Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
19 Απρίλιος 2014, 15:13:17

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Παλιές φωτογραφίες  (Αναγνώστηκε 7404 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
g.kapa (gkap)
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« στις: 11 Σεπτέμβριος 2008, 22:39:45 »

Ξεφυλίζοντας το οικογενειακό album άρχισα να βλέπω "φωτογραφίες" μέσα στις φωτογραφίες...

Καταγράφηκε

"Φωτογραφίζω για να βλέπω πώς δείχνουν τα πράγματα φωτογραφημένα" G. Winogrand

"... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
g.kapa (gkap)
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 03 Φεβρουάριος 2009, 12:34:35 »

Στην πίσω όψη αναγράφεται: Μας εφωτογράφησε ένας τουρίστας. 1983

Υπάρχει και ένα δυσδιάκριτο coreho ή corello (Wink
Καταγράφηκε

"... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης
Μένος
Για να δω;
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 03 Φεβρουάριος 2009, 13:21:35 »

Παραθέτω τον σύνδεσμο του άλμπουμ μου με 112 παλιές φωτογραφίες προς το παρόν,
http://www.dpgr.gr/usergalleries/thumbnails.php?album=15144
Καταγράφηκε

Στην Gallery μου θα δείτε φωτογραφίες, από διάφορους χώρους, τόπους, γεγονότα, και άλλα, κυρίως από την Κρήτη.
menos.dpgr.gr
Βίντεα
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
g.kapa (gkap)
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 05 Φεβρουάριος 2009, 18:35:31 »

Παραθέτω τον σύνδεσμο του άλμπουμ μου με 112 παλιές φωτογραφίες προς το παρόν,
http://www.dpgr.gr/usergalleries/thumbnails.php?album=15144

Μπράβο Μένο! Το album σου με παλιές φωτογραφίες είναι φανταστικό. Μ' αρέσουν κι εμένα οι παλιές φωτογραφίες και πολλές φορές θαυμάζω πολλές απ' αυτές που είναι εξαιρετικές...

(Εγώ βέβαια ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση με μια άλλη λογική αλλά μάλλον δεν έκανα καλά. Ήμουν αρκετά μακριά από την ίδια τη φωτογραφική λογική...  Θα εμπλουτίσω λοιπόν κι εγώ το δικό μου album με παλιές φωτό και θα επανέλθω στη "δική σου συχνότητα".)
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Φεβρουάριος 2009, 18:39:44 από gkap » Καταγράφηκε

Andreas D.
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 05 Φεβρουάριος 2009, 20:04:15 »

Παλιες φωτογραφιες απο την Κυπρο :
http://limassol.fotopic.net/
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Βασίλης Κούβαλης
Αποσυνδεδεμένος

Δεν είμαστε καλά, που δεν είμαι καλά .....

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 05 Φεβρουάριος 2009, 20:42:17 »

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα

και μία από Κων/πολη γύρω στα 1920

χαιρετάω
(μισο εκατοστό περίπου πάχος ...χαρτιού, δεν έκλεινε το καπάκι του σκάνερ... Cheesy)

« Τελευταία τροποποίηση: 05 Φεβρουάριος 2009, 20:51:10 από BK » Καταγράφηκε

Μένος
Για να δω;
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 13 Φεβρουάριος 2009, 08:10:57 »

Παράθεση
(Εγώ βέβαια ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση με μια άλλη λογική αλλά μάλλον δεν έκανα καλά. Ήμουν αρκετά μακριά από την ίδια τη φωτογραφική λογική...  Θα εμπλουτίσω λοιπόν κι εγώ το δικό μου album με παλιές φωτό και θα επανέλθω στη "δική σου συχνότητα".)

Gkap ο τίτλος που έβαλες στο θέμα που άνοιξες (Παλιές φωτογραφίες) παραπέμπει ευθέος σε φωτογραφίες άλλων εποχών, οι οποίες μαρτυρούν γεγονότα, φωτογραφικές τεχνοτροπίες, ήθη, έθιμα, και άλλα πολλά.
Συγχαρητήρια για την έμπνευση thumbs up χαιρετάω
Καταγράφηκε

Στην Gallery μου θα δείτε φωτογραφίες, από διάφορους χώρους, τόπους, γεγονότα, και άλλα, κυρίως από την Κρήτη.
menos.dpgr.gr
Βίντεα
johnGT
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 13 Φεβρουάριος 2009, 09:35:12 »

Πολύ ωραίο θέμα
Για όποιον ενδαφέρεται εδώ http://www.odigoslimnisplastira.gr/?cat=21 μερικές από την κατασκεύη του φράγματος στην Λιμνη Πλαστηρα
Καταγράφηκε

periagat
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 20 Φεβρουάριος 2009, 10:03:13 »

Προύσσα 1920
(το ενδιαφέρον είναι ότι πρόκειται για σκανάρισμα εκτύπωσης επαφής από πλάκα του ίδιου μεγέθους...)
Καταγράφηκε
g.kapa (gkap)
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 20 Φεβρουάριος 2009, 13:03:51 »

Προύσσα 1920
(το ενδιαφέρον είναι ότι πρόκειται για σκανάρισμα εκτύπωσης επαφής από πλάκα του ίδιου μεγέθους...)

Ήταν πολύ συνηθισμένο τότε να κάνουν τέτοιες εκτυπώσεις, κυρίως από τους πλανόδιους φωτογράφους. Δε χρειαζόταν μεγεθυντήρας ούτε καν σκοτεινός θάλαμος (ένα σκοτεινό κουτί για προετοιμασία του σάντουιτς πλάκα-χαρτί, εκφώτιση με το όποιο διαθέσιμο φως και εμφάνιση πάλι μέσα στο σκοτεινό κουτί). Συχνά οι πλανόδιοι φωτογράφοι δούλευαν μόνο με χαρτί (χωρίς φιλμ): έβγαζαν φωτογραφία σε χαρτί, το εμφάνιζαν και μετά αντέγραφαν την αρνητική φωτογραφία στο τελικό (θετικό) που έδιναν στον πελάτη. Στο οικογενειακό αρχείο έχω βρει λίγες "αρνητικές" φωτογραφίες όπως η παρακάτω:

Αριστερά είναι το "αρνητικό" χαρτί (επιχρωματισμένο στα μάτια και στα χέρια από κάποια ... άλλα χέρια) και δεξιά μια θετική φωτογραφία που έφτιαξα από το "αρνητικό" αυτό (τελείως πρόχειρα: σκανάρισμα, μετά αντιστροφή και ρύθμιση κοντράστ στο photoshop).
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Φεβρουάριος 2009, 13:30:30 από gkap » Καταγράφηκε

Andreas D.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 25 Φεβρουάριος 2009, 12:48:16 »

1973 Λεμεσος Rally-Cross
Καταγράφηκε

Andreas D.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 25 Φεβρουάριος 2009, 17:24:02 »

Μυκονος 1972

Μπελλαπαις 1972

Καταγράφηκε

pureanalog
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 16 Απρίλιος 2009, 21:45:56 »

εντυπωσιακο μερος η τελευταια φωτο. Απο που ειναι ακριβως?

Καταγράφηκε
spyridon
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 14 Ιούλιος 2009, 21:32:38 »

Μπελλαπαις; Είναι στην Κύπρο;

Μου θυμίζει τα βαριά μεσαιωνικά μοναστήρια που βλέπουμε εδώ (Ολλανδία-Βέλγιο) συνέχεια αλλά με μεσογειακό ήλιο από πάνω.

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες;
Καταγράφηκε
pantelis adiavastos
Αποσυνδεδεμένος

αριστερομάτης - δυσχρωματοψικός

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 14 Ιούλιος 2009, 22:16:31 »

είναι αββαείο, νομίζω επί ενετοκρατίας
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: