Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
01 Νοέμβριος 2014, 05:59:57

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Εκτυπώσεις σε μέγεθος αφίσας  (Αναγνώστηκε 6293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tzole
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR!

Προφίλ
« στις: 29 Ιανουάριος 2003, 03:07:27 »

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τα μεγέθη εκτύπωσης. Μπορούν οι ψηφιακές φωτογραφίες να εκτυπωθούν σε μεγάλα μεγέθη (πχ. πόστερ, διαφημιστική αφίσα) και αν μπορούν ποιά είναι η διαδικασία, κατευθείαν εκτύπωση σε κάποιον "ειδικό" εκτυπωτή ή μεγέθυνση της φωτογραφίας σε κάποιο "φωτοτυπικό"; Σε τι ανάλυση πρέπει να έχει τραβηχτεί μια φωτογραφία για να εκτυπωθεί σε μεγάλα μεγέθη;
Αν είναι "χαζή" η ερώτηση μου ή έχει απαντηθεί συγχωρέστε με γιατί είμαι ακόμη στην διαδικασία "ψαξίματος" για να μπώ κι εγώ σ' αυτόν τον θαυμάσιο αλλά δύσκολο ταυτόχρονα χώρο της φωτογραφίας.

Edit: Διόρθωση τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Δεκέμβριος 2006, 10:16:33 από Barba-Giannis » Καταγράφηκε
fractalbit
Διαχειριστής
Αποσυνδεδεμένος

...bug-hunting in process...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 29 Ιανουάριος 2003, 08:32:55 »

Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει προσωπική πείρα με το θέμα. Το τι ανάλυση πρέπει να έχει μία ψηφιακή φωτογραφία για να τυπωθεί σε μεγάλα μεγέθη, εξαρτάται από το πόσο μεγάλα είναι αυτά τα μεγέθη και τι ποιότητα εκτύπωσης θέλουμε να επιτύχουμε.

Γενικά για να βρεις την ανάλυση μιας φωτογραφίας που πρέπει να τυπωθεί σε WxH ίντσες στα 300dpi, αρκεί να κάνεις τον πολλαπλασιασμό Wx300 και Hx300 για να βρεις την ανάλυση της φωτογραφίας που χρειάζεσαι. Π.χ. για εκτύπωση μεγέθους 30χ20 ίντσες (76.2χ50.8cm) χρειάζεσαι ανάλυση 9000x6000. Αυτό δεν σημαίνει ότι μία φωτογραφία μικρότερης ανάλυσης δεν μπορεί να εκτυπωθεί σε αυτό το μέγεθος. Σημαίνει όμως ότι πριν εκτυπωθεί, θα πρέπει να γίνει resampling σε αυτή την ανάλυση, χάνοντας έτσι σε ποιότητα.

Περισσότερα για τις αναλύσεις και τις εκτυπώσεις μπορείς να δεις σε αυτό το άρθρο :
Ανάλυση και εκτυπώσεις
« Τελευταία τροποποίηση: 08 Μάρτιος 2004, 03:37:32 από fractalbit » Καταγράφηκε

GreecePhotoGuide.com - Οι καλύτερες φωτογραφίες απ' όλη την Ελλάδα!
κεραμικά

fractalbit.gr

Τίποτα δεν χτίζει την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση όσο η επίτευξη.
Nimrod7
Color Geek
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

LCH(2) = Sqr(CIE_Lab(2) ^ 2 + CIE_Lab(3) ^ 2)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 29 Ιανουάριος 2003, 10:11:12 »

Για εκτύπωση αφίσας υπάρχουν 2 λύσεις:

1. Όταν πρόκειται για λίγα κομμάτια, 20-40 αφίσες, τις βγάζουν σε plotter (η ποίο σωστά large format printer). Σε αυτά τα μηχανήματα η ποιότητα δεν είναι πολύ καλή και οι αφίσες φαίνονται σωστά από μεγάλη απόσταση, όταν όμως πλησιάσεις κοντά βλέπεις έντονο κόκκο. Μια οποιαδήποτε 5mp μηχανή αρκεί για αφίσες μέχρι ένα μέτρο περίπου.

2. Τυπογραφεία offset. Βγάζουν μόνο μεγάλες ποσότητες, συνήθως σε πολύ καλή ποιότητα. Εδώ η ψηφιακή δεν βοηθάει, (εκτός κι αν βρεις καμία canon 11mp  Grin) , και καλύτερα η φωτογραφήση να γίνει σε film.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Ιανουάριος 2003, 10:11:30 από Nimrod7 » Καταγράφηκε

Olyboy
Αποσυνδεδεμένος

OLYMPUS C2100 UZ

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 29 Ιανουάριος 2003, 23:35:20 »

Υπάρχουν πάρα πολλές  λύσεις , μια από αυτές είναι η πολύ- φωτογράφηση .
Χωρίζω το θέμα σε τέσσερις λείψεις , και σου δίνω αποτέλεσμα  8.4 MPs ή ακόμα περισσότερα  .  
Καταγράφηκε

C2100 UZI (Χ2) _E-100RS_C-220 Zoom_ FL-40 _  IS/L A-28 0.8WA  & A-200(1.5X) B-300(1.7X) H.Q   Wiko Japan (1.5X) 

3D + Manfrotto - SLIK mini Pro .

" Δυο καψούρες έχω στην ζωή ... Μότο & Φώτο "

http://dhost.info/ax1/
bdim
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

www.koitatopoulaki.gr

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 02 Φεβρουάριος 2003, 13:58:13 »

Ίσως, σε αυτήν την περίπτωση, να χρειάζεται μεσαίου φορμά μηχανές, είτε digital (kodak.. ρίξε μια ματιά στις ψηφιακές φωτ. μηχανές-->kodak) ή μετά το αντίστοιχο σε φίλμ... όπου για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ρωτήσεις στην κατηγορία "κλασσική φωτογραφία"..
Καταγράφηκε

Κοίτα το πουλάκι - ψηφιακό φωτοπωλείο Β.Όλγας 38 Θεσσαλονίκη    www.koitatopoulaki.gr   info@koitatopoulaki.gr

www.koitatopoulaki.com

Nikon D800, Nikon D300 + Nikon AF-S  14-24 F2.8 + Nikon AFS 24-70 F2.8 + Nikon AF 80-200 F2.8 D N + Nikon AFS 85 f1.4 + Nikon AFS 50mm F1.4 + Nikon AFS 105 2.8 Macro + Battery Grips
Nikon SB-800 + SB-600 Flashes + Ice Light + ...
Lowepro Computrekker
Spanaks
Αποσυνδεδεμένος

Top Scarer

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 16 Μάρτιος 2004, 20:43:10 »

Πόσο (περίπου) κοστίζει μια εκτύπωση αφίσας (χοντρικά ας πούμε 1.80x1.50m). Υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος που μπορούμε να φτάσουμε, και τι ανάλυση χρειάζεται για μια τέτοια εκτύπωση?

Ευχαριστώ. Roll Eyes
Καταγράφηκε

"I'd start a revolution,
If I could get up in the morning..."
Nimrod7
Color Geek
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

LCH(2) = Sqr(CIE_Lab(2) ^ 2 + CIE_Lab(3) ^ 2)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 18 Απρίλιος 2004, 14:08:45 »

Το κόστος εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους, όπως το είδος χαρτιού, το είδος των μελανιών (pigment, dye) και την ανάλυση εκτύπωσης.  Ο καθε ένας πάλι χρεώνει ότι θέλει, άλλος προσπαθεί να αποσβέσει τους wide format printers και άλλος δεν έχει τέτοιο πρόβλημα και χρεώνει πιο λογικά!

Η ανάλυση εξαρτάται πάλι απο την απόσταση που θα κοιτάς την αφίσα. Διαφορετική ανάλυση χρείαζεται για μια αφίσα που είναι σε ταράτσα και διαφορετική για όταν έχεις την δυνατότητα να πλησιάσεις κοντά.

Τις καλύτερες απαντήσεις θα τις πάρεις όμως εαν συζητήσεις με το προσωπικό στα εκτυπωτικά κέντρα και στα τυπογραφεία, και τους πείς τι θές ακριβώς.
Καταγράφηκε

GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

(OLYMPUS:C5050Z,IR-500,E-500)-(Nikon:D40, D5200)

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 18 Απρίλιος 2004, 15:25:40 »

Πόσο (περίπου) κοστίζει μια εκτύπωση αφίσας (χοντρικά ας πούμε 1.80x1.50m). Υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος που μπορούμε να φτάσουμε, και τι ανάλυση χρειάζεται για μια τέτοια εκτύπωση?

Ευχαριστώ. Roll Eyes

Όπως λέει και ο Nimrod7 υπάρχουν αρκετές παράμετροι που βγάζουν το κοστολόγια γι΄αυτό και δεν υπάρχει κάτι προκαθορισμένο, το κοστολόγιο απόκτησης του plotter είναι από 3000 € έως και 150.000 €, τα μελάνια αρχίζουν από 3 € το τετρ. μέτρο έως 30 € το τετρ. μέτρο, τα χαρτιά ή καμβάς ή vinilio ή αυτοκόλλητο αρχίζουν από 0,5 το τετρ. μέτρο και φθάνουν μέχρι και 20 € το τετρ. μέτρο, επομένως πρέπει να ξέρεις πρώτα τι θέλεις και μετά να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε πιο συγκεκριμένα...
Καταγράφηκε

Γίνε μέλος της ομάδας μας

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
Spanaks
Αποσυνδεδεμένος

Top Scarer

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 26 Απρίλιος 2004, 13:34:56 »

Βασικά ήθελα να τυπώσω κάτι αφίσες από εδώ...
http://www.highresautoimages.com/

The bigger the better...αλλά μην φαληρίσουμε...
Καταγράφηκε

"I'd start a revolution,
If I could get up in the morning..."
GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 26 Απρίλιος 2004, 14:22:19 »

Βασικά ήθελα να τυπώσω κάτι αφίσες από εδώ...
http://www.highresautoimages.com/

The bigger the better...αλλά μην φαληρίσουμε...

Σε μια διάσταση 67,5 x 90 cm σε φωτογραφικό χαρτί μπορώ να σου το τυπώσω με 30 €.
Καταγράφηκε

Modelteam Photo Gallery                       Άμα θέλω, έχω θέληση... Αλλά δεν θέλω!!!  Αρκάς
H γκαλερί μου στο DPGR
blue70
*
Αποσυνδεδεμένος

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 03 Νοέμβριος 2004, 12:25:09 »

Καλημέρα φίλοι.Συγχαρητηρια για την πολύ καλη δουλεια.Ελπιζω να με δυγχωρεσετε με το νεο θέμα μια και οι αποριες μου παρα πολλές.Εχω 2 μηνες την ολυμπους C-770 πολύ ευχαριστημενος.Ποιος συναδελφος μπορεί να μου πει που θα μπορούσα να πάω για εκτυπώσεις ποστερ σε καποιες φωτό που μου αρέσουν πολύ στο Πειραιά;Ρωτωντας σε καποια μαγαζιά μου είπαν πως θα φαινονται τα πιξελς αν και τους είπα πως οι πιο πολλές ειναι σε high quality.Επισης άλλος μου είπε πως υπαρχει προβλημα με τους εκτυπωτες που έχουν παραγγειλει τα καταστηματα.Οι διαστασεις που επιθυμω είναι 1,20χ60 η τελος πάντων κάτι αναλογο και τι τιμές έχουν;
Επίσης πως θα ζητησω και απο κάποιο  μικροφωνο ψύρα και πως θα συνδεθεί στην ψηφ.μηχανή μου ωστε να εχω και ηχο στα βίντεο.
Κάποιο καλο καταστημα στον Πειραιά σοβαρό και με γνωσεις γιατί στο ψήφισμα που έγινε δεν είδα κατι με πολλούς ψήφουσ ρο Πειραιά.Αν πάλι νομιζετε οτι δεν θα βρώ σε Πειραιά ας ανεβω Αθηνα.
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων με συγχωρείτε για το άνοιγμα νεας συζητησης που ισως έχει ξανασυζητηθεί και σας συγχαίρω για τη αγαπη σας στη φωτογραφία.

::Διόρθωση τίτλου σε Πεζά, σύμφωνα με τους όρους χρήσης και πρόσβασης του DPGR::
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Δεκέμβριος 2006, 08:42:33 από Barba-Giannis » Καταγράφηκε
GeorgeFocus
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 03 Νοέμβριος 2004, 12:33:09 »

Εδώ: http://giatrakos.dpgr.gr/  μπορείς να κάνεις την δουλειά σου!!!
Οι τιμές αλλάζουν ανάλογα το μέγεθος και το υλικό!!! μια νορμάλ σε φωτογραφικό γυαλιστερό χαρτί 60χ90 εκ. περίπου 30-40€... επικοινώνησε με τηλ. ή με email ή προσωπικά για να δεις και την δουλειά και στείλε το αρχείο με τον ίδιο τρόπο...  το παραλαμβάνεις αυτοπροσώπως ή με courier!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Νοέμβριος 2004, 12:43:53 από GeorgeFocus » Καταγράφηκε

H γκαλερί μου στο DPGR
dith
*
Αποσυνδεδεμένος

-

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 30 Μάιος 2005, 16:13:41 »

Καλησπέρα σε όλους,
είδα αυτό το θέμα και είπα να συνεχίσω εδώ... (αν και παλιό θέμα)

Έχω βρει (Καλλιθέα) ένα κατάστημα στο οποίο - σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη - εκτύπωση σε plotter γυαλιστερό ή ματ κοστίζει 28,80 ευρώ / τετραγωνικό μετρο. Δηλαδή, μια εκτύπωση 90x60 που ζητάω εγώ, περίπου στα 15 ευρώ!

Είναι φυσιολογική τιμή? (στα διαφορα thread βλέπω να γραφονται υπερδιπλάσιες...)
Που μπορεί να είναι η παγίδα?

Σημειώνω οτι είδα (όχι και πολύ σχολαστικά) ένα δείγμα και η ποιότητα ήταν αναμενόμενη (το τυπικό interpolation και λίγο κόκκο). Επίσης το χαρτί μου φάνηκε κάπως λεπτό/ελαφρύ, αλλά και πάλι δεν είμαι και πολύ σχετικός για να κρίνω. Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι η ποιότητα του χαρτιού μου φέρνει περισσότερο σε εμπορική αφίσσα που πουλάνε πχ σε καταστήματα τύπου afissorama.

Σας παρακαλώ διαφωτίστε με,... ειδικοί και μή....

Να διευκρινήσω οτι το μόνο που ζητάω είναι μέση ποιότητα (την τυπική μιας ετοιματζίδικης αφίσας που θα βρω στο εμπόριο) και να αντέξει ένα λογικό διάστημα σε εσωτερικό χώρο.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
BooN
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

...it's the end of the world as we know it....

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 02 Αύγουστος 2005, 15:16:39 »

Καλησπέρα σε όλους,
περνώντας πρίν απο μερικές ημέρες απο ένα κατάστημα παγωτών γνωστής αλυσίδας μου έκανε εντύπωση ο ένας τόιχος του καταστήματος ό οποίος ήταν καλυμένος με μια Α/Μ φωτογραφία σε ταπετσαρία.
Οι διαστάσεις του τοίχου πρέπει να ήταν γύρω στο 2χ3 μέτρα μπορεί και παραπάνω λίγο....

Επειδή θα ήθελα κάτι τέτοιο για το σπίτι μου θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι  εφικτό κάτι τέτοιο απο ένα απλό καρέ απο απλό φιλμάκι 35mm και σε περίπτωση που θα θέλω να σκανάρω το καρέ και να το επεξεργαστώ πρίν τύπωθει σε τέτοιο μέγεθος πώς θα πρέπει να σκαναριστεί και τι μέγεθος αρχείο πρέπει να δημιουργηθεί για να τυπωθεί αξιοπρεπώς σε τέτοιο μέγεθος ;

Ευχαριστώ,
Κωνσταντίνος
Καταγράφηκε

Κωνσταντίνος
Little ones.... my sons and my daughters.... your sweat is salty.... I am why - Bjork - Oceania

Nikon F75 - Nikon D70s - Nikkor 28-100 F/3.5-5.6G - Nikkor 50mm F/1.8D ::  Minolta Dimage Dual Scan IV :: Canon Ixus 400 :: Sony U20
http://boon.dpgr.gr
Dimitri
Καλλιτεχνική ομάδα
Αποσυνδεδεμένος

I'm normal. It's everyone else that's weird.

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 02 Αύγουστος 2005, 15:50:34 »

Κωνσταντίνε, ο κατάλληλος να σου απαντήσει είναι ο GeorgeFocus.

Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα δεί το μήνυμα, διαφορετικά στείλε του ένα ΠΜ με το λινκ της συζήτησης.
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Αύγουστος 2005, 15:51:05 από Dimitri » Καταγράφηκε

Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...
Σελίδες: [1] 2 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: