Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
22 Αύγουστος 2014, 08:57:28

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Έλληνες Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 [2] 3 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Κώστας Μπαλάφας (1920 - 2011)  (Αναγνώστηκε 23258 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
leica academy
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 11:18:28 »

ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο  ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΑΦΑΣ.  Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΜΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ.
ΑΝΤΙΟ ΔΑΣΚΑΛΕ !!!
Καταγράφηκε
peperr
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

If it was a footrace, E-M1 should be Usain Bolt

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 13:14:18 »

http://www.costasbalafas.gr/
Καταγράφηκε

Olympus Ε-5, Ε-Μ1, E-M5, E-P3, TG-2
Fujifilm X100s, Panasonic GX7
Zuiko 50/2 Macro, 9-18, 12-60, 14-35, 50-200 SWD, EC-14
mZuiko 12/2, 17/1.8, 45/1.8, 12-40, 14-42 ΕΖ, Lumix Χ 35-100, 45-200, 20/1.7 ΙΙ, Pleica 25/1.4, Sigma 30/2.8, 60/2.8, Samyang 7.5/3.5 Fisheye
Olympus OM 24/2.8, 35/2, 50/1.4, 50/3.5 Macro, 85/2, 135/2.8, 200/5, TC-2X
nik72
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 15:01:26 »

Συγκλονίστηκα.
Πρίν λίγο καιρό είχα βοηθήσει σε μια παρουσίαση με θέμα το έργο και την ζωή του. Πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί ...
Λείπουν από την σύγχρονη Ελλάδα τέτοιοι άνθρωποι.
Καλό ταξίδι δάσκαλε.
Καταγράφηκε
Χαρης Π.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 09 Οκτώβριος 2011, 22:04:29 »

R.I.P  Sad
Καταγράφηκε
Andreas D.
Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 11:59:38 »

Αθήνα: Πέθανε την Κυριακή, σε ηλικία 91 ετών, ο κορυφαίος Έλληνας φωτογράφος Κώστας Μπαλάφας. Με τον φακό του κατέγραψε επί έξι δεκαετίες (1939-2000) τον μόχθο και τον αγώνα επιβίωσης στην ελληνική ύπαιθρο, την πορεία του ελληνικού στρατού προς το αλβανικό μέτωπο, την Κατοχή και τον αγώνα του ΕΛΑΣ στην Ήπειρο.

Η κηδεία του θα γίνει το απόγευμα της Δευτέρας (17:30) από το Νεκροταφείο Χαλανδρίου.

«Ό,τι έκανα το έκανα με την ψυχή μου. Φωτογράφιζα ό,τι με συγκινούσε και ό,τι τρώει ο χρόνος και καταστρέφει ο πολιτισμός. Ο καημός μου ήταν πάντα να καταγράψω την παράδοση ως εθνική παρακαταθήκη για να μη μείνουν απληροφόρητες οι επόμενες γενιές. Διότι για μένα η παράδοση δεν είναι κούφια λέξη στο στόμα των φραγκοδασκάλων. Είναι το καταστάλαγμα ζωής και σοφίας αιώνων» είχε δηλώσει στα Νέα.

Πιστός στην ασπρόμαυρη φωτογραφία, καθώς όπως έλεγε «είναι λιτή και εκφραστική» ενώ «με το χρώμα μπερδεύονται φλύαρα στοιχεία», δεν πούλησε ποτέ ούτε μία φωτογραφία του. Κέρδιζε τα προς το ζην από τη ΔΕΗ όπου εργαζόταν και έβγαλε το πρώτο του λεύκωμα για το αντάρτικο με τα χρήματα από το εφάπαξ.

«Αν πληρωνόμουν, θα έμπαινε άλλος παράγοντας στην εκτίμηση της δουλειάς μου. Δεν θα ήταν καθαρή η έκφρασή μου, διότι όποιος πληρώνει θέλει να βάλει και το γούστο του» υποστήριζε.

Στο πλαίσιο αυτής της γενναιοδωρίας του, πριν από τρία χρόνια δώρισε στο Μουσείο Μπενάκη 15.000 ασπρόμαυρα αρνητικά και 60 κινηματογραφικές ταινίες μικρού μήκους, στις οποίες κατέγραψε την καθημερινότητα σε ηπειρωτική και νησιωτική Ελλάδα.

Απο τον Φιλελευθερο 10/10/11
Καταγράφηκε

Χαρης Π.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 12:03:24 »

«Αν πληρωνόμουν, θα έμπαινε άλλος παράγοντας στην εκτίμηση της δουλειάς μου. Δεν θα ήταν καθαρή η έκφρασή μου, διότι όποιος πληρώνει θέλει να βάλει και το γούστο του» υποστήριζε.

προσκυνώ
Καταγράφηκε
YiannaP.
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 14:40:14 »

Παράθεση
Στα 91 του χρόνια
Πέθανε ο κορυφαίος φωτογράφος Κώστας Μπαλάφας

web only

10/10/2011  11:24

Σε ηλικία 91 ετών πέθανε ο φωτογράφος Κώστας Μπαλάφας, ο οποίος έγινε γνωστός από τις φωτογραφίες του κατά τη διάρκεια του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου και της Εθνικής Αντίστασης.

Ο Κώστας Μπαλάφας γεννήθηκε το 1920 στο ορεινό χωριό Κυψέλη της 'Αρτας από φτωχούς γονείς αγρότες, τον Γιώργο και την Αρχοντούλα. «Εκεί που -όπως λέει ο ίδιος-, οι άνθρωποι παιδεύονται να επιβιώσουν, οργώνοντας την άγονη γη, λες και στύβουν με τα χέρια τους γυμνά το ξερό χώμα και το ποτίζουν με ιδρώτα, ώσπου να δώσει καρπούς....»

Σε ηλικία μόλις έντεκα ετών βρέθηκε στην Αθήνα και ρίχτηκε στη βιοπάλη. Τα παιδικά του βιώματα είναι βαθιά χαραγμένα στη μνήμη του με την παραμικρή λεπτομέρεια:«Απ' το χωριό μου κατέβηκα πρώτα στην 'Αρτα. Εκεί ο πατέρας μου, για να μη με στείλει μόνο στην Αθήνα, με παρέδωσε σ' ένα γνωστό μας δάσκαλο να με συνοδεύσει. Παράκληση του πατέρα μου ήταν να με βοηθήσει ώσπου να βρω στην πλατεία Κουμουνδούρου την ταβέρνα ενός συγχωριανού μας, που ήταν θαυμάσιος άνθρωπος και καλός πατριώτης. Σ' αυτόν έβρισκαν απάγκιο πολλά χωριατόπαιδα απ' την Ήπειρο, που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα. Εκτός από ένα πιάτο φαγητό που τους έδινε, φρόντιζε να τους βρίσκει και δουλειά».

Η πρώτη επαφή του με τη φωτογραφία και τη φωτογραφική μηχανή, όπως διηγείται ο ίδιος, ήταν στα δεκατρία του χρόνια. Είχαν έρθει κάτι συγγενείς του αφεντικού απ' την Αμερική και αυτός, για να τους ευχαριστήσει, θέλησε να τους δείξει τα αξιοθέατα της Αττικής και τους πήγε κάποια μέρα στην Πάρνηθα. Μαζί τους οι ξένοι είχαν μια μικρή φωτογραφική μηχανή Μπράουν της Κόντακ. απλή και εύκολη στο χειρισμό, για να φωτογραφηθούν. Κάποιος έπρεπε να κρατάει τη μηχανή για να τραβήξει τις οικογενειακές τους φωτογραφίες κι αναγκάστηκε ο μαγαζάτορας να πάρει και τον νεαρό υπάλληλο του μαζί γι' αυτή τη δουλειά.Όταν κατάλαβα ότι αυτό το μηχάνημα που κρατούσα στα χέρια μου μπορεί να αποτυπώσει σε εικόνα πάνω σε χαρτί ό,τι έχω ζωντανό μπροστά μου, μαγεύτηκα...»

Η πρωτόγνωρη εμπειρία εκείνης της ημέρας τον σημάδεψε: η απόκτηση μιας δικής του φωτογραφικής μηχανής έγινε, για τον έφηβο Κώστα Μπαλάφα, όνειρο μιας ολόκληρης ζωής.Όταν σπούδαζε στα Ιωάννινα, κατάφερε ν' αγοράσει μια Τζούνιορ Κόντακ πουλώντας και το ρολόι του για να συμπληρώσει το ποσό.

Την εποχή που βρισκόταν στην Ιταλία, αντικατέστησε τη μηχανή του με μία Ρομπότ. Έγινε φίλος με κάποιον υπάλληλο ενός γειτονικού φωτογραφείου, καθόταν δίπλα του κι έτσι έμαθε και την τέχνη του σκοτεινού θαλάμου.Με αυτή τη μηχανή, ο νεαρός τότε φωτογράφος θα απαθανάτιζε την πορεία του ελληνικού στρατού προς το αλβανικό μέτωπο, την Κατοχή και τον ένοπλο αγώνα του ΕΛΑΣ στην Ήπειρο.

Το παράτολμο του χαρακτήρα και των πράξεων του αποδείχτηκε περίτρανα, όταν "αιχμαλώτιζε" στο φακό φοβερά εγκλήματα και σκηνές μπροστά στους Ιταλογερμανούς κατακτητές, με κίνδυνο την άμεση εκτέλεση του με συνοπτικές διαδικασίες, ή φωτογραφίζοντας τους διπλανούς συμπολεμιστές του την ώρα της μάχης.

Αδιάψευστος μάρτυρας της παράτολμης ιδιοσυγκρασίας και εφευρετικότητάς του είναι η φωτογράφιση των σωμάτων των πατριωτών Τόδουλου και Φαρίδη, που αιωρούνταν άψυχα ανάμεσα σε δύο πλατάνια στις όχθες της λίμνης των Ιωαννίνων τον Μάρτη του 1944, όπως αναφέρει στο βιβλίο του ο Κώστας Μπουμπούρης, "Ο Κώστας Μπαλάφας και η Ελλάδα του".

Η κηδεία του Κώστα Μπαλάφα γίνεται σήμερα Δευτέρα, στις 17:30 το απόγευμα, από το νεκροταφείο Χαλανδρίου.

πηγη: http://www.protothema.gr/culture/arts/article/?aid=151392
---------------------------------------------------------------

Τον ευχαριστουμε για το σημαντικο εργο που μας προσφερε, ο Θεος ας τον αναπαυσει εν ειρηνη... Sad
Καταγράφηκε

Οι "Αλκυονίδες Νότες" είναι στον αέρα του Radio MusicHeaven:κάθε Τετάρτη βράδυ 01:00-02:00 & Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~
Tune in! http://listen.musicheaven.gr

flickr
κούκου
Αποσυνδεδεμένος

έχουμε καταστρέψει την Τέχνη ...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 16:16:50 »

τυχεροι οσοι τον γνωρισαν...
ανθρωπος του λαου οταν αρχιζες και τον ζαλιζες με το διαφραγμα και την ταχυτητα και το βαθος πεδιου και και και ..... "εγω δεν ξερω απο τετοια" ελεγε....  thumbs up
Καταγράφηκε

πωλειται  Canon EF 70-200mm f/4L IS USM -> 800 e
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=52020.0
1car0s
**
Αποσυνδεδεμένος

klik

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 19:05:26 »

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως είχα εντυπωσιαστεί όταν ήρθα πρώτη φορά σε επαφή με τις φωτογραφίες του, και συγκεκριμένα αυτές που αφορούσαν τα Μετέωρα, επειδή είμαι ιδιαίτερα δεμένος με το μέρος. Δεν γνωρίζω άλλον φωτογράφο που να τα προσέγγισε τόσο όμορφα. (για να δείτε τις φωτογραφίες για τις οποίες μιλάω, δείτε εδώ)

Καταγράφηκε

SimpleGuy
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 19:06:19 »

Η φωτογραφία έγινε φτωχότερη...καλό ταξείδι Κύριε Μπαλάφα, ανεκτίμητης αξίας το έργο που αφήσατε πίσω σας, ας διδιχθούμε από αυτό.

"Όταν σπούδαζε στα Ιωάννινα, κατάφερε ν' αγοράσει μια Τζούνιορ Κόντακ πουλώντας και το ρολόι του για να συμπληρώσει το ποσό. Την εποχή που βρισκόταν στην Ιταλία, αντικατέστησε τη μηχανή του με μία Ρομπότ. Έγινε φίλος με κάποιον υπάλληλο ενός γειτονικού φωτογραφείου, καθόταν δίπλα του κι έτσι έμαθε και την τέχνη του σκοτεινού θαλάμου.
Με αυτή τη μηχανή, ο νεαρός τότε φωτογράφος έμελλε ν' απαθανατίσει την πορεία του ελληνικού στρατού προς το αλβανικό μέτωπο, την Κατοχή και τον ένοπλο αγώνα του ΕΛΑΣ στην Ήπειρο.
Τα φιλμ ήταν δυσεύρετα, αλλά η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς! Το Νοέμβρη του 1940, τα ελληνικά στρατεύματα κατέρριψαν κι έπεσε στην Καλούτσιανη Ιωαννίνων ένα από τα πρώτα ιταλικά βομβαρδιστικά. Στα σκορπισμένα συντρίμμια του αεροπλάνου βρέθηκε από τους χωρικούς και το περιμάζεψαν ένα σφραγισμένο μεταλλικό κουτί με πολλά μέτρα αεροπορικού φιλμ Ferrania Capelli. Γι' αυτούς ήταν άχρηστο, για τον ερασιτέχνη τότε φωτογράφο πολύτιμο. Το απέκτησε με αντίτιμο μερικές οκάδες καλαμποκάλευρου, περιζήτητο προϊόν για την περίοδο της Κατοχής."
Καταγράφηκε
ozzy
Αποσυνδεδεμένος

Στη νέα τάξη πραγμάτων, τα πράγματα είμαστε εμείς.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 20:28:07 »

«Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΜΟΥ»
(από το αρχείο της ΕΡΤ)

Ας αναπαυθεί εν ειρήνει ...  Sad
Καταγράφηκε

Αξιολόγηση μηνύματος (1):
kasapidis giorgos
ταλαιπωρία 24 λιλιπούτιων..
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 21:05:21 »

Ο Κώστας Μπαλάφας γεννήθηκε το 1920 στην Κυψέλη της Άρτας, ορεινό χωριό της Ηπείρου, από γονείς αγρότες.

Στο χώρο της φωτογραφίας τον συναντούμε το 1939 στα Γιάννενα, όπου έζησε τον πόλεμο του 1940 και πήρε μέρος στην Εθνική Αντίσταση 1941-44. Φωτογράφισε τον ένοπλο αντάρτικο αγώνα κατά των κατακτητών και τον αποτύπωσε στο φωτογραφικό λεύκωμα Το Αντάρτικο στην Ήπειρο. Από το 1951 εργάστηκε στη ΔΕΗ και τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο του τον διέθεσε στη φωτογραφία.

Οι σκληρές συνθήκες ζωής των παιδικών του χρόνων και οι αγώνες του ελληνικού λαού εκείνο τον καιρό για ανεξαρτησία και αξιοπρέπεια επέδρασαν στον ευρύτερο ψυχισμό του και διαμόρφωσαν το ύφος της φωτογραφικής του δουλειάς, ιδίως σε θέματα κοινωνικού προβληματισμού, τα οποία κυρίως τον απασχόλησαν.

Κατά καιρούς περπάτησε όλη σχεδόν την Ελλάδα και την απέδωσε με τον δικό του τρόπο σε φωτογραφική εικόνα.

Δυστυχώς αυτός ο τρανός αντάρτης-ανθρωπιστής και εξαίρετος φωτογράφος "έφυγε".. η κηδεία του έγινε σήμερα 10 του Οκτώβρη στα κοιμητήρια του Χαλανδρίου στις 5:30.. ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.. καλό σου ταξίδι δάσκαλε.!
Καταγράφηκε

Χαρης Π.
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #27 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 21:14:06 »

εχει ενα αφιερωμα τωρα στην ετ1 για οποιον ενδιαφερεται
Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
agregorio
Αποσυνδεδεμένος

Ολύμπιος και ζούικος!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #28 στις: 10 Οκτώβριος 2011, 23:01:47 »

Όταν είδα την έκθεση στο μουσείο Μπενάκη, απλά συγκλονίστηκα.
Καλό Ταξείδι Δάσκαλε...
Καταγράφηκε

4/3rds: DZ 14-35mm f/2, DZ 50mm f/2, Leica Summilux 25mm f/1.4, DZ 12-60mm f/3.8-4, DZ 40-150mm f/3.5-4.5
OM-D & m4/3rds: E-M1, mZD 12-40/2.8, Panasonic 20/1.7
OM system: Olympus ΟΜ2n, OMZ 50mm f/1.8
MMF-2, ΜΜF-3, MF-2, HLD-7, MAL-1, FL-20, SRF-11, FL-50R, FL-600R, Manfrotto 190xdb & 496rc2
MiltosPhys
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #29 στις: 12 Οκτώβριος 2011, 15:18:43 »

Πραγματικά συγκλονιστικός φωτογράφος. Πολύ κρίμα.
Καταγράφηκε

Perfection is achieved not when there is nothing more to add
but rather when there is nothing left to take away.
-Antoine de Saint-Exupéry
Σελίδες: 1 [2] 3 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: