Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Οκτώβριος 2016, 18:32:14

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 3 [4] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Μηχανή του ....δρόμου  (Αναγνώστηκε 20404 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
CANYON
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #45 στις: 18 Ιανουάριος 2016, 20:55:22 »

Canon PowerShot G5 X thumbs up
review
http://www.techradar.com/reviews/cameras-and-camcorders/cameras/compact-cameras/canon-powershot-g5-x-1306534/review/1
Καταγράφηκε
peperr
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

If it was a footrace, E-M1 should be Usain Bolt

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #46 στις: 18 Ιανουάριος 2016, 22:54:00 »

Ο όρος "τσέπη" είναι περιοριστικός και με γνώμονα την ποιότητα φωτογραφίας και την ταχύτητα εστίασης, εγώ θα επέλεγα μια Panasonic GM1/GM5 με έναν pancake
Καταγράφηκε

Olympus Ε-Μ1, Panasonic GX8, Fujifilm X-T1, X-E2
mZuiko 12-40/2.8, 60/2.8 Macro, 75/1.8, Lumix 7-14/4, 35-100/2.8, 45-175, Pleica 25/1.4, Samyang 50/1.2
Fujinon 10-24/4, 16-55/2.8, 18/2, 35/1.4, 56/1.2, 55-200, MCEX-16
Olympus OM 24/2.8, 35/2, 50/1.4, 50/3.5 Macro, 85/2, 100/2.8
ermakos
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #47 στις: 18 Ιανουάριος 2016, 23:03:32 »

Αυτή Canon PowerShot G5X μου κάνει κλίκ! Δεν είναι βέβαια φθηνή, αλλά βλέπω έχει καλό φακό. Την έχει κανεις?
Καταγράφηκε
Epsilon_T
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #48 στις: 19 Ιανουάριος 2016, 00:03:51 »

Για μηχανή δρόμου εγώ να προτείνω, για μικρά βαλάντια τη Ricoh GRDiv, για λίγο μεγαλύτερα τη Ricoh GR. Επειδή την έχω, πραγματικά μπαίνει σε μια τσέπη παντελονιού και τη κουβαλάς παντού. Λίγο πιο ακριβή η Χ100 η οποία είναι εκπληκτική, με λίγο μικρότερη της και φτηνότερη μια XE-1,2 με τον 27 2.8. Αφήνεις τον φακό στο f8 mf 2μ+ και όλα είναι εστιασμένα. Χώρια που με τα jpeg των Fuji περνάς περισσότερο χρόνο στο δρόμο παρά στο pc για επεξεργασία των raw. Επίσης (σχεδόν) κανείς δε σου δίνει σημασία με τόσο μικρές μηχανές.
Καταγράφηκε
zanxion
Αποσυνδεδεμένος

... the faculty of imagination ...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #49 στις: 19 Ιανουάριος 2016, 11:05:48 »

Βλέπω συχνά πολλούς να ρωτούν για μηχανές και φακούς του δρόμου. Δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο. Αυτό που υπάρχει είναι το τι θες να πετύχεις  και πως θα το πετύχεις. Είναι θέμα τεχνικής και όχι τεχνολογίας. Για παράδειγμα, θα πρέπει να μάθει κανείς να προεστιάζει το φακό σε κάποια απόσταση και να μάθει να εκμεταλλεύεται τις υπερεστιακές δυνατότητες του , να μάθει να απομονώνει θέματα και να καδράρει σωστά και κάμποσα άλλα.
Μια ματιά στο διαδίκτυο θα σας πείσει πως δεν είναι θέμα εξοπλισμού, αλλά τεχνικής. Επίσης καλό είναι αντί για ζουμ να μάθει κανείς να χρησιμοποιεί σταθερούς φακούς. Αφού τους μάθει κανείς καλά τα υπόλοιπα θα έρχονται σχεδόν αυθόρμητα.
Καταγράφηκε

Ελάτε να με βρείτε στο PhotographiaGR ή στο Flickr.
borat
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #50 στις: 19 Ιανουάριος 2016, 16:13:24 »

Θα συμφωνησω εν μερη με τους παραπανω και μαλιστα πιο πολυ με τον τελευταιο. αλλα αυτο που θα σου ελεγα πριν αρχησεις να "ακουμπας" τα βαλαντια σου ειναι να κανεις 1-2 ερωτησεις στον εαυτο σου πρωτα.

1ον: Σου αρεσει η φωτογραφια δρομου ετσι ωστε να ασχοληθεις αρκετα? παιζει μεγαλο ρολο για να μην ανακαλυψεις στο τελος οτι δεν σε εκφραζει.
2ον: Τι ζητας απο τι μηχανη σου? Εννοω τι επιδωσεις θελεις να εχει. ΠΧ. Ξερω φιλο μου που κανει με μεσαιο φορμα φωτιογραφια δρομου και με φιλμ. Ξερω αλλους που κανουν με κινητο. αλλους με leica αλλους με fuji. βασικα ειναι τι σε βολευει επισης.

Το σιγουρο ειναι οτι η καλυτερη μηχανη για φωτογραφια δρομου ειναι αυτη που μπορεις να την εχεις ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ. Τωρα θες να ειναι μικρη? θες να κουβαλας μονιμα ενα σακιδιο με την 60D σου παραδειγματος χαριν? αυτο ειναι δικια σου επιλογη.

3. Η τεχνολογια αυτην τη στιγμη εχει προχωρισει τοσο πολυ που και με μια RX100 κανεις ΑΨΟΓΑ την δουλεια σου. δεν υπαρχει μεγαλος η μικρος αισθητηρας ουτε αν χρησιμοποιεις φιλμ ή οχι.
Ολα ειναι προσωπικη αισθηση. Μπορει να σε βολευει η fuji μπορει η Α7 μπορει μπορει μπορει.
Προσωπικα πιστευω οτι το autofocus οταν ασχολεισε με δρομο παει περιπατο και το manual focusing ειναι προεστιαση ειναι MUST. σε αυτο ειμαι δυνατος υποστιρικτης του. για να μπορεις να ειχες το snapshot που ειναι αναγκαιο.

Προσωπικα εγω τι χρησιμοποιω? (ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΒΕΒΑΙΑ):

Fuji XPRO1 με φακους χειροκινητους μονο
Fuji X100s
Sony A7 II με φακους χειροκινητους μονο

Και τον τελευταιο καιρο το εχω ρηξει στο φιλμ με μια leica M6 φουλ χειροκινητη και με βολευει και ας πρεπει μετα να εμφανισω φιλμ και να σκανναρω (υποψιν χρονο δεν εχω και πολυ ελευθερο Παντρεμενος με εναν γιο που με τρελαινει καθε μερα). Και υποψιν ειμαι με ενα messenger bag μονιμα (ακομα και οταν παω για τσιγαρα στο περιπτερο κουβαλοντας μονιμα μια εκ τον fuji ή σονυ μαζι με την leica.

Ειναι αρρωστια το ξερω...αλλα ειναι ΟΜΟΡΦΗ......και την απολαμβανω.... Grin Grin Grin

Καταγράφηκε
zanxion
Αποσυνδεδεμένος

... the faculty of imagination ...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #51 στις: 19 Ιανουάριος 2016, 19:33:20 »

Θα συμφωνησω εν μερη με τους παραπανω και μαλιστα πιο πολυ με τον τελευταιο. αλλα αυτο που θα σου ελεγα πριν αρχησεις να "ακουμπας" τα βαλαντια σου ειναι να κανεις 1-2 ερωτησεις στον εαυτο σου πρωτα.

1ον: Σου αρεσει η φωτογραφια δρομου ετσι ωστε να ασχοληθεις αρκετα? παιζει μεγαλο ρολο για να μην ανακαλυψεις στο τελος οτι δεν σε εκφραζει.
2ον: Τι ζητας απο τι μηχανη σου? Εννοω τι επιδωσεις θελεις να εχει. ΠΧ. Ξερω φιλο μου που κανει με μεσαιο φορμα φωτιογραφια δρομου και με φιλμ. Ξερω αλλους που κανουν με κινητο. αλλους με leica αλλους με fuji. βασικα ειναι τι σε βολευει επισης.

Το σιγουρο ειναι οτι η καλυτερη μηχανη για φωτογραφια δρομου ειναι αυτη που μπορεις να την εχεις ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ. Τωρα θες να ειναι μικρη? θες να κουβαλας μονιμα ενα σακιδιο με την 60D σου παραδειγματος χαριν? αυτο ειναι δικια σου επιλογη.

3. Η τεχνολογια αυτην τη στιγμη εχει προχωρισει τοσο πολυ που και με μια RX100 κανεις ΑΨΟΓΑ την δουλεια σου. δεν υπαρχει μεγαλος η μικρος αισθητηρας ουτε αν χρησιμοποιεις φιλμ ή οχι.
Ολα ειναι προσωπικη αισθηση. Μπορει να σε βολευει η fuji μπορει η Α7 μπορει μπορει μπορει.
Προσωπικα πιστευω οτι το autofocus οταν ασχολεισε με δρομο παει περιπατο και το manual focusing ειναι προεστιαση ειναι MUST. σε αυτο ειμαι δυνατος υποστιρικτης του. για να μπορεις να ειχες το snapshot που ειναι αναγκαιο.

Προσωπικα εγω τι χρησιμοποιω? (ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΒΕΒΑΙΑ):

Fuji XPRO1 με φακους χειροκινητους μονο
Fuji X100s
Sony A7 II με φακους χειροκινητους μονο

Και τον τελευταιο καιρο το εχω ρηξει στο φιλμ με μια leica M6 φουλ χειροκινητη και με βολευει και ας πρεπει μετα να εμφανισω φιλμ και να σκανναρω (υποψιν χρονο δεν εχω και πολυ ελευθερο Παντρεμενος με εναν γιο που με τρελαινει καθε μερα). Και υποψιν ειμαι με ενα messenger bag μονιμα (ακομα και οταν παω για τσιγαρα στο περιπτερο κουβαλοντας μονιμα μια εκ τον fuji ή σονυ μαζι με την leica.

Ειναι αρρωστια το ξερω...αλλα ειναι ΟΜΟΡΦΗ......και την απολαμβανω.... Grin Grin Grin

Αν αυτό είναι αρρώστια τότε βάλε κι εμένα στην ουρά για το γιατρό με μια Leica M4-P και τον Elmar 5cm 2.8 πάνω της Smiley
Καταγράφηκε

Ελάτε να με βρείτε στο PhotographiaGR ή στο Flickr.
Σελίδες: 1 2 3 [4] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: