Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Οκτώβριος 2014, 12:23:16

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Μεγάλοι Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Μεγάλοι δάσκαλοι Νο4 – «Josef Sudek»  (Αναγνώστηκε 43179 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Οι άνθρωποι κρίνονται από τις πράξεις τους.-

Προφίλ WWW
« στις: 08 Ιούλιος 2003, 20:54:06 »

Josef Sudek (1896-1976)

Ο «ποιητής της Πράγας» Αυτός είναι ο τίτλος που έδωσαν στον μεγάλο φωτογράφο.
Τον αξίζει αυτόν τον τίτλο ο Sudek. Τον κέρδισε με απίστευτη επιμονή και αγάπη για την ζωή.
Σήμερα θα ασχοληθούμε με τον μεγάλο δάσκαλο , ο οποίος πέρα από τα φωτογραφικά μαθήματα , θα μας δώσει και μαθήματα ζωής.

Ο Sudek γεννήθηκε το 1896 σε μικρό χωριό έξω από την Πράγα.
Υπήρξε κακός μαθητής. Οι φίλοι του τον πείραζαν και του έλεγαν πως «είτε θα καταλήξει στην αγχόνη , είτε θα γίνει βοσκός»
Αποφασίζει να γίνει βιβλιοδέτης και στα δεκαεπτά του χρόνια αποκταει το σχετικό δίπλωμα. Παράλληλα αρχίζει να ασχολείται και με τη φωτογραφία.
Έχει βγάλει κάπου 150 φωτογραφίες με μια μικρή μηχανή όταν τον καλούν στον στρατό. Ο Sudek είχε την ατυχία να πάει στρατιώτης στον Α’ Παγκόσμιο πόλεμο.
Λίγο αργότερα , στο Ιταλικό μέτωπο , χάνει όλο το δεξί του χέρι.
Δεν παραπονέθηκε ποτέ για αυτό. Αντιθέτως είπε : «Ευτυχώς που έχασα το χέρι μου. Θα ήταν πολύ χειρότερα αν είχα χάσει το κεφάλι μου»

Ο Sudek ήταν ένας άνθρωπος απλός. Πάντα με χιούμορ και καλή διάθεση.
Από την άλλη δεν εξωτερίκευε τα βαθύτερα αισθήματα του. Για αυτά φρόντιζαν οι φωτογραφίες του.

Γυρνάει λοιπόν από τον πόλεμο , και ανάπηρος πια , δεν είναι δυνατόν να συνεχίσει να ασχολείται με την βιβλιοδεσία. Την εγκαταλείπει και στρέφεται αποκλειστικά στη φωτογραφία.
Το 1922 γίνεται δεκτός στη σχολή γραφικών τεχνών για να σπουδάσει φωτογραφία.
Τρία χρόνια αργότερα , ιδρύει μαζί με άλλους δυο φίλους του , την «Ένωση Τσεχικής Φωτογραφίας»

Μιλάω πολύ για τον Sudek ε ?
Να με συγχωρείτε , αλλά είναι για μένα ο,τι πιο σημαντικό συνάντησα στη φωτογραφία. Έχω μελετήσει πολλά χρόνια το έργο του. Μην περιμένετε να νιώσετε τον Sudek με μια «πρώτη ανάγνωση» . Είναι ιδιαίτερα εσωτερικός

Κάποια στιγμή λοιπόν , ιδρύεται στην Πράγα μια ένωση καλλιτεχνών , η οποία μεταξύ άλλων , εκδίδει ένα περιοδικό , το οποίο φιλοξενεί φωτογραφίες του Sudek.
Εκεί δημοσιεύει φωτογραφίες από τον καθεδρικό ναό της Πράγας.

Οι φωτογραφίες αρέσουν και ο αγαπητός μας Sudek γίνεται διάσημος.
Ας κάνουμε μια παρένθεση εδώ. Ο Sudek είχε την τύχη να παρακολουθήσει – φωτογραφικά- το τελείωμα του χτισίματος του ναού.
Ο καθεδρικός είχε ξεκινήσει να χτίζεται το μεσαίωνα και ολοκληρώθηκε στις αρχές του εικοστού αιώνα. Έτσι ο Sudek πέτυχε μια σπάνια ατμόσφαιρα. (πέντε χρόνια φωτογράφιζε το ναό.)
Οι φωτογραφίες του είναι υπέροχες.

Αποφάσισα να πάω στην Πράγα , αμέσως μόλις είδα την παρακάτω φωτογραφία

Δεν είναι υπέροχη ?
Αστείο που μου φάνηκε , όταν πάτησα το πόδι μου στον Αγιο Βίτο αυτό που αντίκρισα ! Πήγα για να συναντήσω αυτή τη «μαγεία» που βλέπετε παραπάνω και συνάντησα .... τι άλλο ? Χιλιάδες τουρίστες , όπως ήμουν και εγώ άλλωστε.  Huh
Ήταν μεγάλη η συγκίνηση μου όμως , κι άρχισα να τραβάω μικρές λεπτομέρειες του ναού , βγάζοντας έξω από το πλάνο μου τις ορδές των τουριστών.

Το 1933 , ο Sudek κάνει την πρώτη ατομική έκθεση και από εκεί και πέρα ακολουθούν πλήθος εκθέσεων , μέσα και έξω από την πατρίδα του. Ο Sudek γίνεται παντού γνωστός. (υπόψη πως βγήκε από τη χώρα του μόνο μια φορά , για να κάνει ένα ταξίδι στην Ευρώπη)
Όμως τον Sudek τον κυνηγάει ο πόλεμος. Έρχεται και ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος. Έρχεται και η γερμανική κατοχή της Τσεχοσλοβακίας.
Ο Sudek «αποτραβιέται»
Βάζω εισαγωγικά στη λέξη «αποτραβιέται» , γιατί κάπου εκεί διακρίνουμε μια στροφή εσωτερική. Βέβαια , πρακτικοί λόγοι τον αναγκάζουν να ασχοληθεί με μικρές σκηνές από το σπίτι του , από τις αυλές φίλων του , ή με νεκρές φύσεις.

Αυτό που με μάγεψε στον Sudek (κάτι το οποίο προσπαθώ χρόνια να μιμηθώ) , είναι η ικανότητα του να αναδεικνύει την μυστική ζωή των πραγμάτων.
Η ικανότητα του να μεταμορφώνει τα άψυχα αντικείμενα σε κάτι σημαντικό.
Δεν είναι καθόλου απλό αυτό. Ο σκοτεινός και εσωτερικός φωτογράφος , μελέταγε για ώρες τα αντικείμενα που φωτογράφιζε.
Είπε κάποτε (αναφερόμενος στον φίλο του Ruzicka)
«Εκείνη την εποχή δεν ήξερα ακόμα ότι όλο το μυστήριο έγκειται στα σκοτεινά μέρη, στις σκιές. Ο Ruzicka μού έλεγε συχνά: να εκθέτεις για τις σκιές, τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους. Είχε δίκιο. Αλλά δεν ήξερα ακόμα με ποια τεχνική θα μπορούσα να το κατακτήσω αυτό».

Έλεγε επίσης :
«Τα πάντα γύρω μας, είτε ζωντανά είτε άψυχα, μπορούν να προσλάβουν στα μάτι ενός τρελού φωτογράφου ποικίλες όψεις, έτσι που ένα φαινομενικά άψυχο αντικείμενο, ζωντανεύει μέσα από το φως ή από το περιβάλλον του. Κι αν ο φωτογράφος έχει λίγο μυαλό στο κεφάλι του, τότε ίσως μπορεί να συλλάβει κάτι απ’ όλα αυτά. Υποθέτω ότι αυτό είναι που ονομάζουμε λυρισμό».

Σίγουρα θα έχει συμβεί και σε σας. Να βρίσκετε δηλαδή κάποτε , κάποιον καλλιτέχνη που έχει πει πριν από σας , όλα αυτά που ενστικτωδώς πιστεύατε.
Εγώ το βρήκα στον Sudek.
Πόση εντύπωση μου έκανε η παρακάτω φράση του
«Πιστεύω πολύ στο ένστικτο. Είναι λάθος να το αποκοιμίζουμε προσπαθώντας να γνωρίζουμε τα πάντα».
Αχ , σε δυο γραμμές πόσα πράγματα είπε αυτός ο απλός άνθρωπος.

Στις φωτογραφίες του μεγάλου δασκάλου , σπανίως συναντάμε ανθρώπους.
Αυτό δεν ήταν ακριβώς επιλογή του.
Ο Sudek δούλευε με βαριές μηχανές . Έβαζε το πιο κλειστό διάφραγμα που είχε και περίμενε με τις ώρες να βρει το κατάλληλο φως
Ο ίδιος έλεγε γελώντας
«Γι αυτό δεν υπάρχουν άνθρωποι στις φωτογραφίες μου. Ακόμα και αν υπάρχουν μερικοί στην αρχή, ώσπου να τελειώσω τη λήψη έχουν πια φύγει».
Νατος ο Sudek

Να και το γραφείο του (έτσι για να παρηγοριόμαστε μερικοί-μερικοί) :-)  Tongue

Έχω πει ήδη πάρα πολλά και μάλλον πρέπει να σταματήσω κάπου εδώ.
Για κάθε άνθρωπο που ασχολήθηκε με κάποια τέχνη , υπήρξε μια καθοριστική στιγμή. Για μένα , αυτή η καθοριστική στιγμή , ήταν η στιγμή που αντίκρισα την παρακάτω φωτογραφία.
Ήταν αυτή που με έκανε να ασχοληθώ σοβαρά (λέμε τώρα) με την φωτογραφία.
Ήταν αυτή που μου αποκάλυψε πως πίσω από αυτά τα φαινομενικά απλά που βλέπουμε γύρω μας , υπάρχουν πολύ βαθύτερα πράγματα που αξίζει να νιώσουμε .

Όχι δεν είμαι τρελός. Αυτή είναι μια σπουδαία φωτογραφία κι ας μην είναι προφανές.  Wink
Είναι από αυτές που λειτουργούν μέσα μας με τα χρόνια.
Τον αγαπάω πολύ τον Sudek και δεν μπορώ να αρκεστώ σ’ αυτές τις λίγες φωτο.
Έφτιαξα λοιπόν μια gallery με 30 φωτογραφίες του τις οποίες μπορείτε να χαζέψετε στο παρακάτω link

http://www.dpgr.gr/manlyk/sudek/

Αξίζει τον κόπο να αφιερώσετε λίγο χρόνο στις φωτογραφίες του.
Ακόμα κι αν δεν σας πουν τίποτα με την πρώτη ματιά , είμαι σίγουρος πως θα σας επηρεάσουν υπογείως. Με ένα ευεργετικό τρόπο που δεν μπορώ να εξηγήσω.

Όταν ήμουν στην Πράγα , έψαχνα στα βιβλιοπωλεία , οτιδήποτε σχετικό με τον Sudek. Μεταξύ άλλων , βρήκα ένα βιβλίο με φωτογραφίες του ιδίου του φωτογράφου. Πρέπει να τον έχουν φωτογραφήσει διάφοροι φίλοι του την ώρα της «δουλειάς»
Είναι στα τσέχικα και δεν καταλαβαίνω λέξη.
Περιέχει όμως μερικές πολύ όμορφες φωτογραφίες του γλυκύτατου Sudek.
Έφτιαξα και για αυτό μια μικρή gallery που περιέχει κάπου 10 φωτογραφίες.
Μπορείτε να τις χαζέψετε στο

http://www.dpgr.gr/manlyk/sudek/book_for_sudek/

Τα συγχαρητήρια μου σε όποιον έχει φθάσει εδώ κάτω !
Με τόση υπομονή και επιμονή .... θα πάει μπροστά.

Ελπίζω να σας άρεσε ο Ποιητής της Πράγας.

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται νομίζω να διευκρινίσω τι εννοούσα για τα «μαθήματα ζωής» που μας δίνει ο Sudek. Κοιτάξτε λίγο την gallery με τις φωτογραφίες του ίδιου και θα καταλάβετε αμέσως. Το να βλέπεις αυτόν τον άνθρωπο με το ένα χέρι , να φορτώνεται όλα αυτά τα σύνεργα και να φωτογραφίζει μέχρι τα βαθιά γεράματα , αποτελεί το καλύτερο μάθημα ζωής.

Υ.Γ2. Αν και θα το αναφέρω παρακάτω «στις πηγές μου» , θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα την αγαπητή Γκλόρυ Ροζάκη , γιατί χωρίς το εξαίσιο άρθρο που έγραψε τον χειμώνα του 96 στο περιοδικό «Φωτοχωρος» σχετικά με τον Sudek , εγώ δεν θα είχα γράψει ούτε τα μισά από όσα έγραψα.

Για να γραφτεί το παραπάνω μήνυμα , χρησιμοποιήθηκαν κυρίως τα παρακάτω :
1)   Josef  Sudek “Poet of Prague” εκδόσεις “Aperture”
2)   Josef Sudek “Through the eyes of photographers”
3)   Περιοδικό Φωτοχωρος , άρθρο της Γκλόρυς Ροζάκη

« Τελευταία τροποποίηση: 04 Ιούνιος 2005, 17:53:43 από MANOS_mm » Καταγράφηκε

η gallery μου στο :  http://www.manoslykakis.com

Αξιολόγηση μηνύματος (39):
ΤhanosΤakis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Τιμή μου που συναναστρέφομαι εσάς, εδώ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 08 Ιούλιος 2003, 22:32:49 »

Ήταν μεγάλη η συγκίνηση μου όμως , κι άρχισα να τραβάω μικρές λεπτομέρειες του ναού , βγάζοντας έξω από το πλάνο μου τις ορδές των τουριστών.

Οι ευχαριστίες για τα online " ιδιαίτερα" περισσεύουν και περιττεύουν τελικά.
Όσο για την ως άνω παράθεση, χρωστάς φωτογραφικές... εξηγήσεις!  Wink
Καταγράφηκε

Με τις συμβουλές του MANOS_mm στο μυαλό...ιδού τα αποτελέσματα            Μεγάλοι Φωτογράφοι            Μind Company
sodel
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 08 Ιούλιος 2003, 23:30:50 »

Μάνο αυτά που γράφεις είναι καταπληκτικά και πρωτόγνωρα για 'μένα. Θα μπορούσα να διαβάζω με τις ώρες ... Δεν γνωρίζω τίποτε σχεδόν για τη φωτογραφία και όλα αυτά μου φαίνονται μαγικά.
Τα στερεότυπα μπράβο νομίζω πως περνούν σε δεύτερη μοίρα.
Καταγράφηκε
io9
Αποσυνδεδεμένος

E510 happy owner :)

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 08 Ιούλιος 2003, 23:54:37 »

Αποφάσισα να πάω στην Πράγα , αμέσως μόλις είδα την παρακάτω φωτογραφία

Τι μου κάνεις τώρα. Εδώ και 1-2 μήνες μου κολήσει απίστευτα στο μυαλό η επιθυμία να πάω Πράγα. Βοήθησαν λίγο και κάποιες άλλες φωτογραφίες που είδα εδώ ... ήρθαν τώρα και αυτά!
Φοβερή ατμόσφαιρα πάντως στην εν λόγω φωτογραφία.

Παράθεση
Με τόση υπομονή και επιμονή .... θα πάει μπροστά.

Τι μόνο αυτό ήταν? Δεν έχει άλλο? Sad
Δεν νομίζω να είμαι μόνο εγώ που έφθασα ως εδώ (ακούραστα).

Παράθεση
Ελπίζω να σας άρεσε ο Ποιητής της Πράγας.

Λίγο τον έχασα εκεί που λες ότι "αποτραβιέται" ... αλλά μέχρι εκεί και μου άρεσαν οι φωτογραφίες, αλλά και η όλη ιστορία πολύ ενδιαφέρουσα.

Καταγράφηκε

Οι ταξιδιωτικές φωτογραφίες μου:
http://www.periplanisi.com/photos/
fivos
Αποσυνδεδεμένος

Too many Gadgets, not enough Photos...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 09 Ιούλιος 2003, 12:25:17 »

Εγώ θα ευχαριστήσω ξανά το Μάνο για τα ταξίδια που μας πηγαίνει γιατί δεν θέλω τα ευχαριστήρια να θεωρούνται αυτονόητα ή πάγια...
Άσε που η επιμονή του κι η υπομονή του, με έχουν κάνει να θέλω να επισκεφτώ τα βιβλιοπωλεία και να σηκώσω ότι βρω...

Ο συγκεκριμένος φωτογράφος με γοητεύει χωρίς να ξέρω γιατί.
Οι φωτογραφίες του, μου βγάζουν κάτι "φιλικό", χαμηλών τόνων, δεν φωνάζουν "εδώ είμαι, κοίταξέ με, είμαι ένα αριστούργημα".
Είναι βραδυφλεγείς, με συνεπαίρνουν σιγά-σιγά καθώς τις κοιτάω κι αυτό μου αρέσει.

Να ρωτήσω και κάτι τεχνικό: η χαρακτηριστική απόχρωση που έχουν (σχεδόν όλες), είναι επιλογή του φωτογράφου ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος γι αυτό ?
Καταγράφηκε

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει
όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ
  -  (Ανδρέας Εμπειρίκος)
---
www.fivosv.com   :: Υποβρύχια φωτογραφία στο DPGR   ::  Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών "ΤΗΘΥΣ" :: Olympus c5050z, Canon 350D
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 09 Ιούλιος 2003, 13:09:57 »

Χαίρομαι ειλικρινά που σας αρέσουν αυτές οι φωτογραφίες.  Cheesy

Φοίβο , πάνω σ’ αυτό που ρωτάς σχετικά με την απόχρωση.
Σχεδόν όλες οι μονογραφίες των φωτογράφων , είναι όμοια τυπωμένες.
Έχουν δηλαδή μια warm απόχρωση , άλλοτε μικρή και άλλοτε μεγάλη , οπότε και αρχίζει να γίνεται σέπια.
Λίγοι φωτογράφοι τύπωναν αποκλειστικά σε σέπια

Κάθε φορά προσπαθώ να προσεγγίσω την πρωτότυπη απόχρωση , αλλά δεν τα καταφέρνω και καλά.  Embarassed
Αν και οι αρχικές αντιγραφές είναι σωστές , με την συμπίεση υπάρχει μια τάση να γυρίζουν από καφέ-μαύρες σε χαλκό-πράσινο-μαύρες (εδώ θέλουμε τη βοήθεια του Μπάρμπα)
Πάντως να έχεις στο μυαλό σου πρωτότυπα από ελαφρύ warm-black μέχρι σέπια.

Ο Sudek συγκεκριμένα πειραματίστηκε πολύ πάνω σ’αυτό.
Στις φωτογραφίες του θα συναντήσεις συχνά τόνους που αρχίζουν από τη σέπια και τελειώνουν σε ένα cold-black έως πρασινωπό μαύρο.
Καταγράφηκε

ΤhanosΤakis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 09 Ιούλιος 2003, 13:27:58 »

Τεχνική ερώτηση παρακαλώ.

Αυτό το εξαιρετικό/ζωντανό φως που έχει καταγράψει να εισχωρεί από τα παράθυρα μήπως έχει να κάνει με την σκόνη που πιθανόν να αιωρείτο λόγω των εργασιών στον χώρο; Ή είναι κάτι άλλο;

Β) Μπορεί με κάποια τεχνική να αναπαραχθεί (σε χώρο αντίστοιχο, ως προς το μέγεθος των παραθύρων και το ύψος του κτιρίου) από εμάς, σαν άσκηση; Πως θα έπρεπε να ρυθμίσουμε τη μηχανή μας;
Καταγράφηκε

Με τις συμβουλές του MANOS_mm στο μυαλό...ιδού τα αποτελέσματα            Μεγάλοι Φωτογράφοι            Μind Company
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 09 Ιούλιος 2003, 13:55:05 »

Δεν είναι θέμα ρύθμισης.
Προκύπτει από την τεράστια διαφορά δυναμικού του φωτός .
Μέσα δεν υπάρχει φως , ενώ έξω υπάρχει δυνατός ήλιος που εισχωρεί κατευθυντικα απ’ τα παράθυρα και φωτίζει προφανώς τα αιωρούμενα σωματίδια.  Wink

Σου άρεσαν όμως οι φωτογραφίες ?  Roll Eyes
Καταγράφηκε

Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 09 Ιούλιος 2003, 13:56:26 »

Μάνο, έχει να κάνει με τα χρωματικά προφίλ του φότοσοπ... Και δεν φτιάχνει εύκολα! Μόνο να ελέγχεις τις φωτογραφίες σου στο παράθυρο Save for web - ή οπουδήποτε εξωτερικά. Ή ακόμα να συμπιέζεις από έναν viewer. Σπαστικό είναι, το ξέρω, αλλά διαφορετικά χρειάζεσαι επανεγκατάσταση με s-RGB προφίλ. Ή να παίξεις με τον Color Manager.

Θάνο, καπνός - σκόνη - ομίχλη. Διαλέγεις τι σου βρίσκεται πρόχειρο, και προχωράς... (εκτός αν διαθέτεις και ξηρό πάγο!!!! Grin)
Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 09 Ιούλιος 2003, 14:03:57 »

Γιάννη αστα να πανε , η συμπίεση της συμπίεσης (με άλλο πρόγραμμα μετά το Photoshop ) και ... τα χρώματα πάνε περίπατο. Δυο φορές έκανα όλη τη δουλειά από την αρχή μέχρι να καταλήξω σε έναν συμβιβασμό μεταξύ συμπίεσης-απόχρωσης.  Undecided

Θάνο , πήδα στο κρεβάτι σου (όρθιος) για λίγη ώρα , άσε τον ήλιο να περνάει μόνο από τις γρίλιες και .. θα πάρεις παρόμοιο αποτέλεσμα από τη σκόνη που θα σηκωθεί.
Φρόντισε μόνο να είσαι μόνος σου για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις
 Tongue Tongue Tongue

Μπχχχ , αυτό είναι ο ορισμός του «Εκτός Θέματος»
Καταγράφηκε

ΤhanosΤakis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 09 Ιούλιος 2003, 14:22:05 »

Σου άρεσαν όμως οι φωτογραφίες ?  Roll Eyes

Απαντώ με τον αγαπημένο μου τρόπο - ΑΝΤΙΓΡΑΦΩΝΤΑΣ:
Χοχο!
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Ιούλιος 2003, 14:28:55 από thanostakis » Καταγράφηκε

ΤhanosΤakis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 09 Ιούλιος 2003, 14:26:17 »

Θάνο , πήδα στο κρεβάτι σου (όρθιος) για λίγη ώρα , άσε τον ήλιο να περνάει μόνο από τις γρίλιες και .. θα πάρεις παρόμοιο αποτέλεσμα από τη σκόνη που θα σηκωθεί.
Φρόντισε μόνο να είσαι μόνος σου για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις
 Tongue Tongue Tongue

Σκέψου να θελήσω να φωτογραφίσω το εσωτερικό καμμιάς εκκλησίας. Τι να πω για το κρεββάτι στην είσοδο;  Kiss
Καταγράφηκε

spirospar
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 09 Ιούλιος 2003, 14:55:01 »

Μάνο σ’ ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για όλα αυτά που μας λες και μας δείχνεις που νομίζω διαφορετικά ίσως να μην τα βλέπαμε ποτέ.
Καταλήγω για άλλη μια φορά να πιστέψω ότι όλοι οι μεγάλοι σε όποιο χώρο κι αν κινούνται, είναι γεννημένοι γι αυτό που κάνουν, και θα το κάνουν όπως και νάχει. Όπως και να τους τα φέρει η ζωή κάποια στιγμή θα βρουν το δρόμο τους και θα διαπρέψουν.
Καταγράφηκε
DTheo
Αποσυνδεδεμένος

Sony DSC-R1

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 09 Ιούλιος 2003, 17:07:35 »

Μάνο,

Είμαι σίγουρος ότι τούτη εδώ η "στήλη" σου με τις παρουσιάσεις μεγάλων φωτογράφων έχει τέτοιους καλούς και πιστούς φίλους, που όχι μόνο "φτάνουν εδω κάτω", αλλά τα αποστηθίζουν κιόλας, προσπαθώντας να μπούν για λίγο στα "παπούτσια" του εκάστοτε φωτογράφου και να κατανοήσουν την ζωή του, μέσα από τις περιγραφές σου...

(Εγώ τουλάχιστον είμαι ένας από αυτούς...)

Wink
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Ιούλιος 2003, 17:08:41 από DTheo » Καταγράφηκε
Chrisphoto
Υποστηρικτής
Αποσυνδεδεμένος

Φωτογραφία και μοντελισμός !!!

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 09 Ιούλιος 2003, 18:03:42 »

Μάνο μπράβο και από 'μένα..

Θα θελα να’ ξερα που ήσουν όταν πήγα στην έκθεση βιβλίου και πήρα μυθιστορήματα Ααααχ…. Τώρα σημείωσα τις εκδόσεις πάντως. Να ‘σαι καλά για το ένθετο (κάτι μάθαμε κι’ απόψενες). Το αύριο θα μας φέρει στην δικιά μας ψηφιακή πραγματικότητα, εκεί που το glass ή το motion blur ή τα lighting effects κάνουν τους απλούς χειριστές μιας ψηφιακής μηχανής ¨φωτογράφους¨.
Πάντως ακόμα και σε αυτό το επίπεδο, η δημιουργία και η σύλληψη της συγκεκριμένης πόζας, ή η επεξεργασία της, μας δίνει το δικαίωμα να ζητάμε την επιβράβευση των υπολοίπων για να συνεχίσουμε το έργο μας. Άλλωστε η φωτογραφία είναι τέχνη και η δύναμη του Sudek να συνεχίζει ακόμα και μετά το ατύχημα δίνει σε μας την δύναμη να προσπαθήσουμε ακόμα περισσότερο να βελτιωθούμε.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: