Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Σεπτέμβριος 2014, 14:40:51

+  DPGR Virtual Community  
| | | | |-Μεγάλοι Φωτογράφοι (Συντονιστής: noe)

Σελίδες: 1 [2] |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: "Μικρό αφιέρωμα"-Robert Capa  (Αναγνώστηκε 17625 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nioman
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #15 στις: 08 Ιούνιος 2008, 21:59:51 »

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση του λευκώματος : “Πομπερτ Καπα, Η τελική συλλογή – Οι μεγάλες στιγμές του 20ού  αιώνα ” από τις εκδώσεις Καστανιώτη (στην Ελλάδα).
Αποτελεί μία έκδοση από 937 φωτογραφίες με ελάχιστα λιτά συνοδευτικά κείμενα, που επιλέχθηκαν από τον αδερφό του Κάπα. Αν μία φωτογραφία είναι 1000 λέξεις τότε μόλις διάβασα μία ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια. Μέσα από αυτό το λεύκωμα μόνο είχα την ευκαιρία να γνωρίσω το μεγάλο αυτό φωτογράφο, και ταυτόχρονα ήταν σαν να είδα με τα μάτια του τμήμα της ιστορίας του 2ου ΠΠ και άλλων ιστορικών γεγονότων. Με γοήτευσε τόσο το πάθος αυτού του ανθρώπου για την δουλεία του, όσο και η ευαισθησία με την οποία προσέγγισε τα θέματά του. Το λεύκωμα αυτό σε οδηγεί από τις πρώτες του φωτογραφίες, μέχρι και την τελευταία που τράβηξε στο ίδιο πεδίο που λίγες στιγμές αργότερα έμελλε να του πάρει την ζωή. 
Μία απλή χρονολογική παράθεση φωτογραφικών στιγμιότυπων με ελάχιστα λόγια με έκανε να νιώσω συμμέτοχος της ιστορίας. Υπήρξαν στιγμές που έγινα έκπληκτος μάρτυρας γεγονότων και άλλες φορές απλώς θαύμαζα την αντοχή και την επιμονή του είδους μας μέσα στην ακραία ανωμαλία του πολέμου. Ο Κάπα δεν φωτογράφησε μόνο τον πόλεμο αλλά και την διατήρηση της ελπίδας μέσα σε αυτόν.

Εκπληκτικό είδος ο άνθρωπος, ικανός για πολλά...
Εκπληκτικός φωτογράφος ο Κάπα, έσωσε ένα κομμάτι της ιστορίας μας ...
Εκπληκτικό πράγμα η φωτογραφία. Την ιστορία λένε ότι την γράφουν οι νικητές. Μπορεί και όχι.  Η φωτογραφία περιμένει υπομονετικά το πέρασμα του χρόνου και  το ξέπλυμα του αίματος. Η φωτογραφία έχει την δύναμη να την ξαναγράψει.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιούνιος 2008, 10:17:13 από nioman » Καταγράφηκε
Pachinko
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

θα μέδιωχνε η γυναίκα μου αν δεν ήμουν στο dpgr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #16 στις: 30 Απρίλιος 2009, 08:52:42 »

Βρέθηκαν τα χαμένα αρνητικά του Ρόμπερτ Κάπα από τον Ισπανικό εμφύλιο.  Ή μάλλον αποκαλύφθηκαν, διότι εδώ και χρόνια συνεχίζονταν οι διαπραγματεύσεις για το ποιός θα είναι ο νόμιμος κάτοχος και πού θα επιδεικνύονται (διεθνές κέντρο φωτογραφίας - Μανχάτταν).  Ενδιαφέρον άρθρο εδώ καθώς και slideshow με μερικές από τις φωτογραφίες.

Σύμφωνα με το άρθρο, το ερώτημα που καλούνται να απαντήσουν τα αρνητικά, και το ιστορικό τους ενδιαφέρον, είναι το κατά πόσο οι φωτογραφίες του Κάπα ήταν στημένες η όχι.  Ο ίδιος ο φωτογράφος ποτέ δεν έκρυψε ότι ήταν και ο ίδιος παρτιζάνος κομμουνιστής, και οι φωτογραφίες του τότε χρησιμοποιήθηκαν κατα κόρο για προπαγάνδα στον Ισπανικό και Γαλλικό τύπο, ειδικά αυτή.  Ήταν στημένη ή όχι?
Καταγράφηκε

αυτά δε γίνονται ούτε στα καράτε
StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #17 στις: 30 Απρίλιος 2009, 11:09:22 »

Σπύρο, το ξέρεις φυσικά, ότι γιά τη συγκεκριμένη φωτογραφία έχει
γίνει πολλή κουβέντα... εδώ και χρόνια δηλαδή όχι τώρα πρόσφατα...
Έχουν ειπωθεί πάρα πολλά...
Καταγράφηκε
StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #18 στις: 30 Απρίλιος 2009, 11:18:02 »

Τέλος πάντων, είτε "στημένη" είτε όχι, εμένα πλέον αυτή η φωτογραφία
δεν μου λέει τίποτε απολύτως κάποτε θα την προσκυνούσα σήμερα δεν
μπορώ να την αντιμετωπίσω παρά μόνο ως ένα frame από κάποιο από
κάποιο ενδιαφέρον ντοκυμανταίρ.Μιά φωτογραφία η οποία χρησιμοποιήθηκε
κατά κόρον και έγινε αντιμιλιταριστικό και φιλειρηνικό σύμβολο αλλά ...ok
...μέχρι εκεί. Roll Eyes
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απρίλιος 2009, 11:19:45 από Παύλος » Καταγράφηκε
Pachinko
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #19 στις: 30 Απρίλιος 2009, 12:25:23 »

Όχι δεν το ήξερα να σου πώ την αλήθεια πριν διαβάσω το άρθρο.  Το οποίο λέει ότι ίσως τα αρνητικά, κρίνοντας από προηγούμενα και επόμενα καρέ που πιθανώς δημοσιοποιηθούν, να ξεκαθαρίσουν το τοπίο.  Φαντάζομαι για κάποιους ανθρώπους που είχαν αυτή τη φωτογραφία σα σύμβολο θα είναι μεγάλο το ενδιαφέρον.

Τώρα αν λέει κάτι ή όχι... αν της αφαιρέσεις όλη αυτή τη φόρτιση, κι αν σκεφτείς οτι μπορεί να ήταν στημένη, χάνει πολλή από την αίγλη της όντως. Αλλά είναι δίκαιο να την κρίνουμε ξεκομμένη από το ιστορικό της πλαίσιο και τις συνθήκες στις οποίες τραβήχτηκε?
Καταγράφηκε

StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #20 στις: 30 Απρίλιος 2009, 12:57:59 »

Αλλά είναι δίκαιο να την κρίνουμε ξεκομμένη από το ιστορικό της πλαίσιο και τις συνθήκες στις οποίες τραβήχτηκε?
Σπύρο, αν σου δείξω μιά φωτογραφία της γιαγιάς μου και σου πώ ότι "κάποτε αυτή
ήταν θεογκόμενα" και πως "μην την βλέπεις έτσι γιατί την απομακρύνεις από το
...(προ)ιστορικό της πλαίσιο" αυτό θα σε κάνει εσένα να την επιθυμήσεις σεξουαλικά ?
Δεν νομίζω.(βέβαια γούστα είναι αυτά) Cool  Αλλά νομίζω πως απλά θα την σεβαστείς
ως γιαγιά.Μέχρι εκεί. (μην μου ζητήσεις το τηλέφωνο της γιαγιάς μου γιατί είναι
κάπως ...υπεραστικό.Πολύ υπεραστικό.Δηλαδή πιό ...υπεραστικό δεν γίνεται... ) Grin
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απρίλιος 2009, 13:01:28 από Παύλος » Καταγράφηκε
Pachinko
Moderator
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #21 στις: 30 Απρίλιος 2009, 13:14:31 »

Grin Grin Grin

Όχι Παύλο μην ανησυχείς δε διατρέχει κίνδυνο η γιαγιά σου  Grin

Αλλά όταν μιλάμε για πολεμική ανταπόκριση, από κάτι τέτοια δεν κρίνεται πρωτίστως η φωτογραφία?  Το πόσο μπορεί να αντικατοπτρίσει το ιστορικό πλαίσιο, το φόρτιση, τη στιγμή, τα γεγονότα?  Και δευτερευόντως, από όλα τα άλλα τα οποία είναι κοινά για όλα τα ήδη φωτογραφίας, σύνθεση κλπ?

Καταγράφηκε

StudioPhotoplan
Επισκέπτης
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #22 στις: 30 Απρίλιος 2009, 13:42:28 »

Αλλά όταν μιλάμε για πολεμική ανταπόκριση, από κάτι τέτοια δεν κρίνεται πρωτίστως η φωτογραφία?  Το πόσο μπορεί να αντικατοπτρίσει το ιστορικό πλαίσιο, το φόρτιση, τη στιγμή, τα γεγονότα?  Και δευτερευόντως, από όλα τα άλλα τα οποία είναι κοινά για όλα τα ήδη φωτογραφίας, σύνθεση κλπ?

Κάτι τελευταία γεγονότα άλλα μου λένε γιά τις σύγχρονες τάσεις της μόδας.
Πως το θέμα δεν μετράει καθόλου στην φωτογραφία.Ενίοτε ενοχλεί κι όλας
αν κατάλαβα καλά βεβαίως-βεβαίως.Τι να κάνω κι εγώ ο κακομοίρης, αυτά
μου μαθαίνετε εδώ μέσα, έτσι διαμορφώνομαι.  Tongue
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Απρίλιος 2009, 13:45:56 από Παύλος » Καταγράφηκε
alek
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #23 στις: 30 Απρίλιος 2009, 13:55:47 »

Το είδος αυτό της φωτογραφίας θέλει να ρισκάρεις πολλά. Από την ποιότητα της ζωής σου μέχρι την ίδια την ζωή. Εξαιρετικός φωτογράφος!
Καταγράφηκε
Pentzikis
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #24 στις: 30 Απρίλιος 2009, 14:15:57 »

Και μην ξεχνάτε την ρήση του "αν η φωτογραφία σου δεν είναι καλή αυτό σημαίνει ότι δεν ήσουν αρκετά κοντά".
Καταγράφηκε
Nikos K
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #25 στις: 29 Μάιος 2011, 19:05:54 »

Και μην ξεχνάτε την ρήση του "αν η φωτογραφία σου δεν είναι καλή αυτό σημαίνει ότι δεν ήσουν αρκετά κοντά".
thumbs up thumbs up
Η μεγαλυτερη φωτογραφικη συμβουλη και αληθεια που μπορει να εχει δωσει ο μεγαλος αυτος δασκαλος στις επομενες γεννεες των φωτορεπορτερ.
Δυστυχως για εμας οτι ελεγε το εκανε πραξη και την μοιραια στιγμη βρεθηκε πολυ κοντα Sad
Καταγράφηκε
myti
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #26 στις: 18 Δεκέμβριος 2012, 13:28:52 »

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει καποιος να βρειθει τοσο κοντα στον θανατο γαι να βγαλει καλες φωτογραφιες
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: