Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Νοέμβριος 2014, 10:17:43

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Επεξεργασία (Συντονιστής: maria_k)

Σελίδες: [1] 2 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: RawTherapee  (Αναγνώστηκε 3332 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lion
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« στις: 17 Ιούλιος 2006, 09:44:07 »

http://www.rawtherapee.com/

Ένα ελεύθερο πρόγραμμα για επεξεργασία Raw αρχείων. Έκδοση για Windows και Linux.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιούλιος 2006, 09:44:57 από lion » Καταγράφηκε

Η υπογραφή αφαιρέθηκε λόγω παραβίασης όρων χρήσης.
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
alkaios
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 08 Αύγουστος 2006, 00:52:21 »

Έχεις δουλέψει μ΄ αυτό το πρόγραμμα; Το εγκατέστησα στον υπολογιστή μου (την έκδοση για Pentium 4) αλλά δεν λειτρουργεί! Στη συνέχεια κατέβασα και την έκδοση για Athlon αλλά παρουσάζει τα ίδια συμπτώματα: Ανοίγει κανονικά το πρόγραμμα, αλλά δεν μπορώ να έχω προεπισκόπηση των αρχείων μου σε thumpnails, ούτε να τα ανοίξω για επεξεργασία.
Καταγράφηκε
fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

...bug-hunting in process...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 08 Αύγουστος 2006, 04:23:35 »

Το εγκατέστησα και δούλεψε κανονικά (έκδοση για ΑThlon). Άνοιξε μάλιστα χωρίς πρόβλημα τα αρχεία της canon S30 (Μοντέλο τετραετίας σχεδόν!). Συμπαθητικό φαίνεται, για να δούμε πως θα εξελιχθει ...
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Αύγουστος 2006, 04:24:51 από fractalbit » Καταγράφηκε

GreecePhotoGuide.com - Οι καλύτερες φωτογραφίες απ' όλη την Ελλάδα!
κεραμικά

fractalbit.gr

Τίποτα δεν χτίζει την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση όσο η επίτευξη.
lion
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 08 Αύγουστος 2006, 11:11:55 »

Στα Windows έχει πρόβλημα στους φακέλλους. Αν μεταφέρεις τα αρχεία στο π.χ. C:/ΟΝΟΜΑ_ΦΑΚΕΛΛΟΥ θα τα διαβάσει κανονικά.
Καταγράφηκε

lion
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 27 Σεπτέμβριος 2006, 14:13:06 »

Ένα ελεύθερο πρόγραμμα για επεξεργασία Raw αρχείων. Έκδοση για Windows και Linux.

Φρέσκια βελτιωμένη έκδοση ...
Καταγράφηκε

lion
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 18 Απρίλιος 2007, 14:01:09 »

Nέα έκδοση 2.0.1

Απέκτησε ταχύτητα, διορθώθηκαν κάποια λάθη.
Καταγράφηκε

Pytheas
@ Ο καιρός γαρ εγγύς @
Γενικός Συντονιστής
Αποσυνδεδεμένος

Olympus E-PM1

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 31 Αύγουστος 2007, 18:33:20 »

Το RawTherapee βρίσκεται πλέον στην έκδοση 2.2, και οι τελευταίες αλλαγές/βελτιώσεις είναι οι εξής:

* ICC based color management (with selectable input/working/output/monitor profiles)
    * Clipped highlight/shadow indication
    * Reset button for the adjusters
    * Browser shows basic exif data
    * (Last Photo) option in the profile switcher
    * rt.exe can now be called with an image file in command line argument
    * New color scheme, splash screen, icon and home page (thanks, bytec)
    * Fix for the magenta highlights of Olympus cameras
    * Many bug fixes (including file sorting)

Εξακολουθεί να είναι δωρέαν (αν και μια μικρή συνεισφορά είναι επιθυμητή).

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του RawTherapee.
Καταγράφηκε

momos
Αποσυνδεδεμένος

~ ~ ~ | ~ ~ ~

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 01 Ιούλιος 2009, 00:15:08 »

Είχα δοκιμάσει το Raw Therapee (Windows) πριν από αρκετό καιρό. Μου κόλλαγε συνέχεια και δεν μπόρεσα να το δουλέψω ποτέ. Αγοράζοντας το τρέχον τεύχος του Computer για Όλους βρήκα την τελευταία έκδοσή του (V2.4 RC 2) και είπα να του δώσω μια ευκαιρία ακόμη.

Και με εξέπληξε ευχάριστα...  thumbs up thumbs up thumbs up

Το Raw Therapee είναι ένα δωρεάν πρόγραμμα μετατροπής και επεξεργασίας RAW αρχείων αλλά και αρχείων JPEG (8 bit), PNG (8 or 16 bit) και  TIFF (8 or 16 bit).

Δημιουργός του είναι ο Ούγγρος Gábor Horváth και τρέχει σε συστήματα με Windows 2000, XP, Vista (32bit), Windows 7  Smiley και βέβαια σε linux. (Αν θέλουμε μπορούμε να το τρέξουμε και από ένα στικάκι)

Μέσα από ένα υπερπλήρες περιβάλλον εργασίας (υποστηρίζει και ελληνικά!!!) μπορείς να διαχειριστείς και να επεξεργαστείς τα ψηφιακά αρχεία εικόνας που έχεις στον υπολογιστή σου

Σαν μετατροπές RAW δεν του λείπει τίποτε.
Σε 4 καρτέλες υπάρχουν όλες οι επιλογές που μπορείς να φανταστείς.

Στην πρώτη (Exposure) υπάρχουν οι επιλογές για την έκθεση, την ανάκτηση των καμμένων περιοχών, την αντίθεση στα σκιερά και φωτεινά και Luminance Curve

Στη δεύτερη (Detail) ρυθμίζεις την οξύτητα και υπάρχουν και εργαλεία μείωσης του ψηφιακού θορύβου. Μείωση θορύβου φωτεινότητας (Luminance noice) και χρωματικού θορύβου (Color noice)

Στην τρίτη (Color)  μπορεί να αλλάξεις την ισορροπία λευκού και άλλες επιλογές που έχουν σχέση με τη διαχείριση του χρώματος. Εδώ μετατρέπεις και σε ασπρόμαυρη μια φωτογραφία (Color Boost -> Amount -100 και Channel Mixer για παιχνίδι με τα χρώματα)

Στην τέταρτη καρτέλα (Transform) μπορείς να κροπάρεις την εικόνα. Έχει βοηθητικές γραμμές για τον κανόνα των τρίτων, των διαγωνίων κλπ. Η μετακίνηση της περιοχής κροπαρίσματος γίνεται με shift-key και πατημένο το αριστερό κουμπί του ποντικιού εντός της περιοχής. (Το γράφω γιατί μου πήρε 3 μέρες να το ανακαλύψω καθότι ως συνήθως το εγχειρίδιο δεν το διαβάζω.  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο)
Στην ίδια καρτέλα μπορούμε να ισιώσουμε τον ορίζοντα, να διορθώσουμε τις χρωματικές εκτροπές του φακού μας αν υπάρχουν, το βινιετάρισμα, τις οπτικές παραμορφώσεις.

Τέλος υπάρχει και μια πέμπτη καρτέλα όπου υπάρχουν όλες οι πληροφορίες Exif της εικόνας που δουλεύουμε και μπορούμε να προσθέσουμε - αλλάξουμε κάποια πεδία (όνομα φωτογράφου, GPS info, copyright)

Τελειώνοντας τις αλλαγές που κάνεις μπορείς να αποθηκεύσεις το RAW αρχείο σε jpg ή tiff ή μπορείς να το στείλεις για περαιτέρω  επεξεργασία στον editor που επιθυμείς (το ρυθμίζεις από τις επιλογές του προγράμματος).

Δουλεύοντας τις τελευταίες ημέρες το Raw Therapee παράλληλα με το Adobe Camera Raw μου άρεσαν:

η πολύ καλή διαχείριση του ψηφιακού θορύβου  thumbs up thumbs up thumbs up thumbs up thumbs up
το Sharpening   thumbs up thumbs up thumbs up thumbs up
η ανάκτηση πληροφορίας στις υπερφωτισμένες περιοχές  thumbs up thumbs up thumbs up
η διαχείριση σκοτεινών - φωτεινών περιοχών  thumbs up thumbs up thumbs up
το δωρεάν  Smiley

Δεν μου άρεσε
το περιβάλλον εργασίας, ιδιαίτερα η διαχείριση των αρχείων.
η αναμονή για να δεις το αποτέλεσμα κάποιων αλλαγών
η αδυναμία τοπικών διορθώσεων
...και το ότι έχει το εικονίδιο του GIMP στο κουμπί «Send to editor»  Tongue

Το πρόγραμμα για κατέβασμα υπάρχει ΕΔΩ

Συγκρίσεις διαφόρων μετατροπέων RAW υπάρχουν ΕΔΩ

και το εγχειρίδιο αγγλικό ΕΔΩ

« Τελευταία τροποποίηση: 02 Ιούλιος 2009, 00:36:40 από momos » Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (5):
momos
Αποσυνδεδεμένος

~ ~ ~ | ~ ~ ~

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 06 Ιούλιος 2009, 16:54:47 »

Δουλεύοντας κατά διαστήματα με το Raw Therapee στα Ελληνικά, τη μετάφραση την έκανε ο zeusalmighty, διαπίστωσα κάποια κενά αλλά και εκφράσεις που δεν μου φαίνονται «σωστές»
Έκανα κάποιες αλλαγές στο αρχείο της μετάφρασης και το ανεβάζω εδώ μαζί με το αγγλικό αρχείο και το αρχικό ελληνικό.

Όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει για να συμπληρωθούν τα κενά και να βρεθούν πιο δόκιμοι όροι ευπρόσδεκτος.

Τα αρχεία μπορούν να ανοιχτούν μ'  έναν απλό text editor (προσωπικά χρησιμοποιώ το πολύ καλό δωρεάν Notepad2)

Τα μεταφρασμένα αρχεία πρέπει να τοποθετηθούν στον υποκατάλογο languages του προγράμματος και να γίνει η επιλογή της γλώσσας από τις Ρυθμίσεις.

Ελληνική μετάφραση με τις δικές μου αλλαγές και συμπληρώσεις

Αρχείο αγγλικής γλώσσας

Η αρχική ελληνική μετάφραση από zeusalmighty

Τα αρχεία κατεβαίνουν με δεξί κλικ και Αποθήκευση και δεν έχουν κατάληξη

« Τελευταία τροποποίηση: 07 Ιούλιος 2009, 16:54:48 από momos » Καταγράφηκε

momos
Αποσυνδεδεμένος

~ ~ ~ | ~ ~ ~

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 01 Σεπτέμβριος 2009, 15:19:08 »

Έχει κυκλοφορήσει η τελική  έκδοση 2.4 του RawTherapee
Διαφορές με την 2.4 Release Candidate 2 που είχα δοκιμάσει μικρές αλλά είναι πολύ πιο γρήγορο...  thumbs up thumbs up thumbs up οπότε το μείον σβήνεται...

...Δεν μου άρεσε
το περιβάλλον εργασίας, ιδιαίτερα η διαχείριση των αρχείων.
η αδυναμία τοπικών διορθώσεων
...και το ότι έχει το εικονίδιο του GIMP στο κουμπί «Send to editor»  Tongue

Κατέβασμα από ΕΔΩ
Καταγράφηκε

momos
Αποσυνδεδεμένος

~ ~ ~ | ~ ~ ~

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 25 Σεπτέμβριος 2009, 15:36:44 »

RawTherapee έκδοση 2.4.1

Changelog:

* dcraw 8.97/1.428
* Updated translations
* Many bugs fixed

Κατέβασμα από ΕΔΩ
Καταγράφηκε

mrmojo
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 25 Σεπτέμβριος 2009, 16:41:37 »

...
Δεν μου άρεσε
...

Αυτό ναι και εμένα με χαλούσε στην αρχή, αλλά τελικά η λύση παραείναι απλή: αλλάζεις το Preview scale ακριβώς κάτω από την φωτογραφία σε μικρότερη κλίμακα και είσαι οκ.

Πολύ καλό πρόγραμμα όντως, το χρησιμοποιώ πάνω από ένα χρόνο στο Ubuntu και έχω βρει την υγειά μου...!
Καταγράφηκε
momos
Αποσυνδεδεμένος

~ ~ ~ | ~ ~ ~

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 25 Σεπτέμβριος 2009, 19:09:09 »

...
Δεν μου άρεσε
...

Αυτό ναι και εμένα με χαλούσε στην αρχή, αλλά τελικά η λύση παραείναι απλή: αλλάζεις το Preview scale ακριβώς κάτω από την φωτογραφία σε μικρότερη κλίμακα και είσαι οκ.

Πολύ καλό πρόγραμμα όντως, το χρησιμοποιώ πάνω από ένα χρόνο στο Ubuntu και έχω βρει την υγειά μου...!

Αν και η τελευταία έκδοση που χρησιμοποιώ στα Windows Vista η ταχύτητα έχει βελτιωθεί πολύ η λύση που αναφέρεις αγαπητέ mrmojo  όντως επιφέρει πολύ μεγάλη βελτίωση.  thumbs up thumbs up thumbs up
Καταγράφηκε

stratisp
*
Αποσυνδεδεμένος

Pentax 4 ever!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 18 Δεκέμβριος 2009, 17:28:44 »

Εχω μηχανη pentax ist ds και τραβαω σε αρχεια raw. Ετσι μια και χρησιμοποιω πλεον το λειτουργικο ubuntu9.10 εγκατεστησα το προγραμμα rawtherapee. Ομως δεν μπορω να βρω, πώς ενεργοποιειται η λειτουργια που δειχνει τα υπερκορεσμενα σημεια της φωτογραφιας τοσο στο λευκο οσο και στο μαυρο. Αν καποιος χρησιμοποει το συγκεκριμενο προγραμμα ας απαντησει.
Καταγράφηκε

Pentax ist DS
stratisp
*
Αποσυνδεδεμένος

Pentax 4 ever!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 19 Δεκέμβριος 2009, 10:49:26 »

Δεν υπαρχει καποιος να γνωριζει το θεμα; περιμενω μια απαντηση...
Καταγράφηκε

Pentax ist DS
Σελίδες: [1] 2 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: