Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Σεπτέμβριος 2014, 17:08:46

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 853 854 855 856 857 [858] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Φωτογραφία Δρόμου  (Αναγνώστηκε 1002829 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
pkomo
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

κανεις δεν μπορει να μου αφαιρεσει αυτα που εζησα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12855 στις: 26 Αύγουστος 2014, 09:14:04 »

Καταγράφηκε

Αποστόλ.
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12856 στις: 28 Αύγουστος 2014, 00:42:56 »

Καταγράφηκε

Celluloid
sto_karfi
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12857 στις: 29 Αύγουστος 2014, 10:47:37 »

καλήμερα,

μέσα σε όλα τα άλλα που κάνω,ετοιμάζομαι να κάνω σιγά -σιγά ενα πορτφολιο με εικόνες καθημερινότητας από Αθηνά. Επαρχιώτης βέβαια και την επισκέπτομαι για μια - δυο μέρες  στο τόσο - επαρχιώτης και μισος καισαριανιωτης- αλλά μ αρέσει να τη βλέπω την Αθηνά σαν "βλαχοτουρίστας" η "ημίαιμος" όπως θέλετε πείτε με. Μπορεί να είναι και χάσιμο χρόνου. Θα δούμε...

Μέσα σε τρεις επισκέψεις έχω ένα υλικό μέτριο προς κακό και με μια όσο ηθελα σφιχτή γρήγορη επιλογή δείχνω τις παρακάτω.
μετά από 3 χρόνων εντατικής ενασχόλησης έχω βρει περίπου τι φωτογραφίες θέλω να τραβάω  και ίσως το ψάχνω ακόμη στην τελική αλλά θα ήθελα να είμαι όσο γίνεται παρατηρητης της πόλης να είμαι έξω από την εικόνα δηλαδή και να δουλέψω και το χρώμα και το Α/Μ .

το ενδιαφέρον μου κινείται γύρω από το θόρυβο της πόλης Αθήνας που αν μη τι άλλο μου φαίνεται ότι είναι κι αυτό που την χαρακτηρίζει. Δεν είμαι ικανοποιημένος άλλα θεωρώ για την ώρα αυτές τις φωτογραφίες κοντά σε αυτό που θέλω. το θέμα είναι  "άνθρωποι και πόλη"  .

Ενα σετ ΑΜ

και ένα σετ με χρώμα

νιώθω ότι έχω δείξει λίγα άλλα θα δείξει..
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Αύγουστος 2014, 08:49:05 από sto_karfi » Καταγράφηκε
pkomo
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

κανεις δεν μπορει να μου αφαιρεσει αυτα που εζησα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12858 στις: 29 Αύγουστος 2014, 16:11:09 »

Καταγράφηκε

Norik
*
Αποσυνδεδεμένος

Τζάμπα καίει η λάμπα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12859 στις: 29 Αύγουστος 2014, 21:59:43 »

Καταγράφηκε
username
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12860 στις: 29 Αύγουστος 2014, 22:53:23 »

πολύ καλή  thumbs up

αυτό που βλέπω (και ίσως όχι μόνο εγώ) είναι ότι η σκιά λειτουργεί σαν μια "κρεμάλα"  Smiley...αν μπορούσες να τον πετύχεις με αντίθετη φορά...
Καταγράφηκε

"If the dream is a translation of waking life, waking life is also a translation of the dream. ”

--- Rene Magritte ---

(http://photokar.wordpress.com/)
Timos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12861 στις: 30 Αύγουστος 2014, 08:27:53 »

καλήμερα,

μέσα σε όλα τα άλλα που κάνω,ετοιμάζομαι να κάνω σιγά -σιγά ενα πορτφολιο με εικόνες καθημερινότητας από Αθηνά. Επαρχιώτης βέβαια και την επισκέπτομαι για μια - δυο μέρες  στο τόσο - επαρχιώτης και μισος καισαριανιωτης- αλλά μ αρέσει να τη βλέπω την Αθηνά σαν "βλαχοτουρίστας" η "ημίαιμος" όπως θέλετε πείτε με. Μπορεί να είναι και χάσιμο χρόνου. Θα δούμε...

Εγώ θα ήθελα να επισημάνω πως μια φωτογραφία δρόμου θα πρέπει να περιέχει ένα δρώμενο μεταξύ ανθρώπων ή/και ανθρώπων και αντικειμένων/ζώων. Ένας άνθρωπος που περπατάει μόνος του στο δρόμο δεν είναι φωτογραφία δρόμου αλλά πορτραίτο δρόμου. Επίσης ν'αποφεύγεις να παίρνεις πλάτες, είναι το πιο αδιάφορο θέμα, εκτός αν παίρνεις κάποιο περίεργο τατουάζ/φόρεμα που συνδυάζεται με κίνηση/δράση στο περιβάλλον.

Έτσι, απ'τις παραπάνω σαν δρόμου θα χαρακτήριζα μόνο την 4η α/μ. Η 1η α/μ είναι αδιάφορη σα θέμα και δεν υπάρχει λόγος να είναι λοξή, οι 1,3 έγχρωμες επίσης δε λένε κάτι, για τις πλάτες σου είπα και οι υπόλοιπες εντάσσονται στην κατηγορία αστικού τοπίου.
Καταγράφηκε

sto_karfi
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12862 στις: 30 Αύγουστος 2014, 09:13:08 »

καλήμερα,

Εγώ θα ήθελα να επισημάνω πως μια φωτογραφία δρόμου θα πρέπει να περιέχει ένα δρώμενο μεταξύ ανθρώπων ή/και ανθρώπων και αντικειμένων/ζώων. Ένας άνθρωπος που περπατάει μόνος του στο δρόμο δεν είναι φωτογραφία δρόμου αλλά πορτραίτο δρόμου. Επίσης ν'αποφεύγεις να παίρνεις πλάτες, είναι το πιο αδιάφορο θέμα, εκτός αν παίρνεις κάποιο περίεργο τατουάζ/φόρεμα που συνδυάζεται με κίνηση/δράση στο περιβάλλον.

Έτσι, απ'τις παραπάνω σαν δρόμου θα χαρακτήριζα μόνο την 4η α/μ. Η 1η α/μ είναι αδιάφορη σα θέμα και δεν υπάρχει λόγος να είναι λοξή, οι 1,3 έγχρωμες επίσης δε λένε κάτι, για τις πλάτες σου είπα και οι υπόλοιπες εντάσσονται στην κατηγορία αστικού τοπίου.

καλημερα,

είδα αυτη και μπερδεύτηκα. με συγχωρείς.

έπειτα αυτό για τις πλάτες που λες το ενστερνιζομαι και προσπαθώ να βγάλω κάτι ενδιαφέρον.

ορίστε δες ένα δείγμα.

πλατες

δεν ξέρω αν βρίσκεις πιο ενδιαφέρουσα καποια άλλη πάντως το δέχομαι οτι είμαι κακός για την ώρα. δεν έχω πρόβλημα με τη κριτική σου άπλα να καταλάβω τις θέσεις σου, γιατί η κατηγοριοποιηση είναι πρόβλημα άλλα απο την άλλη βοηθάει να φωτογραφισεις. Ωστόσο δημιουργεί παρεξηγήσεις.

edit: τα μπερδεψα με τις αναρτησεις και ξανακανω αναρτηση sorry. Smiley
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 853 854 855 856 857 [858] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: