάς στο Photoshop...
Πέραν από ένα στάδιο φωτομάγαζου σταματάει να είναι φωτογραφία και είναι γραφιστική...

δεν καταλαβες τι εννοω...
εννοω οτι δεν πρεπει να σε παραξενευει η συμπεριφορα του φωτογραφου αυτου απεναντι σου αφου μαλον ειναι τησ προηγουμενησ (εποχης) σχολης.

τωρα σχετικα με το ποιος ειναι καλος διαφωνουμε γιατι κι εγω καθομαι με τις ωρες στο φωτοσοπ αλλα οχι κανοντας γραφιστικη.
απλα δινοντας το ΣΩΣΤΟ και επιθυμητο αποτελεσμα. χαιρετάω
Καταγράφηκε

πωλειται  Canon EF 70-200mm f/4L IS USM -> 800 e
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=52020.0
VagelisMaria
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #407 στις: 14 Ιούνιος 2011, 21:18:24 »

Αγαπητέ Φίλε (φαντάζομαι μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ Φίλο) Νικόλα...

Σε όσα μου έχετε απαντήσει και εσύ και ο Φίλος SNP με βρίσκεται κάθετα σύμφωνο μαζί σας και ουχί απέναντι σας...

Πάντα όμως υπάρχει ένα αλλά....

Θα μου επιτρέψετε να επιμείνω στην άποψη μου ότι η φωτογραφία (όπως λέει και η ίδια λέξη ...γράφω με φως) παραμένει φωτογραφία όσο είναι μέσα στις μνήμες ή όσο είναι μέσα στο καρούλι για όσους τραβάνε αναλογικά..

Δέχομαι ελαφρές διορθώσεις στο πρωτογενές υλικό για την επίτευξη καλύτερου αποτελεσμάτος ...Αλλά μέχρι εκεί...

Δεν ξέρω πόσοι και δεν θέλω να μάθω αλλά πιστεύω ότι αρκετοί φωτογράφοι μυστηρίων έχουν ξεκινήσει μαθαίνοντας την δουλειά από κάποιον παλαιότερο και μάλιστα είναι και ο ποιό εύκολος τρόπος την στιγμή που η παιδεία που παρέχεται όσον αφορά την φωτογραφία είναι μάλλον ανύπαρκτη εαν εξαιρέσουμε το ένα και μοναδικό (νομίζω) ΤΕΙ.

Το ξαναλέω ...
Δεν θες να με έχεις δίπλα σου μαγκιά σου και μπράβο σου...
Αλλά μην προσπαθείς να με πιάσεις κότσο ρε φίλε γιατί δεν είσαι εσύ ποιο έξυπνος απο εμένα..(Μιλάω σε πρώτο πρόσωπο αλλά δεν απευθύνομαι σε κάποιον εδώ μέσα προσωπικώς..)

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ...
Να μάθω πως να βγάζω καλύτερες φωτογραφίες όμως ναι το θέλω..
Δεν ντρέπομαι να δείξω τις φωτό μου σε οποιονδήποτε φίλο/φίλη εδώ μέσα για να με κρίνει...Μόνο μέσα απο κρίσεις άλλων θα γίνω καλύτερος.....
Εξάλλου κανείς μας δεν γεννήθηκε με την ΦΜ στο χέρι...

Νοσηλευτής (Άνεργος) είμαι και ξέρω καλά ότι δεν κρατάνε τίποτα τα βρέφη στα χέρια τους όταν γεννιούνται..!!!  Tongue Tongue Tongue

Καταγράφηκε
Nikos K
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #408 στις: 14 Ιούνιος 2011, 21:46:12 »

Σωστα τα λες φιλε μου δεν διαφωνω.
Απλα στην επαγγελματικη φωτογραφια τα πραγματα αλλαζουν δραματικα.
Καθε μεσο ειναι ενα επιπλεον βελος στην φαρετρα.
Κατα τα αλλα με την στενη ενοια της λεξης "φωτογραφια" κι εγω συμφωνω πως η ψηφιακη φωτογραφια δεν ειναι φωτογραφια αφου δεν προερχεται απο φωτοχημικες διεργασιες.  Smiley
Καταγράφηκε
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #409 στις: 14 Ιούνιος 2011, 23:43:55 »

.............

Το ξαναλέω ...
Αλλά μην προσπαθείς να με πιάσεις κότσο ρε φίλε γιατί δεν είσαι εσύ ποιο έξυπνος απο εμένα..(Μιλάω σε πρώτο πρόσωπο αλλά δεν απευθύνομαι σε κάποιον εδώ μέσα προσωπικώς..)

πρωτα απ ολα σε επιασε ηδη κοτσο αφου τον βοηθησες και ΔΕΝ  σε βοηθησε.
και πες μου ο μαστρο-νικος ο φωτορεπορτερ στην κατω χωρα ... πως να ειναι σιγουρος οτι εσυ εισαι απλα ενασ "βλαμενος" με την μηχανη στο χερι και οχι κανας "μπερμπαντης" που θα ανοιξεις μαγαζι αντικρυ του ?  ωχ το μάτι μου
Καταγράφηκε

thangeol
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #410 στις: 15 Ιούνιος 2011, 00:00:26 »

και οχι κανας "μπερμπαντης" που θα ανοιξεις μαγαζι αντικρυ του ? 

πιστεύεις πως ένας φωτογράφος με εμπιστοσύνη στην τέχνη - δουλειά του θα είχε πρόβλημα να ανοίξει κάποιος απέναντί του ;
λίγο απο  μπακάλικο της γειτονιάς μου θυμίζει αυτό ....
με όλο το σεβασμό ....
Καταγράφηκε

ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΤΑΣΗ , Η ΤΑΞΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΑΞΙΑ , Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ. Μ0ΝΑΔΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ Η ΖΩΗ!!

Η ΤΕΧΝΙΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ

" ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΛΗΣΤΕΙΑ ΜΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ "   Μπρεχτ

http://www.retzonis-images.com
VagelisMaria
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #411 στις: 15 Ιούνιος 2011, 00:51:42 »

.............

Το ξαναλέω ...

πρωτα απ ολα σε επιασε ηδη κοτσο αφου τον βοηθησες και ΔΕΝ  σε βοηθησε.
και πες μου ο μαστρο-νικος ο φωτορεπορτερ στην κατω χωρα ... πως να ειναι σιγουρος οτι εσυ εισαι απλα ενασ "βλαμενος" με την μηχανη στο χερι και οχι κανας "μπερμπαντης" που θα ανοιξεις μαγαζι αντικρυ του ?  ωχ το μάτι μου

Είμαι ένας "βλαμένος" με την μηχανή στο χέρι....

Όπου και εαν παώ η D300 είναι μαζί μου με ένα τον 28-300
Και συνεργάζομαι αφιλοκερδώς με τοπικό site και εδώ που τα λέμε ο ιδιοκτήτης του site το μόνο που μπορεί και μου προσφέρει είναι εισιτήρια συναυλιών όταν θέλω να πάω με την υποχρέωση να του φέρω 5 - 10 φωτογραφίες και μου βγάζει και την απαραίτητη άδεια - μιλάμε για ειδησεογραφικό τοπικό portal....

Τόσο εύκολο είναι στο κάτω κάτω να ανοίξουμε ένα μαγαζί ρε παιδιά και να λέμε ΠΩ ΠΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ ΧΑΛΙΑ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕΣ ΜΕ ΔΥΟ ΚΕΦΑΛΙΑ...

Και παραδέχομαι ότι όντως με έπιασε "κότσο" γιατί έτσι είναι..
Καταγράφηκε
uokhoj
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #412 στις: 15 Ιούνιος 2011, 10:23:50 »

Τόσο εύκολο είναι στο κάτω κάτω να ανοίξουμε ένα μαγαζί ρε παιδιά και να λέμε ΠΩ ΠΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ ΧΑΛΙΑ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕΣ ΜΕ ΔΥΟ ΚΕΦΑΛΙΑ...

Και παραδέχομαι ότι όντως με έπιασε "κότσο" γιατί έτσι είναι..

Αγαπητέ VagelisMaria,
δεν νομίζω ότι πιάστικες "κώτσος", γιατί από τη συγκεκριμένη συνεργασία κέρδισες και εσύ κάτι. Κι αν αυτό το κάτι δεν είναι οι γνώσεις που επιθυμούσες τουλάχιστον κέρδισες μία κριτική. Τι εννοώ?
Κοίτα, για να σταματήσει τη συνεργασία μαζί σου σημαίνει ότι είτε δεν είσαι καλός οπότε δεν μπορείς να τον βοηθήσεις, είτε ότι είσαι τόσο καλός οπότε φοβάται την εξέλιξη σου σε σχέση με το δικό του μέλλον.
Ασχετα με το τι λες εσύ, κανείς δεν μπορεί να υπογράψει ότι κάποια στιγμή δεν θα θελήσεις να κάνεις το hobby επάγγελμα. Και γιατί να μη το κάνεις δηλαδή? Αν είσαι καλός και αξίζεις θα βγουν όλοι κερδισμένοι. Ο σωστός επαγγελματίας δε φοβάται τον ανταγωνισμό αλλά εξελίσσεται και βελτιώνεται ετσι ώστε να τον ξεπερνάει ή σε μισθώνει και δίνει ένα καλύτερο αποτέλεσμα στον πελάτη του.
Αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου είναι να συνέχιζα τις προσπάθειες με άλλον συνεργάτη. Μπορεί να είναι λίγο δύσκολο (είναι δύσκολες οι οικονομικές συγκυρίες)  αλλά κάποια στιγμή θα βρείς κάποιον που δεν θα φοβάται να μοιραστει τις γνώσεις του μαζί σου σε αντάλλαγμα για τις δωρεάν υπηρεσίες σου. Κάποτε όλοι έτσι μάθαιναν τη δουλειά.
Φιλικά Γιάννης.
Καταγράφηκε
homo photographicus
Αποσυνδεδεμένος

μέλος του DPGR.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #413 στις: 15 Ιούνιος 2011, 11:30:57 »

Να μάθω πως να βγάζω καλύτερες φωτογραφίες όμως ναι το θέλω..

Νοσηλευτής (Άνεργος)

Είμαι ένας "βλαμένος" με την μηχανή στο χέρι....

Όπου και εαν παώ η D300 είναι μαζί μου με ένα τον 28-300
Και συνεργάζομαι αφιλοκερδώς με τοπικό site και εδώ που τα λέμε ο ιδιοκτήτης του site το μόνο που μπορεί και μου προσφέρει είναι εισιτήρια συναυλιών όταν θέλω να πάω με την υποχρέωση να του φέρω 5 - 10 φωτογραφίες και μου βγάζει και την απαραίτητη άδεια - μιλάμε για ειδησεογραφικό τοπικό portal....

Καλά όλα αυτά τα θεωρητικά, αλλά μάλλον διαφαίνεται (και μάλιστα πολύ-πολύ καθαρά) οτι προσπαθείς να μπής στον κλάδο, εκμεταλλευόμενος έτοιμη γνώση που απέκτησαν άλλοι αφιερώνοντας πολύ χρόνο.

Λές οτι θέλεις να μάθης να τραβάς καλές φωτογραφίες...αλλά αυτό που κυνηγάς, δεν ονομάζεται καλή φωτογράφιση, αλλά φωτογραφία στούντιο...γάμου κλπ και είναι επαγγελματική.

Αν θέλεις να μάθης να βγάζης απλά καλές φωτογραφίες (χρόνο έχεις πολύ μιά και είσαι άνεργος) πήγαινε σε σεμινάρια και σύχναζε σε διάφορα ''στέκια'' που έχουν οι ερασιτέχνες και μην μπλέκεσαι με τους επαγγελματίες.

Μην τα θέλεις όλα δικά σου. Όταν είσαι κάπου γιά να ''δής γιά την πλάκα σου'' δυό πράγματα, κοιτάς το πώς στήνεται ένα σκηνικό, αλλά δεν θα σου δείξουν και πχ. και τις ρυθμίσεις που κάνουν ή όλα στο κάτω-κάτω τα μικρά (αλλά τελικά μεγάλα πράγματα) που κάνουν μιά απλή φωτογραφία πολύ-πολύ καλή ή το ποιά και το γιατί είναι η διαφορά αν κάνης φωτογράφιση τραβώντας από μιά διαφορετική γωνία ή διαφορετικό ύψος ανάλογα με το θέμα, τον φωτισμό και ιδιομορφίες του.

Βλέπεις και εγώ δεν είμαι επαγγελματίας, αλλά παίρνω μιά φωτογραφία όπως ακριβώς την θέλω χωρίς να έχω ρωτήση κανέναν του κλάδου.

« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιούνιος 2011, 11:33:02 από latol » Καταγράφηκε

Μην κάνετε ''ψυχανάλυση'' της φωτογραφίας. Εγώ είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος και εσείς δεν είστε επαγγελματίες κριτικοί.

Μιά φωτογραφία, λέει περισσότερα από 1000 λέξεις.
Όταν λοιπόν κάποιος λέει τί θέλει να πή μιά φωτογραφία, είναι μόνον....όταν αυτή δεν λέει τίποτα.

http://enasaplosfotografos.blogspot.com/
huskyknout
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #414 στις: 15 Ιούνιος 2011, 14:03:06 »

Φιλε VagelisMaria οποιον μαστορα ρωτησεις θα σου πει το ιδιο πραγμα η δουλεια δεν μαθαινεται... αλλα κλεβεται... χαριζεται μονο απο ερασιτεχνη σε ερασιτεχνη και σαν τετοιος θα σου μιλησω.Καταρχην για αφλασο μελετησε την δουλεια αλλων φωτογραφων σε site οπως το PBASE το Flickr αλλα και το DPGR στα οποια αναγραφεται και το EXIF των φωτογραφιων και στα οποια υπαρχουν πολυ πολυ καλοι φωτογραφοι, οσο αφορα στουντιο φωτισμο και φωτισμους μυστηριων εκει πηγαινεις στο strobist.com και ανακαλυπτεις πραγματικα την Αμερικη, ακομα και φωτογραφοι "επαγγελματιες" μπορουν να μαθουν απο εκει, τελος αφου αγορασεις και τον καταλληλο εξοπλισμο (studio flash, soft box κλπ)... εξασκηση εξασκηση εξασκηση, ή trial and error οπως το λενε, ειδικα με τις digital ειναι και δωρεαν. Βαλε την Maria για μοντελο και ξεκινα καδραρισματα και φωτισμους-δεν ειναι τοσο ευκολο, οσο ακουγεται- .Εχε παντα υποψη οτι φωτογραφια=φως μαθαινεις να το διαβαζεις οπως ενας μουσικος ξερει τι τονο θα βγαλει η καθε νοτα στο οργανο του πριν την ακουσει.

Αποψη μου ειναι να δημοσιευσεις και μερικες φωτο στο forum στην κριτικη φωτογραφειων για να παρεις αλλες αποψεις για την τεχνικη και το βλεμα σου, αν εχεις το δευτερο μην φοβασαι το πρωτο, οταν οι γνωστοι διασημοι φωτογραφοι τραβαγαν με manual leica μηχανες το μονο που ειχαν ηταν η "ματια" και το συναισθημα.

Κατι αλλο ξεκαθαρισε σε τι θες να εξειδικευθεις -ειτε ερασιτεχνικα ειτε ημιεπαγγελματικα ειτε επαγγελματικα- καμια μα καμια σχεση πχ ο φωτογραφος μοδας με τον φωτογραφο στουντιο- δρομου- τοπιων κλπ (παρεπιπτοντος δεν νομιζω να ηθελαν πολλες νυφες τον Bresson για κυριο φωτογραφο στον γαμο τους). Παντως το μονο που συνδιαζει αρκετα πραγματα μαζι ειναι ο φωτογραφος γαμων, που πρεπει να ξερεις πολυ λιγο απο τοπια(πχ εκκλησια) λιγο απο still life(βερες, λουλουδια, στολισμοι νυφικο κλπ) αρκετα απο studio και παρα πολυ απο ρεπορταζ(κατ εμε) ισως κατα αλλους καθολου.

Επισης συμαντικοτατο ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ και μην ΑΠΟΘΑΡΥΝΕΣΑΙ για κανενα λογο δεν σε αφηνει να σκεφτεις και ειναι συνταγη για αποτυχια σε οτιδηποτε ποσο μαλον στην φωτογραφια που ειναι η τεχνης της στιγμης.

Και επι του πρακτεου αν εχεις την D300 τα must για αρχη ειναι:
Sb600
Nikkor 18-70
Nikkor 55-200 VR
Nikkor 50 1.8

Καλη τυχη και στελνε δειγματα.

Καταγράφηκε

Canon 5D grip, Canon 28 F2.8, Canon 50 F1.4, Canon 100 F2.8 Macro, J135 F4, Nissin 866ii, Nissin 622ii, Canon 430 EXII.

Nikon D600 grip, Tamron 28-75 F2.8, Tamron 17-35 F2.8-F4, Nikon 28 F1.8G, Nikon 35 F1.8G, Nikon 50 F1.8D, Nikon 85 F1.8G, Metz 48.

Nikon FM, Tokina 28-70, Nikon 50 Ai Pancake

Sony Nex F3 kit

Olympus SP801 UZ
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
VagelisMaria
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #415 στις: 15 Ιούνιος 2011, 19:37:09 »

Καταρχήν σαφώς και δεν απαντώ στα μηνύματα σας για να σπαμάρω και να αποκτήσω δικαιώματα πωλήσεων...

Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές / παροτρύνσεις σας και να είστε σίγουροι ότι δεν πέφτουν στο κενό και όλες αξιολογούνται και κρατώ αυτές που θέλω γιατί ίσως κάποιες να μην με βρίσκουν σύμφωνο.

Δεν είχα σκοπό να ανοίξω κατάστημα αλλά και ούτε έχω σκοπό να ανοίξω γιατί δεν ενδιαφέρομαι να γίνω επαγγελματίας σε αυτόν τον κλάδο και ίσως τελικά έκανα λανθασμένη επιλογή επιλέγοντας να μάθω δίπλα σε φωτογράφο μυστηρίων.
Και λέω ότι έκανα λάθος γιατί εφόσον δηλώνω ότι δεν επιθυμώ να γίνω καταστηματάρχης (άλλο φωτογράφος και άλλο καταστηματάρχης φωτογραφείου ..για εμένα πάντα) διάλεξα λάθος τρόπο να κυνηγήσω την λόξα μου.

Βρήκα στην Λαμία την Φωτογραφική Ομάδα της πόλης και παρέχουν δωρεάν σεμινάρια γενικότερης φωτογραφικής τέχνης και σαφώς τον Σεπτέμβριο που ξαναμαζεύονται θα μπω στην παρέα τους. Ήδη μίλησα μαζί τους και με χαρά δέχονται νέα μέλη.

Όντως για να μην θέλει να συνεργαστεί μαζί μου ο εν λόγω μπορεί να είμαι χάλιας τόσο που να μην βλέπονται ή μπορεί να είμαι καλός και να φοβάται ότι μπορεί κάποια στιγμή να γίνουμε ανταγωνιστές (;;Wink
Κάπου εδώ γελάμε και εξηγούμαι ...μα καλά - ερωτώ επειδή δεν ξέρω - τόσο εύκολο είναι να ανοίξεις ένα κατάστημα και να αγοράσεις όλα τα απαραίτητα για να είσαι σε ένα καλά τεχνικό επίπεδο;;; Δεν νομίζω ότι είναι πάμφθηνα ρε παιδιά...

Εαν είμαι χάλιας οκ κακώς μιλάω τόσο καιρό...
Αλλά εαν είμαι μέτριος και επιδέχομαι βελτιώσεις και ας πούμε ότι έγινα καλός  - και ας γίνω λίγο αλαζονικός - ας πούμε ότι έγινα πολύ καλός , τι έχει να φοβάται ένας καλός επαγγελματίας από τον ανταγωνισμό;;;;
Ο Θεός δεν ξημερώνει για όλους μας;;   Στο κάτω κάτω δεν του είπα να μου πει και τι ρυθμίσεις βάζει στον γάμο ή στην βάφτιση ή δεν ξέρω εγώ που αλλού γιατί είμαι σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις αλλάζουν από μυστήριο σε μυστήριο...

Στο κάτω κάτω αυτό που έμαθα στην πρώτη φάση είναι ότι βάζεις ρυθμίσεις / κλειδώνεις / πυρ κατά βούληση...Αυτό το πράγμα εμένα δεν με ικανοποιεί...
Θα μου πείτε ότι το μυστήριο το κυνηγάς και δεν μπορείς να μην τρέχεις μαζι με το μυστήριο ..Σωστά θα συμφωνήσω αλλά και πάλι δεν μπορεί να είναι τόσο απλά τα πράγματα...!!

Τέλος πάντων...
Σαφώς και θα ανεβάσω φωτογραφίες μου στα εν λόγω νήματα για κριτική.
Δεν φοβάμαι την κριτική και γιατί να την φοβηθώ άλλωστε;;

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας και φυσικα του διαχειριστές του dpgr.gr που με ανέχονται

Καταγράφηκε
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #416 στις: 15 Ιούνιος 2011, 22:52:54 »

ΦΙΛΕ ΜΟΥ
δεν ξερω αν με εχεις παρεξηγησει
εγω φιλικα μιλαω και προσπαθω να σε βαλω στο "κλιμα" της νοοτροπιας...

οταν λεω οτι ο Μαστρο-Νικος δεν ξερει αν θα ανοιξεις μαγαζι απεναντι του
εννοω οτι ισως εσυ να το βλεπεις παραλογο αλλα πολλοι απο τους παλιους
δεν σου δειχνουν ουτε τι μπαταριες βαζουν στο φλας τους
ακριβως επειδη φοβουνται οτι θα τους παρεις την δουλεια ,
λες και θα μπορουσαν ποτε να αλλαξουν την ροη των πραγματων μ αυτον τον τροπο.
κι εγω στην αρχη ετσι ξεκινησα αλλα απο καποιο σημειο και περα..
..συνεχιζεις μονος σου.

...απο καποιο σημειο και περα φευγεις απο την παρεα των ερασιτεχνων
που εχουν και μια αλληλεγγυη και μπαινεις στον ανταγωνισμο του επαγγελματος.

και λογω πληθωρας προσφορας (λογω ευκολιας της ψηφιακης μηχανης)
αλλα περιορισμενης ζητησης (ειδικα στην εποχη της κρισης)
τα περιθωρια ειναι πολυ στενα.
(τελευταια ειδα "φωτογραφο" να τραβαει γαμο με D-700 και να δινει τετοιο αισχος στον πελατη του που εγω θα τον εφτυνα. και ηθελε και να ΠΛΗΡΩΘΕΙ !!!
πηρε μια μηχανη και εγινε επαγγελματιας !!!)

και οταν λεω "βλαμμενος με την μηχανη στο χερι" δεν το λεω υποτιμητικα...

Καταγράφηκε

κούκου
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #417 στις: 15 Ιούνιος 2011, 22:55:09 »

και οχι κανας "μπερμπαντης" που θα ανοιξεις μαγαζι αντικρυ του ? 

πιστεύεις πως ένας φωτογράφος με εμπιστοσύνη στην τέχνη - δουλειά του θα είχε πρόβλημα να ανοίξει κάποιος απέναντί του ;
λίγο απο  μπακάλικο της γειτονιάς μου θυμίζει αυτό ....
με όλο το σεβασμό ....

συγνωμη που παρεξηγησες ... αλλα πεφτει πολυ παρεξηγηση εδω....

μηπως να ξαναδιαβαζες τι ακριβως εγραψα συσχετιζοντας το και με τα προηγουμενα HuhHuhHuh?

αν ειναι να γραφουμε 10 γραμμες και να εξηγουμε με αλλες 100 ...   ωχ το μάτι μου
Καταγράφηκε

viewmaster
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #418 στις: 16 Ιούνιος 2011, 02:52:14 »

Ισως κοβω τη ροη της επικοινωνιας πηγαινοντας...στην αρχη.

Αλλα θεωρω οτι ειναι σημαντικη πρωτα απο ολα η εννοια του επαγγελματος...

Επάγγελμα κατα τη γνωμη μου ειναι η συγκεκριμένη εργασία που κάνει κάθε άνθρωπος, για να ζήσει. Το επαγγελμα ως ασχολια εχει ως σκοπο την εξιδικευση και ως στοχο τις ποιοτικες υπηρεσιες προς τους ενδιαφερομενους. Ετσι διαμορφωνεται μια κοινωνια με ανθρωπους που ασκουν επαγγελματα με ειδικες γνωσεις ωστε να καλυπτονται οι αναγκες, να υπαρχει αναπτυξη και οσοι εργαζονται να αμοιβονται για να καλυπτουν με τη σειρα τους τις προσωπικες τους αναγκες...

Ως εδω ολα καλα...

Το προβλημα ξεκιναει οταν υπαρχει περισσοτερη προσφορα απο οτι ζητηση.
Αυτο συμβαινει οταν ενα επαγγελμα ειναι κορεσμενο και παραλληλα εισβαλουν αλεξιπτωτιστες οι οποιοι προσπαθουν να παρουν μερος της πιτας...

Και αν παμε στο διαταυτα...

Κατ'αρχην θεωρω οτι υπαρχει ενα διαχωρισμος στην ιδιοτητα του Φωτογραφου.

Ο ερασιτεχνης φωτογραφος που δεν το κανει επαγγελμα αλλα χομπι και ο επαγγελματιας φωτογραφος που ζει απο αυτο.

Το προβλημα ειναι στο οτι τις εννοιες αυτες καποιοι δεν τις διαχωριζουν.

Ετσι ο ερασιτεχνης κανονικα δεν ζει απο αυτο αρα δεν εχει ΑΦΜ, δεν πληρωνει ΤΕΒΕ, δεν πληρωνει ενοικιο για την εδρα του δεν εχει να πληρωσει ηλεκτρικο, τηλεφωνο, κοινοχρηστα, νερο, ΦΠΑ, λογιστη κλπ

Δεν αγγιζω το κομματι της αρτιοτητας ενος φωτογραφου απλα καταγραφω καποια τυπικα δεδομενα.Το αν ενας ερασιτεχνης ειναι καλυτερος η χειροτερος αυτο πρακτικα θα φανει καλως η κακως.

Απο την αλλη υπαρχει ο επαγγελματιας φωτογραφος ο οποιος εχει κανει εναρξη στην εφορια εχει μαγαζι, στουντιο, εδρα το σπιτι του δεν παιζει ρολο...και ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις του προς το κρατος και προσπαθει να επιβιωσει.

Δεν ξερω τι συμβαινει πραγματικα με αυτο το επαγγελμα...

Αν υπηρχε η αδεια ασκησεως επαγγελματος πιστευω οτι ολα θα αλλαζανε...

Καταγράφηκε

Photography : The Art Of Light
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Κώστας Κ
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #419 στις: 16 Ιούνιος 2011, 09:28:35 »

Κατ'αρχην θεωρω οτι υπαρχει ενα διαχωρισμος στην ιδιοτητα του Φωτογραφου.

Ο ερασιτεχνης φωτογραφος που δεν το κανει επαγγελμα αλλα χομπι και ο επαγγελματιας φωτογραφος που ζει απο αυτο.

Το προβλημα ειναι στο οτι τις εννοιες αυτες καποιοι δεν τις διαχωριζουν.
Μια πρόσθετη παράμετρος που δεν αναφέρεις και που χαλάει τον ξεκάθαρο διαχωρισμό, είναι ότι η φωτογραφία είναι επίσης καλλιτεχνική δημιουργία και επομένως ανοιχτή σε όλους με δικαίωμα αμοιβής σε μη επαγγελματική βάση, όπως η λογοτεχνία και η ζωγραφική. Επαγγελματική φωτογραφία δεν είναι μόνο γάμοι και βαπτίσεις (το χρυσορυχείο της περασμένης εικοσαετίας), όπως ερασιτεχνική δεν είναι μόνο οικογενειακές στιγμές.

Μάλιστα το ιδιαίτερα περίπλοκο (σοβιετο-οθωμανικής εμπνεύσεως) φορολογικό μας σύστημα, αναγνωρίζοντας ότι το καθεστώς αυτό υπάρχει σε αρκετές δραστηριότητες, έχει κάποιες διατάξεις με τις οποίες προσπαθεί να καλύψει τις αμοιβές προς μη επιτηδευματίες (απόδειξη δαπάνης).

Όσο για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά έχουμε αναλάβει υποχρέωση να περιορίσουμε τέτοιες διατάξεις στις απολύτως αναγκαίες, παρόλο που η κυβέρνηση στο θέμα αυτό κάνει ένα βήμα εμπρός (πριν την έγκριση κάθε δόσης) και δύο πίσω (αφού την εισπράξει).
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Σελίδες: 1 ... 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 ... 39 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: