Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
21 Σεπτέμβριος 2014, 07:07:28

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 11 12 13 14 15 [16] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Μεγα-Συγκριση: Super prosumer εναντίον D-SLR. Ποιά να πάρω?  (Αναγνώστηκε 42548 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
_keysmith
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Τα μάτια σε πόσα MP "γράφουν"?

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #225 στις: 16 Ιανουάριος 2011, 23:30:53 »

Παράθεση
Τό κακό όντως μέ τίς νέες σουπερζοομ θέλεις τεράστιες τσέπες μέ τόν όγκο πού έχουν καί αυτές.Ψάχνω γιά διάδοχο τής canon s5 πού έχω, (αυτή  ίσα-ίσα πού χωράει στήν τσέπη), μέ τήν λογική βέβαια ότι θά υπάρχει όχι σάν κύρια μηχανή αλλά  σάν δεύτερη γιά τήν πόλη.
υπάρχουν superzoom που δεν ειναι τεράστιες
panasonic TZ10 κτλ, Cano Sx210, sony HX5V τη νεα fuji f550 και ΠΟΛΛΕΣ αλλες, και η μικρότερη/λεπτότερη αυτών η Fujyfilm T200

Ολες αυτές ειναι classic-superzoom killers, που σαν κατηγορία μονο λιγο φωτεινότερους φακούς εχει να επιδείξει σαν προσόν και ούτε πάντα. Classic superzoom λεμε τις SLR-like superzoom
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιανουάριος 2011, 23:35:51 από _keysmith » Καταγράφηκε

Sony Nex 3n 16-50, Canon EOS 500D 18-200mm IS, 50mm f1.8II, Canon S90, Nokia 808 pureview (Olympus C-770,  Зени́т (Zenit) ET 58mm f:2, Canon EOS 500N 28-80mm, sigma 70-300mm)
XHM
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #226 στις: 17 Ιανουάριος 2011, 02:06:33 »

Νόμιζα ότι ό μεγαλύτερος φακός από τίς μικρές κόμπακτ θά είχε μεγάλη διαφορά στήν ποιότητα.Δυστηχώς δέν είχα κάνει σύγκριση μέ αυτές.Δηλαδή τόσο καιρό τζάμπα χαμαλήκι έκανα;  Huh 
Καταγράφηκε
1car0s
**
Αποσυνδεδεμένος

klik

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #227 στις: 17 Ιανουάριος 2011, 02:36:31 »

Ακόμα και ενα NOKIA κινητό με 2mp καμερα θα έμοιαζε τεχνολογικό θαύμα για τους φωτογράφους εκείνης της εποχής που αλλάζαν πλάκες για να βγάλουν μια και μονο φωτογραφία με χειροποιητο φακό δύο στοιχείων της κακιάς ωρας. ΔΕΝ κανουν τα ρασα τον παπα..

άσχετο με το θέμα αλλά το ΝOKIA κινητό θα ήταν τεχνολογικά μόνο για γέλια για τους φωτογράφους κάθε εποχής, η ποιότητα των γυάλινων φωτογραφικών πλακών εκείνης της εποχής είναι αξεπέραστη ακόμη και σήμερα (μηπως έχουμε παραγίνει τεχνο-freaks? λέω εγώ τώρα... Huh Undecided )
Καταγράφηκε

_keysmith
Αποσυνδεδεμένος

Τα μάτια σε πόσα MP "γράφουν"?

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #228 στις: 17 Ιανουάριος 2011, 08:39:47 »

Ακόμα και ενα NOKIA κινητό με 2mp καμερα θα έμοιαζε τεχνολογικό θαύμα για τους φωτογράφους εκείνης της εποχής που αλλάζαν πλάκες για να βγάλουν μια και μονο φωτογραφία με χειροποιητο φακό δύο στοιχείων της κακιάς ωρας. ΔΕΝ κανουν τα ρασα τον παπα..

άσχετο με το θέμα αλλά το ΝOKIA κινητό θα ήταν τεχνολογικά μόνο για γέλια για τους φωτογράφους κάθε εποχής, η ποιότητα των γυάλινων φωτογραφικών πλακών εκείνης της εποχής είναι αξεπέραστη ακόμη και σήμερα (μηπως έχουμε παραγίνει τεχνο-freaks? λέω εγώ τώρα... Huh Undecided )
Ημαστε εκτός θέματος, αλλα αλήθεια το πιστευεις αυτό? Δηλάδή ενα σημερινό κινητό  το 1850-1950 (και μετά) με δυνατότητα εγχρομης φωτογραφίας, αυτόματης εστίασης (για καποια νοκια) ή σταθερής εστίασης, αυτόματης εκθεσης, αυτόματης θερμοκρασίας λευκού και δεν ξερω εγώ τι αλλο ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΤΕΕ  ωχ το μάτι μου Μα ήταν θαυμα το πρώτο έγχρωμο erricsson με εξ. vga καμερα το 2003 Roll Eyes

Ειναι να να μας εφερναν εδώ μια φωτογρφική από το μελλον σε μεγεθος ορολογιού που με ενα κλικ θα εβγαζε στερεοσκοπικές 3d 360o φωτογραφίες με focus σε οποιο σημείο ήθελες και θα αλλαζε εκ τον ηστέρων ο φωτισμός  εως αυτός να πορέρχονταν από όποιο σημείο επιθυμούσε ο φωτογράφος κτλ  προσκυνώ

Τες πα, μαλλον εχουμε διαφορετική αντίληψη τι ειναι τεχνολογικό θαυμα σε καθε εποχή. Και ήμαστε εκτώς θεματος να το αναλύσουμε πιο πολύ  Sad
Παράθεση
Νόμιζα ότι ό μεγαλύτερος φακός από τίς μικρές κόμπακτ θά είχε μεγάλη διαφορά στήν ποιότητα.Δυστηχώς δέν είχα κάνει σύγκριση μέ αυτές.Δηλαδή τόσο καιρό τζάμπα χαμαλήκι έκανα; 
Ισως και να εχει δεν ειμαι σιγουρος, αλλιώς γιατί υπάρχουν? Προσωπικά νομιζω από την εποχή της ΤΖ5 διαφαίνονταν η κρίση των slr-like superzoom. Οι κυριες θεωρητικές διαφορες τους ειναι
α) η υπαρξη EVF αντί μονο οθόνης (για καποιους είναι σημαντικό αυτό και εγώ το πιστευω)
β) ο μεγαλύτερος σε zoom φακό (πχ tz10 25-300 και fz4025-600)αλλα τι το θες πανω από 300 ακομα και 200?
γ) o φωτεινότερος συνήθως φακός (αλλά ποσο? 0.5-1 στοπ και ουτε, πχ tz10 f3.3 και fz40 f2.8 )
δ) ισως καλύτερο βιντεο (πχ tz10 HD και fz40 full HD) αν και αυτό αλλαζει σε αλλες μαρκες (πχ η αναμενόμενη fuji τ200 νομιζω δείνει full HD και στις compact superxoom)
ε) Καλύτερο κράτημα, ανετότερος χειρισμός
ζ) μηπως εχουν και καλύτερο φακό?? Αλλα δεν το ξερω..

Παντως εγώ θα επερνα μια μικρή σουπερζουμ οχι τις SLR-Like γιατί πρακτικά βγαζουν τις ιδιες φωτογραφίες

« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιανουάριος 2011, 08:54:36 από _keysmith » Καταγράφηκε

Sony Nex 3n 16-50, Canon EOS 500D 18-200mm IS, 50mm f1.8II, Canon S90, Nokia 808 pureview (Olympus C-770,  Зени́т (Zenit) ET 58mm f:2, Canon EOS 500N 28-80mm, sigma 70-300mm)
sakisf
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #229 στις: 21 Μάρτιος 2011, 11:26:21 »

Πέρασα κι εγώ το καλοκαίρι από τη διαδικασία επιλογής, ήθελα μια φωτογραφική για τις διακοπές. Τελικά κατέληξα στην Kodak Z981, όχι τόσο για το ζουμ, το οποίο βέβαια είναι απολαυστικό για καλοκαίρι Wink, όσο για τα "πιασίματά" της (grip), το EVF (άντε να δεις την LCD με τον ήλιο ντάλα), το βάρος (μου φαίνεται αδύνατο να κάνω έστω και 5χ ζουμ με απλή κόμπακτ σούπερζουμ στα 200γρ) και τις manual λειτουργίες (focus & exposure). Τα άσχημα: δε χωράει στην τσέπη.

Με DSLR τώρα απέκτησα σχέση καθώς πήρα μια μεταχειρισμένη 350D για να της φορτώσω τους Minolta φακούς μου - ακόμη περιμένω το flange -, δεν έχω βγάλει ακόμα τίποτα με αυτή παρά μόνο κάτι παραμορφωμές κρατώντας το φακό στο χέρι, αλλά γενικά φαίνεται άλλο επίπεδο από άποψη επιλογών και μόνο και κυρίως κυρίως shutter lag Cheesy

Γενικά πάντως η superzoom μου άφησε καλή εντύπωση - δεν είχα ξανά - και θα πρότεινα τέτοιου είδους μηχανή για κάποιον πού δεν έχει χρήματα να πάρει SLR + φακούς + πολλά accessories, ενώ θέλει κάτι λίγο παραπάνω από τις απλές compact zooms.
Καταγράφηκε
handrian
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #230 στις: 21 Μάρτιος 2011, 11:55:03 »

....
Με DSLR τώρα απέκτησα σχέση καθώς πήρα μια μεταχειρισμένη 350D για να της φορτώσω τους Minolta φακούς μου - ακόμη περιμένω το flange -, δεν έχω βγάλει ακόμα τίποτα με αυτή παρά μόνο κάτι παραμορφωμές κρατώντας το φακό στο χέρι, αλλά γενικά φαίνεται άλλο επίπεδο από άποψη επιλογών και μόνο και κυρίως κυρίως shutter lag Cheesy
....

Minolta φακούς; γιατί δεν έπερνες καμία φθηνή μεταχειρισμένη Sony φωτογραφική να ταιριάζουν οι φακοί που έχεις; Αν είχαν αυτόματη εστίαση θα λειτουργεί και με την Sony.
Οι Sony DSLR είναι η συνέχεια της Minolta, αγόρασε την Minolta και συνεχίζει το ίδιο σύστημα, με πλήρη συμβατότητα φακών
Εκτός και αν στην έδωσαν τσάμπα...
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μάρτιος 2011, 12:02:11 από handrian » Καταγράφηκε

sakisf
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #231 στις: 21 Μάρτιος 2011, 15:06:08 »

Manual MC/MD φακοί είναι, χωρίς AF. Οπότε ή 4/3 ήταν η επιλογή ή Canon με flange (δε θέλω το γυαλί στη μέση) για να μπαίνουν και κάπου ψηφιακά.
Καταγράφηκε
Ψαρακης Μ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #232 στις: 26 Ιούνιος 2013, 14:31:10 »

Καλημερίζω όλους από την Κρήτη. Ερασιτέχνης "φωτογράφος", Μιχάλης το όνομα μου.
Από μια φιλμάτη canon prima zoom πέρασα σε μια fuji s5700, νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να την αλλάξω με κάτι άλλο. Μετά από κάμποση οικονομία μάζεψα 400 περίπου ευρώ και τώρα είμαι σε δίλημμα... Να περάσω σε dslr (d3100) η να κοιτάξω μια prosumer πάλι από fuji (hs35exr)... Μ αρέσουν πολύ τα χαρακτηριστικά της fuji καθώς έχει δυνατότητες να βγάλει και slow motion και πανοραμικά μέσα στο μενού... Και χειροκίνητο (μεγάλο) ζουμ, εστίαση. Ξέρω ότι θα χάσω κατά πολύ σε σκοτεινές λήψεις όμως επειδή είμαι και ολίγο κουκουρουκου και τραβάω οτι να ναι να πορευτώ με την HS η να δώσω το κάτι παραπάνω για τη D3100 με γνώμονα την ποιότητα της εικόνας?
Καταγράφηκε
stauros772000
Αποσυνδεδεμένος

salonika beach

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #233 στις: 26 Ιούνιος 2013, 14:54:07 »

μιας και δεν βλεπω να εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις στην ποιοτητα,ξεκαθαρα χτυπα την φουτζι.και στα νυχτερινα,δουλεψε το φλας σου και δεν θα δεις τρελη διαφορα.αλλα δουλεψε το,μην το λυπηθεις.και αν θελεις περισοτερα,χτυπα ενα εξωτερικο φλας και εισαι τοπ.ναι υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα εικονας αναμεσα στις 2,αλλα τα εξτρα της φουτζι θα τα ονειρευεσαι.ατελειωτο παιχνιδι.τωρα αν θελεις να καλυψεις και κανα γαμο-βαφτιση,για κανα εξτραδακι,αναγκαστικα δσλρ,αν δεν θελεις να σε κυνηγανε.αλλα αν μαθεις την λειτουργια του ΕΧΡ της φουτζι,θα σε καλυψει και στα νυχτερινα.
    επισης,για να πιασεις την εστιακη που σου δινει η φουτζι(ειδικα  τα 24μμ),θα πρεπει να χωσεις και αλλο χρημα στην νικον.δεν γραφω για το τελε ακρο,εκει θελεις και βαλιτσα μεταφορας,και του φακου και των χρηματων που πρεπει να δωσεις.γιατι αν ειναι να παρεις κανα σαμγιανκ με 150-250 ευρω,θα εισαι στα ιδια με την φουτζι απο αποψη ποιοτητας.
βαλε και το τρελο μακρο των  bridge στο 1 εκατοστο και αντε γεια

δες εδω τις διαφορες σε νουμερα
http://www.digicamdb.com/compare/fujifilm_finepix-hs35-exr-vs-nikon_d3100/
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιούνιος 2013, 14:57:23 από stauros772000 » Καταγράφηκε

sony a55/18-250,samyang 800mm,konika 50/1.4,sb28,sb25,yongnuo 560ii,metz 36,olympus sp 590uz,sony w270 ,τακουμαρ 55/1.8,  μινολτα 50 /1.4  ,  κονικα-μινολτα 135/2.8<br />νικον f70,big old love ,
Ψαρακης Μ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #234 στις: 26 Ιούνιος 2013, 15:42:37 »

Eυχαριστω για την απαντηση, οντως οι απαιτησεις μου δεν ειναι τρελες. Τοπια τραβαω κατα 98% ημερα και κανενα πορτραιτακι... Οντως τα extra της fuji θα τα ονειρευομαι... Oποτε παω καρφι στην fuji...
Καταγράφηκε
-xronis-
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #235 στις: 26 Ιούνιος 2013, 18:21:16 »

Καλημερίζω όλους από την Κρήτη. Ερασιτέχνης "φωτογράφος", Μιχάλης το όνομα μου.
Από μια φιλμάτη canon prima zoom πέρασα σε μια fuji s5700, νομίζω όμως ότι ήρθε η ώρα να την αλλάξω με κάτι άλλο. Μετά από κάμποση οικονομία μάζεψα 400 περίπου ευρώ και τώρα είμαι σε δίλημμα... Να περάσω σε dslr (d3100) η να κοιτάξω μια prosumer πάλι από fuji (hs35exr)... Μ αρέσουν πολύ τα χαρακτηριστικά της fuji καθώς έχει δυνατότητες να βγάλει και slow motion και πανοραμικά μέσα στο μενού... Και χειροκίνητο (μεγάλο) ζουμ, εστίαση. Ξέρω ότι θα χάσω κατά πολύ σε σκοτεινές λήψεις όμως επειδή είμαι και ολίγο κουκουρουκου και τραβάω οτι να ναι να πορευτώ με την HS η να δώσω το κάτι παραπάνω για τη D3100 με γνώμονα την ποιότητα της εικόνας?

Αυτή την εποχή, παίζει και η nikon 1 j1 σε πολύ καλή τιμή και έχει το ένα - δύο κλικ παραπάνω στη ποιότητα εικόνας, τόσο στα σκοτεινά όσο και σε καλό πολύ φως. Το μόνο που βλέπω να αναζητήσεις, σε σχέση με την fuji, είναι το μεγάλο ζουμ και η λειτουργία μάκρο.
Με τη fuji, δεν θα δεις μεγάλη διαφορά στην ποιότητα εικόνας από αυτή που έχεις σήμερα παρά μόνο σε κάποιες λειτουργίες.
Είναι και 150€ φθηνότερη, δηλαδή θα μπορείς να πάρεις ένα τρίποδο, μια θήκη, κανένα φίλτρο πχ πολωτικό το οποίο στα τοπία θα σου δώσει πολύ μεγάλη διαφορά σε χρώματα - χρώματα ουρανού
Καταγράφηκε

http://2009volley.blogspot.com/
sony A500 / A580 Sony 18-55 f 3.5-5.6 / 55-200 f4-5.6 /85mm f2.8/ 50mm f1.8 Minolta 28-105 f 3.5-4.5 Tair 11A 135mm f2.8
Metz 44 AF-1
Ψαρακης Μ.
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #236 στις: 17 Αύγουστος 2013, 17:38:18 »

Σας ευχαριστώ όλους, τελικά τα έκανα ότι να ναι και στην επιλογή!. Ένας γνωστός μου μου πούλησε την Nikon D5100 του με τον 18-55VR πάνω. Πριν 2 μέρες την πήρα στα χέρια μου, τώρα ο καιρός θα δείξει αν έκανα καλά η κακά. Όπως και να χει σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
nikolaos_p.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #237 στις: 18 Αύγουστος 2013, 02:37:41 »

Καλορίζικη η μηχανή! Έκανες πολύ σωστή επιλογή και δεν θα το μετανοιώσεις, κυρίως επειδή τραβάς τοπία! Η οποιαδήποτε κόμπακτ δεν μπορεί να φτάσει την ποιότητα εικόνας της dslr και αν προς το παρόν τραβάς μόνο ημερήσια, δεν θα αργήσεις να θελήσεις να δοκιμάσεις και άλλες λήψεις, όπου η dslr είναι μονόδρομος!
 Καλές λήψεις!  Smiley
Καταγράφηκε

jtrapas
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #238 στις: 22 Αύγουστος 2013, 20:43:39 »

ερασιτεχνης φωτογραφος νέος στο φορουμ. είμαι κατοχος Sony Alpha A230 18-55mm kit. δυστυχώς δεν η μηχανη που με εχει βολεψει πολυ λογω μικρου μεγεθους δεν εχει βίντεο. Επειδή σε 1 μηνα θα γινω πατέρας θα θελα να αγορασω μια νεα Dslr me video. σκεφτομαι για canon lεπειδη άκουσα οτι υπερεχουν σε βίντεο αλλά μου αρεσει λόγω τιμής και η sony Α58 sta 420 eyro. στα 500 ευρω βρηκα  την canon 600D . Συνεπώς θέλω συμβουλές για 2 πράγματα. 1) Ποια νέα μηχανή να πάρω με οριο τα 500 ερώ.
2) Ποια ειναι η λογική τιμή να πουλήσω την πρώην Sony Alpha A230 18-55mm
Καταγράφηκε
handrian
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #239 στις: 22 Αύγουστος 2013, 20:55:29 »

ερασιτεχνης φωτογραφος νέος στο φορουμ. είμαι κατοχος Sony Alpha A230 18-55mm kit. δυστυχώς δεν η μηχανη που με εχει βολεψει πολυ λογω μικρου μεγεθους δεν εχει βίντεο. Επειδή σε 1 μηνα θα γινω πατέρας θα θελα να αγορασω μια νεα Dslr me video. σκεφτομαι για canon lεπειδη άκουσα οτι υπερεχουν σε βίντεο αλλά μου αρεσει λόγω τιμής και η sony Α58 sta 420 eyro. στα 500 ευρω βρηκα  την canon 600D . Συνεπώς θέλω συμβουλές για 2 πράγματα. 1) Ποια νέα μηχανή να πάρω με οριο τα 500 ερώ.
2) Ποια ειναι η λογική τιμή να πουλήσω την πρώην Sony Alpha A230 18-55mm

Για χρήση και σε βίντεο πάρε καλύτερα την Sony, θα σε βολέψει το autofocus της στο βίντεο αλλά και το liveview στις φωτογραφίες.

Καλή η Canon, αλλά η εστίαση της είναι τόσο αργή σε βίντεο, που θα είναι άχρηστη για την βιντεοσκόπηση του παιδιού σου. Όσοι την χρησιμοποιούν για βίντεο την χρησιμοποιούν κυρίως με χειροκίνητη εστίαση. Δηλαδή, δεν θα κάνει για αυτό που την θέλεις.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 11 12 13 14 15 [16] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: