Έχετε βγάλει χρήματα από την φωτογραφία;

(1/48) > >>

Nikos_L:
Προφανως οι επαγγελματιες φωτογραφοι εδω σιγουρα βγαζουν χρηματα, οποτε η απαντηση τους θα ηταν καταφατικη.

Το ενδιαφερον ομως ερωτημα ειναι αν και κατα ποσον ερασιτεχνες φωτογραφοι εχουν καταφερει να βγαλουν χρηματα απο την μηχανη τους απο καποια δουλεια, και τι δουλεια ηταν αυτη...

Το λεω γιατι πιστευω οτι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να δουμε και αν τελικα η αγαπη μας για την φωτογραφια εχει και καποιο πρακτικο αποτελεσμα...
Εχει τυχει τελικα κανεις να βγαλει τοσα ωστε να αποσβεσει τον εξοπλισμο που αγορασε;

Γραψτε λοιπον εδω τυχον δουλειες και τι ποσον κερδισατε ασχολουμενοι με το αγαπημενο ολων μας αντικειμενο της φωτογραφιας...

Απο την αλλη θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα η συγκριση με τους επαγγελματιες: Ποιο ειναι το ανωτατο ποσον που εχετε βγαλει για καποιο θεμα/αποστολη;

Παντα ειχα αυτη την απορια, και νομιζω οτι αυτο το θεμα θα ειναι πολυ ενδιαφερον....  :0

StudioPhotoplan:
Παράθεση από: Nikos_L στις 06 Μάιος 2005, 10:23:17

Προφανως οι επαγγελματιες φωτογραφοι εδω σιγουρα βγαζουν χρηματα, οποτε η απαντηση τους θα ηταν καταφατικη.

Αν, από την μέρα που άνοιξα το φωτογραφείο μου είχα πάρει απόφαση να ΜΗΝ κάνω μυστήρια, σήμερα θα είχα χρήματα.Μα γιατί πολύ απλά δεν θα επένδυα γιά αυτά.Οποιος φωτογράφος σου πεί ότι βγάζει χρήματα από τις φωτογραφίσεις, ή αλλάζει τον εξοπλισμό του ανά δεκαετία,ή είναι αλμπάνης, ή σου λέει ψεμματάκια.Τότε γιατί το κάνουμε? Μα για την "τρέλλα" μας.Οταν πληρώνεις κάθε χρόνο 3.000-5.000 € γιά νέα πράγματα, είτε αυτά είναι φακοί, είτε σώματα, είτε flash, είτε pc, είτε software, είτε,είτε, είτε...γιά πές μου γνωρίζεις εσύ καμμία φωτογραφική αγορά που είναι πρόθυμη να στα πληρώσει?Γιά ρώτησε πόσα ΜΕΓΑΛΑ studios έκλεισαν τα τελευταία χρόνια και μιλάμε γιά studios που είχαν εξοπλισμό μερικών εκατοντάδων εκατομμυρίων δρχ.Γιατί έκλεισαν πιστεύεις?Από την πολλή δουλειά?
Δεν πειράζει, δεν παραπονιέμαι στο κάτω-κάτω εγώ το επέλεξα να το κάνω ως επάγγελμα.Κερδισμένος? Μόνο ο πελάτης!Κάτι είναι και αυτό. ;D

Nikos_L:
Παυλο εχεις δικιο, και σιγουρα ολοι ξερουμε πως η καλυψη ενος μυστηριου ειδικα χρειαζεται ενα καρο εξοπλισμο...

Το θεμα ομως ειναι οτι ενας ερασιτεχνης δεν εχει την δυνατοτητα η ισως και την αναγκη να παρει επιπλεον η νεο εξοπλισμο, για να κανει την "τρελλα" του.

Κρατοντας λοιπον το κοστος μηχανης/εξοπλισμου (σχετικα) σταθερο, ποσοι τελικα εχουν βγαλει καποιο κερδος απο την αγαπη τους για την φωτογραφια;

Εγω πχ. προσφατα ανελαβα την καλυψη ενος Event καποιου Club αυτοκινητων, και πολλα απο τα μελη εξεδηλωσαν την επιθυμια να αγορασουν καποιες απο τις φωτογραφιες μου...

giorgaros:
 Ως ερασιτέχνης φωτογράφος κατάφερα να βγάλω χρήματα από την φωτογραφία σε δύο περιστάσεις. Την πρώτη φορά ανέλαβα να φωτογραφήσω μνημεία της πόλης μου (Θεσσαλονίκη) μέσα έξω πολλά από αυτά για την κατασκευή ενός cd rom (πριν χρόνια). Η δουλειά αυτή μου έμαθε πολλά, κράτησε περισσότερο από 3 μήνες (δεύτερη δουλειά γαρ) και  για την αμοιβή δεν θέλω να το συζητήσω...
 Την δεύτερη φορά ήταν όταν αποφάσισα να δείξω κάποιες φωτογραφίες μου σε ένα bar που φιλοξενεί συχνά εκθέσεις. Εκεί έβγαλα τα έξοδα του κορνιζώματος και μου έμειναν και πέντε έξι (κορνιζομένες  ;)). Πάλι καλά που δεν τις πούλησα όλες γιατί τα συγκεκριμένα αρνητικά (μαζί με αρκετά ακόμη) χάθηκαν σε μετακόμιση  :2
 Δεν ξέρω αν πρέπει να συμπεριλάβω και ένα μικρό διαγωνισμό που οργάνωσε το Βρετανικό συμβούλειο στην πόλη και κέρδισα ένα βιβλίο ως δεύτερος γαρ ! (ο πρώτος πήρε ένα tanker).
 Τώρα θα συμφωνήσω μάλλον για τον Παύλο. Δεν σνομπάρω κανέναν να εξηγηθώ. Άλωστε εκείνο που με κουράζει δεν είναι το θέμα αλλά η επανάληψη και το προκάτ (βγάλτε και εσείς μερικές χιλιάδες παρόμοιες προσώψεις κτιρίων σε σύντομο διάστημα και θα με καταλάβετε  :-[).

linalovelina:
Δεν έχω βγάλει ποτέ μου χρήματα απο μια φωτογραφία μου, είναι πολύ νωρίς πιστεύω για μένα να έχω την αξίωση να πουλήσω φωτογραφίες μου, αφού εδώ μέσα (κι ευχαριστώ πολύ γι' αυτό) μαθαίνω ακόμα τις βασικές αρχές και με την βοήθεια όλων σας προσπαθώ να βελτιώνομαι. Είναι όμως παρόλα αυτά προνόμιο κατά την γνώμη μου να βγάζεις φωτογραφίες ελεύθερος απο περιορισμούς που μπορεί να προκύψουν απο τον οποιοδήποτε εργοδότη που σε πληρώνει και πρέπει να κάνεις την δουλειά του. Γενικότερα αγαπώ αρκετά  την φωτογραφία και πιστεύω πως στην ουσία ούτε πουλιέται μα και ούτε αγοράζεται, φυσικά υπάρχουν καταπληκτικοί φωτογράφοι με ταλέντο οι οποίοι σίγουρα κάπως πρέπει να ζήσουν, μα είμαι σίγουρη πως είτε με έμμεσο, είτε με άμεσο τρόπο, κάπως θα έχουν κάνει τις παραχωρήσεις τους, μακάρι να κάνω λάθος. Για να μην πολυλογώ θέλω να εκφράσω τον σεβασμό μου σε όλους τους ανθρώπους που βλέπουν την φωτογραφία σαν μέσο επικοινωνίας και εσωτερικά και εξωτερικά και δεν σταματούν να μοιράζονται και να μοιράζουν.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα