Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Οκτώβριος 2014, 21:09:06

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 35 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Περί της φωτομέτρησης  (Αναγνώστηκε 87448 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
T@KIS
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

www.takisfoto.com

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #45 στις: 26 Αύγουστος 2004, 18:56:25 »

να πω κατι πανω σε αυτο?
δεν νομιζω να παιζει με ολα τα θεματα αυτο που λεμε τωρα. ετσι δεν ειναι? ειναι αναλογα τι θεμα εχεις να τραβηξεις και τι θελεις να τονισεις και να αναδειξεις.

αλλα εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι που με ενδιαφερει.
εαν θελεις να τραβηξεις καποια φωτογραφια η και το καδρο σου περιεχει πολυ φωτεινα σημεια (π.χ. ηλιος) και πολυ σκοτεινα σημεια (π.χ. ανθρωπινες σιλουετες) τοτε τι φωτομετρηση θε πρεπει να κανεις? τι μπορεις να κανεις για να μην βγει καμμενος ο ηλιος και να μην βγουν μαυρες οι σιλουεττες? ( οι οποιες ειναι μακρυα και δεν μπορεις να τις φωτισεις με φλας )

και κατι αλλο. το ποσο σκοτενο η φωτεινο η τονισμενο θα βγει καποιο στοιχειο στο καδρο μας δεν ειναι και λιγο θεμα προτιμησης η γουστου?

Καταγράφηκε

mKat
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

:)

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #46 στις: 27 Αύγουστος 2004, 01:15:13 »

αλλα εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι που με ενδιαφερει.
εαν θελεις να τραβηξεις καποια φωτογραφια η και το καδρο σου περιεχει πολυ φωτεινα σημεια (π.χ. ηλιος) και πολυ σκοτεινα σημεια (π.χ. ανθρωπινες σιλουετες) τοτε τι φωτομετρηση θε πρεπει να κανεις? τι μπορεις να κανεις για να μην βγει καμμενος ο ηλιος και να μην βγουν μαυρες οι σιλουεττες? ( οι οποιες ειναι μακρυα και δεν μπορεις να τις φωτισεις με φλας )

με βαση το παραδειγμα σου το μονο που μπορει να σε βοηθησει ειναι τα φιλτρα (grad και nd)
θα φωτομετρησεις σε 'λευκα' και 'μαυρα' ωστε να υπολογισεις το μεσο ορο ,προσεχοντας ομως να μην ''χασεις'' τα λευκα απο καψιμο...
τα φιλτρα και ειδικοτερα τα διαβαθμισης θα σε βοηθησουν να ριξεις αρκετα στοπ κατω τον 'ηλιο' ωστε να παρεις λεπτομερειες στα σκιερα ,ενω τα ND ριχνουν στοπ σε ολο το καρε ,για να εχεις μικροτερες ταχυτητες στο κλειστρο ωστε να 'γραψει' καλυτερα το φιλμ
αυτα απο εναν ερασιτεχνη βεβαια που εχει ξοδεψει ....αρκετα καρουλια!! για να μαθει  Smiley
Καταγράφηκε

MANOS_mm
Αποσυνδεδεμένος

Οι άνθρωποι κρίνονται από τις πράξεις τους.-

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #47 στις: 27 Αύγουστος 2004, 01:24:34 »

Ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό «πνεύμα» της συζήτησης.
Το thread αυτό λέει πως αν θέλεις να μεταφέρεις την ατμόσφαιρα μιας σκηνής , οφείλεις να φωτομετρησεις το προσπίπτον φως και όχι το ανακλώμενο.

Τώρα για αυτό που λέει ο Τάκης … εξαρτάται από το φιλμ.
Οι παλιοί λέγανε για τα slides «φωτομέτρα για τα φωτα» ! Κάτι ήξεραν.
Διότι πρέπει να κρατήσεις – πάση θυσία – την πληροφορία στα φωτεινά. Αν καούν , δεν γίνεται τίποτα μετά.
Το αντίστροφο ισχύει για τα αρνητικά.
«Φωτομέτρα για τις σκιές» . Γιατί αν στη θεση των σκιερών , το αρνητικό σου εχει μια ωραία «τρύπα» … πάλι δεν γίνεται τίποτα.

Ασφαλώς είναι θέμα αισθητικής.
Πάντως Τάκη, εχεις περίπου κάπου 6 στοπ διαθέσιμα. Το πώς θα τα μοιράσεις , είναι μια απόφαση που εχει να κάνει με την αισθητική κυρίως.
Καταγράφηκε

η gallery μου στο :  http://www.manoslykakis.com

soztir
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #48 στις: 21 Νοέμβριος 2004, 00:40:23 »

Μετά την πολύτιμη βοήθεια του Manos_mm στο άρθρο περί του φωτόμετρου προέβηκα και εγώ στην αγορά του φωτόμετρου.
Κάποιες ερωτήσεις όμως περί αυτού.
1)Ας πούμε ότι υπάρχουν διαφορετικές συνθήκες φωτισμού στο θέμα μας.Εκεί τι γίνεται;
2)Το φωτόμετρο το στέφουμε προς το φως ή το στρέφουμε προς το θέμα μας;
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 Νίκος
Καταγράφηκε
DTheo
Αποσυνδεδεμένος

Sony DSC-R1

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #49 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 11:28:28 »

Διαβάζοντας ένα ξένο φωτογραφικό site, έπεσα σε αυτό το προιόν:

http://www.rawworkflow.com/products/whibal/index.html

Είναι ένα σετάκι από 4 κάρτες (1 μαύρη, 1 άσπρη και 2 γκρί) σε μέγεθος τσέπης, το οποίο χρησιμοποιείται για ρύθμιση του white balance των μηχανών.

Το συγκεκριμένο προιόν μου φαίνεται εξαιρετικά βολικό σε σχέση με τις γνωστές γκρί κάρτες! Λέω να μου πάρω ένα δώρο... Tongue

Αυτό που δεν κατάλαβα καλά είναι αν το συγκεκριμένο σετάκι (η μια γκρί καρτούλα του δηλ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς κλασσική γκρί κάρτα... Μπερδεύτηκα, γιατί κοιτάζοντας την σύγκρισή του με άλλες μεθόδους εδώ

http://www.rawworkflow.com/products/whibal/WhiBalCharts.html

βλέπω ότι η ελαφρώς γκρί κάρτα του έχει μεγαλύτερο luminance από ότι η κλασσική γκρί κάρτα της Kodak. Αυτό οφείλεται στην πολυσυζητημένη διαφορά μεταξύ του γκρί στάνταρντ (13% ή 18%), ή τελικά το προιόν δεν προορίζεται ως γκρί κάρτα?

Any ideas? Huh
Καταγράφηκε
Nimrod7
Color Geek
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

LCH(2) = Sqr(CIE_Lab(2) ^ 2 + CIE_Lab(3) ^ 2)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #50 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 13:05:25 »

Δεν γνωρίζω για το συκγκεριμένο σετ, αλλα για το σκοπό αυτό προτιμώ το Macbeth color checker mini, το οποίο έχει και το 18% γκρί.
Είναι χρήσιμο και να έχεις και τα υπόλοιπα χρώματα, βλέπεις πως φαίνονται κάτω απο διαφορετικό φωτισμό και μπορείς να ελέξγεις το white balance καλύτερα.

Όλα αυτά για τους ψηφιακούς που δουλεύουν RAW, δεν νομίζω όμως να είναι χρήσιμο σε εσένα.  Undecided
Καταγράφηκε

jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #51 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 13:11:41 »

Όλα αυτά για τους ψηφιακούς που δουλεύουν RAW, δεν νομίζω όμως να είναι χρήσιμο σε εσένα.  Undecided

Γιατί εγώ νομίζω πως αυτά δεν τα χρειάζονται οι ψηφιακοί που δουλεύουν RAW, μιας και κάνουν ότι θέλουν με το White Balance μετά την λήψη? (C1Pro γαρρ)

Roll Eyes
Καταγράφηκε

Nimrod7
Color Geek
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #52 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 13:18:58 »

Παράθεση

Γιατί εγώ νομίζω πως αυτά δεν τα χρειάζονται οι ψηφιακοί που δουλεύουν RAW, μιας και κάνουν ότι θέλουν με το White Balance μετά την λήψη? (C1Pro γαρρ)

Γιατί που ξέρεις πως είναι το 18% γκρί, κάτω απο τον φωτισμό της κάθε φωτογραφίας, για να ρυθμίσεις το whitebalance στο C1pro;  Huh

Καταγράφηκε

jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #53 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 13:27:26 »

Γιατί που ξέρεις πως είναι το 18% γκρί, κάτω απο τον φωτισμό της κάθε φωτογραφίας, για να ρυθμίσεις το whitebalance στο C1pro;  Huh

το white balance δεν είναι αυτό που θα καθορίσει την χρωματική παλέτα της φωτογραφίας??

Δηλάδή εάν ένας άσπρος τοίχος βγει "δροσερός" (μπλε αποχρώσεις) ή "ζεστός" (κίτρινες αποχρώσεις)?

το πόσο σκούρα ή φωτεινή θα βγεί είναι αναλόγως τα γούστα μας και την ατμόσφαιρα που θέλουμε να περάσουμε...

Roll Eyes
Καταγράφηκε

Nimrod7
Color Geek
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #54 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 13:41:09 »

Παράθεση
το white balance δεν είναι αυτό που θα καθορίσει την χρωματική παλέτα της φωτογραφίας??
Δηλάδή εάν ένας άσπρος τοίχος βγει "δροσερός" (μπλε αποχρώσεις) ή "ζεστός" (κίτρινες αποχρώσεις)?

Ναι το white balance δημιουργεί τη παλέτα, αλλά...
Οι αλγόριθμοι της μηχανής δε δίνουν τις περισσότερες φορές ακριβή white balance. Όσο καλή και αν είναι σε αυτό το τομέα δεν είναι δυνατών να καταλάβει πως είναι το ουδέτερο γκρίζο κάτω απο φωτισμό ημέρας, η κάτω απο φωτισμό πυρακτώσεως.Και τα μάτια μας δεν είναι ικανά να γνωρίζουν πως ήταν το γκρί, ώστε να ρυθμίσουν τη παλέτα σωστά στο c1pro.
Εκεί χρειάζεται η γκρί κάρτα. Όλα αυτά...

το πόσο σκούρα ή φωτεινή θα βγεί είναι αναλόγως τα γούστα μας και την ατμόσφαιρα που θέλουμε να περάσουμε...

...σε περιπτώσεις που χρειαζόμαστε ακριβή white balance, η ακριβή φωτομέτρηση, όπως μπορεί να χρειαστεί σε συνθήκες Studio. Αυτό δεν μπορείς να το καταφέρεις χωρίς γκρί κάρτα η color checker...  Roll Eyes
Καταγράφηκε

jonick33
Carpe Diem...!
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I believe...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #55 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 13:47:11 »

...σε περιπτώσεις που χρειαζόμαστε ακριβή white balance, η ακριβή φωτομέτρηση, όπως μπορεί να χρειαστεί σε συνθήκες Studio. Αυτό δεν μπορείς να το καταφέρεις χωρίς γκρί κάρτα η color checker...  Roll Eyes

Smiley

έχεις απόλυτο δίκιο... απλά νόμιζα πως ο Dtheo δεν έκανε στουντιακή φωτογράφηση...  Cheesy Tongue

Wink
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Νοέμβριος 2004, 13:47:36 από jonick33 » Καταγράφηκε

DTheo
Αποσυνδεδεμένος

Sony DSC-R1

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #56 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 14:03:24 »

Ευχαριστώ για την απάντηση, Βασίλη.

Και εγώ νομίζω ότι το color checker είναι περιττό για μένα - άσε που τα κουτάκια του είναι τόσο μικρά που θέλει spot για να παίξει...

Παράθεση
απλά νόμιζα πως ο Dtheo δεν έκανε στουντιακή φωτογράφηση...
Δεν κάνω... απλά έψαχνα για μια κομπακτ γκρί κάρτα  Tongue
Καταγράφηκε
JOHN OLE
Αποσυνδεδεμένος

CANON 5D MKII

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #57 στις: 25 Νοέμβριος 2004, 14:24:00 »

Παράθεση
Διαβάζοντας ένα ξένο φωτογραφικό site, έπεσα σε αυτό το προιόν:

http://www.rawworkflow.com/products/whibal/index.html

Είναι ένα σετάκι από 4 κάρτες (1 μαύρη, 1 άσπρη και 2 γκρί) σε μέγεθος τσέπης, το οποίο χρησιμοποιείται για ρύθμιση του white balance των μηχανών.

Πάντως απο οτι φαίνεται είναι πολύ βολικό για να το έχεις μαζί σου και εύχρηστο. Και η τιμή του είναι αρκετά καλή.
Καταγράφηκε

Η προσωπική μου ιστοσελίδα: www.iandriopoulos.com
Το blog μου είναι: www.ioannisandriopoulos.com/blog

Οι φωτογραφίες μου βρίσκονται στο   johnole.dpgr.gr
Φωτογραφική λέσχη Πάτρας "Ηδύφως"
Nimrod7
Color Geek
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #58 στις: 26 Νοέμβριος 2004, 11:03:36 »

Θανάση, ρίξε μια ματιά έδω:
http://www.luminous-landscape.com/reviews/accessories/whibal.shtml
Καταγράφηκε

DTheo
Αποσυνδεδεμένος

Sony DSC-R1

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #59 στις: 26 Νοέμβριος 2004, 11:41:31 »

Θανάση, ρίξε μια ματιά έδω:
http://www.luminous-landscape.com/reviews/accessories/whibal.shtml

Grin
Απο εκεί το βρήκα και εγώ - απλά ξέχασα να το αναφέρω!
 Kiss
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 35 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: