Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
21 Σεπτέμβριος 2014, 11:11:11

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Καταστήματα (Συντονιστής: Dr_Michael)

Σελίδες: 1 ... 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 ... 107 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Θέματα που αφορούν το τελωνείο  (Αναγνώστηκε 249787 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gendleman
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1440 στις: 14 Φεβρουάριος 2012, 23:38:02 »

Η γνώμη μου: ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ με τελωνεία και τα συναφή. Η πατρίδα μας είναι δυστυχώς μπάχαλο και πολλά περνάνε κάτω απ την μύτη τους. Αν όμως "κάτσει η στραβή" θα τα πληρώσεις διπλά και μάλιστα και με φόρο και ΦΠΑ και επι των μεταφορικών. Απο Ευρώπη είναι καλύτερα αλλά πάλι μπλέκεις με υπέρογκα μεταφορικά σε περίπτωση ελλαττώματος. Εγώ αγοράζω πάντα από Ελληνικά μαγαζιά (και φυσικά από τα μέλη του DPGR). Υπάρχει αμεσότητα, ποιότητα, ποικιλία και -αν το ψάξεις λίγο- πολύ φιλικές τιμές (και με ελληνική εγγύηση) που λίγο διαφέρουν από αυτές του εξωτερικού. Στο κάτω κάτω πρέπει να ενισχύουμε και τα μαγαζιά μας για να επιβιώσουν αυτό τον δύσκολο καιρό.
Καταγράφηκε
paparov
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1441 στις: 19 Φεβρουάριος 2012, 13:45:48 »

Έχετε εμπειρία πόσο καιρό κάθονται τα αντικείμενα στο τελωνείο? Περιμένω ένα φακουδάκι από US, το οποίο βάσει του track&confirm του USPS κάθεται για εκτελωνισμό από τις 3 φλεβαρη..
Καταγράφηκε

Έχω:
μια nikon d7000, έναν 16-85 και τον Sigma 150-500. Τη nikon d40x τον 18-55 και τον 55-200 τους έχει πλέον η κοπελιά μου.

Δεν έχω:
τόσο χρόνο όσο θα 'θελα για να τραβώ τα πουλάκια όταν περνούν από μπροστά μου ή όταν περνώ εγώ από μπροστά τους

να 'μαι και στο flickr!
Costas_09
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1442 στις: 19 Φεβρουάριος 2012, 14:25:27 »

Έχετε εμπειρία πόσο καιρό κάθονται τα αντικείμενα στο τελωνείο? Περιμένω ένα φακουδάκι από US, το οποίο βάσει του track&confirm του USPS κάθεται για εκτελωνισμό από τις 3 φλεβαρη..

Πάρε ένα τηλέφωνο το κατάστημα των ΕΛΤΑ τις περιοχής σου και καν τους μια ερώτηση! μπορεί να έχει παραμεριστεί κάπου τριγύρω το δέμα σου! τυχαίνει να συμβαίνουν κι αυτά!
Καταγράφηκε
Captain-John
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1443 στις: 19 Φεβρουάριος 2012, 14:29:49 »

Φίλε paparov να φανταστώ ότι είναι με usps express mail και όχι με usps priority (απλό)?
Αν ναι τότε σίγουρα θα περνάει τελωνείο και θα περιμένεις μέχρι να σου στείλουν γράμμα. Στο γράμμα από το τελωνείο σου ζητάνε να τους στείλεις με fax την απόδειξη της ηλεκτρονικής αγοράς και ένα αντίγραφο της ταυτότητας σου. Τουλάχιστον εμένα όσες φορές έχει αργήσει το δέμα γίνεται ακριβώς αυτή η διαδικασία (όταν έρχεται με express γιατί με priority δεν έχω περάσει ποτέ τελωνείο!!!)!
Φιλικά,
Γιάννης
Καταγράφηκε

"Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."
Ansel Adams
paparov
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1444 στις: 19 Φεβρουάριος 2012, 14:46:25 »

Είναι priority.. οπότε λέτε να είναι θέμα ταχυδρομείου και όχι τελωνείου?
Να πάρω τα ελτα κανα τηλ δηλαδή?
Στο track&confirm στην 3η φλεβαρη αναγραφονται τα εξής βήματα: "processed through sort facility" στην ελλάδα και μετά από μισή ώρα αναφέρεται το "customs clearance".
Εγώ νόμιζα ότι το customs clearance αναφέρεται στο ότι είναι σε διαδικασία εκτελωνισμού κ όχι ότι εκτελωνίστηκε.
Καταγράφηκε

Έχω:
μια nikon d7000, έναν 16-85 και τον Sigma 150-500. Τη nikon d40x τον 18-55 και τον 55-200 τους έχει πλέον η κοπελιά μου.

Δεν έχω:
τόσο χρόνο όσο θα 'θελα για να τραβώ τα πουλάκια όταν περνούν από μπροστά μου ή όταν περνώ εγώ από μπροστά τους

να 'μαι και στο flickr!
amorealex
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1445 στις: 20 Φεβρουάριος 2012, 13:58:50 »

Αν είναι με USPS Express δεν σημαίνει απαραίτητα ότι περνάει τελωνείο.
Έχω ψωνίσει δεκάδες φορές με USPS Express και πέρασε τελωνείο μόνο μία, γιατί το δέμα ήταν αρκετά ογκώδες και με αξία > $400.
Τα δέματα αυτά τα φέρνει σπίτι το ELTA Courier.

Εφόσον είναι priority, είναι θέμα ταχυδρομείου, αφού πάρει customs clearance.
Στην τελευταία μου αγορά, έμεινε 5 εβδομάδες εκεί μέχρι να γράψει το πολυπόθητο "Customs clearance proccessing complete", οπότε....υπομονή!
Καταγράφηκε

Αλέξανδρος
Canon EOS 500D, Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS, Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro
paparov
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1446 στις: 21 Φεβρουάριος 2012, 01:14:28 »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,
πήρα τα κεντρικά των ελτα κ πράγματι, περνάει ακόμα τελωνείο!
Θα περιμένω, δεν μπορώ να κάνω κ αλλιώς!
Καταγράφηκε

Έχω:

Δεν έχω:

να 'μαι και στο flickr!
knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1447 στις: 01 Ιούνιος 2012, 15:25:30 »

Λοιπον θελω να μου στειλει συγγενης απο καναδα τον τοκινα 11mm-16mm και nikon d7000.(γλιτωνω 300 euro)Διαβασα αρκετα πραγματα και σε αυτο το θεμα και σε αλλα σαιτ αλλα αλλοι τα λενε ετσι αλλοι αλλιως.
Υπαρχει τροπος να γλιτωσω τελωνειο?Αν μου το φερει οταν θα ερθει ο συγγενης ελλαδα περναει τελωνειο?
Εχει εξαντληθει το θεμα το ξερω.Οποιος εχει την υπομονη παρακαλω ας βοηθησει.
Καταγράφηκε

I don't want to achieve immortality through my work. I want to achieve it through not dying.

Woody Allen
defaultuser2003
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1448 στις: 01 Ιούνιος 2012, 16:30:40 »

Λοιπον θελω να μου στειλει συγγενης απο καναδα τον τοκινα 11mm-16mm και nikon d7000.(γλιτωνω 300 euro)Διαβασα αρκετα πραγματα και σε αυτο το θεμα και σε αλλα σαιτ αλλα αλλοι τα λενε ετσι αλλοι αλλιως.
Υπαρχει τροπος να γλιτωσω τελωνειο?Αν μου το φερει οταν θα ερθει ο συγγενης ελλαδα περναει τελωνειο?
Εχει εξαντληθει το θεμα το ξερω.Οποιος εχει την υπομονη παρακαλω ας βοηθησει.

Αν έρθει ο συγγενής σου και τα φέρει μαζί του, καλό είναι να έχει ξεφορτωθεί τα κουτιά, τα πλαστικά κτλ. ώστε αν τον σταματήσουν να πει ότι είναι δικά του. Σε περίπτωση που σου τα στείλει, να βάλει ένδειξη στο πακέτο 'Gift' και να παραλείψει να βάλει την απόδειξη μαζί με το πακέτο.
Καταγράφηκε

Αν είναι να πάει κάτι στραβά, θα πάει...
jousis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1449 στις: 01 Ιούνιος 2012, 16:57:53 »

Κάμποσοι tokina 11-16 έχουν πρόβλημα decentering (τουλάχιστον , είχαν). Να τον δοκιμάσει ο φίλος σου πριν στον στείλει. Και επίσης να ρωτήσει αν δίνουν ακόμα παγκόσμια εγγύηση.

Το αυτό ισχύει και για την μηχανή, να την δοκιμάσει (αν και ειδικά για την μηχανή δεν αξίζει με τίποτα να την πάρεις απο εκεί). Σίγουρα η nikon δεν έχει παγκόσμια εγγύηση αλλά υποθέτω το βάζεις στα ρίσκα σου αυτό.
Καταγράφηκε

My Albums
Olympus OM-D EM-5, Panasonic GF-2 , mZD 9-18, mZD 12-40, mZD 12-50, mZD 40-150, Samyang 7.5mm fisheye, Panasonic 14mm f/2.5, Voigtlander 25mm f/0.95, mZD 45mm f/1.8, mZD 60mm macro, Olympus FL-600R
knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1450 στις: 01 Ιούνιος 2012, 17:01:42 »

Κάμποσοι tokina 11-16 έχουν πρόβλημα decentering (τουλάχιστον , είχαν). Να τον δοκιμάσει ο φίλος σου πριν στον στείλει. Και επίσης να ρωτήσει αν δίνουν ακόμα παγκόσμια εγγύηση.

Το αυτό ισχύει και για την μηχανή, να την δοκιμάσει (αν και ειδικά για την μηχανή δεν αξίζει με τίποτα να την πάρεις απο εκεί). Σίγουρα η nikon δεν έχει παγκόσμια εγγύηση αλλά υποθέτω το βάζεις στα ρίσκα σου αυτό.
Την μηχανη εδω την βρισκω 1000ευρο(στο ιντερνετ,δεν εχω προσβαση σε καταστημα της αθηνας)και εκει 800 ευρω.Τον φακο τον βρισκω 100 ευρω φθηνοτερα.600 εκει 700 εδω.Ξερω και εγω?δεν ειναι και λιγα...Παιρνω και nissin di622 και τριποδο...Μη σου πω και τσαντα  Grin Grin Grin.
Καταγράφηκε

I don't want to achieve immortality through my work. I want to achieve it through not dying.

Woody Allen
canonikos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1451 στις: 02 Ιούνιος 2012, 10:02:55 »

Την μηχανη εδω την βρισκω 1000ευρο(στο ιντερνετ,δεν εχω προσβαση σε καταστημα της αθηνας)και εκει 800 ευρω.Τον φακο τον βρισκω 100 ευρω φθηνοτερα.600 εκει 700 εδω.Ξερω και εγω?δεν ειναι και λιγα...Παιρνω και nissin di622 και τριποδο...Μη σου πω και τσαντα  Grin Grin Grin.

Το καλύτερο είναι να πάρεις τα μαγαζιά του κέντρου ένα τηλέφωνο να το διαπαραγματευτείς λίγο. Σίγουρα θα σου κάνουν καλύτερες τιμές και κάποιο δώρο και η διαφορά σου θα πέσει γύρω στα 100 ευρώ, που θεωρώ ότι δεν έχει νόημα προκειμένου να έχεις τις εγγυήσεις. Ειδικά από Αμερική αποκλείεται να έχεις εγγύηση.
Καταγράφηκε

Πωλούνται φακοί για canon

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=47867.0
cookies-z
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1452 στις: 29 Ιούνιος 2012, 02:49:57 »

Να προσέξετε αν είναι να στο στείλει ταχυδρομικώς να στο στείλει με USPS κι όχι κάποια από τις courier. Και φυσικά να γράψει πολύ χαμηλή αξία, κοντά στα 100$ περίπου.
Καταγράφηκε

tammy
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1453 στις: 29 Ιούνιος 2012, 20:25:57 »

Να προσέξετε αν είναι να στο στείλει ταχυδρομικώς να στο στείλει με USPS κι όχι κάποια από τις courier. Και φυσικά να γράψει πολύ χαμηλή αξία, κοντά στα 100$ περίπου.

αυτο νομιζω δεν γινεται. Θελω να παραγγειλω μια gopro2 απο αμερικη που την βρισκω 100 ευρω φτηνοτερα. Οταν επικοινωνησα με τον πωλητη μου ειπε οτι μπορει να στειλει με απλο δεμα USPS αλλα ΟΧΙ να βαλει μικροτερη τιμη , το πολυ πολυ ενδειξη σαν gift αλλα και παλι η τιμη θα πρεπει να αναγραφεται. Οποτε δεν ξερω αν θα το τσιμπησουν στο τελωνιο κτλ
Καταγράφηκε
tammy
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1454 στις: 30 Ιούνιος 2012, 00:53:19 »

χμ... εμενα δεν συμφωνει και το σκεφτομαι! Υπαρχει καποιος λογος αραγε που δεν δεχεται να βαλει χαμηλοτερη τιμη? Θα ηθελα παντως να την παρω γιατι η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 ... 107 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: