Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
21 Απρίλιος 2014, 15:19:29

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Διαγωνισμοί DPGR (Συντονιστές: Dr_Michael, noe)

Σελίδες: 1 2 [3] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Διαγωνισμός: «Με τα μάτια ενός καθρέφτη»  (Αναγνώστηκε 27477 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kadosh
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 06 Μάιος 2008, 13:09:33 »

Επειδή έγινε αρκετή κουβέντα για τις αποδεκτές συμμετοχές θέλω να σχολιάσω και εγώ κάτι.Η φωτογραφία του νικητή είναι αναμφίβολα μια πολύ γλυκιά εικόνα,ωστόσο απορώ πως καλύπτει τον παρακάτω όρο:
''πρώτον ο καθρέφτης να κάνει πρόδηλη την παρουσία του με το να εμφανίζεται -αν όχι ολόκληρος- τουλάχιστον μία άκρη του''
Σημείωση:δεν πήρα μέρος στο διαγωνισμό.
Eγώ βλέπω την άκρη του καθρέπτη πάνω από το κεφάλι της αριστερής κοπέλας.
Καταγράφηκε

Kostas_3
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 06 Μάιος 2008, 15:41:32 »

Παράθεση
Ας μη γίνει όμως ο χώρος «κυτίο παραπόνων» και ενστάσεων για την κατάταξη των φωτογραφιών, κάτι που στο παρελθόν οδήγησε στο κλείδωμα των θεμάτων μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Ας μην «ευνουχιστεί» μια πρωτοποριακή και καινοτόμα στάση, όσον αφορά πρακτικές σε διαγωνισμούς παγκοσμίως, από μικροπρέπειες και παράπονα και ας προσπαθήσουμε να δικαιώσουμε αυτήν την πρωτοβουλία καταθέτοντας την εποικοδομητική κριτική μας, τα σχόλιά μας και τις σκέψεις μας.

Μάλλον δεν διαβάσαμε με προσοχή αυτά που γραφτήκαν πιο  πάνω .
Καταγράφηκε

Τα μεγάλα και σημαντικά βρίσκονται εντός μας και γύρω μας. Εμείς καλούμαστε απλώς να ανοίξουμε τα μάτια και να τα δούμε.
Μάνος Λυκάκης

«Καθόμουν και έκλαιγα για την Ελλάδα. Παναγιά μου βοήθα κι αυτή τη φορά τους Έλληνες»

Θόδωρος Κολοκοτρώνης

http://kostas-liougos.blogspot.gr
flemetakes
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 06 Μάιος 2008, 16:19:16 »

Παράθεση
Ας μη γίνει όμως ο χώρος «κυτίο παραπόνων» και ενστάσεων για την κατάταξη των φωτογραφιών, κάτι που στο παρελθόν οδήγησε στο κλείδωμα των θεμάτων μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Ας μην «ευνουχιστεί» μια πρωτοποριακή και καινοτόμα στάση, όσον αφορά πρακτικές σε διαγωνισμούς παγκοσμίως, από μικροπρέπειες και παράπονα και ας προσπαθήσουμε να δικαιώσουμε αυτήν την πρωτοβουλία καταθέτοντας την εποικοδομητική κριτική μας, τα σχόλιά μας και τις σκέψεις μας.

το αν η φωτογραφία που κέρδισε τον διαγωνισμό πληρούσε ή όχι τους όρους του διαγωνισμού δεν είναι "παράπονο" ή "μικροπρέπεια", είναι θέμα ουσίας και πρέπει να απαντηθεί.
ούτε εγώ έλαβα μέρος στον διαγωνισμό (πιθανά γιατί δεν είχα φωτογραφία που να πληρούσε τους όρους του διαγωνισμού)
Καταγράφηκε
Kostas_3
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 06 Μάιος 2008, 16:44:36 »

Οι ομάδα του dpgr προχώρησε σε κάτι θετικό για να γίνει μια εποικοδομητική κριτική , και όχι «κυτίο παραπόνων» αν συνεχίσετε πολύ φοβάμαι ότι θα επιστρέψουμε στο κλείδωμα .
Καταγράφηκε

Τα μεγάλα και σημαντικά βρίσκονται εντός μας και γύρω μας. Εμείς καλούμαστε απλώς να ανοίξουμε τα μάτια και να τα δούμε.
Μάνος Λυκάκης

«Καθόμουν και έκλαιγα για την Ελλάδα. Παναγιά μου βοήθα κι αυτή τη φορά τους Έλληνες»

Θόδωρος Κολοκοτρώνης

http://kostas-liougos.blogspot.gr
soler
Αποσυνδεδεμένος

Νέος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 06 Μάιος 2008, 16:47:21 »

Μα βρε παιδιά λέει πουθενά στους όρους του διαγωνισμού πως ο καθρέφτης πρέπει να έχει απαραίτητα και πλαίσιο γύρω γύρω?
Μια άκρη του καθρέπτη είναι και αυτή που φαίνεται στην φωτογραφία του Νικηφόρου (όνομα και πράμα Cheesy) και μια τόσο καθαρή αντανάκλαση είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο πως προέρχεται από καθρέπτη.

Αλλά ρε παιδιά κοιτάξτε λίγο την ουσία.
Διαβάστε τους σχολιασμούς του William Tell και του Novus.

Νικητής είναι και αυτός που καταφέρνει σε κάθε ευκαιρία να αποκομίσει γνώση, όχι μόνο αυτός που παίρνει την πρώτη, δεύτερη, τρίτη θέση σε κάποιο διαγωνισμό.

Επομένως ας ασχοληθούμε επιτέλους με την ουσία και ας κερδίσουμε όσα περισσότερα μπορούμε από αυτή τη διαδικασία.
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Μάιος 2008, 16:51:45 από soler » Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (5):
Novus
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 06 Μάιος 2008, 17:01:09 »

Παράθεση

το αν η φωτογραφία που κέρδισε τον διαγωνισμό πληρούσε ή όχι τους όρους του διαγωνισμού δεν είναι "παράπονο" ή "μικροπρέπεια", είναι θέμα ουσίας και πρέπει να απαντηθεί.
ούτε εγώ έλαβα μέρος στον διαγωνισμό (πιθανά γιατί δεν είχα φωτογραφία που να πληρούσε τους όρους του διαγωνισμού)

Είναι θέμα ουσίας αγαπητέ flemetakes? Ωραία, ας μιλήσουμε για θέματα ουσίας.

Ας αφήσουμε τον φωτογραφικό διάλογο και ας αρχίσουμε παίρνοντας μια μεζούρα να κρίνουμε την επιτροπή.
Ας πάρουμε όλες τις συμμετοχές που εγκρίθηκαν, αλλά και αυτές που δεν εγκρίθηκαν και ας μετρήσουμε τεχνοκρατικά αν πληρούσαν τους όρους.

Ας ξανακάνουμε τον διαγωνισμό και ας τοποθετήσουμε μια ακόμη επιτροπή που θα ελέγχει την επιτροπή.

Ας μην επιβραβεύουμε καλές φωτογραφίες αλλά τις πιο πειθαρχημένες στους όρους.

Κάποιοι άνθρωποι βλέπουν το ποτήρι μισιάδειο. Οι όροι και η προέγκριση δεν μπήκαν για να στήσουν ένα εμπόδιο στους στους συμμετέχοντες αλλά για να τους προστατεύσουν από ανεπιτυχείς επιλογές που δεν θα είχαν καλή κατάταξη στον διαγωνισμό.

Ουσιαστικά η επιτροπή λέει "μη στείλετε αυτή, δεν θα πάει καλά, στείλτε άλλη".

Η επιτροπή αποφασίζει στους διαγωνισμούς, έτσι είναι ο θεσμός.

Αν η επιτοπή έκρινε ότι η πρώτη φωτογραφία πληρούσε τους όρους, μαγκιά του Νικηφόρου σε τελική ανάλυση που την έπεισε και που διακρίθηκε.

Αλλά για μένα αυτή η αντίδραση δείχνει το λάθος της διαδικασίας προέγκρισης. Ας την καταργήσουμε, ένας πονοκέφαλος λιγότερος.

Ας περιοριστούν οι όροι στα βασικά (φωτογραφίες και όχι γραφιστικές φωτοσοπιές) και ας αναλαμβάνει την ευθύνη της συμμετοχής ο κάθε συμμετέχων, χωρίς "κηδεμονικού" τύπου προεγκρίσεις.

Και ας αρχίσουμε να μιλάμε για την ουσία, για τη φωτογραφία.

Εκτός αν προτιμάτε τα παλιά κλειδωμένα θέματα.
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (3):
Nikiforos
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 06 Μάιος 2008, 23:10:59 »

Στην παρούσα συζήτηση, για να ξεκινήσω με την πρώτη διευκρίνηση, δεν νοιώθω στο ελάχιστο ότι θίγομαι ως πρόσωπο και για αυτό το λόγο παρεμβαίνω. Αντίθετα νιώθω κολακευμένος από τις εξαιρετικές προσεγγίσεις των φωτογράφων, τους οποίους βαθύτατα ευχαριστώ, αν και πιστεύω ότι δεν μου αξίζει μια τόσο μεγάλη τιμή.
Η δεύτερη διευκρίνηση έχει να κάνει με τους φίλους φωτογράφους που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό. Θεωρώ, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ότι ο φίλος Vretakos, θα μπορούσε άνετα να κερδίσει την πρώτη θέση για την πρωτότυπη και ευφάνταστη σύνθεση ή ότι ο kritimanos, θα μπορούσε για το τολμηρό του βλέμμα να διακριθεί με την πρώτη θέση. Ο Γιόννεκ είχε κακή φωτογραφία; ο Νόβους; ο poe; Ή τα υπόλοιπα παιδιά των 12 πρώτων θέσεων υστερούσαν έναντι της δικής μου συμμετοχής; Ασφαλώς και όχι. Ήταν όλοι τους πολύ καλοί.
Αποφάσισα να συμμετάσχω στην κουβέντα, όχι με ύφος διαδακτικό ή με την έπαρση του νικητή (άλλωστε έχω γνωρίσει και την τελευταία θέση, πριν ξεκινήσει, η κάπως υπερβολική - το αναφέρω στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος- προέγκριση των φωτογραφιών ενός διαγωνισμού - διαγωνιζόμενου). Θα συμμετάσχω για χάρη της φωτογραφίας, τη φωτογραφία που όλοι αγαπάμε και όλοι θέλουμε (μας κάθεται βέβαια πολύ σπάνια, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα).
Για το διαγωνισμό αυτό είχα να επιλέξω από μερικές λήψεις που θεωρούσα επιτυχημένες, για να εξηγούμαι επιτυχημένες για να λάβω μέρος στο διαγωνισμό, δε σημαίνει ότι είναι και αυτές που σήμερα θα συμπεριλάβω σε ένα άλμπουμ με τα "καλύτερά" μου. Ορισμένες τις έχω ήδη ξεπεράσει. Αυτές είναι, ένα μικρό δείγμα:

Επίσης είχα διαθέσιμη και τη φωτογραφία που τελικά έστειλα στο διαγωνισμό.
Έβγαλα, ουκ έστιν αριθμός, φωτογραφίες με καθρέφτη τη διετία (ίσως και τριετία) 2005 - 2007. Κύριο χαρακτηριστικό όλων των φωτογραφιών ήταν μια "τέλεια" αντανάκλαση, χωρίς να αποσπά το μάτι κάποιο άλλο στοιχείο εκτός από το υποκείμενο - υποκείμενα και το είδωλο - είδωλα. Περιττό να πω ότι οι αποτυχίες μου ήταν συντριπτικές, όπως μας συμβαίνει σε όλους συνήθως.
Η καλύτερη φωτογραφία, και αυτή που έχω κρατήσει μέχρι σήμερα, με καθρέφτη, είναι και αυτή που έχει και μια μικρή - αμαρτωλή ιστορία.
Είναι αυτή:
Η ιστορία της είναι ότι είχα συμμετάσχει με αυτή τη φωτογραφία στο διαγωνισμό του dpgr "Ψηφιακές Δημιουργίες". Και νομίζω ότι "ξεγέλασα" την επιτροπή, η οποία με τίμησε με την 8η θέση, ενώ η φωτογραφία μου δεν ήταν στο ελάχιστο "Ψηφιακή Δημιουργία".

Ευχαριστώ πολύ για όλα

Νικηφόρος

ΥΓ Ο noe έχει δίκιο, η φωτογραφία είναι πολύ καλύτερη αν την αντιστρέψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Μάιος 2008, 23:31:07 από Nikiforos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (5):
Σελίδες: 1 2 [3] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: