Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Οκτώβριος 2014, 06:58:42

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Καταστήματα (Συντονιστής: Dr_Michael)

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 12 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Sony Hellas, Τιμές - Εγγυήσεις κ.ά.  (Αναγνώστηκε 20459 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
YanniG
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Πότε θα κάνει καλό καιρό να βγούμε για φωτογραφίες

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #45 στις: 03 Ιανουάριος 2003, 08:56:14 »

Αντίστοιχα χάλια υπάρχουν και στην αντιπροσωπία της Canon στην Intersys.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με είχαν ταλαιπωρήσει για να παραλάβω την Canon Powershot G1 πριν από δύο χρόνια !
Την είχα παραγείλει γύρω στις 20 Δεκεμβριου και την παρέλαβα στις 18 Ιανουαρίου.
Ο "επαγγελματισμός" ορισμένων υπεύθυνων ανεύθυνων μας έχει "σκλαβώσει".
Αρκετές φορές ρίχνουν το φταίξιμο στις κεντρικές αποθήκες του Βελγίου...
Ναί, πήγε το ποντικάκι και έφαγε τις παραγγελίες σας γιαυτό ποτέ δεν έχετε στόκ στην ώρα του.Πάντα κάποιο ποντικάκι φταίει.
Στο σπίτι τους θα τους έστελνα αν είχα τη δύναμη Σωτήρη.Στο σπίτι τους.
Αυτός είναι και ο λόγος που σχεδόν όλοι μας τους έχουμε σιχαθεί και στρεφόμαστε στα on-line μαγαζιά της ευρώπης.
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιανουάριος 2003, 09:01:38 από YanniG » Καταγράφηκε

Γιάννης
www.YanniG.com

ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΟΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΔΙΣ!
Zorz
Γενικά ασυντόνιστος
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

In my expert opinion...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #46 στις: 04 Ιανουάριος 2003, 06:59:32 »

Αντίστοιχα χάλια υπάρχουν και στην αντιπροσωπία της Canon στην Intersys.

A, ναι. Η Intersys!

Aν μας διαβάζει κανένας υπεύθυνος της εταιρίας, το LA-DC52B που έχω παραγγείλει ο έρημος από τις 28/11, πότε θα το πιάσω στα χέρια μου;

Παράθεση
Στο σπίτι τους θα τους έστελνα αν είχα τη δύναμη Σωτήρη.Στο σπίτι τους.

Στο ταμείο ανεργίας!
Καταγράφηκε

.
Dead_Poet
Wandering Spirit
Αποσυνδεδεμένος

Η ιδεοφοβία βλάπτει σοβαρά την Τέχνη!

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #47 στις: 04 Ιανουάριος 2003, 18:46:07 »

Στο ταμείο ανεργίας!

Αυτό εννοώ όταν λέω "από το λογιστήριο" (για την αποζημίωσή τους, ντε...)

Την παραγγελία πάντως δεν την έκανα on-line. Την έκανα με αυτοπρόσωπη παρουσία σε SONY Center. Και αυτά που μου είχαν πει ήταν - ω, ναι - αυτά που εικάζεις! Δηλαδή ότι "σε 2-3 εργάσιμες θα σας τη φέρουμε από την κεντρική αποθήκη της SONY" (η οποία, βέβαια, δεν διευκρίνισαν αν ήταν η κεντρική αποθήκη της SONY Hellas ή της SONY Ευρώπης...)!

Angry Angry Angry
Καταγράφηκε

Θρέψε φίδι το χειμώνα, να σε φάει το καλοκαίρι...
(Ελληνική παροιμία)

Το άλμπουμ μου είναι εδώ, ενωμένο, δυνατό!
Zorz
Γενικά ασυντόνιστος
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

In my expert opinion...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #48 στις: 05 Ιανουάριος 2003, 05:53:25 »

"σε 2-3 εργάσιμες θα σας τη φέρουμε από την κεντρική αποθήκη της SONY"

Παλιά μου τέχνη κόσκινο...

Εγώ λέω να τα γράψουμε αυτά και στο "Πόσο ευχαριστημένοι (δεν) είστε από τα ελληνικά καταστήματα" και στο τέλος να τα προωθήσουμε στα κεντρικά των εταιριών...
Καταγράφηκε

.
kostis
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος της DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #49 στις: 05 Ιανουάριος 2003, 13:02:58 »

Και αν νομίζετε ότι παίζω με τις ημερομηνίες για 2-3 ημέρες, ιδού το full story:

Από τις 3 Δεκεμβρίου (2002) υπάρχει επίσημα καταχωρημένη στο δίκτυο παραγγελιών της SONY, μια παραγγελία μου - την οποία έκανα μάλιστα σε SONY Center - για μια DSC-U10 (αυτή τη μικρούλα, με τα 1,3 MP ανάλυση).

Σήμερα που τηλεφώνησα (για πολλοστή φορά) για να ρωτήσω για την τύχη της, μου απάντησαν ότι "το σύστημα εξακολουθεί να τη δίνει ως back order και ότι δεν αναμένεται παραλαβή U10 στην Ελλάδα πριν από τις 7/1/2003 το νωρίτερο"...

Και ερωτώ: εσείς, τι εντύπωση σχηματίζετε για τους δύο κυρίους εκεί στη SONY Hellas, οι οποίοι φέρουν τους βαρύγδουπους (για όσους "ψαρώνουν, βέβαια, από τέτοια) τίτλους του "Product Manager" και "Sales Manager" αντίστοιχα, και οι οποίοι φρόντισαν να αφήσουν την ελληνική αγορά εντελώς "στεγνή" από το συγκεκριμένο προϊόν σε περίοδο εορτών;

Αν, με τη σειρά σας, είχατε (στην ίδια εταιρεία) τον (εξίσου βαρύγδουπο) τίτλο του Human Resource Manager, δεν θα τους στέλνατε από το... λογιστήριο; Wink

Angry Angry Angry
Η U10 κυκλοφορούσε στα καταστήματα απο 10 Δεκεμβρίου 2002.(τιμή 280 Ευρώ περίπου).Κάνε υπομονή,έρχεται τώρα η U20.Ειναι θέμα ημερών.Οσο για φ.μηχανές καλύτερα για όλους μας είναι να απευθυνόμασται μόνο σε φωτ/κα καταστήματα & όχι σε centers.Οι centers πουλάνε όλα τα προιόντα της φίρμας,δικαιολογημένα σε καποια απο αυτά να μην δίνουν σημασία να τα έχουν καν σε στοκ.Οσο για τα στοκ των αντπροσωπειών όλα τα μαγαζιά μπορύν να το έχουν, ιδιαίτερα αυτής της μάρκας, μεσω νετ.  
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Ιανουάριος 2003, 13:12:32 από Dr_Michael » Καταγράφηκε
YanniG
**
Αποσυνδεδεμένος

Πότε θα κάνει καλό καιρό να βγούμε για φωτογραφίες

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #50 στις: 05 Ιανουάριος 2003, 13:04:49 »

στο τέλος να τα προωθήσουμε στα κεντρικά των εταιριών...
Αν εννοείς τα κεντρικά των Ελληνικών εταιριών, θα μας γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια.
Καλό θα ήταν να στείλουμε τις εντυπώσεις μας σαν dpgr στα κεντρικά Ευρώπης ή Αμερικής ή Ιαπωνίας.
Τότε θα τραβηχτούν αυτιά και ίσως πέσουν και κεφάλια...

Κάποιος φίλος το έκανε αυτό και η μαμά Canon (Ιαπωνίας) ΑΜΕΣΩΣ έδωσε εντολή στους εδώ να εξυπηρετήσουν τον πελάτη...

Καταγράφηκε

Γιάννης
www.YanniG.com

ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΟΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΔΙΣ!
Dead_Poet
Wandering Spirit
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #51 στις: 05 Ιανουάριος 2003, 16:31:16 »

Η U10 κυκλοφορούσε στα καταστήματα απο 10 Δεκεμβρίου 2002.(τιμή 280 Ευρώ περίπου).Κάνε υπομονή,έρχεται τώρα η U20.

...με τη διαφορά ότι η U20 - η οποία ήδη κυκλοφορεί παράλληλα με τη U10 - κοστίζει €100 περισσότερα, τα οποία δεν είμαι διατεθιμένος να δώσω. Για δεύτερη μηχανή τη θέλω, άρα με καλύπτει απόλυτα η U10, καθώς δεν έχει καμμία διαφορά από τη U20 πέραν της ανάλυσης.

Αν πάντως υπήρχε στα καταστήματα από τις 10/12, είναι απαράδεκτο να μην την έφεραν ενώ εγώ την παρήγγειλα από τις 3 του ίδιου μήνα. Angry

« Τελευταία τροποποίηση: 05 Ιανουάριος 2003, 16:31:51 από Dead_Poet » Καταγράφηκε

(Ελληνική παροιμία)

unforgiven
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Είναι ντροπή του DPGR να με έχει μέλος!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #52 στις: 06 Ιανουάριος 2003, 13:24:47 »

Ο κατάλογος των καταστημάτων που προσφέρει δωρεάν εκτύπωση είναι ο εξής (σύμφωνα με την καταχώρηση της Sony Hellas):

ΑΤΤΙΚΗ:

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ, Λ. Βουλιαγμένης 117 & Κρήτωνος, Αθήνα
ΜΠΕΣΤΑΡ, Λ. Θησέως 79, Καλλιθέα
ΠΑΝΟΡΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ, Λ. Αλεξάνδρας 30, Αθήνα
ΠΑΝΟΡΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ, Λ. Χαλανδρίου 6, Αγ. Παρασκευή
ΡΑΖΗΣ-ΚΑΡΛΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, Αγ. Κωνσταντίνου 12, Μαρούσι
ΣΠΥΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΜΙΧ, Αριστείδου 6 (Στοά), Αθήνα
ΣΥΚΑΜΙΩΤΗΣ, Μπουμπουλίνας 14, Πειραιάς
TRANSACTION, Μελισσίων 43, Μαρούσι
VIDEOSONIC, Ευρυδάμαντος 1, Αθήνα

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ:

ΚΩΤΣΩΒΟΛΟΣ, Παρ. Μαρίνου Αντύπα
ΣΠΕΚΤΡΑ, Αγ. Δημητρίου 24-26

ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΛΛΑΔΑ:

ΠΑΠΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, Αράτου 41, ΠΑΤΡΑ
ΠΙΤΣΟΥΛΑΚΗΣ, Λεβίνου 76, Θέρισσος, ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΣΑΚΕΛΑΡΗΣ, Δημοκρατίας-Αναλήψεως, ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, Μπουφίδου 52, ΛΕΙΒΑΔΙΑ
ΜΕΡΕΣΕΤΖΗΣ, Ε. Αργέντη 24, ΧΙΟΣ
COMPULAND, Χαρίτου 9, ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Περισσότερες πληροφορίες:
801 11 92000
Καταγράφηκε

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα...
Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
bug
Αποσυνδεδεμένος

Olympus C-50ZOOM

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #53 στις: 07 Ιανουάριος 2003, 03:31:00 »

Dead_Poet η μηχανή αυτή είναι μεταλική;
Καταγράφηκε

Knowledge is power.
Οι φωτογραφίες μου είναι εδώ.
Zorz
Γενικά ασυντόνιστος
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

In my expert opinion...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #54 στις: 07 Ιανουάριος 2003, 03:46:39 »

Αν εννοείς τα κεντρικά των Ελληνικών εταιριών, θα μας γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια.
Καλό θα ήταν να στείλουμε τις εντυπώσεις μας σαν dpgr στα κεντρικά Ευρώπης ή Αμερικής ή Ιαπωνίας.
Τότε θα τραβηχτούν αυτιά και ίσως πέσουν και κεφάλια...

Κάποιος φίλος το έκανε αυτό και η μαμά Canon (Ιαπωνίας) ΑΜΕΣΩΣ έδωσε εντολή στους εδώ να εξυπηρετήσουν τον πελάτη...

Το δεύτερο. Τι νόημα θα είχε να τους λέγαμε "ξέρετε, δεν είστε συνεπείς";
Καταγράφηκε

.
prometheas
Αποσυνδεδεμένος

Ειμαι περήφανος που ειμαι μέλος του DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #55 στις: 10 Ιανουάριος 2003, 16:26:02 »

Στο ταμείο ανεργίας!

Αυτό εννοώ όταν λέω "από το λογιστήριο" (για την αποζημίωσή τους, ντε...)

Την παραγγελία πάντως δεν την έκανα on-line. Την έκανα με αυτοπρόσωπη παρουσία σε SONY Center. Και αυτά που μου είχαν πει ήταν - ω, ναι - αυτά που εικάζεις! Δηλαδή ότι "σε 2-3 εργάσιμες θα σας τη φέρουμε από την κεντρική αποθήκη της SONY" (η οποία, βέβαια, δεν διευκρίνισαν αν ήταν η κεντρική αποθήκη της SONY Hellas ή της SONY Ευρώπης...)!

Angry Angry Angry

Πριν δώσω τη δική μου απάντηση θα ήθελα να ευχηθώ σε ολους καλή Χρονιά και καθετι καλύτερο για το νέο έτος. (Αρτι αφιχθείς από διακοπές...)  Νομιζω φιλε Σωτήρη οτι σε τέτοιες περιπτώσεις, οσο απλές και εαν ειναι, η καλύτερη λύση ειναι πλέον η απευθείας επικοινωνια με την εκαστοτε αντιπροσωπεια στο εξωτερικό (www.sony-europe.com για την περιπτωση μας) ώστε τουλάχιστον οι εδώ αντιπρόσωποι να ξεμπροστιάζονται. Νομιζω οτι εαν αυτό γινόταν από ολους μας πολλά πράγματα θα βελτιωνόνταν γιατι οσο μικρή και εαν ειναι η Ελληνική αγορά καθε σοβαρή εταιρεία θελει να αυξάνει το μερίδιο αγοράς της και να μην εχει δυσαρεστημένους πελάτες.  Επισης ειναι λογικό η SONY Ευρώπης (και κάθε αντίστοιχη εταιρεία) να μην ειναι συχνά ενήμερη για  τετοιες πρακτικές καφρίλας που εφαρμόζουν οι εδώ "managers". εαν δεν φροντίσουμε εμεις για αυτό.

Βγαινοντας για πολυ λιγο εκτός θεματος να πώ οτι για ένα μεγάλο διαστημα ειχα ενα σοβαρότατο προβλημα με το  καινούργιο μου αυτοκίνητο. ( 1- 2 ατομα από το φόρουμ το γνωρίζουν ήδη) Οσο παιδευομουν να βρώ το δικιο μου με την εδώ αντιπροσωπεία και τους φωστήρες των συνεργείων απλά εχανα την ώρα μου. (65 ημέρες στο συνεργείο). Οταν ειδα και αποειδα επικοινώνησα με την κατασκευάστρια εταιρεία και το πρόβλημα ώ του θαυματος λύθηκε σε 36 ώρες  Grin Grin.

Και προφανώς να συνεχίσουμε να κανουμε οτι ήδη κάνουμε : Στη σέντρα ολοι οι ασχετόπουλοι και οι απατεωνίσκοι που παίζουν με το χρόνο μας και τα χρήματά μας  Angry
Καταγράφηκε

Compact: Olympus XZ-1
DSLR     : Nikon D90, Nikkor AFS 18-105 f3.5-f5.6 VR, Nikkor AFD f1.8 50mm, Nissin Di-866 MkII
leas
**
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic Leica

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #56 στις: 12 Ιανουάριος 2003, 21:29:11 »

Παράθεση
Και προφανώς να συνεχίσουμε να κανουμε οτι ήδη κάνουμε : Στη σέντρα ολοι οι ασχετόπουλοι και οι απατεωνίσκοι που παίζουν με το χρόνο μας και τα χρήματά μας  Angry

Ναι, στη σέντρα όλοι οι άσχετοι που δουλεύουν σε τέτοιες υπεύθυνες θέσεις, παίρνουν 1 εκατ. μισθό και δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Και φυσικά έχουν και το θράσος να ζητάνε και τα ρέστα αν τους πεις τίποτα! Sad
Καταγράφηκε
Dead_Poet
Wandering Spirit
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #57 στις: 13 Ιανουάριος 2003, 00:15:19 »

Το Σάββατο το πρωί, μετά από (ένα ακόμα) τηλεφώνημά μου, πληροφορήθηκα ότι "μετά τις 15 του μήνα ίσως να ξέρουν πότε θα φέρουν κομμάτια του συγκεκριμένου μοντέλου"!  Angry Έχω μπαϊλντίσει πλέον. Είναι απαράδεκτος αυτός ο συνεχιζόμενος εμπαιγμός.

Αύριο το πρωί σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελία και κατόπιν να στείλω mail στη SONY Europe, στο οποίο να τους πληροφορώ για την όλη υπόθεση. Και, φυσικά, να ζητώ επί πίνακι τις κεφαλές των προαναφερομένων "στελεχών" (τρομάρα τους... οι τίτλοι και οι παχυλοί μισθοί τους μάραναν... για τα αυτονόητα όμως δεν μπορούν να φροντίσουν!). Angry

Για να δούμε τι θα βγει... θα συνετίσουν κάποιους μερικές ανθρωποθυσίες (αν γίνουν); Αφού εκεί μάς έφτασαν, έτσι θα πορευτούμε κι εμείς και γαία πυρί μιχθήτω!
Καταγράφηκε

(Ελληνική παροιμία)

Dr_Michael
Ιδρυτής του DPGR
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

Panasonic LX3

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #58 στις: 13 Ιανουάριος 2003, 00:39:23 »

Το Σάββατο το πρωί, μετά από (ένα ακόμα) τηλεφώνημά μου, πληροφορήθηκα ότι "μετά τις 15 του μήνα ίσως να ξέρουν πότε θα φέρουν κομμάτια του συγκεκριμένου μοντέλου"!  Angry Έχω μπαϊλντίσει πλέον. Είναι απαράδεκτος αυτός ο συνεχιζόμενος εμπαιγμός.

Αύριο το πρωί σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελία και κατόπιν να στείλω mail στη SONY Europe, στο οποίο να τους πληροφορώ για την όλη υπόθεση. Και, φυσικά, να ζητώ επί πίνακι τις κεφαλές των προαναφερομένων "στελεχών" (τρομάρα τους... οι τίτλοι και οι παχυλοί μισθοί τους μάραναν... για τα αυτονόητα όμως δεν μπορούν να φροντίσουν!). Angry

Για να δούμε τι θα βγει... θα συνετίσουν κάποιους μερικές ανθρωποθυσίες (αν γίνουν); Αφού εκεί μάς έφτασαν, έτσι θα πορευτούμε κι εμείς και γαία πυρί μιχθήτω!

Σωστότατος! Κάποτε είχα πρόβλημα με την Siemens και τους έστειλα ειδοποίηση/γράμμα αναφέροντας ότι θα το μεταφράσω και στην Γερμανική και θα το αποστείλω στη ΜΑΜΑ. Τότε ω εκ του θαύματος, εντός ολίγων ωρών μου τηλεφώνησαν, ζήτησαν να τους αποστείλω την βλαμένη συσκευή με courrier καιμε δική τους χρέωση και την επόμενη εργάσιμη είχα πίσω μια ολοκαίνουρια χωρίς καν να πατήσω εκεί. Αλλά είχε φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να πράξω έτσι. Γενικά χρειάζεται να πράττουμε και να μην αδρανούμε αφού στο κάτω κάτω ΠΕΛΑΤΕΣ είμαστε και εμείς τους πληρώνουμε όχι αυτοί! Το δίκιο πάντα δίκιο και ο πελάτης δεν έχει πάντα άδικο!
Καταγράφηκε

iNSighT
Genetic Engineering
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #59 στις: 13 Ιανουάριος 2003, 15:36:15 »

Δεν ξέρω τι και αν θα πρέπει να περιμένει κανείς από τη Sony Hellas, από τη στιγμή που στο www.sony.net (Sony Global), πηγαίνεις area list, διαλέγεις Ευρώπη, βρίσκεις Uzbegistan / Tajikistan / Georgia / Turkmenistan / Kazakhstan / Kyrgyzstan και Ελλάδα πουθενά...
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 12 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: