Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Αύγουστος 2014, 21:54:55

+  DPGR Virtual Community  
| | | |-Καταστήματα (Συντονιστής: Dr_Michael)

Ψηφοφορία
Chart.
Chart.
Ποιο είναι το καλύτερο κατάστημα της Θεσσαλονίκης που εμπιστεύεστε για τα φωτογραφικά σας ψώνια;
Κογχυλάκης - 91 (23%)
Μαγρίζος - 44 (11%)
Κούνιο - 33 (8%)
Ρέπελλας - 123 (31%)
Κάβουρας - 7 (1%)
Fotostar - 11 (2%)
Άλλο (παρακαλώ αναφέρετε) - 33 (8%)
Καπαφώτ - 46 (11%)
Ψήφισαν: 387

Σελίδες: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 ... 27 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Το καλύτερο φωτογραφικό κατάστημα της Θεσσαλονίκης  (Αναγνώστηκε 94382 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bizarrius
the great
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

η μανα μου ειναι περηφανη που ειμαι μελος στο DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #165 στις: 21 Ιούνιος 2007, 09:49:52 »

Παιδιά! Κουνιο δαγκωτό! Πήγα για πρώτη φορά σε κάποια από αυτά τα μαγαζιά και σε όλους έλεγα το ίδιο: Ψάχνω να αγοράσω Ψηφιακή SLR είμαι ερασιτέχνης και δεν θέλω να ξεπεράσω το χιλιάρικο. Μονό ο κουνιος προσπάθησε να με βοηθήσει να πάρω κάτι. οι υπόλοιποι μου δείχνανε ότι πιο φθηνό είχανε και άντε γεια. και η συνηθισμένη απάντησή στο :τι γνώμη έχετε όμως για τις... "βάλε μια μάρκα κάμερας εδώ που δεν πουλούσε στο μαγαζί" ... η απάντησή ήτανε πάντα: "Γιατί το σέρβις στην Ελλάδα και γενικά στον κόσμο δεν είναι καθόλου κάλο" . Εσείς δεν πιστεύετε ότι ο καινούριος στην φωτογραφία που διατίθεται να αγοράσει μια SLR μηχανή είναι αρκετά σημαντικός πελάτης?  Undecided
Καταγράφηκε

Το να αγορασεις μια φωτογραφικη μηχανη, δεν σε κανει "φωτογραφο", σε κανει "ιδιοκτητη φωτογραφικης μηχανης"
.
Η φωτογραφια δρομου, δεν θελει δρομο, θελει δρωμο.

www.bizarri.us
leonkoum
Αποσυνδεδεμένος

Φανατικά Φανατικός Ερασιτέχνης...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #166 στις: 21 Ιούνιος 2007, 16:54:38 »

Παραδειγμα προσφατο....
Ηθελα να αγορασω τον 18-200mm VR και πηρα βολτα τα μαγαζια.
Στον Κονχυλακη μου λεν 720€ περιπου και οτι δεν τον εχουν το φακο ετοιμοπαραδοτο.
Στου Μαγγριζου ετοιμοπαραδοτος 716€ και στο Κουνιο 819€!!!
Τελικα κατέβηκα για δουλεια το Σαββατο στην Αθηνα περναω απο το Σταυρινακη και τον ειχε 650€.
Στο θεμα της εξυπηρέτησής στο Κουνιο δεν εχω παραπονο ΑΛΛΑ απο τιμες περνουν κεφαλια......... Tongue
Για μενα καλύτερο γενικα θεωρω τον Ρεππελα.  χαιρετάω χαιρετάω
Καταγράφηκε

Nikon dSLR Dxxx
Νikkor xx-xx mm f2.8
Nikkor xx-xxx mm f2.8 D (πρωην)
vv
*
Αποσυνδεδεμένος

.....

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #167 στις: 21 Ιούνιος 2007, 18:12:25 »

650,00 € Δαμκαλιδη?Huh?
Καταγράφηκε
bizarrius
the great
Αποσυνδεδεμένος

η μανα μου ειναι περηφανη που ειμαι μελος στο DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #168 στις: 21 Ιούνιος 2007, 18:19:37 »

Παραδειγμα προσφατο....
Στον Κονχυλακη μου λεν 720€ περιπου και οτι δεν τον εχουν το φακο ετοιμοπαραδοτο.
Τελικα κατέβηκα για δουλεια το Σαββατο στην Αθηνα περναω απο το Σταυρινακη και τον ειχε 650€.
Στο θεμα της εξυπηρέτησής στο Κουνιο δεν εχω παραπονο ΑΛΛΑ απο τιμες περνουν κεφαλια......... Tongue

βασικα απο τιμες δεν με ενδιαφερει ποιος εχει τις καλυτερες γιατι απλα κανεις, αυτο που αποφασιζεις οτι θα παρεις, ενα σκρουτζ τζι αρ ( Tongue) και τελιωσες. το θεμα ειναι ποιος θα σου δειξει αυτο που θες και θα σε βοηθησει στο να παρεις αυτο που θες. Πες με υποκριτη αλλα τουλαχιστον η δουλεια μου θα γινει τελεια (και θα μαθω αυτο που θελω και θα το παρω και φθηνα)
Καταγράφηκε

Το να αγορασεις μια φωτογραφικη μηχανη, δεν σε κανει "φωτογραφο", σε κανει "ιδιοκτητη φωτογραφικης μηχανης"
.
Η φωτογραφια δρομου, δεν θελει δρομο, θελει δρωμο.

www.bizarri.us
GiorgosJ
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #169 στις: 21 Ιούνιος 2007, 20:05:03 »

650,00 € Δαμκαλιδη?Huh?

Αυτές είναι οι τιμές παιδιά και με εγγύηση Δαμκαλίδη. Τόσο τις έχει και η photoagora άλλωστε που κι αυτοί αναφέρουν ότι είναι με επίσημη εγγύηση. Ορίστε το link
http://www.photoagora.gr/nikon-c407.html

Μεγάλο πράγμα το διαδίκτυο  Grin
Καταγράφηκε
D.Zografos
Αποσυνδεδεμένος

Δημητρης Ζωγραφος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #170 στις: 21 Ιούνιος 2007, 20:20:07 »

Παραδειγμα προσφατο....

Η αγορά της θεσ/νικης δεν έχει καμία σχέση με της  Αθήνας ένας Ρέππελας  ξεχωρίζει ο Κουνιο είναι ευγενικός  Grin άλλα προσπαθεί να σπρώξει τις Pentax μια και είναι αντιπρόσωπος όσο για τον Κονχυλακη τα έχω πει ποιο πίσω σε άλλη σελίδα μακρυά Grin Grin Grin
Καταγράφηκε

leonkoum
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #171 στις: 21 Ιούνιος 2007, 20:38:09 »

650,00 € Δαμκαλιδη?Huh?

Ναι Δαμκαλιδη thumbs up
Θελω να στηρίξω την αγορα της πολης μου αλλα οταν εχω τετοιες κραυγαλεες διαφορες στην τιμη κοιτάω και την τσεπη μου. Tongue
Το διαδικτυο δίνει λυσεις αλλα δεν ειναι και πανάκεια.
Αλλωστε για ακριβο εξοπλισμό προτιμώ να δώσω κατι λιγο παραπάνω (τις περισσοτερες φορες) αλλα να εχω και την σιγουρια της αντιπροσωπιας Roll Eyes
Καταγράφηκε

Nikon dSLR Dxxx
Νikkor xx-xx mm f2.8
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
lalazag1rl
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #172 στις: 27 Ιούνιος 2007, 03:13:07 »

Ψηφίζω Ρέπελλα παιδιά!!!Είναι πολύ εξυπηρετικοί, ευγενικοί και οι τιμές αρκετά καλές!!! Επιχείρησα να πάω στον Κογχυλάκη 2 φορές αλλά.....δεν ήταν καθόλου εξυπηρετικοί και μάλλον είχαν πολλά νεύρα!!Επικρατούσε ένας πανικός γενικότερα!!!
Ρέπελλας και πάλι Ρέπελλας!!!!!! thumbs up
Καταγράφηκε

If today was perfect, there would be no need for tomorrow Smiley
fava
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #173 στις: 06 Ιούλιος 2007, 10:41:19 »

Καλημέρα και από εμένα.

Πρόσφατα αγόρασα την Nikon D40.
- Αρχικά πήγα στον Κούνιο ο οποίος όταν άκουσε πως κοιτάζω για Nikon ή Canon με επέπληξε διότι "όλοι είναι κολημμένοι μεταξύ των δυο εταιριών" και άρχισε να μου μιλάει για την Pentax. Φυσικά δεν είχε να μου δείξει την D40 που αναζητούσα και άρχισε να μου δείχνει την Pentax K100.
- Επισκέφθηκα τον Κογχυλάκη, όπου μου έδειξαν την Nikon αλλά χωρίς πολλά γιατί ενώ ήταν άλλοι 2 υπάλληλοι εκτός του ίδιου (αν κατάλαβα καλά) γινόταν ένας πανικός παρόλο που υπήρχαν άλλοι 2 πελάτες μόνο. Και συμφωνώ πως πέρα από τον ίδιο οι υπάλληλοι δεν ήταν και στις καλύτερές τους. Έχω ακούσει και για το service τους διάφορα αλλά εδώ παραθέτω μόνο τη δική μου εμπειρία.
- Σειρά είχε ο Μαγρίζος. Εκεί ο κύριος που προσφέρθηκε να με εξυπηρετήσει αρκέστηκε στο να μου δείξει στη βιτρίνα μια Olympus τρεχα-γύρευε και αφού ακολούθησε και μια στιχομυθία περί mp γύρισα προς την πόρτα και εξαφανίσθηκα. Ούτε Nikon ούτε σύκον.
- Κατέληξα στο Κάπαφωτ. Εκεί ο Ανδρέας προσφέρθηκε να με εξυπηρετήσει και ασχολήθηκε τουλάχιστον 3/4 της ώρας. Μου έδωσε όσες πληροφορίες ζήτησα, ενώ προσφέρθηκε να μου λύσει όσες απορίες προκύψουν αργότερα. Αγόρασα τη μηχανή από το Κάπαφωτ. Η τιμή ήταν ίδια (με αυτή του Κογχυλάκη), αλλά φυσικά και με κέρδισε ο Καπαφωτ.
- Κλείνοντας να αναφέρω πως πέρασα και από τον Ρέπελλα αφού είχα αγοράσει τη μηχανή, απλά για να ρίξω μια ματιά στους φακούς. Οφείλω να ομολογήσω πως όλοι ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικοί όλοι τους και πρόθυμοι να σε ενημερώσουν. Νομίζω πως πρόκειται για ένα εξίσου πολύ καλό κατάστημα. Αν κρίνω μάλιστα από την ποικιλία που φαίνεται να διαθέτει (σε σχέση με τον Καπαφωτ) δυσκολεύομαι να επιλέξω μεταξύ των δυο.

Λέω όμως να προκρίνω τον Καπαφωτ. (Τουλάχιστον μέχρι την πρώτη αγορά από Ρέπελλα)

Αυτά και sorry για την πολυλογία...
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Ιούλιος 2007, 13:34:12 από fava » Καταγράφηκε

https://www.flickr.com/photos/byfanis/

Η καλύτερη μηχανή είναι αυτή που έχεις μαζί σου!
skalk
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #174 στις: 21 Ιούλιος 2007, 12:01:00 »

Για τον φίλο που ψήφισέ Κονχυλάκη μια και είναι παλιός έχει δίκιο, ο Κονχυ είναι ο καλλίτερος...... Kiss

Μάλλον δεν ξέρει τίποτα ο παλιός.  χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Την Sony fx1 που αγόρασα κάποτε την πήρα 4,300 με 1 1/2 χρόνο δώσεις (μετρητής 3800).
Ο Κονχυ την έδινε 4,700 ΜΕΤΡΗΤΗΣ. Και όταν έστελνε το σετ η Sony, αυτός έβγαζε από μέσα κάποια εξαρτήματα και τα πουλούσε χώρια.

Αγόρασα από αυτόν 1 κινέζικο τριπόδι 240 Ευρώ με την κεφαλή (είχε 260 και μου το άφησε 240). Και μετά το είδα στον Ρεπέλλα με την κεφαλή 120 Ευρώ ή 160,  ωχ το μάτι μου δεν θυμάμαι. (μάλλον ο Ρεπέλλας δεν έβγαζε κέρδος το έκανε για την ψυχή της μανούλας του).

Αυτά για να μαθαίνουν οι νέοι αλλά και οι παλιοί με παρωπίδες.

Μην ψάχνουμε και πιο παλιά πχ τον λόγο που χώρισε με τον Δαμιανιδη τον Σωτήρη (Damkon).

ΡΕΠΕΛΛΑΣ και πάλι ΡΕΠΕΛΛΑΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιούλιος 2007, 12:17:43 από skalk » Καταγράφηκε

Eine shoene schmetalinge
Θα με βρήτε σιγουρα.
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=45418
Ghost_Carp
**
Αποσυνδεδεμένος

Ζωγραφίζοντας με το Φώς.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #175 στις: 05 Αύγουστος 2007, 12:13:09 »

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί που έχει μαγαζί ο ΡΕΠΕΛΛΑΣ ?
Καταγράφηκε

leonkoum
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #176 στις: 05 Αύγουστος 2007, 12:53:15 »

Στην πλατεια Αριστοτελους
Καταγράφηκε

Nikon dSLR Dxxx
Νikkor xx-xx mm f2.8
Barba-Giannis
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Θα ήταν ντροπή μου να μην αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #177 στις: 05 Αύγουστος 2007, 15:14:01 »

650,00 € Δαμκαλιδη?Huh?

Ναι Δαμκαλιδη thumbs up
Θελω να στηρίξω την αγορα της πολης μου αλλα οταν εχω τετοιες κραυγαλεες διαφορες στην τιμη κοιτάω και την τσεπη μου. Tongue
Αλλωστε για ακριβο εξοπλισμό προτιμώ να δώσω κατι λιγο παραπάνω (τις περισσοτερες φορες) αλλα να εχω και την σιγουρια της αντιπροσωπιας Roll Eyes

Συγνώμη για το off-topic αλλά ο 18-200 του Σταυρινάκη είναι εισαγωγή από Ολλανδία (καρακατατσεκαρισμένο που λένε Grin)
Καταγράφηκε

H ΔΕΗ σάς εύχεται καλές διακοπές...!

«...Ισως ακούγεται ως αφορισμός, και όμως: Μπροστά σε τόση γνώση χάθηκε η έμπνευση. Ενώ η γνώση είναι απολύτως απαραίτητη, συγχρόνως, όσα περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο ελέγχουμε και δαμάζουμε τη φαντασία μας.» Χριστίνα Kallas-Καλογεροπούλου.

«Από τη στιγμή που βρεθείς στον σωστό δρόμο και προχωρήσεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι θα μαθαίνεις σ΄όλη σου τη ζωή. Όσον αφορά αυτό δεν υπάρχει τέλος. Τη στιγμή που ένας (καλλιτέχνης) πιστέψει ότι τα ξέρει όλα, πρέπει να σταματήσει να δουλεύει, γιατί από εκείνη τη στιγμή θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται.» Frank Daniel.
Zorz
Γενικά ασυντόνιστος
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

In my expert opinion...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #178 στις: 10 Αύγουστος 2007, 00:51:07 »

Στην πλατεια Αριστοτελους

Στην οδό Αριστοτέλους!  Tongue Λίγο πάνω από το ταχυδρομείο.
Καταγράφηκε

.
GiorgosJ
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #179 στις: 10 Αύγουστος 2007, 02:21:58 »

650,00 € Δαμκαλιδη?Huh?

Ναι Δαμκαλιδη thumbs up

Συγνώμη για το off-topic αλλά ο 18-200 του Σταυρινάκη είναι εισαγωγή από Ολλανδία (καρακατατσεκαρισμένο που λένε Grin)

Και οι Nikon του Δαμκαλίδη χαρτιά από την Ολλανδία δεν έχουν μέσα  Huh Αφου εκεί είναι το ευρωπαϊκό κέντρο διανομής.
Nikon BV The Netherlands λέει το τριπλότυπο της εγγυησης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 ... 27 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: