Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
26 Μάρτιος 2017, 06:30:17

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Ξένοι Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: [1] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: "Μικρό αφιέρωμα" - Brassai  (Αναγνώστηκε 5890 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PGM
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« στις: 06 Φεβρουάριος 2005, 01:49:39 »

Brassaι (1899 – 1984)

Ο Brassaι είναι ένας πολύ σημαντικός Ούγγρος φωτογράφος. Το αληθινό του όνομα είναι Gyula Halasz αλλά έγινε γνωστός και έμεινε στην ιστορία με το όνομα Brassaι. Ο Brassaι μας έχει δώσει καταπληκτικές εικόνες από το Παρίσι του μεσοπολέμου στο οποίο βρέθηκε παρέα με τον συμπατριώτη του τον Kertesz.

Ο φωτογραφικός κόσμος του Brassaι είναι πολύ ιδιαίτερος και συναρπαστικός κατά τη γνώμη μου. Είναι ένας κόσμος κατά κανόνα σκοτεινός και underground στον οποίο παρείσφρησε ο Brassaι δυναμικά και ταπεινά ταυτόχρονα. Ο Brassaι σεβάστηκε τους φωτογραφιζόμενούς του, τους αγάπησε υπό μία έννοια και κέρδισε την εμπιστοσύνη τους. Και είναι εκπληκτικό αν σκεφτούμε ότι ο Brassaι φωτογράφησε από μαστροπούς μέχρι και τους διασημότερους καλλιτέχνες της εποχής του. Ήταν βέβαια τέτοια η παιδεία του που του επέτρεπε να βλέπει τα πράγματα με ένα τρόπο μοναδικό...

Η ματιά του διαπερνά βαθύτατα το θέμα του και η φωτογραφία του είναι υπερβατική.
Καταφέρνει να αποδώσει απόλυτα μια πραγματικότητα δομημένη από ανθρώπινες στιγμές γεμάτες συναισθηματικές και λογικές προκαταλήψεις.

Ξεκινάμε με κάποιες «περίεργες» φωτογραφίες του που διαφέρουν από το συνολικό του έργο.

«Οι εικόνες μου ήταν σουρεαλιστικές απλά υπό την έννοια ότι η οπτική μου αποκαλύπτει την φανταστική διάσταση της πραγματικότητας. Η μόνη μου βλέψη ήταν να εκφράσω την πραγματικότητα, διότι δεν υπάρχει τίποτα πιο σουρεαλιστικό από την ίδια την πραγματικότητα.. Αν η πραγματικότητα αδυνατεί να μας γεμίσει με απορία, είναι γιατί έχουμε πέσει στη συνήθεια να την βλέπουμε συμβατικά.»

Ας δούμε και λίγα γυμνά του.

Στη συνέχεια μερικές βραδινές φωτογραφίες από το Παρίσι.

«Η νύχτα δεν δείχνει τα πράγματα, τα υπονοεί. Μας διαταράζει και μας εκπλήσσει με την απόκοσμη οπτική της. Απελευθερώνει δυνάμεις μέσα μας οι οποίες επιδρούν στη λογική μας κατά τη διάρκεια της μέρας.»

Και δυο φωτογραφίες από το "μυστικό" Παρίσι του Brassaι.

«Χάρη στις ατελείωτες βόλτες μου στο Παρίσι, είχα την ευκαιρία να κάνω ένα είδος κοινωνιολογικής προσέγγισης στα πλάσματα που κυκλοφορούν τη νύχτα στην πόλη. Μου ήταν οικείος όλος ο υπόκοσμος, ακόμα και οι εγκληματίες εκείνης της περιόδου. Γνώρισα τις πόρνες, τους μαστροπούς, τα πορνεία...φωτογράφησα ακόμα και σε ένα λημέρι εμπόρων οπίου.»

Και λίγες φωτογραφίες τραβηγμένες ημέρα...

«Δεν εφευρίσκω τίποτα. Φαντάζομαι τα πάντα...τις περισσότερες φορές, έχω ανασύρει τις εικόνες μου από την καθημερινή ζωή γύρω μου. Νομίζω ότι με το να αιχμαλωτίζω την πραγματικότητα πολύ ταπεινά, τελείως ανεπιτήδευτα, με τον πιο καθημερινό τρόπο που μπορώ, διεισδύω σε κάτι αξιοσημείωτο.»

«Σαν φωτογράφος ποτέ δεν περιόρισα τον εαυτό μου σε ένα εύγευστο - ιδιαίτερο θέμα. Φωτογράφησα οτιδήποτε συνέβαινε και τράβαγε την προσοχή μου: πρόσωπα, σκηνές δρόμου, τοπία, ή οποιαδήποτε από τις χιλιάδες ευκαιρίες της καθημερινής ζωής. Η τέχνη και οι καλλιτέχνες ήταν ένα κομμάτι της καθημερινής μου ζωής στο Παρίσι.»

Θα κλείσω αυτό το μικρό αφιέρωμα με μία φράση που ο ίδιος ο Brassai είπε και θεωρώ ότι κρύβει μέσα της όλη την αλήθεια γύρω από τη λειτουργία της καλλιτεχνικής φωτογραφίας...

«Πιστεύω ότι η φωτογραφία πρέπει απλά να υπονοεί, παρά να επιμένει πάνω στα πράγματα ή να προσπαθεί να τα εξηγήσει.»
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Μάιος 2007, 13:52:12 από argi35 » Καταγράφηκε
Αξιολόγηση μηνύματος (4):
William Tell
KID A
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 06 Φεβρουάριος 2005, 23:13:08 »

«Αλήτης» ο Brassai και τρυφερός συνάμα....όπως συμβαίνει συνήθως να είναι οι άνθρωποι που «ζουν» τη νύχτα...

Από κάτω ο Βrassai,φωτογραφημένος από τον φίλο του Κertesz.  

Καταγράφηκε
mitsosmt01
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 08 Νοέμβριος 2009, 14:54:40 »

δηλαδη δεν καταλαβα. φωτογραφιζε ο,τι αισθανοταν? δεν καταλαβαινε οτι δυσκολο να γινεις αρεστος ετσι? Huh Grin
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: