Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
21 Απρίλιος 2014, 15:13:43

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Σαμοθρακη,επιστροφη στη φυση...  (Αναγνώστηκε 5258 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
D.Zografos
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Δημητρης Ζωγραφος

Προφίλ WWW
« στις: 31 Αύγουστος 2008, 13:50:18 »

Φτανοντας ατην Αλεξανδρουπολη πηρα το καραβι και σε δυομιση ωρες ημουν στο λιμανι του νησιου την Καμαριωτισσα .    
Η Σαμοθρακη ειναι ενα σχετικα μικρο νησι που η οδικη αποσταση απο μια ακρη τους Κηπους  στην αλλη Παχια αμμος  ειναι με το αυτοκηνιτο 45 λεπτα.
 Κυκλος δεν υπαρχει μια και δεν υπαρχει δρομος σ ενα κομματι του νησιου, ουτε ευκολη προσβαση λογου πυκνης βλαστησης και της οροσειρας Σαος (1,600 μετρα περιπου).
Το νησι ειναι γνωστο και απο την αρχαιοτητα ως Παλαιοπολη με τα Καβηρια μυστηρια- τελετες (υπαρχει εξαιρετικος αρχαιλογικος χωρος και μουσειο ).
Το νησι δεν ενδεικνιεται για οσους ψαχνουν πολυτελη ξενοδοχεια με παραλιες με παχιες αμμους σεζλονγκ και εντονη νυχτερινη ζωη σε μπαρ.
Η πλοιοψηφια των τουριστων κατοικη στα δυο δημοτικα καμπινγκ και σε ελευθερες κατασκηνωσεις μεσα στο καταπρασινο και αγριο δασος διπλα στις βαθρες.
Η φυση στο νησι  ειναι αυτη που θα σε ανταμειψη
Παρα πολλοι χειμαροι και ποταμια πηγαζουν απο τις πηγες του Σαος δημιουργοντας εναν πραγματικα επιγειο παραδεισο με βαθρες ,κατταρακτες και καταπρασινο δασος...

Οι μονιμοι κατηκοι ειναι 1500, αλλα πιστευω οτι η πληοψηφια ειναι οι κατσικες που ειναι ελευθερες στο νησι και αποτελουν νοστιμους μεζεδες στα ταβερνακια του νησιου.

Φευγοντας απο Σαμοθρακη νοιωθεις την δυναμη της φυσης να σ εχει επιρεασει ..........

« Τελευταία τροποποίηση: 03 Σεπτέμβριος 2008, 18:05:13 από dimis Z (69) » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (19):
CYGNUS
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 31 Αύγουστος 2008, 14:24:48 »

Πολύ ωραίες εικόνες από ένα πανέμορφο νησί, το αφιέρωμά σου μας κάνει να βάλουμε στόχους για το επόμενο καλοκαίρι. Και απ' ότι έχω διαβάσει, ο νομός Έβρου προσφέρεται  για εναλλακτικό τουρισμό (δάσος Δαδιάς, δέλτα Έβρου, Σουφλί η πόλη του μεταξιού). thumbs up χαιρετάω
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Αύγουστος 2008, 15:59:24 από Cygnus » Καταγράφηκε
kapsouli
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 31 Αύγουστος 2008, 14:46:04 »

Ωραίο αφιέρωμα Δημήτρη. Νομίζω οι επισκέπτες στη Σαμοθράκη φεύγουν γεμάτοι από εικόνες άγριας ομορφιάς, σαφώς επηρρεασμένοι από τη δύναμη της φύσης και με την υπόσχεση ότι θα ξαναεπιστρέψουν προσκυνώ
Καταγράφηκε

Επιστρέφω αμέσως
plagojohn
*
Αποσυνδεδεμένος

OnBoarD

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 31 Αύγουστος 2008, 15:08:16 »

Είμαι από του fun της Σαμοθράκης είναι τέλειο μέρος αλλά μια παρατήρηση αν και δεν ξέρω εάν αρμόζει ,με το ελεύθερο κάμπινγκ κοιμάμαι πρέπει να προσέχουν λίγο με τις φωτιές τους και τα τσιγάρα Cool που πετάμε.
Καταγράφηκε

Photography: Canon 400D - 18-55 kit - canon 50mm f/1.8 - sigma 70-300mm APO - Tamron 17-50mm f/2.8 DI XR II LD... Kitesurf: Slingshot 11 Fuel, Takoon board, Dakine Pyro... Snowboard: Santa Cruz Smear - Perfect 11. Lib-tech Dark Series, 32Boots TM-2, The North Face Pant Jacket, Bolle...
NickelGR
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 31 Αύγουστος 2008, 18:30:30 »

Πολύ ωραίο αφιέρωμα. Βάζεις ιδέες ήδη από τώρα για το επόμενο καλοκαίρι. Το μόνο πρόβλημα μάλλον είναι η απόσταση για μένα, αλλά με λίγη υπομονή και καλή διάθεση όλα λύνονται.
Καταγράφηκε

Γηράσκω δ'αἰεὶ πολλὰ διδασκόμενος
xristos86
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 31 Αύγουστος 2008, 21:14:11 »

πολυ ομορφες οι φωτος σου απο ενα νησι που ξερω καλα μιας και ειμαι απο Αλεξανδρουπολη και πιστευω πως ειναι επιγειος παραδεισος.αν μου επιτρεπεις να συνδραμω και εγω με μια φωτο απο το ηλιοβασιλεμα στο καστρο της χωρας.το αλμπουμ Σαμοθρακη ειναι ακομα υπο κατασκευη!

Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
kasapidis giorgos
ταλαιπωρία 24 λιλιπούτιων..
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 31 Αύγουστος 2008, 21:26:33 »

μπράβο Δημήτρη.!
λιτό, αλλά περιεκτικό το μικρό σου αφιέρωμα για την Σαμοθράκη..
όμορφες εικόνες μας έδειξες.. επλούτισαν την ματιά μας..
να είσαι καλά.. καλή συνέχεια φίλε μου στο οδοιπορικό σου..
Καταγράφηκε

manko
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 31 Αύγουστος 2008, 22:16:31 »

Μπραβο Δημητρη και εις ανωτερα, κατατοπιστικες οι φωτο καθως και τα γραφομενα σου, αυτο το ταξειδι τοεχω στο προγραμμα αλλα το ποτε θα τα καταφερω αγνωστο.  thumbs up
Καταγράφηκε
D.Zografos
Αποσυνδεδεμένος

Δημητρης Ζωγραφος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 31 Αύγουστος 2008, 23:17:28 »

Σας ευχαριστω ολους θερμα για καλα σας λογια  προσκυνώ προσκυνώ προσκυνώ χαιρετάω
Χρηστο (xristos86 ) και βεβαια μπορεις  (και η φωτογραφια σου ειναι πολυ ομορφη  thumbs up thumbs up ) και οποιος αλλος φιλος εχει φωτογραφιες απο Σαμοθρακη να τις βαλει  thumbs up  χαιρετάω
Κατι μου λεει οτι του χρονου θα εχει πολλες και καλες  φωτογραφιες το αφιερωμα αυτο  Cheesy  Smiley
Καταγράφηκε

Andreas D.
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 31 Αύγουστος 2008, 23:34:48 »

Δημητρη , πολυ καλες φωτογραφιες .Σ'ευχαριστουμε για τις πληροφοριες επισης.
Καταγράφηκε

johnm83
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 01 Σεπτέμβριος 2008, 01:13:25 »

Στη Σαμοθράκη ταιριάζει το ρητό: τα ωραία αρώματα μπαίνουν σε μικρό μπουκάλι. Μπορεί να είναι μικρό νησί αλλά για να το δεις πρέπει να μείνεις τουλάχιστον πέντε με έξι μέρες και να πας ένα βήμα παραπέρα από εκεί που πάει ο «λαός». Για να το νοιώσεις πρέπει να γίνεις μόνιμος κάτοικος. Το περιβάλλον που αντικρίζει ο επισκέπτης δύσκολα θα το βρει ακόμα και στην στεριά.
Φέτος δεν πήγα, για δεύτερη φορά από το 98. Δεν ξέρω πως θα αντέξω το χειμώνα…
Υ.Γ. Πολύ δύσκολα ξεχωρίζεις κάποια από τις φωτογραφίες. Μπράβο, πραγματική διαφήμιση για το νησί.

Καταγράφηκε
D.Zografos
Αποσυνδεδεμένος

Δημητρης Ζωγραφος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 01 Σεπτέμβριος 2008, 20:59:44 »

Να ενημερώσω τους φιλους που θα θελουν να επισκεφτουν το νησι
 με καποια τηλεφωνα που θα τους φανούν χρήσιμα...

Λιμεναρχειο Αλεξανδρουπολης 2551026468

Πρακτωρειο saos ferrys (δεν υπαρχει αλλη εταιρια ) 2551041411

2551023306

Δημοτικα  καμπινγκ     2551098291
Καταγράφηκε

stavrosstam
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

μαθαίνω να βλέπω...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 02 Σεπτέμβριος 2008, 00:20:54 »

Με ωραίες φωτογραφίες έντυσες το αφιέρωμα στο μυθικό αυτό νησί. Όμορφη και η φωτο που συνεισέφερε ο xristos86. Δημήτρη, πάντα τέτοια! χαιρετάω προσκυνώ
Καταγράφηκε

NatK
Άνευ Συνδρόμου
Αποσυνδεδεμένος

I'm sorry, Dave, I'm afraid I can't do that.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 02 Σεπτέμβριος 2008, 10:27:20 »

Μπράβο και από μένα για ένα πολύ όμορφο οδοιπορικό Δημήτρη... Οι φωτογραφίες σου είναι απροσποίητες και με έντονο συναίσθημα.

Ειδικά τέτοιες μέρες που μπήκαν τα κεφάλια μέσα  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο, τέτοιες εικόνες που μας θυμίζουν το όμορφο καλοκαίρι που μόλις πέρασε είναι καλοδεχούμενο "παυσίπονο"!  Tongue

Καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε

Open the pod bay doors, HAL.
Nan
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 02 Σεπτέμβριος 2008, 11:14:49 »

Το νησι αυτο ειναι ενα ονειρο.
Περα απο το πανεμορφο τοπιο του ειναι και η απιστευτα καλη ατμοσφαιρα του
 thumbs up