Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Απρίλιος 2014, 21:35:42

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Αρχαιολογικός Χώρος Παλαιοκαστρίτσας (Μον ρεπό)  (Αναγνώστηκε 2451 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gepall
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Dpgr addicted

Προφίλ
« στις: 20 Νοέμβριος 2005, 23:05:15 »

Το καλοκαίρι επισκέφτηκα την Κέρκυρα και προσπάθησα να πάω σε όσον το δυνατον περισσότερα μέρη μπορούσα.
Ενα απο αυτά ήταν ο αρχαιολογικός χώρος της Παλαιοκαστρίτσας και συγκεκριμμένα το Μον ρεπό.

Ορίστε μερικές φωτογραφίες απο το τωρινό μουσείο

..

..

..

..
Καταγράφηκε

Οι φωτογραφιες μου στο dpgr.gr
Οι φωτογραφιες μου στο trekearth
Οι φωτογραφιες μου στο photosig

Olympus E-3,Olympus E-1,DZ 7-14 f/4,DZ 14-54mm f/2.8-3.5, DZ 50mm f/2, Sigma DC 55-200mm f/4-5.6,ZD 70-300 f/4-5.6,Olympus Flash FL-50,Olympus EX-25 Extension Tube,Olympus C-40zoom,Olympus C-5060 & Yashica Electro 35 GL

Η ζωή είναι σα ρολό χαρτί,όσο πιο κοντά φτάνεις στο τέλος τόσο πιο γρήγορα τελειώνει...
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
mgian
*
Αποσυνδεδεμένος

Ο κόσμος σε δύο διαστάσεις

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 21 Νοέμβριος 2005, 23:25:57 »

Αγαπητέ gepall, oι φωτογραφίες σου από το μουσείο του Mon Repos (Παλαιόπολη) είναι πολύ ωραίες.
Θα ήθελα, όμως, εδώ να διευκρινίσω ότι η Παλαιοκαστρίτσα δεν έχει σχέση με το κτήμα του Mon Repos, τον αρχαιολογικό χώρο και το παλάτι μέσα σ' αυτό. Το παλάτι που φωτογράφησες αποτέλεσε θερινή κατοικία της τέως βασιλικής οικογένειας και κατοικία του Αρμοστή επί Αγγλοκρατίας. Πριν λίγα χρόνια με πρωτοβουλία των πολιτών αποδόθηκε στον κερκυραϊκό και ελληνικό λαό αφού παρέμεινε κλειστό επί δεκαετίες. Διεκδικήθηκε από τον τέως στα ευρωπαϊκά δικαστήρια με τη γνωστή κατάληξη της αποζημίωσης των 4,5 δισ δρχ. Ανακαινίσθηκε και σήμερα λειτουργεί ως μουσείο με εκθέματα κυρίως όσα αντικείμενα παρέμειναν και δεν είχαν αφαιρεθεί. Η Παλαιοκαστρίτσα που είναι ένα από τα ωραιότερα μέρη του νησιού απέχει τουλάχιστον δέκα έξι χιλιόμετρα από το Mon Repos. Ελπίζω να μην κούρασα με τα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι βοηθούν να αναδειχθεί καλύτερα αυτό που τόσο πετυχημένα φωτογράφησες.
Φιλικά mgian
Καταγράφηκε
gepall
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

Dpgr addicted

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 21 Νοέμβριος 2005, 23:59:20 »

Αγαπητέ gepall, oι φωτογραφίες σου από το μουσείο του Mon Repos (Παλαιόπολη) είναι πολύ ωραίες.
Θα ήθελα, όμως, εδώ να διευκρινίσω ότι η Παλαιοκαστρίτσα δεν έχει σχέση με το κτήμα του Mon Repos, τον αρχαιολογικό χώρο και το παλάτι μέσα σ' αυτό. Το παλάτι που φωτογράφησες αποτέλεσε θερινή κατοικία της τέως βασιλικής οικογένειας και κατοικία του Αρμοστή επί Αγγλοκρατίας. Πριν λίγα χρόνια με πρωτοβουλία των πολιτών αποδόθηκε στον κερκυραϊκό και ελληνικό λαό αφού παρέμεινε κλειστό επί δεκαετίες. Διεκδικήθηκε από τον τέως στα ευρωπαϊκά δικαστήρια με τη γνωστή κατάληξη της αποζημίωσης των 4,5 δισ δρχ. Ανακαινίσθηκε και σήμερα λειτουργεί ως μουσείο με εκθέματα κυρίως όσα αντικείμενα παρέμειναν και δεν είχαν αφαιρεθεί. Η Παλαιοκαστρίτσα που είναι ένα από τα ωραιότερα μέρη του νησιού απέχει τουλάχιστον δέκα έξι χιλιόμετρα από το Mon Repos. Ελπίζω να μην κούρασα με τα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι βοηθούν να αναδειχθεί καλύτερα αυτό που τόσο πετυχημένα φωτογράφησες.
Φιλικά mgian

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση απλά αν θυμάμαι καλά έτσι έγραφε η ταμπέλα και ήθελα να το διατηρήσω.Ομως δεν έπρεπε να γράψω Παλαιοκαστρίτσα αλλά Παλαιόπολη.
Συγγνώμη για το λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Νοέμβριος 2005, 23:59:48 από gepall » Καταγράφηκε

Οι φωτογραφιες μου στο dpgr.gr
Οι φωτογραφιες μου στο trekearth
Οι φωτογραφιες μου στο photosig

Olympus E-3,Olympus E-1,DZ 7-14 f/4,DZ 14-54mm f/2.8-3.5, DZ 50mm f/2, Sigma DC 55-200mm f/4-5.6,ZD 70-300 f/4-5.6,Olympus Flash FL-50,Olympus EX-25 Extension Tube,Olympus C-40zoom,Olympus C-5060 & Yashica Electro 35 GL

Η ζωή είναι σα ρολό χαρτί,όσο πιο κοντά φτάνεις στο τέλος τόσο πιο γρήγορα τελειώνει...
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: