Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
24 Απρίλιος 2014, 14:23:23

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 13 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Ολική Επαναφορά (ανάκτηση χαμένων φωτογραφιών από κάρτες μνήμης)  (Αναγνώστηκε 58597 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος Κανταράκιας
the problem to your solution
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

δεν είναι η δόξα.. δεν είναι τα λεφτά..

Προφίλ WWW
« στις: 06 Νοέμβριος 2005, 12:44:58 »

[Το παρακάτω κείμενο έχει γραφτεί το 2005. Πολλά από τα προγράμματα που αναφέρονται έχουν αλλάξει.]

Πολλές φορές από λάθος χειρισμό ή από πρόβλημα της κάρτας μνήμης ή της ψηφιακής μας μηχανής, οι φωτογραφίες μας δείχνουν να έχουν εξαφανιστεί πριν προλάβουμε να τις περάσουμε στον υπολογιστή μας.

Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές στο forum. Η λύση είναι τα προγράμματα ανάκτησης φωτογραφιών (ή και αρχείων γενικά) τα οποία λειτουργούν σε συνδυασμό με κάποιον card reader που συνδέουμε στον υπολογιστή μας.

Απλά αναφέρω εδώ τα πιο γνωστά και δοκιμασμένα προγράμματα για να μην ανοίγουμε συνέχεια threads με τις ίδιες ερωτήσεις. Αν και αυτά τα προγράμματα δεν καταφέρουν να επαναφέρουν τις φωτογραφίες σας τότε θα πρέπει να καταφύγετε σε κάποια αντιπροσωπεία της μάρκας μνήμης που έχετε μήπως μπορέσουν να σας βοηθήσουν περισσότερο.

Zero Assumption Digital Image Recovery

Από τα παλαιότερα πλέον και εξαιρετικά απλό στη χρήση του. Απλά επιλέγετε το Device ID της μνήμης σας (αφού την έχετε συνδέσει στον υπολογιστή) και πατάτε το Proceed. Είναι δωρεάν και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: http://www.z-a-recovery.com/setup_ir.exe
Ίσως να μην καταφέρει να επαναφέρει όλες τις φωτογραφίες σας καθώς έχει σταματήσει να αναπτύσσεται από την εταιρεία του.

Pixo Rescue

Ένα utility που άρχισε να διατίθεται πρόσφατα και δωρεάν από την PixoMedia (που έχει και τα γνωστά μας Pixo Discs). Θυμίζει σε απλότητα το Zero Assumption.
Θα το βρείτε εδώ: http://www.pixomedia.com/download/PIXO_RESCUE_INSTALL.zip

PC Inspector Smart Recovery

Άλλο ένα δωρεάν (προς το παρόν) πρόγραμμα από την CONVAR που μπορεί να επαναφέρει αρκετούς τύπους αρχείων εκτός από εικόνες (αρχεία ήχων, video κ.α.). Στις επιλογές του μπορείτε να διαλέξετε γρήγορο ή πιο αργό (για καλύτερα αποτελέσματα) scan της μνήμης σας. Μπορεί να εκτελέσει διαγνωστικό τεστ (sector verification) αλλά και να κάνει update μέσω internet για τους τύπους αρχείων που μπορεί να ανακτήσει. Θα το βρείτε εδώ: http://download.pcinspector.de/pci_us_smartrecovery.exe

ImageRecall 3

Από τα πιο γνωστά εμπορικά προγράμματα ανάκτησης αρχείων. Διαθέτει και έκδοση για Mac. Υποστηρίζει πολλούς τύπους αρχείων και διαθέτει και αυτό γρήγορο και αργό scan τα οποία εκτελεί διαδοχικά με εξαιρετικά αποτελέσματα. Κάποιες έξτρα επιλογές που προσφέρει είναι πλήρες backup και restore μιας κάρτας μνήμης, η εγγραφή των ανακτηθέντων αρχείων σε CD καθώς και η ασφαλής διαγραφή μιας κάρτας μνήμης (μετά από ασφαλή διαγραφή δεν μπορεί να γίνει ανάκτηση αρχείων). Στοιχίζει περίπου 33 ευρώ και θα το βρείτε εδώ: http://www.imagerecall.com/

Lexar Media Image Rescue

H γνωστή από τις κάρτες μνήμης Lexar διαθέτει προς πώληση το δικό της software Lexar Media Image Rescue που δεν αφορά μόνο τις δικές της κάρτες. Μπορεί να επαναφέρει όλους τους γνωστούς τύπους αρχείων (και raw αρχεία). Και δε λείπουν και λειτουργίες όπως format, secure erase αλλά και firmware update μέσω δικτύου για τις κάρτες της Lexar. Μπορείτε να το βρείτε εδώ:
Lexar Media Image Rescue στην τιμή των 30$.

« Τελευταία τροποποίηση: 19 Σεπτέμβριος 2009, 18:21:01 από NιKant » Καταγράφηκε

:: νίκος κανταράκιας, φωτογραφία :: published books :: Visual Poetry ::
:: white tree :: raw files :: GrAffiTi :: για την Αμαλία.. :: ενοικιαζόμενα στη Σκιάθο ::
σχεδίαση κήπων, συντήρηση κήπων Αθήνα
«το κυριότερο είναι να συγκινείσαι, να αγαπάς, να ελπίζεις, να τρέμεις.. να ζεις.
να είσαι πρώτα άνθρωπος και μετά καλλιτέχνης..»
Αξιολόγηση μηνύματος (24):
stereonova
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 17 Ιανουάριος 2006, 12:41:27 »

Καλημέρα,
έχω μια canon ixus 40 με 512 μνήμη την είχα δώσει σε ένα φιλαράκι που πήγε στο Βερολίνο την γέμισε με καμμιά 200άρα φωτογραφίες και μιας και δεν ήξερε να την δουλεύει καλά έκανε διαμόρφωση σβήνοντας όλες τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει.
Υπάρχει μήπως κανένας τρόπος να τις επαναφέρουμε ?
Όπως καταλαβαίνεται είναι υπερεπείγον το θέμα.
Καταγράφηκε
AFTER
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 19 Φεβρουάριος 2006, 22:52:20 »

Εμενα παντως το PC Inspector Smart Recovery δεν με εχει απογοητευσει ποτε  thumbs up
Καταγράφηκε
billy_d
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 09 Αύγουστος 2006, 19:38:18 »

H δικια μου περιπτωση ειναι διαφορετικη. Ειχα αποθηκευσει καποιες φωτο και βιντεο σε καρτα SD τις οποιες εσβησα κατα λαθος. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω τη συγκεκριμενη καρτα πλεον. Υπαρχει περιπτωση να εχει αποθηκευτει στην εσωτερικη μνημη της φωτογραφικης? και να τις επαναφερω απο την εσωτερικη μνημη? ή μηπως αυτοι οι δυο αποθηκευτικοι χωροι λειτουργουν εντελως ανεξαρτητα?
Καταγράφηκε
digibill
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 11 Αύγουστος 2006, 10:20:47 »

ή μηπως αυτοι οι δυο αποθηκευτικοι χωροι λειτουργουν εντελως ανεξαρτητα?

Πράγματι Embarassed
Είναι δυο εντελώς διαφορετικοί αποθηκευτικοί χώροι...
Καταγράφηκε
billy_d_
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 16 Αύγουστος 2006, 19:58:19 »

Ειχα ξαναγραψει το παρακατω αλλα σβηστηκε επειδη ειχα διπλο λογαριασμο - και τωρα εχω ενα δευτερο-παρακαλω (Administrator) μην το διαγραψεις γιατι δεν καταφερα να βρω το password του πρωτου.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Παρακαλω βοηθηστε με να το ξεκαθαρισω το προβλημα:

Η εσωτερικη μνημη της φωτο.μηχανης μου ειναι 21ΜΒ.
Εσβησα κατα λαθος ενα αρχειο .MOV (βιντεακι) καπου 7 λεπτων σε αναλυση TV δηλαδη την καλυτερη που προσεφερε. Για να γινω αντιληπτος τα 21ΜΒ σε αυτη την αναλυση δινουν καπου 24 δευτερολεπτα βιντεο.

Ειχα βαλει μια καρτα μνημης SD 1GB οταν εκανα αυτο το αρχειο. Συνεπως το αρχειο αυτο αποθηκευτηκε στην καρτα? Σιγουρα? Υπαρχει περιπτωση να αποθηκευτηκε και στην εσωτερικη μνημη  ταυτοχρονα? Την καρτα SD την εχασα -περα απο το οτι εσβησα κατα λαθος το αρχειο που τοσο πολυ ηθελα-. Επισης απο τοτε εκανα ενα μονο φορματ στην εσωτερικη μνημη μονο. Το φορματ τα διαγραφει ολα εντελως κι οριστικα?

Υπαρχει περιπτωση το αρχειο που χρειαζομαι να εχει αποθηκευτει σε καποιο τσιπακι της μηχανης ή στην εσωτερικη μνημη. Πχ. να εχει καποιο μετρητη εσωτερικα η ψ.φ.μηχανη που κρατα αρχειο με ολα οσα εχει καταγραψει και μήπως μπορέσω να το επαναφερω αυτο το αρχειο?

Το ξερω οτι μπορει να ακουγονται αστεια τα παραπανω αλλα τωρα αρχισα να ασχολουμαι.
Παρακαλω καποιος που να ειναι εξπερ στα τσιπακια και εχει καποιες παραπανω γνωσεις απο μενα σε ολα περι ψηφιακης ας μου εξηγησει..  Embarassed
Καταγράφηκε
Νίκος Κανταράκιας
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 16 Αύγουστος 2006, 20:15:49 »

Συνεπως το αρχειο αυτο αποθηκευτηκε στην καρτα? Σιγουρα? Υπαρχει περιπτωση να αποθηκευτηκε και στην εσωτερικη μνημη  ταυτοχρονα?

είχε απαντηθεί και πριν.. δεν υπάρχει περίπτωση να αποθηκεύτηκε ταυτόχρονα σε δύο μνήμες. Αποθηκεύτηκε μόνο στην SD. Αρα χάθηκε.
Καταγράφηκε

:: white tree :: raw files :: GrAffiTi :: για την Αμαλία.. :: ενοικιαζόμενα στη Σκιάθο ::
«το κυριότερο είναι να συγκινείσαι, να αγαπάς, να ελπίζεις, να τρέμεις.. να ζεις.
billy_d_
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 16 Αύγουστος 2006, 20:27:40 »

Δηλαδη η SD λειτουργει οπως ας πουμε το floppy disk του υπολογιστη μας?
Αν αποθηκευσουμε εκει ενα αρχειο δεν μπορουμε να το βρουμε απο καποια προσωρινη μνημη του pc?
Αυτο σκεφτομουν για την ψηφιακη. Μηπως εχει καποιο μετρητη στο εσωτερικο που να καταγραφει ολες τις ενεργειες που εχει κανει (ιστορικο) και μηπως το εβρισκα απο εκει... Huh
Αλλα μαλλον δεν υπαρχει κατι τετοιο..
Καταγράφηκε
than
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 25 Αύγουστος 2006, 10:47:41 »

Είχε γυρίσει λοιπόν ένας φίλος μου από ταξίδι στην Αλγερία και μου λέει, κατα λάθος έκανα format στη κάρτα της φωτογραφικής μου και επίσης τράβηξα και καναδυό φωτογραφίες, γίνετε να την επαναφέρουμε? Εχασα όλες τις φωτογραφίες του ταξιδιού μου!
Μετά από αναζήτηση στο internet βρήκα και αγόρασα το mmCard-Recovery http://www.digitalleo.com και Ω του θαύματος, σώθηκαν σχεδόν όλες φωτογραφίες.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα ψάχνει για φωτογραφικά αρχεία διαβάζοντας τα sector από την κάρτα και προσπαθεί να τα ενώσει σε αποδεκτά αρχεία.
Το ότι τα κατάφερε μετα από format παρότι είχαν τραβηχτεί και μερικές φωτογραφίες είναι εντυπωσιακό.
Αξίζει λοιπόν να αναφερθεί και αχρείαστο νάναι!
φιλίκά
Θανάσης
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
Billio
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος της DPGR!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 10 Οκτώβριος 2006, 11:30:15 »

Γεια σας, η περίπτωσή μου έχει ως εξής. Ο πατέρας μου λόγω δουλειάς πήγε σε κάποια μέρη και έβγαλε φωτογραφίες με την ψηφιακή coolpix 5600. όμως ένας φίλος του δανείστηκε την sd card και δεν την έβαλε σωστά μέσα με αποτέλεσμα η κάρτα να έχει bad sectors (τα είδα με ένα πρόγραμμα). Για να καταλάβετε πήγα να βγάλω την sd Και πετάχτηκε έξω γιατί δεν είχε μπει καλά ώστε να την κρατάει η μηχανή. Οι φωτογραφίες σχεδόν όλες εκτός από μερικές φαίνονται από την μηχανή. Όλα τα αρχεία φαίνονται σωστά. Όμως ούτε από την μηχανή, ούτε από card reader αντιγράφονται. Τι μπορώ να κάνω? Πως μπορώ να τις σώσω? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα? Μπορώ να πάω σε κάποιο φωτογραφείο που θα έχουν κάποιον εξοπλισμό? Ευχαριστώ!!
Καταγράφηκε
KosTheGreat
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 29 Νοέμβριος 2006, 01:29:43 »

δοκίμασε κάποιο από τα προγράμματα που αναφέρονται παραπάνω και θα κάνεις δουλειά
Καταγράφηκε
dukegus
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 03 Απρίλιος 2007, 12:43:37 »

Επειδή τελευταία δοκίμασα πολλά προγράμματα (καμιά 20αριά) λόγω του οτι προσπαθούσα να ανακτήσω κάτι βιντεάκια απο αυτή την ιστορία

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=6900.480

κατεληξα πως το μοναδικό που τα κατάφερε ήταν το EasyRecovery Professional. Πραγματικά μόνο αυτό τα κατάφερε  thumbs up χαιρετάω
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Απρίλιος 2007, 12:49:15 από dukegus » Καταγράφηκε

Κώστας
christos-xm
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 10 Απρίλιος 2007, 10:08:11 »

Καλημέρα και απο μένα και Χρόνια Πολλά.

Λόγω των ημερών, τράβηξα αρκετές φωτογραφίες με την ψηφιακή μου σε κάρτες CF. Στην προβληματική κάρτα που θα αναφερθώ (256Mb), τράβηξα μερικές RAW και υπήρχαν και άλλες JPG. Από την μηχανή μπορούσα να τις δώ (πριν αλλάξω την κάρτα). Μόλις γέμισε, την έβγαλα και έκανα copy σε ένα εξωτερικό σκληρό Digi Bank 40Mb της Pretec (τουλάχιστον έτσι νόμιζα). Δεν έσβησα τίποτα από την κάρτα. Έβαλα άλλη CF του 1Gb και συνέχισα.

Χθες που γύρισα στο σπίτι, ξεκίνησα να τις μεταφέρω στο PC μου. Προς έκπληξη μου όμως ούτε από τον εξωτερικό σλκηρό (σύνδεση μεσω USB 2.0), ούτε με την εν λόγω κάρτα τοποθετημένη στον μηχανή και συνδεδεμένη μέσω USB με το PC πάλι δεν έβλεπα τίποτα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι: Για να λειτουργήσουν τα παραπάνω προγράμματα, πρέπει να έχω Card Reader ή με την μηχανή μου ή τον εξωτερικό σλκηρό μπορώ να τα χρησιμοποιήσω;

Ευχαριστώ.
Χρήστος
Καταγράφηκε

Konica-Minolta Dynax 7D
christos-xm
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 10 Απρίλιος 2007, 23:17:20 »

Τελικά δεν άντεξα την αναμονή και έκανα τα εξής:
Αγόρασα σήμερα το απόγευμα ένα Lexar Multi-Card Reader. Ήρθα σπίτι και έκανα την σύνδεση μέσω USB2.0

Πρώτα χρησιμοποίοησα το 1ο πρόγραμμα που αναφέρει το αρχικό (πρώτο) μήνυμα (από Nikant), δηλ. το Zero Assumption. Φαίνεται ότι υπάρχει αναβαθμισμένη έκδοση, γιατί το download που έκανα και μετά την εγκατάσταση, είδα άλλη οθόνη από αυτή που έχει ανεβάσει ο Nikant. Αποτέλεσμα; Τ Ζ Ι Φ Ο Σ!!

Βρήκε όντως τις φωτογραφίες. Μπορούσε να τις σώσει μόνο σαν jpg. Και όταν πήγα να τιςε δώ είχε σώσει thumbnails με μεγεθος 162Χ80!!!

Μετά χρησιμοποίησα το 3ο κατά σειρά πρόγραμμα (PC Inspector Smart Recovery). Και εδώ ακριβώς τα ίδια!

Άρχισα να απογοητεύομαι....Όμως ελέγχοντας λίγο καλύτερα την 2η φορά που προσπάθησα να το τρέξω, κάνω κλικ στο drop-down μενού του 2ου κουτιού στην πρώτη σειρά (Select Format Type). Εκεί είχε τον τύπο RAW της ψηφιακής μου!!! (Minolta Raw).

Το επιλέγω και ξανα-τρέχω την διαδικασία. Και ω του θαύματος. Έσωσε 25 raw φωτογραφίες που τις αναγνώριζε το πρόγραμμα επεξεργασίας RAW της μηχανής και δούλεψαν άψογα.

Δεν άντεξα λοιπόν και ανεβάζω αυτή την αυτο-απάντηση για όλους τους ενδιαφερόμενους.

Σαν επόμενο βήμα, αφού το reader που πήρα είναι Lexar (όπως είπα και πιο πάνω), διαβάζοντας στο site της, διαπίστωσα ότι αν αγοράσω την CF Professional WA 133x 1Gb ή 2Gb ή 4Gb, δίνουν μαζί με τη κάρτα το πρόγραμμα Image Rescue (που αναφέρει ο Nikant σαν 5η λύση) και επίσης το Paint Shop Pro.

Αν ισχύει αυτό και στα εδώ μαγαζιά του κέντρου, θα σας μεταφέρω την εμπειρεία μου σε λίγες μέρες.

Χρήστος
Καταγράφηκε

Konica-Minolta Dynax 7D
Νίκος Κανταράκιας
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 10 Απρίλιος 2007, 23:52:11 »

από τότε που γράφτηκε το πρώτο ποστ έχουν αλλάξει τα προγράμματα λογικό είναι.. και δυστυχώς τα περισσότερα φροντίζουν να υποστηρίζουν τις Canon, Nikon άντε και Olympus στο τσακιρ κέφι Grin και η Minolta αποτελεί εξωτικό είδος..

το σίγουρο είναι ένα: πάντα δοκιμάζουμε όσα περισσότερα προγράμματα μπορούμε πριν απογοητευτούμε.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 4 5 6 ... 13 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: