Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Σεπτέμβριος 2014, 18:49:46

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 [2] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ποταμος "Νέδα": Κατάβαση στον... παράδεισο!!!  (Αναγνώστηκε 25761 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Aposperitis
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 14 Ιανουάριος 2008, 00:05:08 »

Ωραίο φωτογραφικό οδοιπορικό.Συγχαρητήρια.
Όντως μετά από τις καταστροφικές πυρκαγιές του καλοκαιριού,ακολούθησαν και θα ακολουθήσουν δύσκολοι καιροί.Κρίμα.Το καλοκαίρι στην Πελλοπόνησο και ειδικότερα στην Λακωνία οι ημέρες μας,πέρασαν δύσκολα.Ας προσπαθήσουμε ΟΛΟΙ μαζί να διασώσουμε ότι μας έχει απομείνει,για το δικό μας παρόν και το μέλλον των παιδιών μας.
Συγνώμη για την διαφυγή μου από το θέμα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιανουάριος 2008, 00:16:35 από allypoweryneed » Καταγράφηκε

Είναι αυτό που κάνουμε καθημερινά.Η αρετή δεν είναι πλέον μία πράξη, αλλά μιά συνήθεια.
kogiot
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 16 Απρίλιος 2008, 10:35:20 »

Περασαν 7 μηνες από την τελευταια μου επισκεψη στην Νεδα και ειπα να ξανακανω την επισκεψη σε αυτόν τον παραδεισο.
Μονο που αυτή τη φορα ηθελα να βρω τις πηγες του πανω στο ορος Λυκαιο στο χωριο Πετρα.
Αφου συμβουλευτηκα τους χαρτες μου ξεκινησα την Παρασκευη που μας περασε να κανω μια ακομα επισκεψη στο ποταμι αλλα από άλλη διαδρομη και μαλιστα οδικως αυτή τη φορα και πιο ξεκουραστη.
Ξεκινησα από το χωριο Δωριο και αφου διεσχισα τα χωρια Αγ Γεωργιος Ψαρη Συρριζο Στασιμο εφτασα στο χωριο Κακαλετρι

Στο σημειο αυτό υπαρχει μια παρακαμψη που ακολουθησα προς το χωριο Μαρινα.Την εκανα περισσοτερο να θαυμασω την Νεδα σε εκεινο το σημειο που διασταυρωνεται με τον επαρχιακο δρομο.Αφου εβγαλα μερικες φωτο του ποταμου 

ανεβηκα και μεχρι το χωριο Μαρινα.Λεγεται πως το χωριο πηρε το ονομα του επειδη ο μυθος λεει πως μεταξυ Κακαλετρι και Μαρινας ηταν λιμνη και στηνΜαρινα εδεναν τα καικια που μετεφεραν απεναντι ανθρωπους και εμπορευματα.Καποια στιγμη λεει ο μυθος πως καπου παρουσιαστηκε καποιο ανοιγμα και εφυγε το νερο αλλα η ονομασια του χωριου εμεινε.
Στη συνεχεια επεστρεψα στο Κακαλετρι και πηρα τον δρομο για το χωριο Πετρα και Νεδα.Η διαδρομη είναι για ένα διαστημα διπλα στο ποταμι.
Φτανοντας Στο χωριο Πετρα και λιγο πριν μπω μεσα στα δεξια μου βλεπω ένα εκκλησακι και γυρω από αυτό να αναβλυζουν νερα.Καταλαβα πως εφτασα επιτελους στις πηγες της Νεδας.

Αφου εβγαλα μερικες φωτογραφιες της τοποθεσιας εκανα και μια παρακαμψη να γνωρισω και το χωριο Νεδα.Ακομα και εδώ υπηρχε μια πηγη που εριχνε αφθονο νερο.  
Το ταξιδι μου τελειωνε εκει αλλα ειχα ακουσει-διαβασει ότι μερικα χιλιομετρα πιο πανω υπηρχε ένα πολύ ομορφο χωριο η Αμπελιωνα και ηθελα να το γνωρισω και να το φωτογραφισω.
Ετσι και εκανα.Ξαναμπηκα στο αμαξι και μετα από λιγα λεπτα ημουν μεσα στο χωριο.                  
Πραγματι είναι ένα πολύ ομορφο χωριο χτισμενο με πετρα και οι δρομοι λιθοστροτοι.
Από ότι ειχα διαβασει είναι το χωριο των αδερφων Αγγελοπουλοι Θοδωρης και Νικος.Ο πρωτος ο γνωστος σκηνοθετης ο δευτερος ιδικτητης αλυσιδας ξενοδοχειων.
Από ότι διαβασα στο Google οι κατοικοι λενε πως το χωριο είναι του Νικου ισως γιατι αυτος με δωρεες του να εφτιαξε το χωριο.
Στο χωριο υπαρχει αγροτικο ιατρειο με δυο γιατρους που κανουν το αγροτικο τους και ενας παραδοσιακος ξενωνας.
   Κουρασμενος εκατσα στο κεντρο του χωριο κατω από ένα πλατανο(του οποιου δεν ειχαν βγει ακομα τα φυλλα) και στο μοναδικο ταβερνακι εφαγα νοστιμο φαγητο και ηπια ένα μοναδικο κρασι(14 βαθμους ειχε το αφιλοτιμο).
    Δυστυχως ειχα κουραστει αρκετα και δεν ειχα το κουραγιο να κανω μερικα χιλιομετρα ακομα ώστε να γνωρισω και τον ναο του Επικουρου Απολλωνα εργο του Ικτινου αλλα υποσχομαι ότι την επομενη φορα που θα κατεβω στο χωριο μου θα τον επισκεφτω και θα συμπληρωσω το οδοιπορικο μου στο φαραγγι της Νεδας.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ  χαιρετάω χαιρετάω χαιρετάω
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (12):
Σοφιάννα Αγγελοπούλου (afaia)
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Τα πάντα ρει...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 03 Ιούνιος 2008, 23:21:44 »

Πολύ όμορφο οδοιπορικό,υπέροχο μέρος....Οι φωτογραφίες πλούσιες και κατατοπιστικές αρκετές για μια γενική οπτική της θαυμάσιας περιοχής...Σ'ευχαριστούμε Τάσο....
Καταγράφηκε

Έχεις μια γεύση τρικυμίας στα χείλη...
– Μα που γύριζες;
Ολημερίς τη σκληρή ρέμβη της πέτρας και της θάλασσας
αετοφόρος άνεμος γύμνωσε τους λόφους
Γύμνωσε την επιθυμία σου ως το κόκαλο....
kogiot
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 04 Ιούνιος 2008, 13:11:21 »

Σ'ευχαριστω Σοφιαννα!!Την αλλη φορα θα παρουμε και σενα μαζι χαιρετάω χαιρετάω
Καταγράφηκε
kogiot
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 04 Ιούνιος 2008, 18:54:00 »

Λουκα και drunik σας ευχαριστω θερμα.
Καταγράφηκε
kogiot
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 04 Ιούνιος 2008, 23:37:52 »

Ευχαριστω pytheas
Καταγράφηκε
kogiot
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 25 Απρίλιος 2009, 23:22:39 »

Μερικες ακομα φωτογραφιες απο την προσφατη επισκεψη μου στην Νεδα.

Ο ποταμος κοντα στο χωριο Μαρινα.

Και απο τις πηγες της Νεδας!!

Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (5):
canonikos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 25 Απρίλιος 2009, 23:38:46 »

Τα πλαίσια τους δίνουν άλλο χαρακτήρα. Άλλο ένα ωραίο ταξίδι. Καλή συνέχεια παιδιά.
Καταγράφηκε

Πωλούνται φακοί για canon

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=47867.0
flemetakes
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 25 Απρίλιος 2009, 23:42:57 »

Καλοπερνάς Τάσο. όμορφες και οι φωτογραφίες σου.
Καταγράφηκε
kogiot
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 26 Απρίλιος 2009, 00:09:47 »

Halaros Τακη σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση!Τακη εφαρμοζω το οτι οποιος περπαταει μυριζει!!! Wink χαιρετάω χαιρετάω
Καταγράφηκε
Dennisdim
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 23 Ιανουάριος 2011, 01:25:57 »

Να προσθέσω κι εγώ τρεις φωτογραφίες από την πρόσφατη επίσκεψή μου στο πανέμορφο αυτό μέρος! Δυστυχώς έφτασα μεσημέρι, η μέρα ήταν ιδιαίτερα ηλιόλουστη και γι αυτό οι φώτος έχουν αρκετά έντονο contrast. Για την καταγραφή της κίνησης του νερού χρησιμοποιήθηκε το φίλτρο ND των 3 στοπ της Hoya.

Καταγράφηκε

Olympus E620,  ZD 14-42,  ZD 40-150 f/4-f/5.6,  ZD 70-300
panazk
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 19 Μάιος 2013, 15:02:13 »

Από τα πιο όμορφα , ποτάμια, και το μοναδικό γένους θηλυκού.
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
panazk
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 19 Μάιος 2013, 15:02:33 »

Και με αρκετα παγωμένα νερα!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: