Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Νοέμβριος 2014, 10:21:13

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 ... 151 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Nikon D90  (Αναγνώστηκε 241619 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PLUTON
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #240 στις: 15 Οκτώβριος 2008, 20:08:59 »

Δείγματα έχω (αλλά και να μην είχα , θα μπορούσα να φτιάξω ανά πάσα στιγμή) αλλά δεν ξέρω πως να τα ανεβάσω στο νετ , ούτε και βλέπω το λόγο (είναι πολλά MB για λίγα δευτερόλεπτα στην ανάλυση 1280x720).
Μακάρι να κάνω λάθος και να μου υποδειχθεί τρόπος για σωστές ρυθμίσεις και να δω καλύτερα αποτελέσματα (στο τμήμα του video επαναλαμβάνω).
Πάντως νόμιζα ότι hd-video , εννοούνταν μία κινούμενη φωτογραφία (στο θέμα της οξύτητας , των χρωμάτων , και της ευκρίνειας). Σαφέστατα έκανα λάθος.
Δεν μετανιώνω σε καμμία περίπτωση για την D90 , άλλωστε είμαι νέος χρήστης στον μαγικό κόσμο της DSLR φωτογραφίας.
Καταγράφηκε
Dakis
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #241 στις: 15 Οκτώβριος 2008, 20:26:40 »

Hd video σημαίνει high definition και είναι όρος που προέρχεται από τον αντίστοιχο χώρο και έχει σχέση κατ'αρχήν με την ανάλυση του video (στα 720 ή 1080pixels).  Smiley

Πάντως κι'εγώ το τελευταίο πράγμα για το οποίο την ψώνισα είναι το video. Μέχρι στιγμής στο κομμάτι που με ενδιαφέρει (το ... φωτογραφικό δηλαδή  Grin ) έχω εντυπωσιαστεί από την απόδοσή της σε χαμηλά iso, ο θόρυβος είναι εντυπωσιακά μικρότερος σε σχέση με την D70 την οποία προορίζει να αντικαταστήσει  Tongue
Καταγράφηκε

PLUTON
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #242 στις: 15 Οκτώβριος 2008, 21:04:16 »

' Hd video σημαίνει high definition και είναι όρος που προέρχεται από τον αντίστοιχο χώρο και έχει σχέση κατ'αρχήν με την ανάλυση του video (στα 720 ή 1080pixels). '

Το σχόλιο μου περί του HD-video ήταν σαφώς σαρκαστικό  thumbs up
Γνωρίζω πολύ καλά τους όρους και τα τεχνικά στοιχεία. Είμαι λάτρης της τεχνολογίας γενικώς. Roll Eyes
Επαναλαμβάνω μακάρι να κάνω λάθος και περιμένω εντυπώσεις απο άλλους χρηστες της μηχανής στο θέμα του video.
Καταγράφηκε
filiriotis
Αποκλεισμένο μέλος
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #243 στις: 16 Οκτώβριος 2008, 06:42:15 »

O Ken Rockwell προτεινει την D90 (ή την D700 για FF) σε σχεση με την D300 ως την καλυτερη Dx μηχανη γιατι καθεται καλυτερα στο χερι του,εχει καλυτερο firmware, πιο ωριμα ηλεκτρονικα και σε μερικες περιπτωσεις βγαζει και καλυτερες φωτο...

'Yay! The D90 is the best DX camera out there, beating out the old D300. The D90 has identical image quality to the D300, sometimes even a little better, and handles much better due to much improved firmware and hardware, like a new INFO button that lets me get to what I need faster.

Ritz finally has the body-only in stock. Amazon also has it, but it looks like the orders are going through Ritz anyway.

The D90 previously has only been available as a kit with the ho-hum 18-105mm lens. I would not buy the old D300 today; I'd buy either the D90 or the D700. If you're considering the old D300, I'd get the D90 instead while saving up for the D700.
'

Τον παρακολουθω χρονια, εχει την αποψη του αλλα φορες-φορες ειναι υπερβολικος..(τουλαχιστον!).
Ειδικα για το τελευταιο νομιζω οτι ειναι ο πρωτος που το λεει αυτο Grin Tongue

Καταγράφηκε

D50, D300, 18-200mm VR, 70-300mm VR

Ι am still here.... LIVE!!!!
Frankzappatistas
Αποσυνδεδεμένος

What's The Ugliest Part Of Your Body?

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #244 στις: 16 Οκτώβριος 2008, 09:22:52 »

Ο Rockwell δεν είναι καθόλου υπερβολικός, υπερβολικοί είμαστε εμείς που πληρώνουμε εξωφρενικά ποσά για D300, D200, D700 + πανάκριβους φακούς, για να φωτογραφίζουμε την τύφλα μας.

Δεν μιλάω για τους επαγγελματίες αλλά τους ερασιτέχνες.

Όλα όσα γράφει κατά καιρούς, επικεντρώνονται σε μία ιδέα, μην ξοδεύεις λεφτά για μηχανή εάν δεν μάθεις πρώτα τα βασικά στη φωτογραφία, διαβάζοντας βιβλία ή παρακολουθώντας σεμινάρια. Νομίζουμε ότι μία επαγγελματική ή ημιεπαγγελματική μηχανή θα μας κάνει καλύτερους φωτογράφους όμως οι στατιστικές άλλα αποδεικνύουν, ελάχιστοι γίνονται καλύτεροι φωτογράφοι με την ανανέωση του εξοπλισμού τους από καλύτερο-ακριβότερο, αντιθέτως όσοι παρακολουθούν σεμινάρια και διαβάζουν κάνα βιβλίο βελτιώνονται, το τελευταίο το διάβασα στη σελίδα του Thom Hogan www.bythom.com
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (4):
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #245 στις: 16 Οκτώβριος 2008, 10:20:41 »

O Ken Rockwell προτεινει την D90 (ή την D700 για FF) σε σχεση με την D300 ως την καλυτερη Dx μηχανη γιατι καθεται καλυτερα στο χερι του,εχει καλυτερο firmware, πιο ωριμα ηλεκτρονικα και σε μερικες περιπτωσεις βγαζει και καλυτερες φωτο...

'Yay! The D90 is the best DX camera out there, beating out the old D300. The D90 has identical image quality to the D300, sometimes even a little better, and handles much better due to much improved firmware and hardware, like a new INFO button that lets me get to what I need faster.

The D90 previously has only been available as a kit with the ho-hum 18-105mm lens. I would not buy the old D300 today; I'd buy either the D90 or the D700. If you're considering the old D300, I'd get the D90 instead while saving up for the D700.
'

Τον παρακολουθω χρονια, εχει την αποψη του αλλα φορες-φορες ειναι υπερβολικος..(τουλαχιστον!).
Ειδικα για το τελευταιο νομιζω οτι ειναι ο πρωτος που το λεει αυτο Grin Tongue

Χωρίς να έχω δοκιμάσει την D90 είμαι σχεδόν σίγουρος οτι τα συμφωνήσω άλλη μια φορά με τον Ρόκγουελ. Οπως έγραψα σε ένα άλλο φόρουμ η D300 μου πέφτει μεγάλη και βαρειά και αυτό δεν με ενοχλεί όταν τραβάω ένα event, αλλα με ενοχλεί πολύ στην βόλτα για φωτογράφιση. Ιδανικά κι εγώ θα καταλήξω με μια D700 + D90. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να περιφέρεται επι 15ωρο όπως συχνά κάνω, σε μια ξένη πόλη και να κουβαλάω D700+(14-24)+(24-70)+(70-200). Οχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Προτιμώ μια D90+(18-200). Ε και άν εντοπίσω σημεία μεγάλου ενδιαφέροντος, τότε μπορώ να φορτωθώ και να πάω εκεί επι τούτου 1-2 ωρίτσες να βγάλω τις φωτογραφίες που θέλω την συγκεκριμμένη ώρα που πρέπει.

Ναι ο Ρόκγουελ μερικές φορές υπερβάλλει, αλλα τις περισσότερες φορές είναι πολύ εύστοχος και με θάρρος εκφράζει τη γνώμη του που μπορεί να είναι τελείως αντίθετη με την επικρατούσα. Γι αυτό τον εκτιμώ, γιατί είναι αυθεντικός, κι ας είναι υποκειμενικός. Προτιμώ να αισθάνομαι οτι μου μιλάει ένας άνθρωπος με τις ιδέες και τις πιθανές προκαταλήψεις του, παρά μια απρόσωπη ουδέτερη υποτίθεται μηχανή που που άλλα γράφει και άλλο υποσυνείδητο μήνυμα περνάει (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ)
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Οκτώβριος 2008, 00:07:32 από Diol » Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
johnyhawk
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #246 στις: 16 Οκτώβριος 2008, 22:51:41 »

Παράθεση
Αρα συγκρίνοντας 2 αρχεία διαφορετικών εταιρειών,
ίσως κάνουμε μερικές τρύπες στο νερό...  Huh

Ξέφυγα ίσως λίγο... σόρρυ... Πάντως προσωπικά μόνο το Βίντεο είναι αυτό που ζηλεύω στην D90 (άντε και to live view για μερικές πιο περίεργες λήψεις!!) ως ευτυχισμένος κάτοχος της D80!!! 

Ειδικά για το video , μην ζηλεύεις καθόλου. Απλά δεν βλέπεται. Αναφέρομαι σε video με το προγραμμα Auto ή P σε τέλεια εστίαση και η μηχανή τελείως ακίνητη σε φωτισμό δωματίου. Το video είναι αντίστοιχο μιας χαλασμένης φθηνής βιντεοκάμερας ή ενός πολύ καλού κινητού τηλεφώνου.

Θα διαφωνησω καθετα με αυτο φιλε μου, η δικια μου τραβαει σε υψηλες ρυθμισεις αψογο βιντεο, καλυτερο απο πολλες HD βιντεοκαμερες που εχω δοκιμασει...
Καταγράφηκε

Nikon D90, Nikon F801s, Nikkor 10.5mm f/2.8 , Nikkor AF-S 28-70 f/2.8D, Nikkor AF 80-200 f/2.8D, Nikkor 50mm 1.8,  Nikkor TC20E2, ,  SB800, SB23 + SU4.
Aptaliko
Αποσυνδεδεμένος

Η πρόοδος βασίζεται στην αποτυχία

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #247 στις: 17 Οκτώβριος 2008, 11:37:17 »

Θα διαφωνησω καθετα με αυτο φιλε μου, η δικια μου τραβαει σε υψηλες ρυθμισεις αψογο βιντεο, καλυτερο απο πολλες HD βιντεοκαμερες που εχω δοκιμασει...

Pluton & johnyhawk, με τι φακούς και σε τι ρυθμίσεις τραβάτε video. Όσο και υποκειμενική να είναι η αίσθηση της ποιότητας μιας εικόνας δεν μπορεί να είναι η μέρα  Smiley με τη νύκτα  Angry.
Καταγράφηκε
fotios3
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #248 στις: 17 Οκτώβριος 2008, 15:08:06 »

Ήμουν και είμαι κάτοχος μια Nikon D50 και πρόσφατος κάτοχος μιας D90.

Για να συγκρίνω στο θέμα του θορύβου στα υψηλά ISO τις 2 μηχανές με σκοπό να βρω την αναλογία σε ISO μεταξύ τους έκανα το παρακάτω τεστ.
- Λήψεις με τον ίδιο ακριβώς φακό (18-200VR σε ρύθμιση εστιακής απόστασης 60mm)
- Χρήση τριπόδου
- Εσωτερικές λήψεις σε δωμάτιο με χαμηλό φυσικό φωτισμό και ίδιες φωτιστικές συνθήκες στις λήψεις των 2 μηχανών
- Φωτομέτρηση matrix και στις 2 μηχανές, πρόγραμμα P, καμία αντιστάθμιση μέτρησης
- Λήψεις jpg Fine-L στη D50
- Λήψεις jpg Fine-M στη D90 με high-ISO-NR στο OFF. Σημειώνω εδώ πως το high-ISO NR γίνεται αυτόματα Low στο ISO 6400

Χρησιμοποίησα Fine-M στη D90 το οποίο δίνει 6 και κάτι megapixels, περίπου δηλαδή όσα και η D50 γιατί ήθελα να βρώ την ισοδυναμία τους στα high ISO σε ποιότητα ευκρίνειας και θορύβου. Προφανώς σε 1:1 view τα αρχεία L της D90 γίνονται χειρότερα σε θόρυβο από τα αντίστοιχα M. Αυτό που με ενδιέφερε όμως εμένα, και ίσως και άλλα μέλη ή αναγνώστες του φόρουμ, ήταν απλά να ξέρω ότι εκεί που χρησιμοποιούσα την D50 στα ISO 800 πχ. στα πόσα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τη D90 για να έχω αντίστοιχη ποιότητα. Τα συμπεράσματα:

- το ISO 800 της D50 είναι χειρότερο από το ISO 1600 της D90 και πολύ ελαφρώς καλύτερο από το ISO 3200 της D90
- το ISO 1600 της D50 είναι χειρότερο από το ISO 3200 της D90 και ελαφρώς καλύτερο από το ISO 6400 της D90

Σημειώνω πως η αξιολόγηση ήταν τελείως υποκειμενική και αφορούσε την υποκειμενική αίσθηση τόσο του θορύβου όσο και της ευκρίνειας. Επίσης σημειώνω πως οι δύο μηχανές φαίνεται να εφαρμόζουν διαφορετικό gamma curve με την D90 να ενισχύει λίγο παραπάνω τα midtones και επίσης να φωτοεκθέτει και ελαφρώς παραπάνω. Έκανα λοιπόν μια δεύτερη σύγκριση υποεκθέτοντας με post processing τις εικόνες της D90 ώστε να έρθουν πιο κοντά σε αυτές της D50, και τα συμπεράσματά που έγραψα παραπάνω παρέμειναν ίδια.

Πρακτικά για μένα τα παραπάνω συμπεράσματα δίνουν ένα πλεονέκτημα σχεδόν 2 stops στη D90, οπότε τώρα ξέρω πως το ISO800 που δε φοβόμουν να ανεβάσω τη D50 γίνεται ISO3200 για τη D90.

Για τους κατόχους D70 υπενθυμίζω πως η συμπεριφορά της D50 σε High ISO noise ήταν ελαφρώς καλύτερη.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον μπορώ στις επόμενες μέρες να ανεβάσω μερικά 1:1 crops.

Φώτης

Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Aptaliko
Αποσυνδεδεμένος

Η πρόοδος βασίζεται στην αποτυχία

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #249 στις: 17 Οκτώβριος 2008, 15:23:37 »

Φώτη ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες και μπράβο για την διαδικασία που έκατσες και έκανες  thumbs up.
Καταγράφηκε
Diol
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Δεν έχουν όλοι ανάγκη την τέχνη που πληγώνει.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #250 στις: 17 Οκτώβριος 2008, 16:25:18 »

Φώτη, αφού σε συγχαρώ κι εγώ, θα σου πω οτι πολύ καλά έκανες και θέλησες να συγκρίνεις την μια και την άλλη μηχανή σε παρόμια ανάλυση. Οχι όμως το μέγεθος αρχείου, αυτό δεν είναι ακριβές κριτήριο. Εγώ θα προτιμούσα να πέρναγες την φωτογραφία της D90 στο PS και να άλλαζες το image size στο ακριβώς όμοιο με την D50. Θα την έσωνες σαν ασυμπίεστη TIF ή έστω στην ποιότητα 12 JPG ώστε να μην πρόσθετε ή τροποποιούσε συμπίεση το PS και τότε μόνο θα σύγκρινα 1:1 τις εικόνες (δεν πειράζει που η TIF θα είναι μεγάλη, η πιθανή ζημιά της πρώτης συμπίεσης δεν αναστρέφεται). Παρ όλα αυτά, μέχρι εδώ θα έχεις συγκρίνει τις μηχανές ΜΑΖΙ με την αποθορυβοποίησή τους. Θα είχε ενδιαφέρον να συγκρίνεις και χωρίς αποθορυβοπόιηση τις NEF εικόνες, αλλα να είναι σίγουρο οτι δεν έχουν αποθορυβοποίηση γιατί έχω υποψία οτι κάποια αποθορυβοποίηση πρώτου σταδίου παραμένει, ιδιαίτερα στην παλιά D50.

Γι αυτό που λες, οτι δηλ η D70 έχει περισσότερο θόρυβο απο την D50, είναι και δεν είναι έτσι. Το σωστό είναι οτι η D70 εφαρμόζει ανεπαίσθητη αποθορυβοποίηση, γι αυτό έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης με Neat Image κλπ. H D50 που βγήκε λίγο αργότερα, ακολούθησε το εμπορικά επιτυχημένο παράδειγμα της Canon που εφάρμοζε έντονη αποθορυβοποίηση. Η D50 είχε ενδιάμεσα δυνατή αποθορυβοποίηση απο την D70 και τις Canon της εποχής.

Πάντως τα τελικά σου συμπεράσματα συμφωνούν με τα δικά μου μεταξύ της D70 και της D300. Κερδίζω απο 1,66 stop ως 2,33. Αν κρίνω απο θόρυβο σκέτα, τότε είναι στο 1,66. Αν όμως συνυπολογίσω και την συνολική βελτίωση της ποιότητας και το μικρότερο πίξελ θορύβου (όπως σωστά ο Barba-Giannis είπε μια μέρα και μου άνοιξε τα μάτια), τότε η συνολική βελτίωση μπορεί να ξεπεράσει και τα 2,33 stop.
Καταγράφηκε

Δημήτρης Μ.
Nikon D800, D700, D90, D70, Nikkor 24-70 F2.8, 16-35 F4 VR, 18-200 VR, 50 F1.2, 50 F1.8D, 35 F1.8, 16 F2.8 fisheye. Flash SB910, SB800, SB400, SB-R200
Compact digital: Canon D10, Olympus C7070, Nikon 995, Fuji F31fd, Fuji F100fd. Video: GoPro
Αναλογικές. Kodak Retina IIa & Olympus OM system: OM4Ti, OM4, OM1, OM2n & αρκετοί φακοί Zuiko κλπ
savvasstavridis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #251 στις: 17 Οκτώβριος 2008, 17:34:03 »

Και από το dpreview το επίσημο review.
http://www.dpreview.com/reviews/nikond90/
Καταγράφηκε
filiriotis
Αποκλεισμένο μέλος
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #252 στις: 17 Οκτώβριος 2008, 19:22:59 »

To θεμα αναφερθηκε 3 σελιδες ποιο πανω....
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=32658.msg477768#msg477768
 Wink χαιρετάω
Καταγράφηκε

D50, D300, 18-200mm VR, 70-300mm VR

Ι am still here.... LIVE!!!!
fotios3
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #253 στις: 18 Οκτώβριος 2008, 11:49:37 »

Φώτη, αφού σε συγχαρώ κι εγώ, θα σου πω οτι πολύ καλά έκανες και θέλησες να συγκρίνεις την μια και την άλλη μηχανή σε παρόμια ανάλυση. Οχι όμως το μέγεθος αρχείου, αυτό δεν είναι ακριβές κριτήριο. Εγώ θα προτιμούσα να πέρναγες την φωτογραφία της D90 στο PS και να άλλαζες το image size στο ακριβώς όμοιο με την D50. Θα την έσωνες σαν ασυμπίεστη TIF ή έστω στην ποιότητα 12 JPG ώστε να μην πρόσθετε ή τροποποιούσε συμπίεση το PS και τότε μόνο θα σύγκρινα 1:1 τις εικόνες (δεν πειράζει που η TIF θα είναι μεγάλη, η πιθανή ζημιά της πρώτης συμπίεσης δεν αναστρέφεται). Παρ όλα αυτά, μέχρι εδώ θα έχεις συγκρίνει τις μηχανές ΜΑΖΙ με την αποθορυβοποίησή τους. Θα είχε ενδιαφέρον να συγκρίνεις και χωρίς αποθορυβοπόιηση τις NEF εικόνες, αλλα να είναι σίγουρο οτι δεν έχουν αποθορυβοποίηση γιατί έχω υποψία οτι κάποια αποθορυβοποίηση πρώτου σταδίου παραμένει, ιδιαίτερα στην παλιά D50.

Γι αυτό που λες, οτι δηλ η D70 έχει περισσότερο θόρυβο απο την D50, είναι και δεν είναι έτσι. Το σωστό είναι οτι η D70 εφαρμόζει ανεπαίσθητη αποθορυβοποίηση, γι αυτό έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης με Neat Image κλπ. H D50 που βγήκε λίγο αργότερα, ακολούθησε το εμπορικά επιτυχημένο παράδειγμα της Canon που εφάρμοζε έντονη αποθορυβοποίηση. Η D50 είχε ενδιάμεσα δυνατή αποθορυβοποίηση απο την D70 και τις Canon της εποχής.

Πάντως τα τελικά σου συμπεράσματα συμφωνούν με τα δικά μου μεταξύ της D70 και της D300. Κερδίζω απο 1,66 stop ως 2,33. Αν κρίνω απο θόρυβο σκέτα, τότε είναι στο 1,66. Αν όμως συνυπολογίσω και την συνολική βελτίωση της ποιότητας και το μικρότερο πίξελ θορύβου (όπως σωστά ο Barba-Giannis είπε μια μέρα και μου άνοιξε τα μάτια), τότε η συνολική βελτίωση μπορεί να ξεπεράσει και τα 2,33 stop.

Φίλε Diol είναι μέσα στις προθέσεις μου να συγκρίνω και τα nef μόλις προμηθευτώ D90 raw file support για το PSP και το lightroom. Όσο αφορά στη λήψη jpg, στα υψηλά ISO προτιμώ να παίρνω M sized files από τη D90 που έχουν λιγότερο θόρυβο, παρά L sized. Άλλωστε το να παίρνω στο ISO 1600 και πάνω L sized και να τα κάνω resize στο PSP μετά στα 6MPixels έχει στα δικά μου μάτια το ίδιο αποτέλεσμα με το να τα παίρνω απευθείας σε M-size. Έτσι γλιτώνω τον κόπο και τον χώρο. Πάντως για μένα δεν έχει νόημα η χρήση 12MPixels jpegs με ISO 1600 και πάνω. Η παραπάνω ευκρίνεια έχει ούτως ή άλλως καταστραφεί από το θόρυβο.

Συμφωνώ με την παρατήρησή σου για τη D70.

Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις και εσύ τα υποκειμένικά μου συμπεράσματα με ακόμα πιο ακριβή τρόπο. Είναι πάντως εντυπωσιακό πως εξελίχθηκαν οι αισθητήρες μέσα σε αυτά τα 5 χρόνια. Ουσιαστικά αυξήθηκε η φωτοευαισθησία τους 4 φορές (κάθε stop είναι x2).

Φώτης
Καταγράφηκε
savvasstavridis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #254 στις: 18 Οκτώβριος 2008, 11:50:44 »

To θεμα αναφερθηκε 3 σελιδες ποιο πανω....
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=32658.msg477768#msg477768
 Wink χαιρετάω

χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχοΣόρρυ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 ... 151 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: