Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Νοέμβριος 2014, 15:09:25

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 8 9 10 11 12 [13] 14 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ανθρώπων ιστορίες  (Αναγνώστηκε 30130 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #180 στις: 11 Ιούλιος 2011, 17:23:45 »

ευχαριστω ειλικρινα quassar.
το σχολιο σου αισθανομαι οτι τιμα τα φωτογραφιζομενα πρωτα και κατ επεκταση εμενα.
νασαι καλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιούλιος 2011, 17:45:19 από mitsos1 » Καταγράφηκε

mitsos1
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

dimitris apostolos

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #181 στις: 26 Ιούλιος 2011, 10:26:19 »

αναμνηστικη οχι, γιατι δεν τις ξερω τις κυριες. δρομου σιγουρα οχι.
θα τολμησω στο ''ανθρωπων ιστοριες'' ισως και λαθος.
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
faethon
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #182 στις: 09 Αύγουστος 2011, 03:20:34 »

Καταγράφηκε
AJK
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #183 στις: 27 Αύγουστος 2011, 01:31:01 »

Θέλω να ρωτήσω κάτι σαν καινούργιος που είμαι και να μου απαντήσετε μέσα από την εμπειρία σας. Όταν πάτε να φωτογραφίσετε έναν άνθρωπο ή ένα αμάξι ή σπίτι και εκείνη την στιγμή σας βλέπει ο κάτοχός τους, πως αντιδράνε;

Θέλω να πω, οι άνθρωποι όταν σας βλέπουν που προσπαθείτε να τους τραβήξετε είτε αυτούς τους ίδιους είτε κάποιο περιουσιακό τους στοιχείο, συνήθως αντιδρούν αρνητικά, σας διώχνουν, το δέχονται ή απλά προσπαθούν να σας αγνοήσουν;
Καταγράφηκε
stavrosstam
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

μαθαίνω να βλέπω...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #184 στις: 27 Αύγουστος 2011, 01:45:16 »

Θέλω να ρωτήσω κάτι σαν καινούργιος που είμαι και να μου απαντήσετε μέσα από την εμπειρία σας. Όταν πάτε να φωτογραφίσετε έναν άνθρωπο ή ένα αμάξι ή σπίτι και εκείνη την στιγμή σας βλέπει ο κάτοχός τους, πως αντιδράνε;

Θέλω να πω, οι άνθρωποι όταν σας βλέπουν που προσπαθείτε να τους τραβήξετε είτε αυτούς τους ίδιους είτε κάποιο περιουσιακό τους στοιχείο, συνήθως αντιδρούν αρνητικά, σας διώχνουν, το δέχονται ή απλά προσπαθούν να σας αγνοήσουν;

Υπάρχει σχετικό νήμα, όπου θα διαβάσεις απόψεις και εμπειρίες μελών. Όπως και να΄χει, θα πρέπει να βγεις ο ίδιος στο δρόμο για να σχηματίσεις προσωπική άποψη. Οι αντιδράσεις των φωτογραφιζόμενων προσώπων συχνά ποικίλουν ανάλογα με το φωτογράφο και τη γενικότερη προσέγγισή του. Κατά πάσα πιθανότητα θα τα δεις όλα (κυριολεκτικά και μεταφορικά μιλώντας).  Wink
Καταγράφηκε

Μένος
Για να δω;
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #185 στις: 02 Σεπτέμβριος 2011, 22:57:43 »

27 Αυγούστου είναι του Αγίου Φανουρίου, εντάξει σε πολλούς από εσάς δεν λέει σχεδόν τίποτα αυτό, για τις μικρές κοινωνίες όμως, κάτι τέτοιες γιορτές αποτελούν   μια πολύ καλή ευκαιρία για την σύσφιξη των σχέσεων, το είδωμα μετά από πολύ καιρό, είναι τόπος συνάντησης των ξενιτεμένων με τους φίλους και τους συγγενείς τους.

Σε μία τέτοια γιορτή βρέθηκα προ ημερών, για άλλη μια φορά στο χωριό Βενεράτο στον Νομό Ηρακλείου, κάτω από το χωριό μέσα σε ένα δροσερό πλάι στο ποτάμι μέρος, δεσπόζει η ναός του Αγίου Φανουρίου, έχει κτιστεί έτσι που νομίζεις πως στηρίζετε πάνω του ο γερμένος συμπαγής βράχος.

Ήταν ένα πανηγύρι χωρίς κανέναν μικροπωλητή, με αυτό-οργάνωση και συμμετοχή όλων, με τον ένα η τον άλλο τρόπο.
Μετά την λειτουργία και την ευλόγηση των άρτων αλλά και πάρα πολλών πιτών, καθώς ο Άγιος Φανούριος για να μας φανέρωση κάτι που χάσαμε, του τάσσουμε πίτα, πίτες κάθε είδους χωρίς να έχει σημασία αν είναι αγοραστή η σπιτική.

Ύστερα λοιπόν οι εθελοντές και οι εθελόντριες κάθε ηλικίας ρίχτηκαν στην μάχη της ετοιμασίας, την στιγμή αυτή κατέφθασαν πολλά τεψιά με ψητό κρέας και πατάτες φούρνου, κάποιες κυρίες έκοβαν τις σαλάτες, κάποιες άλλες έβαζαν το φαί στα πιάτα και οι άντρες ποιο χειροδύναμοι το σέρβιραν στα τραπέζια, πέτρινα η πλαστικά για την περίσταση, η ακόμη και στα γύρο πεζούλια που κάθονταν διάσπαρτες οι παρέες κάτω από την σκιά των πανύψηλων πλατανιών.

Τα παιδιά έπαιζαν χαρούμενα στο ποτάμι, οι έφηβοι έσμιγαν σε παρέες που άλλαζαν διαρκώς θέση, οι ποιο μεγάλοι γονείς οι ποιο πολλοί κουβέντιαζαν ενώ ταυτόχρονα επέβλεπαν και τα παιδιά τους αν ήταν μικρά, οι ποιο μεγάλης ηλικίας επόπτευαν τον χώρο από την θέση τους.

Και μέσα σε όλο αυτό το εύθυμο χαρούμενο γεμάτο ανεμελιά κλίμα, ένας τύπος με μια Nikon D7000 στα χέρια να είναι πανταχού παρόν και να απαθανατίζει στιγμές και πρόσωπα, ο γράφον ως φαίνετε ήταν ο μόνος με φωτογραφική μηχανή, και έτσι τα καλέσματα για φωτογράφηση έρχονταν το ένα μετά το άλλο, μερικές από αυτές τις φωτογραφίες σαν παρουσιάζω εδώ.

Καταγράφηκε

Στην Gallery μου θα δείτε φωτογραφίες, από διάφορους χώρους, τόπους, γεγονότα, και άλλα, κυρίως από την Κρήτη.
menos.dpgr.gr
Δείτε ένα σύντομο βίντεο από το Κουφονήσι νότιο ανατολικά της Ιεράπετρας
Louis-S
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #186 στις: 28 Σεπτέμβριος 2011, 20:45:43 »

Καταγράφηκε

"Ας είχα κι εγώ, σαν άλλους του σογιού μου, πέσει στη μάχη, αντί στη στείρα νύχτα τις συλλαβές να μετρώ" Χ.Λ.Μπόρχες

Flickr
Lshow
*
Αποσυνδεδεμένος

΄΄...Η Επανάληψη Της Κίνησης_Σημείο Ζωής...΄΄

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #187 στις: 30 Σεπτέμβριος 2011, 23:46:26 »

« Τελευταία τροποποίηση: 30 Σεπτέμβριος 2011, 23:50:37 από Lshow » Καταγράφηκε

΄΄...Μια Προοπτικη Με Δραματικο Υφος & Εξωπραγματικο Τονο Φορτισης Που Ακροβατει Σε Σφιχτο Καδρο Με Απλοτητα...΄΄
Οταν Η Επιστημη Συναντηθει Με Τα Χομπυ Μου_Δυο Βασικα Στοιχεια Θα Παρει Απο Μενα...Εγω Παλι_Θα Παρω Δρομο...΄΄

''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄...Ή Ευκρίνεια Μιας Μοντέρνας Τηλεόρασης_Δεν Αλλάζει Τη Ζωή΄΄Δημιουργεί Πρόβλημα 'Ορασης...΄΄
Natassa Karakatsani
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #188 στις: 01 Οκτώβριος 2011, 01:04:59 »

Καταγράφηκε

Just a lover
civilklmt
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #189 στις: 05 Δεκέμβριος 2011, 22:27:51 »

Αυτό το πορτρέτο το έχω λατρέψει. Όλη η φάση για αυτή τη φωτογραφία ήταν πολύ ωραία. Έβγαζα φωτογραφίες κάτι παιδάκια σε μια παιδική χαρά, και έρχετε αυτός ο κύριος και με ένα ύφος γεμάτο χαρά μου ζητάει να τον βγάλω και αυτόν φωτογραφία. Το παιδάκι από πίσω είναι γιος του και δεν ήθελε να βγει στη φωτογραφία, αλλά ήταν απίστευτη φάτσα και δεν μπορούσα να μην τον βγάλω. Αυτά με την ιστορία αυτής της φωτογραφίας.

Καταγράφηκε

Veni, vidi, vici.
Κάθε μέρα και μία πρόκληση!
My Flickr
Fargonia
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Just an earthbound misfit... I.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #190 στις: 24 Ιανουάριος 2012, 23:42:46 »

αναρωτιέμαι...πόση ώρα πρέπει να περιμένω για ένα κομματάκι απ το γλυκό?
 Roll Eyes

Καταγράφηκε

"I don't know many things about me and photography. I know I'm instinct. I participate in dancing even if I'm not a good dancer; it is difficult to go in but when you get inside it's more difficult to get out." - Alex Majoli
nigo
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #191 στις: 02 Μάιος 2012, 18:02:19 »

Παρα πολυ δυνατη φωτο.!Μπραβο!
Το επάνω κομμάτι της πλατείας Αριστοτέλους ήταν την περασμένη δεκαετία τόπος...ζωής γιά τους παλιννοστούντες συμπατριώτες μας από τις πρώην σοβιετικές δημοκρατίες.
Ήταν λοιπόν και τόπος αναχώρησης και άφιξης των λεωφορείων από και προς τις χώρες αυτές.

Εδώ μία σκηνή αποχαιρετισμού..

δυνατο συναισθημα!σε αγγιζει και σε τσακιζει
Καταγράφηκε
peperr
Αποσυνδεδεμένος

If it was a footrace, E-M1 should be Usain Bolt

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #192 στις: 14 Μάιος 2012, 00:56:00 »

Καταγράφηκε

Olympus Ε-5, Ε-Μ1, Ε-Μ5, E-P3, TG-2
Fujifilm X100s, Panasonic GX7, GM1
Zuiko 50/2 Macro, 9-18, 14-35, 50-200 SWD, EC-14
mZuiko 12/2, 17/1.8, 45/1.8, 60/2.8 Macro, 12-40, 14-42 ΕΖ, 40-150R, Lumix Χ 35-100, G 12-32, 45-200, Pleica 25/1.4, Sigma 30/2.8, 60/2.8, Samyang 7.5/3.5
Olympus OM 24/2.8, 35/2, 50/1.4, 50/3.5 Macro, 85/2, 135/2.8, 200/5, TC-2X
Μένος
Για να δω;
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #193 στις: 29 Δεκέμβριος 2012, 20:42:17 »

Αυτόν των άνθρωπο, τον συναντώ συχνά στους δρόμους της πόλης του Ηρακλείου να πουλάει πάντα το ίδιο πράγμα, ραδίκια, ροδίκιο όπως το λέει, αλλά και λέγεται στην τοπική ντοπιολαλιά, γυρίζει πόρτα πόρτα τα μαγαζιά τις καφετέριες του κέντρου, και ρωτάει αν θέλουν ροδίκιο, είναι θα έλεγα μία φυσιογνωμία από αυτές που χαρακτηρίζουν κατά καιρούς τα κέντρα των πόλεων.

Δεν ξέρω τίποτα για αυτόν, αλλά θα το πάρω απόφαση, την επόμενη φορά που θα τον δω, να αγοράσω ροδίκιο, έτσι θα τον ρωτήσω τουλάχιστον πως τον λένε και από πού είναι.

Δεν θα ξεχάσω την έκπληξη μου, όταν τον είδα να κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα στο κέντρο των Χανίων, πιθανών να πουλάει την πραμάτεια του σε πολλές πόλις.

Καταγράφηκε

Στην Gallery μου θα δείτε φωτογραφίες, από διάφορους χώρους, τόπους, γεγονότα, και άλλα, κυρίως από την Κρήτη.
menos.dpgr.gr
Δείτε ένα σύντομο βίντεο από το Κουφονήσι νότιο ανατολικά της Ιεράπετρας
tzardis
Συνδρομητής
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #194 στις: 29 Δεκέμβριος 2012, 22:11:32 »

Ο προαναφερόμενος άνθρωπος είναι από το χωριό Αϊμωνα Ρεθύμνου και όντως πουλά χόρτα σε όλη την Κρήτη. Wink
Αυτόν των άνθρωπο, τον συναντώ συχνά στους δρόμους της πόλης του Ηρακλείου να πουλάει πάντα το ίδιο πράγμα, ραδίκια, ροδίκιο όπως το λέει, αλλά και λέγεται στην τοπική ντοπιολαλιά, γυρίζει πόρτα πόρτα τα μαγαζιά τις καφετέριες του κέντρου, και ρωτάει αν θέλουν ροδίκιο, είναι θα έλεγα μία φυσιογνωμία από αυτές που χαρακτηρίζουν κατά καιρούς τα κέντρα των πόλεων.

Δεν ξέρω τίποτα για αυτόν, αλλά θα το πάρω απόφαση, την επόμενη φορά που θα τον δω, να αγοράσω ροδίκιο, έτσι θα τον ρωτήσω τουλάχιστον πως τον λένε και από πού είναι.

Δεν θα ξεχάσω την έκπληξη μου, όταν τον είδα να κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα στο κέντρο των Χανίων, πιθανών να πουλάει την πραμάτεια του σε πολλές πόλις.

Καταγράφηκε

Αν Πεθάνεις Πριν Πεθάνεις Δεν θα πεθάνεις Όταν Πεθάνεις..!!!
http://www.youtube.com/watch?v=auLPqgcwB1g
Όποιος ελέγχει τον άλλον κρυπτώς, υπάρχει ιατρός σοφός· και όποιος θεραπεύει τον άλλον έμπροσθεν πολλών ανθρώπων, πραγματικός ονειδίζει αυτόν. Το σημείον της συμπαθείας υπάρχει η συγχώρησης του σφάλματος παντός ανθρώπου· το δε σημείον της κακής προαιρέσεως είναι η αντιλογία προς τον πταίσαντα.Όσιος Ισαάκ ο Σύρος
http://www.tzardis.dpgr.gr
Σελίδες: 1 ... 8 9 10 11 12 [13] 14 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: