Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Αύγουστος 2014, 10:58:15

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Καταστήματα (Συντονιστής: Dr_Michael)

Σελίδες: 1 ... 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 ... 107 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Θέματα που αφορούν το τελωνείο  (Αναγνώστηκε 245020 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
jpil
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1470 στις: 03 Ιούλιος 2012, 16:33:34 »

Φάκελος από Αμερική που έρχετε με κούριερ αξίας 12$ (με τα ταχυδρομικά τέλη) υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;  Huh
Καταγράφηκε
tammy
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1471 στις: 03 Ιούλιος 2012, 20:29:18 »

Ειδα και ενα σαϊτ που λεει οτι μπορει να σου καταχωρισει διευθυνση στην Αμερικη και να αγοραζεις πραγματα σαν Αμερικανος! Στην συνεχεια σου στελνουν αυτοι το πακετο σαν απο φιλο-συγγενη ενα πραμα χωρις να κινδυνευεις απο τελωνεια εχει ακουσει κανεις κατι τετοιο?

Μου ακούγεται κάπως περίεργο... Δεν θα το εμπιστευόμουν... Πολύ μπλέξιμο.

Μου το ειπε ενας φιλος οτι δουλευει χωρις προβλημα αλλα τελικα λεω να την παρω και οτι γινει. Ο πωλητης φαινεται ενταξει εχει πουλησει πολλα ιδια κομματια και θα στειλει και με απλο USPS οποτε θα το προσπαθησω.

Καταγράφηκε
tammy
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1472 στις: 03 Ιούλιος 2012, 20:31:15 »

Τα έχετε μπέξει στο μυαλό σας και ονοματίζετε τις "εμπειρίες" σας ... κανόνες.

Λοιπόν, τα νόμιμα είναι τα παρακάτω:
http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html
Οτιδήποτε είναι πώληση, είναι εμπορικού χαρακτήρα. Ζιπουνάκια και σεμεδάκια απο την γιαγιά σας στην Αμερική είναι μη εμπορικού χαρακτήρα.

Ότι σας έχει τύχει ή δεν σας έχει τύχει, είναι προσωπική εμπειρία. Μπορεί κι άλλος να είναι το ίδιο τυχερός ή όχι. Εγώ πχ έχω πληρώσει αρκετές φορές τελωνεία με απλό ταχυδρομείο ακόμη και για μεταχειρισμένα πράγματα που δεν είχαν σοβαρή εμπορική αξία.

Τώρα, το κόλπο με τις Αμερικάνικες διευθύνσεις που ανακαλύψατε (νόμιμο είναι 100%) είναι παλιό και το χρησιμοποιούσαμε όταν η Ελλάδα ήταν χώρα 3ου κόσμου. Ίσως μας ξαναχρειαστεί σύντομα. Παλιά που λέτε, ακόμη και σοβαροί έμποροι απο Αμερική, δεν στέλνανε καν Ελλάδα. Ότι και να πλήρωνες. Πληρώναμε λοιπόν μια διεύθυνση στην Αμερική όπου τα παρέδιδαν οι έμποροι. Όταν μαζεύονταν αρκετά πράγματα, μας τα στέλνανε με μία αποστολή. Πληρώναμε και το ΦΠΑ μας και τους λοιπούς δασμούς και όλα οκ Smiley
ΔΕΝ είναι λύση για μια αντηλιακή κρέμα απο την Αμερική.

Συμφωνω και με τα παραπανω. Το τι τυχαινει στο καθενα διαφερει και δεν αποτελει κανονα. Παρολαυτα αν εχεις τυχη διαβαινε... Smiley
Καταγράφηκε
m_fotis
Συνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1473 στις: 23 Ιανουάριος 2013, 10:22:58 »

Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως να είναι χαζό... Embarassed
Θέλω να παραγγείλω κάτι που είμαι σίγουρος ότι θα περάσει τελωνείο. Πως θα καταλάβω ότι το αντικείμενο έχει έρθει; Θα ειδοποιηθώ με κάποιο τρόπο ή θα πρέπει να πηγαίνω κάθε λίγο και λιγάκι να ρωτάω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καταγράφηκε

zanxion
Συνδεδεμένος

... the faculty of imagination ...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1474 στις: 23 Ιανουάριος 2013, 10:48:07 »

Θα λάβεις το σχετικό ειδοποιητήριο. Μπορεί όμως αν έχει αναλάβει κάποιος ιδιώτης τον εκτελωνισμό να το παραλάβεις από αυτόν (courier).
Καταγράφηκε

http://photographiagr.wordpress.com/
Ελάτε να με βρείτε στο Flickr
m_fotis
Συνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1475 στις: 23 Ιανουάριος 2013, 15:47:15 »

Θα λάβεις το σχετικό ειδοποιητήριο. Μπορεί όμως αν έχει αναλάβει κάποιος ιδιώτης τον εκτελωνισμό να το παραλάβεις από αυτόν (courier).

Ευχαριστώ!   χαιρετάω

Δεν θα είναι κάποιος ιδιώτης. Η αγορά θα γίνει από κίνα μέσω ebay. Απλά το ποσό είναι 500 ευρώ και θεωρώ δεδομένο ότι θα περάσει τελωνείο. Επειδή δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το θέμα "τελωνείο", δεν ήξερα πως γίνεται η ενημέρωση...

Καταγράφηκε

zanxion
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1476 στις: 23 Ιανουάριος 2013, 16:38:52 »

Πολλές φορές τον εκτελωνισμό τον αναλαμβάνουν ιδιώτες. Π.χ. Έχει τύχει να μου στείλουν πράγματα με fedex και να μου χτυπίσει η ACS τη πόρτα.
Καταγράφηκε

m_fotis
Συνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1477 στις: 23 Ιανουάριος 2013, 20:35:28 »

Πολλές φορές τον εκτελωνισμό τον αναλαμβάνουν ιδιώτες. Π.χ. Έχει τύχει να μου στείλουν πράγματα με fedex και να μου χτυπίσει η ACS τη πόρτα.

Φαντάζομαι όμως ότι ήξερες από την αρχή ότι θα σου αποσταλούν με courier. Εννοώ ότι δεν ζήτησες αποστολή με απλό ταχυδρομείο και σου ήρθαν με fedex, ACS κλπ. Σωστά;
Ρωτάω γιατί θα το παραγγείλω με απλό ταχυδρομείο.
Καταγράφηκε

PantelisMor
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1478 στις: 24 Ιανουάριος 2013, 08:38:27 »

Καλημέρα.

Πρόσφατα ειχα συζήτηση με έναν φίλο για αγορές εκτός ΕΕ. Ο συγκεκριμένος. Έχει  κάνει πολλές αγορές από Αμερική.
Αυτό που μου ελεγε λοιπόν είναι ότι οταν κανείς μια αγορά και επιλέγεις USPS, η παραγγελία πηγαίνει Γερμανία και από εκεί έρχεται Ελλάδα. Έτσι δεν πληρώνεις  τελωνείο.

Ισχύει κάτι τέτοιο  ;;;
Καταγράφηκε

http://www.flickr.com/photos/pmoromalos
http://pmoromalos-photography.webatu.com/
Body: Olympus OM-D+ HLD6
Lenses:Olympus 17mm f/1.8, Panasonic Lumix G Vario 14-45mm, Lumix 35-100mm/2.8
zanxion
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1479 στις: 24 Ιανουάριος 2013, 09:39:10 »

Φαντάζομαι όμως ότι ήξερες από την αρχή ότι θα σου αποσταλούν με courier. Εννοώ ότι δεν ζήτησες αποστολή με απλό ταχυδρομείο και σου ήρθαν με fedex, ACS κλπ. Σωστά;
Ρωτάω γιατί θα το παραγγείλω με απλό ταχυδρομείο.

Δε το ζήτησα, ούτε ήταν επιλογή στην αγορά. Μου ήρθε κατακέφαλα η φάση με την ACS και αργότερα έμαθα το πως πάει.

Καλημέρα.

Πρόσφατα ειχα συζήτηση με έναν φίλο για αγορές εκτός ΕΕ. Ο συγκεκριμένος. Έχει  κάνει πολλές αγορές από Αμερική.
Αυτό που μου ελεγε λοιπόν είναι ότι οταν κανείς μια αγορά και επιλέγεις USPS, η παραγγελία πηγαίνει Γερμανία και από εκεί έρχεται Ελλάδα. Έτσι δεν πληρώνεις  τελωνείο.

Ισχύει κάτι τέτοιο  ;;;

Τα πάντα περνούν από τελωνείο! Υπ' όψην ότι όλες οι εμπορικές πτήσεις από ΗΠΑ δεν είναι απευθείας, αλλά μ' ενδιάμεσες στάσεις.
Καταγράφηκε

AntonisP.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1480 στις: 26 Ιανουάριος 2013, 18:14:15 »

Εάν παραγγείλω από Ιαπωνία έναν μεταχειρισμένο φακό στα 340 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) και σταλεί με EMS, και υποθέσουμε πως θα περάσει κανονικά από το τελωνείο και επιβληθούν οι προβλεπόμενοι φόροι και δασμοί, γνωρίζει κανείς πόσο περίπου θα είναι το επιπλέον κόστος;
Ρωτάω γιατί βρίσκω τον ίδιο φακό εντός ΕΕ, αλλά 140 ευρώ ακριβότερα.
Καταγράφηκε
frankb
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1481 στις: 26 Ιανουάριος 2013, 19:04:00 »

Εάν παραγγείλω από Ιαπωνία έναν μεταχειρισμένο φακό στα 340 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) και σταλεί με EMS, και υποθέσουμε πως θα περάσει κανονικά από το τελωνείο και επιβληθούν οι προβλεπόμενοι φόροι και δασμοί, γνωρίζει κανείς πόσο περίπου θα είναι το επιπλέον κόστος;
Απο παραγγελιες που εχω κανει απο Ανατολη βλ. Κινα,Ιαπωνια,Σιγκαπουρη κ.α χώρες, εχω παρατηρησει οτι ποτε δεν αναγραφουν οι πωλητες το ακριβες ποσο που κοστιζε το προϊον. Βεβαια εχω αγορασει διαφορα πραγματα αλλα σε πολυ μικροτερες τιμες.

Αρα αν γραφει μια μικροτερη τιμη απο αυτην που τον αγορασες μηπως πληρωσεις, αν πληρωσεις, λιγοτερο φορο; 'Η ο φορος υπολογιζετε βαση δικων τους καταλογων;
Καταγράφηκε

Olympus E420 - Pentax K2DMD - Yashica Electro 35 GSN - Nikon Coolpix 2500
AntonisP.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1482 στις: 26 Ιανουάριος 2013, 19:24:01 »

Απο παραγγελιες που εχω κανει απο Ανατολη βλ. Κινα,Ιαπωνια,Σιγκαπουρη κ.α χώρες, εχω παρατηρησει οτι ποτε δεν αναγραφουν οι πωλητες το ακριβες ποσο που κοστιζε το προϊον. Βεβαια εχω αγορασει διαφορα πραγματα αλλα σε πολυ μικροτερες τιμες.

Αρα αν γραφει μια μικροτερη τιμη απο αυτην που τον αγορασες μηπως πληρωσεις, αν πληρωσεις, λιγοτερο φορο; 'Η ο φορος υπολογιζετε βαση δικων τους καταλογων;
Ενδεχομένως, αλλά ο πωλητής αναφέρει ότι δεν αναγράφει χαμηλότερη τιμή, γιατί είναι αντίθετο με τους κανονισμούς.
Καταγράφηκε
alex46
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1483 στις: 26 Ιανουάριος 2013, 20:51:34 »

Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως να είναι χαζό... Embarassed
Θέλω να παραγγείλω κάτι που είμαι σίγουρος ότι θα περάσει τελωνείο. Πως θα καταλάβω ότι το αντικείμενο έχει έρθει; Θα ειδοποιηθώ με κάποιο τρόπο ή θα πρέπει να πηγαίνω κάθε λίγο και λιγάκι να ρωτάω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

εχω αγορασει πολλες φορες πραγματα απο κινα με κοστος 500ε και μεγαλυτερο .. οι κινεζοι παντα μου τα εστελναν με ΕΜΣ και ποτε δεν εγραφαν την αληθινη τιμη πανω ,χωρις να το ζητησω εγω, ποτε μοου δεν πληρωσα κατι στο τελωνειο εκτος απο τα 3ε που σου ζητανε για χωρες μη ΕΕ ...
για ειδοποιηση παντα μου εστελναν τα ελτα χαρτακι να παω να παραλαβω το δεμα μου ή μου το εφερναν εκει που ειχα δηλωσει σαν διευθυνση παραλαβης...
Καταγράφηκε
mpoumpoukos
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1484 στις: 27 Ιανουάριος 2013, 11:51:35 »

Ο φόρος υπολογίζεται βάση της οδηγίας Taric...εν ολίγοις υπολόγισε 6,2% (αν θυμάμαι καλά) επί της αξίας του φακού και των μεταφορικών συν 0,5% σε αυτή συν άλλο ένα 0,15% συν το ΦΠΑ στο ποσό που βγαίνει και στο τελικό ποσό ΔΕΤΕ (νομίζω 5.6%)
Παράδειγμα:αξία φακού 100€ + 20€ μεταφορικά= 120€Χ6,2%=7,44€
                                                                  120€Χ0,5%=0,60€
                                                                  120€Χ0,15%=0,18€
Σύνολο: 120+7,44+0,6+0,18Χ23% ΦΠΑ=29,49€Χ5,6%=1,65€=31,14€ φόρος τελωνείου.

Αυτά βέβαια ίσχυαν πριν από 2-3 χρόνια. Αν τα ποσοστά έχουν αλλάξει δεν ξέρω αλλά συνήθως παραμένουν σταθερά για κάποιο διάστημα αφού είναι απόφαση της Ευρωπαικής Ένωσης και όχι της χώρας ....
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Σελίδες: 1 ... 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 ... 107 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: