Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
23 Ιούλιος 2014, 06:42:13

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: [1] 2 3 4 |   Κάτω
Δεν υπάρχουν προγραμματισμένες εξορμήσεις.
Αποστολέας
Θέμα: 30-10-2004: Λιμνοθάλασσα Καλοχωρίου (Θεσσαλονίκη)  (Αναγνώστηκε 6018 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Manthos
*
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Μέλι και καρύδια είναι η ζωή...

Προφίλ WWW
« στις: 08 Οκτώβριος 2004, 23:26:40 »

Λοιπόν παιδιά την όλη ιστορία της συνάντησης την έμαθα τώρα που άνοιξα τον Η/Υ μου και έλαβα ένα post από την Poppy.
"Ναι το ξέρω φταιω, μη βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας παρακαλώ"
Δεν έχω τον χρόνο να διαβάζω όλα τα θέματα στο site και γι' αυτό δεν γνώριζα ότι γίνετε συνάντηση στη πόλη.
Ευχαριστώ την Poppy για την ενημέρωση έστω και της τελευταίας στιγμής.

Απ' ότι διαβάζω εδώ εσείς έχετε άγριες διαθέσεις σύμφωνα με τα λεγόμενα του bdim του πατριώτη.
Για περπάτημα στην έκθεση εκείνη την ώρα δεν με βλέπω, για καφέ λίγο δύσκολο. Για φωτογράφηση έχω και πρόταση να κάνω αν θέλετε. Από εκεί και πέρα "ότι βρέξει ας κατεβάσει" η παρέα να είναι καλή και όλα τα άλλα έρχονται.

Η πρόταση μου για φωτογράφηση είναι στον υδροβιότοπο του Καλοχωρίου - Χαλάστρας, (αν κοιτάξεις από τον Λευκό Πύργο στην παραλία, είναι απέναντι). Ένα μέρος με θάλασσα, με λιμνοθάλασσα, με πουλιά, με παράγκες, με ψαροταβέρνες, με ψαροκαλύβες, με ψαράδες, κλπ κλπ.

Παραθέτω φωτό σαν δείγμα.

Αν υπάρξει συμφωνία για το μέρος θα πρέπει να το ξέρω με κάποιον τρόπο.

Edit:μεταφορά από Infosystem 2004[/size]

forum code:
* 040714-Kalivi07_B100.jpg (99.99 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 40 φορές.)
« Τελευταία τροποποίηση: 09 Δεκέμβριος 2004, 15:30:39 από apmaria » Καταγράφηκε

kakofonixx
*
Αποσυνδεδεμένος

When Dream And Day Unite...

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #1 στις: 10 Οκτώβριος 2004, 03:02:12 »

Ψαχνοντας στα θεματα των εξορμησεων καπου πηρε το ματι μου μια προταση για εξορμηση στη λιμνοθαλασσα στο Καλοχωρι.
Για οσους δεν ξερουν περι τινος προκειται το Καλοχωρι ειναι ενα μικρο χωριο περιπου 20 λεπτα εκτος Θεσσαλονικης με λιμνοθαλασσα που δημιουργηται απο τις εκβολες του ποταμου Αξιου.
Ετσι λοιπον προτεινω μια εξορμηση, οσο ειναι ακομα καλος ο καιρος, αρχικα στη ομορφη λιμνοθαλασσα και επειτα στις παρακειμενες ψαροταβερνες!  Grin
Οσοι πιστοι προσελθετε!

Edit: Διόρθωση τίτλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Οκτώβριος 2004, 16:28:21 από Barba-Giannis » Καταγράφηκε
dogganos
Αποσυνδεδεμένος

Αυτό ήταν η ζωή; Ε, τότε άλλη μιά φορά!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #2 στις: 10 Οκτώβριος 2004, 04:13:29 »

Μέσα! Ας το κάνουν οι συντονιστές πρόταση για εξόρμηση!
Καταγράφηκε
Manthos
*
Αποσυνδεδεμένος

Μέλι και καρύδια είναι η ζωή...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #3 στις: 10 Οκτώβριος 2004, 12:54:46 »

Σωστά το πρόσεξες kakofonixx, την πρόταση την είχα ανεβάσει για την Infosystem που έγινε το Σάββατο 9/10/04 και ήταν η εξής:

"Η πρόταση μου για φωτογράφηση είναι στον υδροβιότοπο του Καλοχωρίου - Χαλάστρας, (αν κοιτάξεις από τον Λευκό Πύργο στην παραλία, είναι απέναντι). Ένα μέρος με θάλασσα, με λιμνοθάλασσα, με πουλιά, με παράγκες, με ψαροταβέρνες, με ψαροκαλύβες, με ψαράδες, κλπ κλπ."

Ενδιαφέρον παρουσιάζει όλη η διαδρομή δίπλα από τη θάλασσα από το Καλοχώρι μέχρι "Το νησί της Αφροδίτης" δίπλα από τις εκβολές του Αξιού.

Παραθέτω φωτό σαν δείγμα.

forum code:

* 040714-Kalivi07_B1002.jpg (99.99 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 29 φορές.)
Καταγράφηκε

Giorgos_V.
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #4 στις: 10 Οκτώβριος 2004, 13:05:11 »

Παιδιά, ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα πρόταση, για ανθρώπους με οικολογικές αναζητήσεις, αλλά και ενδιαφέρον να γνωρίσουμε από κοντά και τη ... γειτονιά μας!
Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να το σκεφτόμαστε και επί συγκεκριμένων χρονοδιαγραμμάτων???
Εγώ για παράδειγμα "είμαι μέσα" για κάθε Σάββατο ή Κυριακή, εκτός από τις ακόλουθες 2 ημερομηνίες:
[Σαββατοκύριακο 23-24.10.2004 και Σάββατο 30.10.2004 μιας και θα είμαι εκτός Θεσσαλονίκης από 23 έως και 30 Οκτ. 2004].

Αντε, και κανένας άλλος λοιπόν, καλή οργάνωση και ... φύγαμε !!!
Καταγράφηκε

Sony NEX-7, Sony SAL DT 11-18mm F4.5-5.6, Sony SAL DT 16-80mm F3.5-4.5 ZA Vario-Sonnar® T*, Sony SAL 70-300mm F4.5-5.6 G SSM, Sony SAL 100mm F2.8 Macro Οι φωτογραφίες μου: Στη Gallery μου στο DPGR
Kavakliotis
Αποσυνδεδεμένος

Nikon D5000

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #5 στις: 11 Οκτώβριος 2004, 10:27:56 »

Το καλοκαίρι επισκέφθηκα την περιοχή. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα για όσους τους αρέσει να φωτογραφίζουν άγρια πουλιά και όχι μόνο διότι απαγορεύεται το κυνήγι και τα ζώα είναι ιδιαίτερα ήρεμα στην παρουσία ανθρώπων.

Μερικές φωτο από την ατομική εξόρμηση μου
Φλαμίνγκο
Βαρβάρα
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Οκτώβριος 2004, 10:40:57 από Kavakliotis » Καταγράφηκε

Poppy
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Wherever there is doubt, there is no doubt.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #6 στις: 11 Οκτώβριος 2004, 13:20:04 »

Πολύ καλή η ιδέα σου, αγαπητέ Μάνθο!  thumbs up

Πρόσφατα βρέθηκα στην περιοχή, σε μια σύντομη απογευματινή επίσκεψη και σκεφτόμουν ότι αξίζει να γίνει μια εξόρμηση εκεί.

Πιστεύω ότι τα θέματα είναι πολλά και η διαδρομή μεγάλη, οπότε καλό θα ήταν να ξεκινήσουμε νωρίς, κατά προτίμηση μια ηλιόλουστη μέρα με καθαρή ατμόσφαιρα...  Smiley

Ο δρόμος είναι χωματόδρομος, αρκετά βατός προς το παρόν. Ίσως τα πράγματα να είναι πιο δύσκολα, αν αρχίσουν οι βροχές... Εκτός, αν διαθέτουμε τζιπάκια   Grin

Πρόβλημα είναι τα άπειρα κουνούπια, ειδικά τις απογευματινές ώρες. Angry

Προτεινόμενες ημερομηνίες;
Καταγράφηκε

"Προτιμώ την οξύτατη κριτική ενός και μόνου ευφυούς ανθρώπου από την αστόχαστη επευφημία των μαζών." Johannes Keppler

Απ' την αγάπη του πλησίον φτιάχνεται η λάσπη και το ψέμα και το μίσος, απ' την αγάπη του πλησίον να φυλαχτούμε ίσως...
Zorz
Γενικά ασυντόνιστος
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

In my expert opinion...

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #7 στις: 11 Οκτώβριος 2004, 16:15:49 »

Πολύ καλή η ιδέα σου, αγαπητέ Μάνθο!  thumbs up

Συμφωνώ κι εγώ, είναι ενδιαφέρον μέρος (φωτογραφικά και όχι μόνο).

Παράθεση
Πρόσφατα βρέθηκα στην περιοχή, σε μια σύντομη απογευματινή επίσκεψη και σκεφτόμουν ότι αξίζει να γίνει μια εξόρμηση εκεί.

Wink

Καταγράφηκε

.
kakofonixx
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #8 στις: 11 Οκτώβριος 2004, 16:18:43 »

Σωστά το πρόσεξες kakofonixx, την πρόταση την είχα ανεβάσει για την Infosystem που έγινε το Σάββατο 9/10/04

Ναι σε αυτο το θεμα την ειχα δει και μου φανηκε αρκετα καλη σαν ιδεα.
Απλα βαριομουν να ψαξω για να την κανω παραθεση και προτιμισα να ανοιξω ενα νεο θεμα  Grin
Εννοειται πως και εγω ειμαι μεσα! Καλο θα ηταν αν καποιοι που εχουν αυτοκινητο προτιθενται να εξυπηρετησουν και (εμας) τους υπολοιπους!
Αντε να οργανωθουμε!  Grin
Καταγράφηκε
Poppy
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

Wherever there is doubt, there is no doubt.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #9 στις: 11 Οκτώβριος 2004, 16:24:52 »

Καλο θα ηταν αν καποιοι που εχουν αυτοκινητο προτιθενται να εξυπηρετησουν και (εμας) τους υπολοιπους!
Αντε να οργανωθουμε!  Grin

Αν υποσχεθείς ότι δεν θα μας τραγουδήσεις (!!!)... κάτι μπορεί να γίνει... Grin Grin Grin

@Zorz: Είναι καιρός ν' ανανεώσω το wallpaper μου... Κάνε κάτι!!! Wink Smiley
Καταγράφηκε

"Προτιμώ την οξύτατη κριτική ενός και μόνου ευφυούς ανθρώπου από την αστόχαστη επευφημία των μαζών." Johannes Keppler

Απ' την αγάπη του πλησίον φτιάχνεται η λάσπη και το ψέμα και το μίσος, απ' την αγάπη του πλησίον να φυλαχτούμε ίσως...
kakofonixx
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #10 στις: 11 Οκτώβριος 2004, 16:29:22 »

Αν υποσχεθείς ότι δεν θα μας τραγουδήσεις (!!!)... κάτι μπορεί να γίνει... Grin Grin Grin

Δεν εγγυομαι τιποτα!! Grin
Παλι μονος μου θα παω...
Καταγράφηκε
Giorgos_V.
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #11 στις: 12 Οκτώβριος 2004, 09:53:49 »

Bravooo!!!
Βλέπω μπήκε και το σχετικό πινακάκι
Εχουμε κάτι συγκεκριμένο σχετικά με ημερομηνίες; Για να δούμε και τα προγράμματά μας σιγά-σιγά. Οσον αφορά εμένα, παράμένει (για την ώρα) το μικρό "προβληματάκι" μεταξύ: 23 έως και 30 (σάββατο) Οκτ. 2004, οποότε θα βρίσκομαι εκτός Θεσσαλονίκης.
Υποθέτω ότι αρκεί μια ολοήμερη εξόρμηση (ίσως από τις 9:00 - 10:00 το πρωί) για να μας καλύψει φωτογραφικά και να ανακαλύψουμε αισθητικά τις ομορφιές της περιοχής.
Καταγράφηκε

Sony NEX-7, Sony SAL DT 11-18mm F4.5-5.6, Sony SAL DT 16-80mm F3.5-4.5 ZA Vario-Sonnar® T*, Sony SAL 70-300mm F4.5-5.6 G SSM, Sony SAL 100mm F2.8 Macro Οι φωτογραφίες μου: Στη Gallery μου στο DPGR
antonisk7
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #12 στις: 12 Οκτώβριος 2004, 13:40:12 »

Καλή  ιδέα ακουγεται, πρέπει όμως να δούμε πως θα πάμε εκεί (δεν διαθέτουμε όλοι αυτοκίνητα).
Καταγράφηκε

Canon Eos 300D, EF 17-40L F4.0,  EF 75-300 USM IS, Canon 50 mm 1.8 II, EFS 18-55, Flash Canon 550EX, 4 GB Microdrive Hitachi Wink / Nikon 775 2MPixel / Canon AE-1 programm , FD 50 1.4, FD 70-200 / Zeiss Ikon Ikoflex
solistas
**
Αποσυνδεδεμένος

Nikon D80

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #13 στις: 12 Οκτώβριος 2004, 14:01:17 »

Υπάρχει περίπτωση να έρθω και εγώ. Θα σας πω σίγουρα όταν αποφασιστεί η ημερομηνία, γιατί μερικά σαββατοκύριακα ανεβαίνω στο πατρικό μου εκτός Θεσσαλονίκης (φοιτητής γαρ...).
Πάντως εαν έρθω, μπορώ να διαθέσω το αυτοκίνητο μου.
Καταγράφηκε
dogganos
Αποσυνδεδεμένος

Αυτό ήταν η ζωή; Ε, τότε άλλη μιά φορά!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #14 στις: 12 Οκτώβριος 2004, 15:17:28 »

Καλή  ιδέα ακουγεται, πρέπει όμως να δούμε πως θα πάμε εκεί (δεν διαθέτουμε όλοι αυτοκίνητα).

Και εγώ μπορώ να διαθέσω το αυτοκίνητό μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: