Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Νοέμβριος 2014, 07:46:35

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 2 [3] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: ειναι χρησιμο τελικα το stabillizer  (Αναγνώστηκε 1527 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
britties
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #30 στις: 01 Ιούνιος 2012, 21:37:03 »

Μπορεί να έχουμε εμπειρία απο διαφορετικούς φακούς για αυτό να βλέπουμε διαφορετικά πράγματα. Εγώ πάντως συμφωνώ με τον gendleman, έχω παρατηρήσει έλλειψη ευκρίνειας λόγω διπλού ειδώλου όταν χρησιμοποιώ VR σε πολύ σύντομες εκθέσεις (συντομότερες του 1/125).

Να σημειώσω ότι αυτό το έχω παρατηρήσει με φακούς ζουμ σχετικά χαμηλού κόστους (π.χ. 18-105 VR) και όχι με φωτεινούς πανάκριβους τηλεφακούς.
Εκεί πιστεύω ότι λόγω του υψηλότερου κόστους και των υψηλότερων απαιτήσεων θα τους έχουν εξοπλίσει με "εξυπνότερα" συστήματα σταθεροποίησης.

Σε γενικές γραμμές, είναι τεχνικά δυνατό να βγεί εκτός φάσης το σύστημα σταθεροποίησης σε σύντομες εκθέσεις και να έχει αρνητική συνεισφορά στην εικόνα.
Καταγράφηκε

Nikon D4, Nikkor 35 1.8G

Leica M9-P EDITION HERMÈS, Nikkor 18-200 VR II
m.ilie
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #31 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 17:59:52 »

Δηλαδη εγω που θελω να παρω εναν φακο χωρις IS  δεν σημαινει οτι θα πρεπει την ημερα να ειμαι με το τριποδο στο χερι..μονο την νυχτα ε???  Grin
Καταγράφηκε

http://ilektrailiemp.wix.com/miliephotography
Canon Eos 50D
Canon 50mm f1.4
Canon 55-200mm
Canon 50mm f1.8
Canon 18-55mm IS
StratosM
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #32 στις: 25 Σεπτέμβριος 2012, 18:08:26 »

θα πρέπει να δοκιμάσεις έναν φακό χωρίς stabilizer ωστε να δεις ποια είναι η κατώτερη τιμή ταχύτητας στην οποία μπορείς να φωτογραφίσεις χωρις να είναι κουνημένο το θέμα σου.
απο κει θα συμπεράνεις αν θα χρειαζεσαι ή όχι συχνά τρίποδο
Καταγράφηκε

tasosspap
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #33 στις: 22 Οκτώβριος 2012, 19:49:12 »

Η δική μου άποψη είναι ότι για νυχτερινή φωτο ο τριποδας παίζει ρόλο.Καλό και το stabiliser στον φακό αλλά τρίποδο και πάλι τρίποδο.
Καταγράφηκε

nikon d90 18-105 vr
gendleman
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #34 στις: 22 Οκτώβριος 2012, 20:15:31 »

στα "δικά μου χέρια" που είναι αρκετά σταθερά, το stabilizer με βοηθά πολύ στην περιοχή εκθέσεων από περίπου 1/60 μέχρι και 1/3 του δευτερολέπτου. Πιό γρήγορες μου δίνουν συχνά διπλό είδωλο (οπου σαφώς θα προτιμούσα ένα ελαφρό φλουτάρισμα χωρίς το stabilizer) ενώ πιό αργές, είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο να τις ελέγξεις. Σε βραδυνή λοιπόν (ή σε σκιασμένα μέρη) φωτογραφία δρόμου, to stabilizer σίγουρα βοηθάει αλλά στις απόλυτα βραδυνές (πχ με έκθεση 4sec), ο τρίποδας είναι απαραίτητος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: