Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
30 Ιούλιος 2015, 17:09:03

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 25 26 27 28 29 [30] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Σετάκια, εργασία σε εξέλιξη - Κριτική Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας  (Αναγνώστηκε 53079 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LefM
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #435 στις: 22 Μάρτιος 2015, 14:46:12 »

οι επιλογές μου.

Εργοστάσιο Αλλατίνη, Διοικητικό Κτήριο. Φιλμ Agfa Apx 400 pushed to 800 

Θα έλεγα οτι το σετ στις καλές του εικόνες μου έδωσε
-την αίσθηση του μυστηριώδους,
-  δεος
-σε κάποιες περιπτωσεις η απουσία μεταμορφωθηκε σε παρουσία.

το δυσαρεστο είναι οτι είναι μια φωτογραφική εργασια χιλιοδιατυπωμενη και στο θέμα και στον τρόπο σου. Οι κάποιες προσωπικές εξάρσεις το αντιμαχονται αυτό αλλά θελει ψάξιμο παραπάνω.

Μ' άρεσε η συνολική αντιμετώπιση και το καδραρισμα μπορεί να μην είναι πάντα αυστηρό κάτι που νομίζω θα ταίριαζε στα προηγούμενα αλλά είναι κυρίως ευφάνταστο και δημιουργεί καταστάσεις ενδιαφέρουσες. Αν και αυτο-αναιρούμαι σου βγάζω την πρώτη  επειδή την βλέπω περισσότερο σαν άσκηση φόρμας.

-Η γωνια λήψης στην εβδόμη είναι μια παραφωνία  οσον αφορά το σύνολο. η ογδοη θα μπορούσε αλλά δεν μου κάθεται καλα στην τελική επιλογή.

-Θα ήθελα μια προσοχή σε ετερόκλητα στοιχεία τα οποία χαλάνε την ατμόσφαιρα.

για παράδειγμα
α)Στην έκτη οπου οι λάμπες αλογόνου προσγειώνουν εδώ την φαντασία μου.
β)Η ένατη που θα ήθελα ενα κάδρο με αυστηρή δομή ( σσ. συμμετρια) και να παραμερίσεις το πιθανό ενδιαφέρον σου για το εντοιχισμένο ράφι δεξιά που δημιουργεί ανισορροπία στην όλη σύνθεση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την κριτική και τις επιλογές σου. Είναι αλήθεια ότι σαν θέμα είναι χιλιοδιατυπωμένο απλά σαν χώρος με τράβηξε καθώς δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο, έχω πάει από τότε 2-3 φορές ακόμα, έχω μερικές ιδέες αλλά ακόμα είναι σε εξέλιξη, αν καταφέρω να βγάλω κάτι προσωπικό στην πορεία θα δείξει.   χαιρετάω
Καταγράφηκε

Contax 167 MT, Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm, Carl Zeiss Distagon T* 2.8/35mm, Carl Zeiss Planar T* 1.4/85mm, Carl Zeiss Distagon T* 2.8/28mm

http://elmikros.weebly.com
DeeperBlue
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #436 στις: 16 Ιούλιος 2015, 09:55:13 »

Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (2):
LefM
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #437 στις: 16 Ιούλιος 2015, 15:05:45 »

Φαίνεται η φωτογραφική σκέψη και το τι θες να αποτυπώσεις. Οντότητες, ξεφεύγουν από τα ανθρώπινα δεσμά, χάνουν τα χαρακτηριστικά της καθημερινής ύπαρξης και περνούν σε ένα γενικό επίπεδο, ονειρικό, που συνδέεται με την φαντασία και το συναίσθημα. Κατά την γνώμη μου αυτό το μεταδίδεις καλύτερα με φωτογραφίες όπως η τελευταία τετράδα παρά με τις πρώτες. Χωρίς όμως να λέω ότι δεν μου αρέσουν οι άλλες απλά δεν βλέπω πως μπορούν να δέσουν σαν σύνολο. Βέβαια αυτό το γνωρίζεις εσύ καλύτερα. Η δεύτερη δυάδα είναι η αγαπημένη μου και νομίζω αν στηριχθείς σε αυτό το ύφος θα βγει κάτι πολύ καλό. Καλή συνέχεια!
Καταγράφηκε

Contax 167 MT, Carl Zeiss Planar T* 1.4/50mm, Carl Zeiss Distagon T* 2.8/35mm, Carl Zeiss Planar T* 1.4/85mm, Carl Zeiss Distagon T* 2.8/28mm

Ninjamousegr
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #438 στις: 18 Ιούλιος 2015, 00:46:55 »

Πολύ ωραίες είναι Ορέστη.
Καταγράφηκε

Nikon D-3100
alfy
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #439 στις: 18 Ιούλιος 2015, 02:26:08 »

Lef, καλό σετάκι.Έχει ζουμί το θέμα.Προσοχή όμως, έχει κάπου 2 μήνες που έγινε ένα ακόμα ατύχημα στο Αλλατίνι.

και εμένα μου άρεσαν Ορέστη,

εξαιρετική ιδέα η δεύτερη.

Στη πρώτη θα διόρθωνα τη προοπτική και ίσως λίγη βινιέτα (προσωπική άποψη)
Καταγράφηκε

nikon d810, nikkor 70-200/f4  85/f1.4, 50/f1.8, sigma 35/1.4,nikkor 20/1.8, samyang 14/f2.8

http://www.flickr.com/photos/alfy68/sets/
LefM
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #440 στις: 20 Ιούλιος 2015, 15:04:26 »

Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 25 26 27 28 29 [30] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: