Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Απρίλιος 2014, 14:57:52

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Αρχειοθετηση φωτογραφιων  (Αναγνώστηκε 2840 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MikeNuke
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Ερασιτεχνης = Εραστης της Τεχνης

Προφίλ WWW
« στις: 24 Ιούλιος 2007, 11:50:59 »

Καλημερα σας...

Ψαχνω να βρω την κατηγορια οπου συζηταμε για διαφορα προγραμματα σχετικα με φωτογραφια και δε βρισκω, οποτε αν το εβαλα σε λαθος θεση ας μετακινηθει, Ευχαριστω και συγγνωμη.

Μπαινω στο θεμα μας λοιπον...

Ηθελα να συζητησουμε για το πως κανετε αρχειοθετηση των φωτογραφιων σας, πρωτα σαν αρχειο και φακελοι και επειτα σαν αναζητηση, με λεξεις κλειδια.

Εγω Χρησιμοποιω το Zoombrowser EX της Canon και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ισως και επειδη το εχω μαθει πλεον, και ο τροπος αρχειοθετησης ειναι καλος και ο τροπος πλοηγησης πολυ ευκολος και γρηγορος,σχετικα, και κατανοητος, λογο του τρισδιαστατου εφφε.

Απο αποψη ταξινομησης ειμαι πολυ ευχαριστημενος, βαση ημερομηνιας τα καταχωρω και με τον αυξοντα αριθμο της καμερας. δηλαδη εχω σε ενα καταλογο τους καταλογους
2004
2005
2006
2007
μεσα στις χρονιες εχω τους μηνες, και μεσα στους μηνες εχω της ημερομηνιες, καταλογους δηλαδη με μορφη ονοματος 2007_07_23 και μεσα τις φωτογραφιες.

Ομως στο θεμα της αναζητησης τους εχω αντιμετωπισει προβλημα καποιες φορες, το Zoombrowser EX εχει δυνατοτητα τοποθετησης λεξεων κλειδια, αλλα τωρα πια κατοπιν εορτης με 8500 φωτογραφιες ειναι δυσκολο να τις χαρακτηριζω μια-μια, (σιγουρα υπαρχουν και αλλοι με περισσοτερς φωτο) και ψαχνω να βρω τον πιο ευκολο, τον πιο σιγουρο και αξιοπιστο τροπο.
Μη ξεκινησω με κανενα προγραμμα που θα ειναι μουφα και μετανιωσω, και πρεπει μετα να ξανακανω την ιδια διαδικασια και παλι.

Εσεις λοιπον τι κανετε?επι του θεματος?

Καταγράφηκε

mtsouk
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 24 Ιούλιος 2007, 12:50:12 »

Εγώ σε Mac, θα πρότεινα το Apple Aperture.
Αν είχα PC, θα κοίταγα προς Adobe Photoshop Lightroom μεριά...
Καταγράφηκε
dipa
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 24 Ιούλιος 2007, 16:31:58 »

Υπάρχουν και τα προγράμματα τύπου Picasa. Ποτέ δεν τα συμπάθησα.
Καταγράφηκε

Δημήτρης  (κατά κόσμον dipa)   Nikon D50, Canon G5

Α ρε Ιπποκράτη, έμβλημα για καταπατημένα οικοπεδάκια στο δάσος  έγινες...
MikeNuke
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 24 Ιούλιος 2007, 18:11:55 »

To picasa δε με εντυπωσιασε, το εβαλα και δε το βρηκα καθολου wow οπως το παρουσιασζουν.
Ισως πρεπει να κοιταξω και το lightroom, γιατι mac  δεν εχω οποτε το apperture δεν μπορω.
Καταγράφηκε

Alexis_5 to 1
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 24 Ιούλιος 2007, 19:57:39 »

Το Adobe Bridge έχει την δυνατότητα γiα δώσει μαζικά σε φωτογραφίες keywords.

Βέβαια ο αριθμός είναι μεγάλος και δεν ξέρω αν μπορείς να αποφύγεις τις πολλές ώρες ενασχόλησης με κάτι όντως βαρετό όπως έιναι η αρχειοθέτηση (αλλά απαραίτητο εν τέλει ...)
Καταγράφηκε

mtsouk
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 25 Ιούλιος 2007, 00:00:48 »

Ισως πρεπει να κοιταξω και το lightroom, γιατι mac  δεν εχω οποτε το apperture δεν μπορω.

Τα προγράμματα αυτά είναι για τους επαγγελματίες που έχουν χιλιάδες φωτογραφίες. Λογικά θα κάνουν και για εσένα.
Το μόνο "δύσκολο" είναι ο σωστός και ακριβής ορισμός των keywords καθώς και η επιλογή τους σε κάθε φωτογραφία.
Καταγράφηκε
MikeNuke
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 10 Αύγουστος 2007, 20:14:36 »

Τα προγράμματα αυτά είναι για τους επαγγελματίες που έχουν χιλιάδες φωτογραφίες. Λογικά θα κάνουν και για εσένα.
Το μόνο "δύσκολο" είναι ο σωστός και ακριβής ορισμός των keywords καθώς και η επιλογή τους σε κάθε φωτογραφία.

Μπραβο, αυτο για μενα ειναι το πιο σημαντικο, και τομεγαλυτερο μου διλημα, πως θα κανω σωστη επιλογη keywords?μηπως υπαρχει καποιος μπουσουλας?
Καταγράφηκε

mtsouk
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 10 Αύγουστος 2007, 21:06:01 »

Μπούσουλας δεν υπάρχει. Χρειάζεται κάποιος σχεδιασμός και λίγη σκέψη. Καλό είναι να αποφύγεις βασικά λάθη όπως δύο keyword για το ίδιο νόημα (π.χ. θάλλασα, θάλασσα ή sea), και φυσικά να αποφασίσεις αν θα χρησιμοποιείς keyword στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά ή και τα δύο.
Βέβαια στην αρχή θα πηγαίνεις ψάχνοντας και στην συνέχεια που θα αποκτήσεις μια εμπειρία θα είναι ευκολότερα.
Το Aperture έχει κάποια υπάρχοντα keyword στα οποία μπορείς να βασιστείς. Το σημαντικότερο είναι ότι είναι εξαιρετικά εύκολο να αλλάξεις μαζικά τα keywords σε εικόνες και άρα έχεις κάποιο περιθώριο λάθους.
Άλλη μια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι μπορείς να δηλώσεις πολλές λέξεις κλειδιά σε μια εικόμα.

ελπίζω να βοήθησα,
Καταγράφηκε
knife
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 05 Ιούλιος 2012, 12:00:22 »

Γραφω εδω να μην ανοιξω νεο μηνυμα.
Σκαω το κεφαλι μου για το πως θα κανω την αρχειοθετηση αλλα και το πως θα χρησιμοποιω τα αρχεια μου.
Μετα την επεξεργασια να τα αποθηκευω ως tiff και οποτε χρειαζομαι ενα απο αυτα να τα βγαζω jpeg και να τα διαγραφω μετα?)
Αρχειοθετηση κανω : ημερομηνια / και συντομη περιγραφη (τοπος)
Οι φωτος ειναι για δουλεια,συγκεκριμενο προτζεκτ τουριστικου ενδιαφεροντος.
Καποια στιγμη φοβαμαι οτι η αρχειοθετηση που κανω θα ειναι ψιλομπαχαλο.Εσας πως σας φαινεται?
Καταγράφηκε

I don't want to achieve immortality through my work. I want to achieve it through not dying.

Woody Allen
thanasiskaratzas
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 20 Αύγουστος 2012, 20:04:08 »

ειναι διαφορετικα για τον επαγγελματια και τον ερασιτεχνη.
ως ερασιτεχνης εχω το lightroom, και το βρισκω υπεραρκετο. ειναι παρα πολυ βολικο.
και πρεπει να πω οτι μετα απο 15000 κλικ, οι καλες ειναι κατω απο 100 που ειναι και ενας διαχειρισιμος αριθμος.
τσεκαρω τις καλες καθε φορα τις βαζω σε ενα ξεχωριστο αρχειο, και παιζω με αυτες.
Καταγράφηκε

canon 5D, canon 35mm
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: