Εγγραφή | Χάσατε τον κωδικό;

Forum
Κάτω

* Πληροφορίες χρήστη Αρχική | Ημερολόγιο | Σύνδεση | Εγγραφή
22 Σεπτέμβριος 2014, 23:16:08

+  DPGR Virtual Community  

Σελίδες: 1 ... 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 ... 245 |   Κάτω
Αποστολέας
Θέμα: Άγρια φύση της Ελλάδος  (Αναγνώστηκε 424749 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
titarisios
**
Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Ανδρας

Είναι τιμή μου να αποτελώ μέλος του DPGR

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #450 στις: 18 Ιούλιος 2005, 15:49:39 »

1. Ιουλιος 2005

2. Λιβαδι ελασονας(υψομ.1800 μ)

3. Μεσημερι

4. Ακριδα

Για να μη νομιζει ο φιλος γιωργος(G&D) οτι μονο τα πουλαρια τρωνε τα παντελονια Grin
Μαλλον τα παντελονια μας ειναι απο φυτικες ινες φτιαγμενα και ετσι πρεπει να προσεχουμε οταν κοιμομαστε εξω να μην ξυπνησουμε γυμνοι...
Καταγράφηκε

Ο καλλιτεχνης βαδιζει παντοτε μονος.....αρκει βεβαια να βρει πρωτα το δρομο...
titarisios
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #451 στις: 18 Ιούλιος 2005, 16:10:41 »

1. Ιουνιος 2005

2. Ελασονα

3. Μεσημερι

4. Σαμιαμιδι (Σιμαμιδι το λενε οι ντοπιοι αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο)

Ειναι ενα ειδος σαυρας που ζει στα σπιτια μας στις σκεπες,στα υπογεια και γενικα σε σκοτεινα και με υγρασια μερη.Αντιθετα απο τις σαυρες αποφευγει τον ηλιο...και κατα ομολογια των γηραιοτερων καλυτερα να αποφευγεις καποιο δαγκωμα(ισως λογω βακτηριδιων στο σαλιο).
Το συγκεκριμενο (αρκετα μικρο μολις 4 εκατοστα)το βρηκα στη σκαλα του σπιτιου μου και το μετεφερα με ενα χαρτονι στη βεραντα για να το φωτογραφισω.Καλα που το βρηκα εγω γιατι η γυναικα μου θα το "περιποιοταν" με τη σκουπα...

Επι της ευκαιριας να σας δειξω και ενα αρπακτικο πουλι που κυνηγαω καιρο αλλα οταν εχω τη μηχανη μαζι μου ολο μου ξεφευγει την τελευταια στιγμη.
Οταν δεν την εχω καθεται σαν μαρμαρωμενο και με κοροιδευει...

Που θα παει ομως καποια μερα θα σας δειξω το πορτρετο του...
Εχω τρομερη υπομονη...
Καταγράφηκε

Ο καλλιτεχνης βαδιζει παντοτε μονος.....αρκει βεβαια να βρει πρωτα το δρομο...
giorgakis
*
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #452 στις: 18 Ιούλιος 2005, 16:25:32 »

Πολύ όμορφο το σαμιαμίδι. Cheesy

* HPIM00329.jpg (29.11 KB, 140x105 - εμφανίστηκε 1608 φορές.)
Καταγράφηκε
TELISGR
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I want to brake free..!!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #453 στις: 18 Ιούλιος 2005, 17:39:54 »

1. Απρίλιος 2005

2. Ορόκληνη Λάρνακας (ΚΥΠΡΟΣ)

3. Απόγευμα

4. Λασποτρύγας (wood sandpiper )Tringa glareola

Γευματίζοντας στον Νερόλακο με μικρές μυγες του νερου.

Ξαπλωμενος μεσα στις λάσπες σε αποσταση μόλις 1,5-2 μέτρων απο το πτηνό μετα απο παρατυρηση και υπομονη 2,5 ωρών...!!!! Τελικα πλισίασε εκί που το ήθελα. Τα συγγεκριμενα δεν μπορεις να τα δελεασεις ουτε με δόλομα μιας και δεν τρεφονται με τιποτα άλλο εκτος απο ζωντανα ζωΪφια.

Φιλικά,
Παντελής
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιούλιος 2005, 17:54:13 από TELISGR » Καταγράφηκε

Telis @l@ Greek.

My NEW Power is my Alpha 900... and my special ammo... Carl Zeiss FishEye 16mm F2.8- 500mm F8 Reflex.
My Back Up now...
Canon 20D + Canon 18-55mm f/3,5-4,5 + Sigma 70-300mm f/4-5,6 .
My star is my Sony U30
In every colour there's the light.
In every stone sleeps a crystal.
Remember the Shaman, when he used to say:
"Man is the dream of the dolphin".
-E.N.I.G.M.A.-
Αξιολόγηση μηνύματος (1):
TELISGR
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I want to brake free..!!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #454 στις: 18 Ιούλιος 2005, 17:50:38 »

1. Απρίλιος 2005

2. Ορόκληνη Λάρνακας

3. Απόγευμα

4. Καλαμοκανάς (Himantopus himantopus)

Στον νερόλακο μαζι με άλλα πτηνα σε ενα απο τα τελευτεα γευματα πριν τη δυση...!!!!

2 καλαμοκανες επιδιδονται σε ερωτικές φιγούρες , Εποχη του ζευγαρώματος...!!!!

Φιλικά,
Παντελής
Καταγράφηκε

Telis @l@ Greek.

My NEW Power is my Alpha 900... and my special ammo... Carl Zeiss FishEye 16mm F2.8- 500mm F8 Reflex.
My Back Up now...
My star is my Sony U30
-E.N.I.G.M.A.-
Αξιολόγηση μηνύματος (2):
Nikkor
Αποσυνδεδεμένος

Ιωάννης Καζόλης

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #455 στις: 18 Ιούλιος 2005, 17:59:10 »

1. Απρίλιος 2005

2. Ορόκληνη Λάρνακας (ΚΥΠΡΟΣ)

3. Απόγευμα

4. Λασποτρύγας (wood sandpiper )Tringa glareola

Γευματίζοντας στον Νερόλακο με μικρές μυγες του νερου.

Ξαπλωμενος μεσα στις λάσπες σε αποσταση μόλις 1,5-2 μέτρων απο το πτηνό μετα απο παρατυρηση και υπομονη 2,5 ωρών...!!!! Τελικα πλισίασε εκί που το ήθελα. Τα συγγεκριμενα δεν μπορεις να τα δελεασεις ουτε με δόλομα μιας και δεν τρεφονται με τιποτα άλλο εκτος απο ζωντανα ζωΪφια.

Φιλικά,
Παντελής

Πολυ καλες thumbs up, βλεπω εχεις βρει και καλο μερος Grin

Με τις Καλαμοκανες (που εχεις στη γκαλλερι σου) να εχεις το νου σου, αν αρχιζουν την επιθεση πανω σου εχεις πλησιασει τη φωλια τους Wink αρα απομακρυνομαστε μερικα μετρα κι αυτα καθε τοσο θα κανουν βολτες στον αερα γυρω σου , η ευκαιρια για φωτο εν πτηση, αν δεν απομακρυνθεις οχι μονο μπορει να τρακαρουν πανω σου (κυριολεκτικα) αλλα μπορει να τα τρομοκρατησεις τοσο ωστε να εγκαταλειψουν τη φωλια.

Φιλικα
Nikkor  

« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιούλιος 2005, 18:00:10 από nikkor » Καταγράφηκε

TELISGR
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I want to brake free..!!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #456 στις: 18 Ιούλιος 2005, 18:20:22 »

Πολυ καλες thumbs up, βλεπω εχεις βρει και καλο μερος Grin

Με τις Καλαμοκανες (που εχεις στη γκαλλερι σου) να εχεις το νου σου, αν αρχιζουν την επιθεση πανω σου εχεις πλησιασει τη φωλια τους Wink αρα απομακρυνομαστε μερικα μετρα κι αυτα καθε τοσο θα κανουν βολτες στον αερα γυρω σου , η ευκαιρια για φωτο εν πτηση, αν δεν απομακρυνθεις οχι μονο μπορει να τρακαρουν πανω σου (κυριολεκτικα) αλλα μπορει να τα τρομοκρατησεις τοσο ωστε να εγκαταλειψουν τη φωλια.

Φιλικα
Nikkor  

Φίλε,

Αυτο το γνωρίζω εδώ και καποια χρόνια...
Παντα προσέχω και συμβουλευω οτι αν δεν ξερεις ενα πτηνο.. μην πλισιασεις καν σε αποσταση 50 μετρων... ειναι καθενα με τους τρόπους του.
Το θεμα είναι οτι Φέτος βαλθικα να βρώ και να αποθανατίζω σπανιες στιγμες απο φωλιές καλαμοκανάδων.
Τελικα βρήκα 3 φωλιές οι οποιες εκτως του οτι ειναι δυσκολο να τις πλισιασεις μιας και ειναι συνηθος μεσα σε αρκετα βαθια νερα και λασπες.. ειναι και πολυ δυσκολο να τις βρεις... απο τα πιο δυσκολα.
Συντομα θα ανεβασω φωλιές τους.

Μου έκαναν επιθεση φίλε μου 3-4 φορές που πήγα.
μαζι και καποια άλλα πτηνα που θα σας παρουσιασω αυριο και ειναι του ιδιου μεγεθους.

απο τις 40-50 επιθεσης τους.. μιας και καποια στιγμη προσπαθισα να αποσυρθω και ειμουν μισο μετρο απο μια φωλια που μολις τοτε βρήκα... με ακουμπησαν 4-5 φορές και μαλιστα σε καποια στιγμη μου επιτεθικαν απο τριγύρο 2-3 (αφου αλληλοβοηθιούνται) και τρομαξα οτι θα μου κανουν ζημιά. μονη αμυνα μου τοτε η καμερα με τον φακό ο οποιος έφαξε κατι ξοφαλτσες απο τα φτερά τους ευτηχός.

Τελικα αγαπητε δεν καταφερα να κανω κατι με τις φωλιές... 3 μερες μετα επεσε απιστευτη παγωμενη και μετα απο 20ετια στην ΄Κυπρο για την εποχη μπόρα... επνιξε σκοτοσε τον ενα νεογνο την όρα που εβγενε απο το αυγό...
Και απλα παγωσε και εξοντοσε τα αλλα 2 αυγα.
(ενα αυγο ανα φωλιά κανουν παντα)
Ευτηχος 5-6 μερες μετα ανακαλυψα κελυφος απο αυγο και μολις 4 βδομαδες μετα , προχτες ειδα ενα μικρο να πετα μαζι με τους ενηλικες.
Εχασα την ευκαιρια αλλα τουλαχιστον 1 πτηνο τα καταφερε.

Παντος με καλυτερο φακο απο τον 70-300 θα ειχα ακομα καλυτερες φώτο.
Του χρόνου.

Φιλικά,
Παντελής

Υ.Γ. προστατεψτε την φυση γύρο σας μαθενοντας για αυτην.
Ισος απο αγνια και μόνο να καταστρεφονται Πανιδα και χλωρίδα
.
Παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιούλιος 2005, 18:23:22 από TELISGR » Καταγράφηκε

Telis @l@ Greek.

My Back Up now...
My star is my Sony U30
-E.N.I.G.M.A.-
Ρωμανός
Αποσυνδεδεμένος

blah blah blah Βλακείες

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #457 στις: 18 Ιούλιος 2005, 20:03:16 »

1. Ιουνιος 2005

2. Ελασονα

3. Μεσημερι

4. Σαμιαμιδι (Σιμαμιδι το λενε οι ντοπιοι αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο)

Ειναι ενα ειδος σαυρας που ζει στα σπιτια μας στις σκεπες,στα υπογεια και γενικα σε σκοτεινα και με υγρασια μερη.Αντιθετα απο τις σαυρες αποφευγει τον ηλιο...και κατα ομολογια των γηραιοτερων καλυτερα να αποφευγεις καποιο δαγκωμα(ισως λογω βακτηριδιων στο σαλιο).
Το συγκεκριμενο (αρκετα μικρο μολις 4 εκατοστα)το βρηκα στη σκαλα του σπιτιου μου και το μετεφερα με ενα χαρτονι στη βεραντα για να το φωτογραφισω.Καλα που το βρηκα εγω γιατι η γυναικα μου θα το "περιποιοταν" με τη σκουπα...

Αφου ελκω την καταγωγη μου απο την Ολοσσων οπως την λεει ο Ομηρος, να προσθεσω πως σαμιαμιδι το λεμε και οχι σιμαμιδι, τουλαχιστον και οι δυο οι γιαγαδες μου ετσι το λενε. επισης αυτο που μου εκανε εντυπωση που δεν σου ειπαν οι γηραιοτεροι για τα σαμιαμιδια στην περιοχη (δε γνωριζω αν ισχυει το ιδιο και στην υπολοιποι ελλαδα) ειναι οτι δεν πρεπει να τα πειραζεις γιατι ειναι ζωα πνευματα προστατες του σπιτιου. για το δαγκωμα ουδεποτε ακουσα, βεβαια ποτε δεν μας ειπαν πηγαιντε και χαιδεψτε τα  Grin Grin προτιμα τους καθετους τοιχους στις βεραντες ιδιαιτερα κοντα στις γονιες με τα οριζοντια τοιχωματα. εχω δει πολλες φορες και στα Βριλησσια που μενω, πχ χτες ειδα δυο στη βεραντα μου στον 3ο οροφο.

Ποσο δικιο εχεις για τα πτηνα, ο ανθρωπος αγνοει οτι εκτος της καταστροφης που μπορει να προκαλεσει στις φωλιες τους, θετει και τη σωματικη του ακεραιοτητα σε κινδυνο αν απερισκεπτα εισελθει εντος της ζωτικης περιοχης ορισμενων πτηνων, ιδιαιτερα των αρπακτικων.
Καταγράφηκε
Τυφλός Παρατηρητής
**
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #458 στις: 18 Ιούλιος 2005, 23:02:51 »

Εύγε παιδιά, πολύ καλές λήψεις, Βασίλη φανταστικές λήψεις απο το Μεσολόγγι ειδικά ο γλάρος και η καλαμοκάνα εν πτήσει. Παντελή συγχαρητήρια που βρήκες αυτα τα πουλιά καθώς επίσης και στον Γιώργο με τους πελεκάνους της μικρής Πρέσπας. Τι να πώ συνεχίστε.  thumbs up thumbs up thumbs up
Καταγράφηκε

Φιλικά
Γιάννης
----------
Ενα μικρό άλμπουμ υπάρχει Εδώ.
NikosR
Οριστικά αποκλεισμένο μέλος βάση του όρου 13
Αποσυνδεδεμένος

Εκ γενετής αλλεργικός σε όλους τους 'Δάσκαλους'.

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #459 στις: 19 Ιούλιος 2005, 09:47:54 »

Φίλε,

Αυτο το γνωρίζω εδώ και καποια χρόνια...
Παντα προσέχω και συμβουλευω οτι αν δεν ξερεις ενα πτηνο.. μην πλισιασεις καν σε αποσταση 50 μετρων... ειναι καθενα με τους τρόπους του.
Το θεμα είναι οτι Φέτος βαλθικα να βρώ και να αποθανατίζω σπανιες στιγμες απο φωλιές καλαμοκανάδων.
Τελικα βρήκα 3 φωλιές οι οποιες εκτως του οτι ειναι δυσκολο να τις πλησιασεις μιας και ειναι συνηθος μεσα σε αρκετα βαθια νερα και λασπες.. ειναι και πολυ δυσκολο να τις βρεις... απο τα πιο δυσκολα.
Συντομα θα ανεβασω φωλιές τους.

Μου έκαναν επιθεση φίλε μου 3-4 φορές που πήγα.
μαζι και καποια άλλα πτηνα που θα σας παρουσιασω αυριο και ειναι του ιδιου μεγεθους.

απο τις 40-50 επιθεσης τους.. μιας και καποια στιγμη προσπαθισα να αποσυρθω και ειμουν μισο μετρο απο μια φωλια που μολις τοτε βρήκα... με ακουμπησαν 4-5 φορές και μαλιστα σε καποια στιγμη μου επιτεθικαν απο τριγύρο 2-3 (αφου αλληλοβοηθιούνται) και τρομαξα οτι θα μου κανουν ζημιά. μονη αμυνα μου τοτε η καμερα με τον φακό ο οποιος έφαξε κατι ξοφαλτσες απο τα φτερά τους ευτηχός.

Τελικα αγαπητε δεν καταφερα να κανω κατι με τις φωλιές... 3 μερες μετα επεσε απιστευτη παγωμενη και μετα απο 20ετια στην ΄Κυπρο για την εποχη μπόρα... επνιξε σκοτοσε τον ενα νεογνο την όρα που εβγενε απο το αυγό...
Και απλα παγωσε και εξοντοσε τα αλλα 2 αυγα.
(ενα αυγο ανα φωλιά κανουν παντα)
Ευτηχος 5-6 μερες μετα ανακαλυψα κελυφος απο αυγο και μολις 4 βδομαδες μετα , προχτες ειδα ενα μικρο να πετα μαζι με τους ενηλικες.
Εχασα την ευκαιρια αλλα τουλαχιστον 1 πτηνο τα καταφερε.

Παντος με καλυτερο φακο απο τον 70-300 θα ειχα ακομα καλυτερες φώτο.
Του χρόνου.

Φιλικά,
Παντελής

.
Παράθεση

SadΠαίρνοντας αφορμή από το υστερόγραφό σου, θα ήθελα να σχολιάσω ότι μου φαίνεται πως η στάση σου σε σχέση με το πλησίασμα των φωλιών δεν συνάδει με την άποψη που εκφράζεις σε αυτό.  thumbs down

Η λήψη μιας καλής φωτό σε καμμιά περίπτωση δεν σε δικαιολογεί να υποβάλεις σε stress τα πουλιά , ειδικά την ευαίσθητη περίοδο που κλωσσάνε τα αυγά τους. To stress μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα ακόμα και να εγκαταλείψουν την φωλια και τα αυγά τους ή ακόμα και να εγκαταλείψουν οριστικά τον συγκεκριμένο βιότοπο.

Σε χώρες πιο σοβαρές στο θέμα της οικολογικής προστασίας (π.χ Μ. Βρετανία) ,απαγορεύεται αυστηρά το πλησίασμα της φωλιάς, και αυτό γίνεται μόνο κατόπιν ειδικής άδειας και μόνο για αυστηρά καθορισμένους επιστημονικούς σκοπούς.

Ας ασκήσουμε το χόμπι μας υπεύθυνα. χαιρετάω

Φιλικά Νίκος

Υ.Γ. Θα σε παρότρεινα να μήν ανεβάσεις εδώ φωτό από τις φωλιές πρός αποφυγή κακού παραδείγματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιούλιος 2005, 10:04:59 από NikosR » Καταγράφηκε

Nikon D200,D100,D70s,F100,F3HP, Nikkor 28F2.0AI, 28f2.8AIS, 20f4AI, 24f2.8AFD, 35f2AFD, 50f1.4AFD, 85f1.4AFD, 70-180 Micro AFD, 105 Micro AFD, 18-70DX, 80-400 VR, 70-200 AFS VR, 12-24 DX, 17-35 f2.8 AFS, Tokina 300 f2.8,Nikon TC1.7E,TCKenkoPro1.4, Καλλιέργεια, Ευγένεια, Ψυχή,
PS, Nikon Capture, Coolscan 4000ED, EPSON 2100, P2000, FlashTrax, Manfrotto CarbonOne+308RC2 Ballhead, Gitzo 1348/1321+Markins Ball M20, Manfrotto Monopod + head, Nikon SB29S RingFlash, Sigma EM140DG RingFlash, 2x Nikon SB800, Lowepro PhotoTrekker, MiniTrekker
TELISGR
Επίτιμο μέλος
Αποσυνδεδεμένος

I want to brake free..!!

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #460 στις: 19 Ιούλιος 2005, 10:59:23 »

Φιλικά,
Παντελής

.
Παράθεση

SadΠαίρνοντας αφορμή από το υστερόγραφό σου, θα ήθελα να σχολιάσω ότι μου φαίνεται πως η στάση σου σε σχέση με το πλησίασμα των φωλιών δεν συνάδει με την άποψη που εκφράζεις σε αυτό.  thumbs down

Η λήψη μιας καλής φωτό σε καμμιά περίπτωση δεν σε δικαιολογεί να υποβάλεις σε stress τα πουλιά , ειδικά την ευαίσθητη περίοδο που κλωσσάνε τα αυγά τους. To stress μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα ακόμα και να εγκαταλείψουν την φωλια και τα αυγά τους ή ακόμα και να εγκαταλείψουν οριστικά τον συγκεκριμένο βιότοπο.

Σε χώρες πιο σοβαρές στο θέμα της οικολογικής προστασίας (π.χ Μ. Βρετανία) ,απαγορεύεται αυστηρά το πλησίασμα της φωλιάς, και αυτό γίνεται μόνο κατόπιν ειδικής άδειας και μόνο για αυστηρά καθορισμένους επιστημονικούς σκοπούς.

Φιλικά Νίκος

Υ.Γ. Θα σε παρότρεινα να μήν ανεβάσεις εδώ φωτό από τις φωλιές πρός αποφυγή κακού παραδείγματος.

Παράθεση

Χαιρομαι που μου δινεις την ευκαιρία να προσθεσω και αλλες λεπτομεριες απαντόντας σου και στο μηνημα σου φίλε.

Τα συγγεκριμενα πουλια δεν κλοσάνε... τουλάχιστον αυτο γνωρίζω απο την οποια χρονια παρατυρησή μου...

Τις φωλιές δεν ήθελα να τις πλισιάσω.. εκτος της μίας οπου τυχαια προσπαθόντας να διασχίσω ενα απο τους νερολακους και να παω στην αλλη μερια για να στηθώ.

Επίσης τα πτηνα βρισκονται μεχρι και 70-80 μέτρα μακρια απο τις φωλιές τους... μονο με πολυ μεγαλη παρατυρηση και υπομονη μπορεις να καταλαβεις που μπορει να ειναι η φωλια.. και αυτο μαθενοντας για τις συνιθειες τους.. αφου μολις πλισιαζει κατι προς τα εκι αρχιζουν κυκλους και εκδιογμους...

Τις φωλιές ποτε δεν τις πλισίασα.. μιας και για αυτο έχω τον 300mm που πολλες φορές όπως έχω πεί ειναι πολυ μικρος γθια αυτα που θελω οποτε για να αναδειξω μια φώτο κανω μεγαλα crop.

τα συγγεκριμενα πτηνα.. περιπου 5-6 ζευγαρια.. μιας και στο σειμιο που παω εδώ και 5 μηνες με βλεπουν σε συγγεκριμενα και διακριτικα σειμια με έχουν καπως συνιθισει.. για τα περισοτερα απο αυτα είμουν απο οταν ηρθαν.. μεχρι και τώρα..

Αυτο που εγραψα εισχήει... πρεπει να γνωριζουμε το τι κανουμε ιδίος οταν ασχολούμαστε με αγρια φύση. Smiley

Επίσης αυτο που λές για τις άδειες σε αλλες χώρες ναι μεν σωστό.. απο την αλλη ειναι μονο μεσα σε πάρκα...
Δηλαδη τα ζώα και κιρίος τα πουλιά δεν γνωριζουν που ειναι παρκα... και φυσικα ειναι παντου.. εκι δεν υπαρχουν τετιοι κανονισμοι... οποτε τοτε τι κανεις.. δεν πρεπει να ξερεις... Wink

Επίσης να σου πώ οτι στην Ελλάδα υπαρχουν πολυ πιο συνιδιτοποιοιμενοι αναλωγικα και με τις άλλες χωρες τις Ευρώπης σε τεια θέματα... και μαλιστα ακομα και οι συλογοι Κυνηγών.. ειναι 99% πιο σωστοι απο τις περισώτερες χώρες... προστατευοντας και αναζοωγονόντας την Πανιδα του εκαστοτε τοπου.
Οι οικολογικες οργανωσεις δε το ίδιο... και τα παρκα στην Ελλάδα όλο και πιο πολλα σωστα.

Δεν είναι λύση η απομονωση λιπων των τοπων αυτόν απο τον κόσμο.. διοτι αυτα τα παρκα καλυπτουν 1% τις χώρας... δηλαδη οι υπολοιποι τοποι θα είναι αδειοι..??
Λυση είναι να μορφωνομαστε και να μαθαίνουμε...
Ακομα και απο αυτην την σελίδα που με τοσες πλιροφορίες ο καθενας δινει.. ακομα και το ονομα ενος πουλιού να ξέρουμε αυτο αυτοματα μας κανει να το αναγνωρίζουμε σε πρωτη βαση.. και να το σεβόμαστε.

Φιλικά,
Παντελής
Παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιούλιος 2005, 11:06:49 από TELISGR » Καταγράφηκε

Telis @l@ Greek.

My Back Up now...
My star is my Sony U30
-E.N.I.G.M.A.-
NikosR
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #461 στις: 19 Ιούλιος 2005, 11:16:43 »

Φιλικά,
Παντελής

.
Παράθεση

Φιλικά Νίκος

Παράθεση

Χαιρομαι που μου δινεις την ευκαιρία να προσθεσω και αλλες λεπτομεριες απαντόντας σου και στο μηνημα σου φίλε.

Τα συγγεκριμενα πουλια δεν κλοσάνε... τουλάχιστον αυτο γνωρίζω απο την οποια χρονια παρατυρησή μου...

Τις φωλιές δεν ήθελα να τις πλισιάσω.. εκτος της μίας οπου τυχαια προσπαθόντας να διασχίσω ενα απο τους νερολακους και να παω στην αλλη μερια για να στηθώ.

Επίσης τα πτηνα βρισκονται μεχρι και 70-80 μέτρα μακρια απο τις φωλιές τους... μονο με πολυ μεγαλη παρατυρηση και υπομονη μπορεις να καταλαβεις που μπορει να ειναι η φωλια.. και αυτο μαθενοντας για τις συνιθειες τους.. αφου μολις πλισιαζει κατι προς τα εκι αρχιζουν κυκλους και εκδιογμους...

Τις φωλιές ποτε δεν τις πλισίασα.. μιας και για αυτο έχω τον 300mm που πολλες φορές όπως έχω πεί ειναι πολυ μικρος γθια αυτα που θελω οποτε για να αναδειξω μια φώτο κανω μεγαλα crop.

τα συγγεκριμενα πτηνα.. περιπου 5-6 ζευγαρια.. μιας και στο σειμιο που παω εδώ και 5 μηνες με βλεπουν σε συγγεκριμενα και διακριτικα σειμια με έχουν καπως συνιθισει.. για τα περισοτερα απο αυτα είμουν απο οταν ηρθαν.. μεχρι και τώρα..

Αυτο που εγραψα εισχήει... πρεπει να γνωριζουμε το τι κανουμε ιδίος οταν ασχολούμαστε με αγρια φύση. Smiley

Επίσης αυτο που λές για τις άδειες σε αλλες χώρες ναι μεν σωστό.. απο την αλλη ειναι μονο μεσα σε πάρκα...
Δηλαδη τα ζώα και κιρίος τα πουλιά δεν γνωριζουν που ειναι παρκα... και φυσικα ειναι παντου.. εκι δεν υπαρχουν τετιοι κανονισμοι... οποτε τοτε τι κανεις.. δεν πρεπει να ξερεις... Wink

Επίσης να σου πώ οτι στην Ελλάδα υπαρχουν πολυ πιο συνιδιτοποιοιμενοι αναλωγικα και με τις άλλες χωρες τις Ευρώπης σε τεια θέματα... και μαλιστα ακομα και οι συλογοι Κυνηγών.. ειναι 99% πιο σωστοι απο τις περισώτερες χώρες... προστατευοντας και αναζοωγονόντας την Πανιδα του εκαστοτε τοπου.
Οι οικολογικες οργανωσεις δε το ίδιο... και τα παρκα στην Ελλάδα όλο και πιο πολλα σωστα.

Δεν είναι λύση η απομονωση λιπων των τοπων αυτόν απο τον κόσμο.. διοτι αυτα τα παρκα καλυπτουν 1% τις χώρας... δηλαδη οι υπολοιποι τοποι θα είναι αδειοι..??
Λυση είναι να μορφωνομαστε και να μαθαίνουμε...
Ακομα και απο αυτην την σελίδα που με τοσες πλιροφορίες ο καθενας δινει.. ακομα και το ονομα ενος πουλιού να ξέρουμε αυτο αυτοματα μας κανει να το αναγνωρίζουμε σε πρωτη βαση.. και να το σεβόμαστε.

Φιλικά,
Παντελής
Παράθεση

1. Δεν κανουμε αντιπαράθεση εδώ. Άλλωστε δεν νομίζω ότι διαφωνούμε κατα βάθος.

2. Από την μια μας λές ότι δεν πλησιάζεις τις φωλιές και από την άλλη μας λές ότι βάλθηκες να αποθανατίζεις τις φωλιές (και ήσουν και μισό μέτρο απο μια). Με όποιο τηλεφακό, για να βγάλεις σοβαρή φωτό φωλιά πρέπει να πλησιάσεις τουλάχιστον 10μ.

3. Το ότι τα πουλια σου επιτίθονται είναι από μόνο του ένδειξη ότι είσαι μέσα στον κύκλο του stress τους και ότι πρέπει να απομακρυνθείς. Διαφορετικά πουλιά (ή ζώα) έχουν διαφορετικούς κύκλους.

Άν θέλεις να μπείς μέσα στον κύκλο αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεθόδους παραλλαγής και καρτεριού (hides) στε τα πουλιά να μήν σε καταλάβουν.

4. Δέν γνωρίζεις καλά τι ισχύει π.χ. στην M. Βρεττανία σχετικά με την παρατήρηση και φωτογράφιση πουλίων σε ΟΛΗ την επικράτεια και όχι μόνο σε πάρκα. Ενημερώσου για τους κανόνες της RSPB  www.rspb.org.uk/ και τα ξαναλέμε.

5. Όσον αφορά την οικολογική συνείδηση και τις οικολογικές επιδόσεις του μέσου ¨Ελληνα (αλλά και Ιταλού και Γάλλου και Βαλκάνιου) κυνηγού, άσε να μήν κάνουμε την πονεμένη αυτή συζήτηση εδώ γιατί βλέπω τον γείτονα να με παραφυλάει με την καραμπίνα.

Φιλικά
Νίκος
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιούλιος 2005, 11:30:40 από NikosR » Καταγράφηκε

Nikon D200,D100,D70s,F100,F3HP, Nikkor 28F2.0AI, 28f2.8AIS, 20f4AI, 24f2.8AFD, 35f2AFD, 50f1.4AFD, 85f1.4AFD, 70-180 Micro AFD, 105 Micro AFD, 18-70DX, 80-400 VR, 70-200 AFS VR, 12-24 DX, 17-35 f2.8 AFS, Tokina 300 f2.8,Nikon TC1.7E,TCKenkoPro1.4, Καλλιέργεια, Ευγένεια, Ψυχή,
PS, Nikon Capture, Coolscan 4000ED, EPSON 2100, P2000, FlashTrax, Manfrotto CarbonOne+308RC2 Ballhead, Gitzo 1348/1321+Markins Ball M20, Manfrotto Monopod + head, Nikon SB29S RingFlash, Sigma EM140DG RingFlash, 2x Nikon SB800, Lowepro PhotoTrekker, MiniTrekker
Nikkor
Αποσυνδεδεμένος

Ιωάννης Καζόλης

Προφίλ WWW
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #462 στις: 19 Ιούλιος 2005, 12:54:28 »

Το μηνυμα το καταλαβανε ολοι πιστευω Cheesy

Ας παμε για φωτογραφηση, χωρις να αφηνουμε πισω τα ιχνη μας thumbs up

Φιλικα
Nikkor
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιούλιος 2005, 13:52:42 από nikkor » Καταγράφηκε

niknik
Reviewer
Αποσυνδεδεμένος

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #463 στις: 22 Ιούλιος 2005, 14:30:25 »

Αετός (Wink φωτογραφημένος στις 14/7/2005 το πρωί στον Αη Γιώργη τον Σεληνάρη στην Κρήτη.

« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιούλιος 2005, 15:45:53 από niknik » Καταγράφηκε

Αισχρόν έστι σιγάν, της Ελλάδος πάσης αδικουμένης.
NikosR
Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« ΑΠΑΝΤΗΣΗ #464 στις: 22 Ιούλιος 2005, 15:10:00 »

Σα γύπας μοιάζει αυτός. Nikkor?
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιούλιος 2005, 15:10:21 από NikosR » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 ... 245 |   Πάνω
Μεταπήδηση σε: