Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Απρίλιος 2014, 19:08:39

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Ξένοι Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 2 [3] 4 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Σύγχρονοι φωτογράφοι μόδας  (Αναγνώστηκε 21760 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
γιόννεκ
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 05 Μάιος 2010, 01:13:00 »

Και αν υποθέσουμε ότι η φωτογράφιση θα μπορούσε να γίνει με την απουσία κάποιου, αυτός (σήμερα) θα μπορούσε να ήταν μόνο ο φωτογράφος.. Grin

Όλο και κάποιος στο στούντιο-λοκέϊσιον θα κουβαλάει μια προκοπίσια ψηφιακή μηχανούλα και σίγουρα κάποιος άλλος θα έχει την στοιχειώδη φαντασία για να βγουν κάποιες ενδιαφέρουσες τουλάχιστον φωτογραφίες, βοηθούμενος από την διαδικασία κλικ-οθόνη-ξανακλίκ.

ούτε ο φωτογράφος δεν πιστεύω πως είναι δυνατόν να απουσιάζει, νομίζω γιόννεκ ότι το είπες καθ' υπερβολήν.

Κι όχι μόνο δεν μπορεί αν απουσιάζει αλλά ο ρόλος του είναι καθοριστικός. Και βέβαια μπορεί να κρατάω εγώ που είμαι καθαρίστρια μία κάμερα και να τη δώσω να τραβήξουν.

Βασικά αν προσέξεις καλύτερα τι έγραψα θα διαπιστώσεις πως ξεκίνησα την πρότασή μου με το: "Και αν υποθέσουμε.."..

Η υπόθεση αυτή λοιπόν εδράζεται στην άποψη για το ποιος είναι ρεαλιστικά αναντικατάστατος στο συγκεκριμένο είδος φωτογράφισης, την συγκεκριμένη εποχή που διανύουμε.
Επίσης, θεώρησα πως είναι κάπως σαφές ότι το ποστ μου όντως χρησιμοποιεί την διάσταση της υπερβολής, έχοντας σαν στόχο να επισημάνω τις σύγχρονες τάσεις της φωτογραφίας μόδας να βασίζεται σε στυλιστικούς στόχους, τοποθετώντας την φωτογραφική διαδικασία σε δευτερεύοντα ρόλο.

Photoshop, υπερβολικά κουρέματα, ψεύτικα σκηνικά και φόντα, διάσημα μοντέλα με διάσημες ιδιοτροπίες, αντιγραφές αντιγραφές αντιγραφές..

Για ποιους φωτογράφους μιλάμε;

Υπάρχει σήμερα φωτογράφος που να μπορεί να στιγματίσει μια ολόκληρη γενιά με το στυλ του σαν αυτόν;

Για αυτό λοιπόν..

Δεν μπορώ θα πηδηχτώ από το παράθυρο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

..πριν πηδηχτείς φίλε βιουμάστερ, άνοιξε κανα περιοδικό μόδας να ξεστραβωθείς.. Wink

Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (3):
polleni
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

passion for photography

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 05 Μάιος 2010, 01:49:36 »

Οποιος έχει δει το πώς βγάζει τις φωτογραφίες της η Leibovitz θα καταλάβει πόσο δίκιο έχει ο γιόννεκ. Μιλάμε για καραβάνια συνεργατών, υπολογιστών, σκηνικών, μακιγιέρ κ.λ.π. Ενα χωριό ολόκληρο για να πάρει τις φωτογραφίες της η κυρία αυτή. Δεν λέω ότι είναι κακή φωτογράφος, ούτε κατά διάννοια. Αλλά όποιος πιστεύει ότι παίρνει την κάμερα της και μπαίνει έτσι απλά στο στούντιο με κάποια φώτα και τραβάει τις φωτογραφίες της με βάση την στιγμιαία της έμπνευση, πλανάται πλάνην οικτράν.

Και σίγουρα η Leibovitz πριν πάρει την φωτογραφία εξετάζει σκετς άλλων, ιδέες άλλων, δοκιμαστικά άλλων (πολλές φορές μάλιστα δεν τραβάει καν η ίδια - θυμηθείτε και την ιστορία με τον Ιταλό φωτογράφο... )..

Βάλτε τώρα ότι αυτός που θα πληρώσει την υψηλώτατη αμοιβή της θα της πει και τί περίπου (ή και ακριβώς) θέλει να δείξει (γιατί έχει και αυτός ένα τμήμα προώθησης που του έχει πει τί μήνυμα θέλει να περάσει) και φτάνουμε στο ότι ουσιαστικά διεκπεραιώνει μια προαποφασισμένη εικόνα. Απλά πληρώνεται για να λέει η Vouitton ότι τις φωτο τις πήρε η Leibovitz.

Καταγράφηκε

bodies: D4, D700, D800E, D70 - lenses: Sigma 15 f/2.8 fisheye, Sigma 12-24 f/4-5.6, Nikkor 14-24 f/2.8 G, Sigma 20 f/1.8, Nikkor 24-70 f/2.8 G, Sigma 28 f/1.8, Sigma 35mm f/1.4 Art, Nikkor 50mm f/1.8, Samyang 85mm f/1.4, Ζeiss 100mm Makro Plannar f/2, Nikkor 70-200mm f/4 VR, Tamron 180mm macro f/3.5, Nikkor AF-I 400mm f/2.8, Nikkor 600mm f/4 VR, Sigma 800mm f/5.6 - website:http://www.mchportal.eu
Pachinko
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

θα μέδιωχνε η γυναίκα μου αν δεν ήμουν στο dpgr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 05 Μάιος 2010, 06:41:54 »

Η Αnnie Leibovitz είναι η δημιουργός της χειρότερης φωτογραφίας όλων των εποχών η οποία φυσικά παρόλα αυτά μοσχοπουλήθηκε και ο πελάτης είναι πιθανότατα κατευχαριστημένος και η καμπάνια πήγε μια χαρά, το οποίο είναι και ο λόγος που ως θεατής δεν έχω καμμία απολύτως όρεξη να ασχοληθώ με φωτογραφία μόδας και να σκάβω στα σκ...ά για να βρώ τις αξιόλογες φωτογραφίες που σίγουρα κάπου υπάρχουν.  Προτιμάω να σκάβει ο william και να μου τις βρίσκει  Grin

Η Leibovitz φωτογραφίζει κάθε πόδι και χέρι χωριστά και μετά έχει ειδικό βοηθό που τα κολλάει όλα μαζί στο φότοσοπ, φτιάχνει έναν ωραίο Φρανκενστάϊν και στον σερβίρει με καφέ Lavazza.  Με τις υγείες σας  Grin
Καταγράφηκε

αυτά δε γίνονται ούτε στα καράτε
viewmaster
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 06 Μάιος 2010, 01:00:14 »

Και αν υποθέσουμε ότι η φωτογράφιση θα μπορούσε να γίνει με την απουσία κάποιου, αυτός (σήμερα) θα μπορούσε να ήταν μόνο ο φωτογράφος.. Grin

Όλο και κάποιος στο στούντιο-λοκέϊσιον θα κουβαλάει μια προκοπίσια ψηφιακή μηχανούλα και σίγουρα κάποιος άλλος θα έχει την στοιχειώδη φαντασία για να βγουν κάποιες ενδιαφέρουσες τουλάχιστον φωτογραφίες, βοηθούμενος από την διαδικασία κλικ-οθόνη-ξανακλίκ.

ούτε ο φωτογράφος δεν πιστεύω πως είναι δυνατόν να απουσιάζει, νομίζω γιόννεκ ότι το είπες καθ' υπερβολήν.

Κι όχι μόνο δεν μπορεί αν απουσιάζει αλλά ο ρόλος του είναι καθοριστικός. Και βέβαια μπορεί να κρατάω εγώ που είμαι καθαρίστρια μία κάμερα και να τη δώσω να τραβήξουν.

Βασικά αν προσέξεις καλύτερα τι έγραψα θα διαπιστώσεις πως ξεκίνησα την πρότασή μου με το: "Και αν υποθέσουμε.."..

Η υπόθεση αυτή λοιπόν εδράζεται στην άποψη για το ποιος είναι ρεαλιστικά αναντικατάστατος στο συγκεκριμένο είδος φωτογράφισης, την συγκεκριμένη εποχή που διανύουμε.
Επίσης, θεώρησα πως είναι κάπως σαφές ότι το ποστ μου όντως χρησιμοποιεί την διάσταση της υπερβολής, έχοντας σαν στόχο να επισημάνω τις σύγχρονες τάσεις της φωτογραφίας μόδας να βασίζεται σε στυλιστικούς στόχους, τοποθετώντας την φωτογραφική διαδικασία σε δευτερεύοντα ρόλο.

Photoshop, υπερβολικά κουρέματα, ψεύτικα σκηνικά και φόντα, διάσημα μοντέλα με διάσημες ιδιοτροπίες, αντιγραφές αντιγραφές αντιγραφές..

Για ποιους φωτογράφους μιλάμε;

Υπάρχει σήμερα φωτογράφος που να μπορεί να στιγματίσει μια ολόκληρη γενιά με το στυλ του σαν αυτόν;

Για αυτό λοιπόν..

Δεν μπορώ θα πηδηχτώ από το παράθυρο χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

..πριν πηδηχτείς φίλε βιουμάστερ, άνοιξε κανα περιοδικό μόδας να ξεστραβωθείς.. Wink

Σε ευχαριστώ μεγάλε δάσκαλε της φωτογραφίας που μου άνοιξες τα μάτια Shocked

Για να λέγομαι φωτογράφος πρέπει πρώτα από όλα να αγαπώ αυτό που κάνω.

Το τι μου λέει κάθε περιοδικό με αφήνει παγερά αδιάφορο και περισσότερο λόγω της κλίκας που ανήκουν...

Για αυτό υπάρχουν οι επιλογές στη ζωή...Αν θέλεις να βαπτιστείς φωτογράφος και να κάνεις ότι σου λένε κάντο. Υπάρχουν πολλοί που πουλήθηκαν.

Η φωτογραφία όμως αν γνωρίζεις ανήκει στις τέχνες.

Ακόμα και η Διαφημιστική Φωτογραφία που ανήκει η Μόδα έχει τους κανόνες της.

Τα περιοδικά είναι για τα μάτια του κόσμου. Στην πραγματική αγορά, όταν κάνεις έναν κατάλογο, ο στυλίστας κάθεται σούζα μπροστά στον φωτογράφο γιατί εκείνος του δίνει δουλειά Wink

Δεν είναι κακό το ότι δημιουργήθηκαν νέες θέσεις εργασίας, αλλά τώρα που επέρχεται και η κρίση που θα υπάρχει περικοπή εξόδων θα φωνάξουν το στυλίστα για να βγάλει φωτογραφίες;

Ο καθένας στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες.
Καταγράφηκε

Photography : The Art Of Light
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
William Tell
KID A
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 14 Μάιος 2010, 15:28:26 »

Ωραία όλα αυτά τα ρομαντικά και δακρύβρεχτα  περί αγάπης, τέχνης κτλ αλλά η πραγματικότητα  είναι συνήθως άλλη. Αν κάποιος κάθεται σούζα σε μια μεγάλη δουλειά είναι όλο το συνεργείο ,συμπεριλαμβανομένου και του φωτογράφου, απέναντι στον πελάτη ,τον οίκο μόδας η/ και το περιοδικό που έχει αναλάβει την φωτογράφηση.

Αν σε κάποιον φωτογράφο, υπάλληλο του περιοδικού , έρθει η εντολή από τον διευθυντή η αρτ νταιρέκτορ να κάνει 10 λήψεις συγκεκριμένες, με συγκεκριμένο κόνσεπτ, δεν περιορίζεται εντελώς ο φωτογράφος αλλά όσο νάναι η οπτική του κατευθύνεται σε συγκεκριμένη κατεύθυνση, δεν σημαίνει όμως ότι είναι και...πουλημένος.

Ο φωτογράφος προσλαμβάνεται για μια συγκεκριμένη εργασία και οφείλει όσο μπορεί να ικανοποιήσει τον πελάτη. Π.χ αν ο πελάτης επιθυμεί σε ένα λευκό φόντο απλά να φαίνονται τα ρούχα σε νορμάλ πόζες (γιατί οι φωτογραφίες θα μπουν σε ένα κατάλογο σούπερ μάρκετ) δεν μπορεί ο φωτογράφος να  βγάλει τα μοντέλα στο Σύνταγμα να φιλάνε τους τσολιάδες   Αν θέλει να κάνει του κεφαλιού του η του έρθουν τίποτα λαμπρές ιδέες μπορεί να τις κάνει στον δικό του χρόνο.

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις μιλάμε για τον κανόνα που ισχύει σε τέτοιες καταστάσεις. Δεν μιλάμε για τα τοπ ονόματα που έχουν λευκή επιταγή να κάνουν ότι θέλουν  ούτε για περιπτώσεις όπου δίνεται πράγματι στον φωτογράφο η ελευθερία να πράξει κατά το δοκούν προτείνοντας εκ των προτέρων πως σκέφτεται ότι μπορεί να γίνει η δουλειά καλύτερα.             

Να και μια πάνω κάτω τυπική φωτογράφηση μόδας που σκόνταψα πάνω της στο κέντρο της Αθήνας πριν μερικούς μήνες. Φωτογράφος είναι ο Χάρης Χριστόπουλος (όποιος είχε παρακολουθήσει Next top model τον είχε δει σίγουρα) του οποίου η δουλειά είναι μέσες άκρες συμπαθητική. 

Πίσω από τον φωτογράφο στην πρώτη φωτογραφία διακρίνεται και το φορτηγάκι/ δοκιμαστήριο όπου υπάρχουν τα ρούχα/ αξεσουάρ κτλ και που μέσα στριμωχτά το μοντέλο αλλάζει τα ρούχα.

Στη δεύτερη φωτογραφία ο φωτογράφος επί τω έργω, με μια βοηθό να κρατά ανά χείρας (τι σύμπτωση) ένα περιοδικό. Υποθέτω με κάθε καλή πίστη ότι βλέποντας μια φωτογράφηση ξένης έκδοσης ,το περιοδικό επιθυμούσε να κάνει πανομοιότυπη φωτογράφηση. Πιθανόν να τιθασεύτηκε προς στιγμή ο δημιουργικός ίστρος του Χριστόπουλου αλλά όταν πάνε καλά τέτοιες δουλειές θα έρθουν και άλλες παρόμοιες όπου θα μπορεί να βάλει παραπάνω από τον εαυτό του.   

Από την δική μου εμπειρία σε τέτοιους είδους φωτογραφήσεις κατάλαβα πως για να υπάρξει κάποιο ενδεχόμενο, συν τω χρόνω , να έχει απόλυτη ελευθερία ο  φωτογράφος θα πρέπει να έχει τουλάχιστον αποδείξει ότι μπορεί να ακολουθήσει τις εντολές των πελατών του με συνέπεια τις προηγούμενες φορές. Όλα τα υπόλοιπα είναι Δονκιχώτισμοί και πουλ- μουρ για τις γυναίκες το βράδυ στα μπαρ.             
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (3):
Vonzip
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #35 στις: 14 Μάιος 2010, 16:46:13 »

Συμφωνω με τον William,ακουγονται πιο κοντα στην πραγματικοτητα μιας επιχειρησης αυτα που γραφει!
+ και για τις φωτογραφιες..

Τελικα το θέμα αντιγραφής στην φωτογραφια μόδα μήπως είναι περισσότερο εντολή του πελάτη παρά έτοιμη-γρηγορη λύση για το φωτογράφο?
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μάιος 2010, 17:08:12 από Vonzip » Καταγράφηκε

Έζησα κοντά στους ζωντανούς ανθρώπους
κι αγάπησα τους ζωντανούς ανθρώπους
όμως η καρδιά μου ήταν πιο κοντά
στους άγριους άρρωστους με τα φτερά
στους μεγάλους απεριόριστους τρελούς
κι ακόμα στους θαυμάσια πεθαμένους.

Vaggelis Xaf
William Tell
KID A
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #36 στις: 14 Μάιος 2010, 18:31:12 »

Έχω την εντύπωση πως βολεύει όλους τους εμπλεκόμενους αυτό το ράθυμο παιχνιδάκι με τις αντιγραφές.

Πιθανό σενάριο είναι να κάποιος εκδότης /διευθυντής/ φότο έντιτορ να δει σε κάποιο περιοδικό του εξωτερικού κάποια φωτογράφηση και να δώσει εντολή στον φωτογράφο/ περιοδικό κοκ να γίνει η...φωτοτυπία. Που χρόνος για καμιά άλλη ιδέα, άσε που για να το βάλανε οι άλλοι στο περιοδικό το ξένο κάτι θα ξέρουν παραπάνω.

Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα τι είδους...θινκινγκ τανκς έχουν οι μοδάτες φίρμες εν Ελλάδι αλλά υποθέτω οι εντολές και οι κατευθυντήριες για το ύφος/ στυλ του προμόσιον και της διαφημιστικής καμπάνιας να έρχεται από την μαμά εταιρία έτοιμη.
Καταγράφηκε
viewmaster
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #37 στις: 15 Μάιος 2010, 04:37:08 »

Καλύτερα ρομαντικός παρά παπατζής Wink

Το "συνεργείο" εξαρτάται και πάλι από τον φωτογράφο που εκείνος είναι που κλείνει και τη συμφωνία.

Τα περιοδικά στη χώρα μας έχουν έλλειψη φαντασίας και δημιουργικότητας και όπως πάντα κάνουν την εύκολη λύση του copy - paste.

Ο πελάτης θα πρέπει να συμβουλευθεί τον φωτογράφο ο οποίος θα του προτείνει ανάλογα με το προίόν, αν αγαπάει τη δουλειά του Grin ,έχει την φαντασία και την δημιουργικότητα μερικά concept που μπορεί να επιλέξει.

Καταγράφηκε

Ο Κακός Λύκος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #38 στις: 15 Μάιος 2010, 10:04:43 »

Καλύτερα ρομαντικός παρά παπατζής...

To τεράστιο λάθος που κάνεις είναι η διάζευξη δηλαδή το "ή" .

Πολλές φορές, (αλλά πάρα πολλές όμως), ρομαντικοί άνθρωποι
αναγκάζονται να υποδυθούν τον ρόλο του παπατζή, δηλαδή να
κάνουν τον παπατζή (όπως το θέτεις), εν πλήρη γνώσει και εν
πλήρει συνειδήσει,  είτε γιατί έτσι το υπαγορεύει το μπάτζετ της
κάθε δουλειάς, είτε γιατί έτσι γουστάρει ο πελάτης, είτε γιατί έχει
πανσέληνο απόψε και είν΄ωραία...

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τους επαγγελματίες παπατζήδες της φωτο-
γραφίας, (συχνά μεγάλα και πολύ μεγάλα και λαμπερά ονόματα),
πολλές φορές αναγκαζόμαστε γιά βιοπορισμό να κάνουμε πράγμα-
τα με τα οποία απέχουμε πάρα πολύ από το να συμφωνούμε είτε
αισθητικά, είτε θεματικά, είτε διαδικαστικά.Αυτό δεν σημαίνει πως
γινόμαστε παπατζήδες, απλώς με κάποιο τρόπο πρέπει να επιβιώ-
σουμε.

Δεν είναι στα χέρια μας φίλε το παιχνίδι, το μόνο που είναι στα
χέρια μας είναι ό,τι τραβάμε γιά το κέφι μας και την πλάκα μας.
Τα πάντα έχουν να κάνουν με τον προϋπολογισμό κάθε δουλειάς.

Αν ψάχνεις συνεπώς γιά "παπατζήδες", αναζήτησέ τους σε αυτούς
που καθορίζουν τους προϋπολογισμούς.Δηλαδή ανάμεσα σε αυτούς
που δεν δίνουν δεκάρα (και ίσως και πολύ καλά κάνουν) γιά το
ότι την ώρα που χρησιμοποιούν τα μέσα μιάς τέχνης προκειμένου να
πουλήσουν την πραμάτεια τους, την ίδια ώρα παράλληλα παράγουν
και μιά "αισθητική" η οποία με τον ένα ή άλλο τρόπο διαχέεται στην
κοινωνία (αγορά την λένε αυτοί) και την μπολιάζει ανάλογα.

Τhat 's the Africa baby !  Roll Eyes
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μάιος 2010, 10:08:34 από Ο Κακός Λύκος » Καταγράφηκε
thicktheo
Αποσυνδεδεμένος

.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #39 στις: 15 Μάιος 2010, 10:13:35 »

viewmaster, να σε ρωτήσω κάτι; Όλα αυτά που υποστηρίζεις, τα υποστηρίζεις εκ πείρας ή είναι απλά η θεωρία σου;
Καταγράφηκε

...
aR-Ka
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #40 στις: 15 Μάιος 2010, 12:20:36 »

Eγω θα ηθελα να το θεσω αλλιως.
Αν οποιοσδηποτε απο εσας λαμβανε την ''εντολη'' να παρει ενα ξενο περιοδικο μοδας και να μιμιθει/αντιγραψει τις εικονες που βλεπει και η μη συμμορφωση με αυτο σημαινε και διακοπη συνεργασιας με τον εργοδοτη του,πως θα επρατε;
 Roll Eyes
Καταγράφηκε
ambageo
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #41 στις: 15 Μάιος 2010, 14:36:24 »

Αν οποιοσδηποτε απο εσας λαμβανε την ''εντολη'' να παρει ενα ξενο περιοδικο μοδας και να μιμιθει/αντιγραψει τις εικονες που βλεπει και η μη συμμορφωση με αυτο σημαινε και διακοπη συνεργασιας με τον εργοδοτη του,πως θα επρατε;
 Roll Eyes

Πολυ ενδιαφερουσα η ερωτηση σου. Πιστευω οτι δεν υπαρχει μοναδικη απαντηση, καθως και οτι δεν υπαρχει απαραιτητα σωστη ή λαθος απαντηση...
Φανταζομαι οτι το πως αντιδρας θα εξαρταται απο το ποσο αναγκη εχεις τη δουλεια καθως και ποιο "βαραινει" περισσοτερο, να συμβιβαστεις ή να παραμεινεις ακεραιος...χωρις να σημαινει φυσικα οτι αν καποιος συμβιβαζεται, αναγκαστικα χανει και την ακεραιοτητα του.
Καταγράφηκε
pantelis adiavastos
Αποσυνδεδεμένος

αριστερομάτης - δυσχρωματοψικός

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #42 στις: 15 Μάιος 2010, 23:31:33 »

Roll Eyes

ας το θέσουμε και αλλιώς

για πόσα φράγκα, θα έκανε κανείς το πιο πάνω...

Smiley talk numbers
Καταγράφηκε

viewmaster
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #43 στις: 16 Μάιος 2010, 03:41:39 »

Ο  "παπατζής" δεν είναι αυτός που ξέρει τη δουλειά του και καταπιέζεται από τον πελάτη - εργοδότη για να το κάνει για βιοποριστικούς λόγους αλλά αυτός που είναι δημόσιος υπάλληλος, φοιτητής άλλου κλάδου, αλλά και οποιοσδήποτε που το κάνει για χαρτζιλίκι ζητώντας εξεφτελιστικές αμοιβές και η ποιότητα είναι απαράδεκτη.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν και επώνυμοι παπατζίδες στον κλάδο που μόνο η τέχνη δεν τους νοιάζει.

Αν τα περιοδικά στη χώρα μας υπάρχουν για να αντιγράφουν αυτά του εξωτερικού καλύτερα να κλείσουν. Αλλιώς ποιος ο λόγος να τα αγοράζει κανείς ειδικά όταν η τιμή τους είναι η ίδια με τα εισαγωγής...Καιρός να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Όσο περισσότερο προσπαθεί να σε πείσει ο εργοδότης ότι το σωστό είναι αυτό που σου λέει επειδή μόνο και μόνο έχει το χρήμα άλλο τόσο θα πρέπει εσύ να αποδείξεις ότι είναι λάθος 100%. Εκεί αποδεικνύεται η γνώση του φωτογράφου και η εμπειρία του και έτσι τελικά ο πελάτης  φιλτράρει ποιος είναι παπατζής και ποιος όχι...
Καταγράφηκε

DeeperBlue
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #44 στις: 16 Μάιος 2010, 05:29:57 »

Όσο περισσότερο προσπαθεί να σε πείσει ο εργοδότης ότι το σωστό είναι αυτό που σου λέει επειδή μόνο και μόνο έχει το χρήμα άλλο τόσο θα πρέπει εσύ να αποδείξεις ότι είναι λάθος 100%.

Σε όσες φωτογραφήσεις ήμουν παρών, ο εργοδότης δεν προσπάθησε να πείσει για τίποτα. Ζήτησε κάτι συγκεκριμένο και ο φωτογράφος όφειλε να το υλοποιήσει. Μια δημιουργική πρόταση είναι -σε πολλές περιπτώσεις- επιθυμητή και μπορεί να τροποποιήσει το concept, αν ο εργοδότης δεν έχει κάτι αποκρυσταλωμένο.

Όμως, η δική μου -μικρή- εμπειρία έδειξε πως αυτός που πληρώνει ορίζει τα πάντα
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: